Kerlnieaïs. Post en Telegraphie. Koloniën. Armenzorg. V i s s c h e r ij. stellende een boer die twee koeien Iaat drinken, •verkocht voor fr. 26,009 een ander pastol van ienzelfden moester, oene herderin, word toege kend voor fr. 25,200. De hoogste prijs, fr. 28,500, •werd betaald voor eenc aquarel van Decamps, «Jezus onder de schriftgeleerden", welke werd jïgezet op fr. 15,000. De veiling der schilderijen begon met een werk van Eug. Fromentin, «Arabische kinderen", dat op fr. 20,000 ingezet en voor fr. 13,900 toe gewezen werd. Het tweede stuk van dozen kunste naar, «Arabische ruiters", ging voor fr. 13,700. «Do Lansier", van Géricault, gold fr. 14,100. Merkwaardig was de verkoop van Delacroix «Tijger verrast door eone slang". Den 3n Febr. 1800 kocht de heer Delaeour dit stuk voor fr. 440; in de veiling-Van Cuyelt, op 1 Febr. 1886, deed het fr. 2750; in de veiling-Wilson, 1881, fr, 24,100, en nu steeg hot bod tot fr. 35,500. De verkoop van Millet's «Angelus" veroor zaakte grooto opgewondenheid. Reeds weken te voren hadden de dagbladen betreurd, dat dit meesterstuk uit Frankrijk zou gaan, en ook op den morgen van de verkooping werd gezegd, dat drie Amerikanen waren komen biedon. De veilangde prijs was 100,000 fr., maar hot bod steeg woldra tot 300,000. Toen het scheen of twee Amerikanen de eigenaars zouden wordpn, begon do heei Antonin Proust te bieden. ,Op 451,000 fr. trokken de Amerikanen zich terug, doch toen da«'r,en twee nieuwe kunstliefhebbers op en do pros steeg tot 502,000 fr. De hamer viel en sieve Frankrijk 1" werd er geroepen, doch een der bieders protesteerde en bood 1000 fr. meer, ten slotte werd hot doek voor 553,000 fr. toegewezen aan den heer Proust, die van do Franschc regeering in opdracht had, het tegen eiken prijs te koopen. De heer Sutton, agent van de «American Art Association", verklaart zich echter bereid 50,000 fr. aan de armen van Parijs te zullen geven, als men hem het stuk tegen den toegewezen pi ijs overlaat. Van andere zijde word door den heer Antonin Proust be weerd, dat hij tot een millioen toe gegeven zou hebben, daar zich een syndicaat gevormd had, die som hijeen te brengen. Behalve de «Angelus" -is nog voor het rijk gekocht «La remise da Chevreuils", van Gourbet, voor fr. 76,000, terwijl de hertog van Aumalo het grooto stuk van Aleïssonnier, «Leo cuiras siers", kocht voor fr. 190,000. Een stukje van denzelfden meester, ter grootte van een ouden rijks daalder, bracht fr. 20,100 op. Het stuk van Troyon, «Passage du Gué" gold fr. 129,000. Decamps «Frondeur" gold fr. 92,000en zijn «Singes experts" fr. 70,000, Rousseau's «La hutte des Chatbonniers" fr. 75,500. Dias' «Diana chasseresse" fr.71,000.Gorot's«Biblis" fr.84,000. Als tegenhanger en als een blijk hoezeer do smaken met den tijd veranderen, voegen wij hieraan toe, dat het weleer zoo beroemde stuk van Ingres «Oedipe et Ie Sphinx" nu maar fr. 7000 opbracht. De eerste dag der veiling, omvattende de moderne schilderijen, aquarellen en teekeningen, heeft fr. 3,651,150 opgebracht. De twaalf schilderijen uit do verzameling-Oul- tremont, welke dezer dagen te Parijs verkocht zijn, hebben te zamen 203,700 francs opgebracht. Voor een vrouwenportret van Rembrandt werd 75,000 fr,voor een mansportret van dien meester 45,000 fr,voor een portret van Peter Tiarch dcc, rans' Hals 20,000 fr.voor een van Mario Lerp door dienzelfden meester 9600 fr.voor een kinderportret door Gerard Dou 3100 fr. en voor hét Christuskind en de II. Anna door Van Dyck 3000 francs betaald. Op een verkooping van schilderijen te Londen, bij Christie, dedert een llobbema 1530, een Guijp 141, een Ilondeooeter 441, een Weonix; 456 pd. *t. Tijdens de Parijsche tentoonstelling wordt ter bespreking van het participatie-stelsel een inter nationaal congres gehouden, en wol van 1619 Juli e, k. De vraagstukken die op het congres zullen ter sprake komen, zijn 15 in getal. De voornaamste zijn, behalve het gronddenkbeeld zelf, het verband ,van do paiticipatie met ovcrweik en premies; de r t 1 s TfkVi inmenging van het personeel in de wijze waarop da zaak gedreven wordt, met name in de boeken; de winst waarover het aandeel berekend behoort te worden; uitkeering in geld dan wel bestem ming van het aandeel voor instellingen in liet belang der werklieden enz.; of om hun aandeel te geven in het kapitaal der onderneming; of bestemming tot pensicn de voorkeur verdient boven andere wijzen van uitkeeringof de verdee ling moot geschieden naarmt te van loon en dienst tijd dan wol zonder ondersi lieidingenhot ver band van hot vraagstuk me' ambachtsonderwijs; de toepassing op landbouw en zeevaart. Eindelijk of van staatswege het geven van aandeol moet worden voorgeschreven, dan wel deze zaak aan de vrijo overeenkomsten tusschen werkgevors en werklieden moet worden overgelaten, Op de Parijsche tentoonstelling is een schitte rende diamant te zien. De «Imperial", die in de diamantmijnen aan do Kaap gevonden is, woog ruw 457 karaat. Om er een regeimatigen vorm aan te geven, werd er een stuk van 45 karaat afgeslagen, dat na slijping nog 20 karaat weegt. liet slijpen dor «Imperial" duurde 18 maan den en geschiedde te Amsterdam. H. M. Koningin Emma was tegenwoordig toen de eerste zijde gereed was. De eigenaar, een in Kaapland wonend Oostenrijker, da heer Pam, heeft den steen, nadat het slijpen was afgeloopen, aan den keizer van Oostenrijk, do koningin van Engeland en aan president Gamot en zijne ochtgenoote laten zien. Kenners verzekeren dat het deschoonste diamant is, die bestaat. De «Kohinoor" weegt trouwens slechts 106 en de «Regent" 156 karaat, terwijl de «Imperial" 200 karaat weegt. Het is intusschen zeer do vraag of een kooper, die er 10 tot 12 millioen voor wil betalen, te vinden zal zijn. De dichterkroning van José Zorilla heeft to Gra nada met veel praal plaats gehad. De hertog van Rivas overhandigde den dichter, in naam van de koningin-regentes, als nationaal geschenk een gou den kroon. Voorts brachten afgovaaidigden der gemeentebesturen van Valladolid en Barcelona, alsmede van de verschillende Spaansche hooge- scholen, nog andere geschenken. De plechtigheid werd opgeluisterd met redevoeringen en muziek, 's Avonds was de stad verlicht en werd een volks feest gegeven. Men spreekt van een huwelijk van Donna Blanco, Don Carlos' oudste dochter, met den Oostenrijkschen aartshertog Leopold Salvator, De bruid heeft niet minder dan 18 voornamen, Ook wordt gesproken van een huwelijk van den Italiaanschen kroonprins met de jongste dochter van wijlen keizer Friedrich, Margaretha, de peet van de koningin van Italië. De sluier, dien prinses Louise van Sleeswijk- Holstein deze week bij de voltrekking van haar huwfilijk droeg, was een stuk kant van 150 ruitjes, die elk door een ander kant-borduurder in Silezie waren vervaardigd. Aan elk dezer ruitjes, 3 centi meter groot, was,tien dagen gewerkt. Te Saint-Etienne heeft gisteren tot tweemalen toe eene ontploffing van mijn gas plaats gehad in een aan de Compagnie houilHèrc toebehoo- rende mijn. Er waren 300 werklieden in de schacht afgedaald. Er zijn tot nu toe I6doodenen 10 gewonden uit de mijn naar boven gehaald. Er zouden mins tens 200 personen gedood zijn. In eene fabriek van vuurwerken te Aubervilliers hij Parijs heeft Dinsdag eene ontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan 7 werklieden moeten zijn gedood. De bijzonderheden ontbreken nog. Het gerechtshof der Seine heeft drie doodvon nissen geveld. Allorto, Sellier en Mercant, schul dig aan «de misdaad van Auteuil" (het vermoor den van Joseph Bourdon) zijn tot de guillotine veroordeeld. Hun medeplichtige Catelain werd veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid. De openbare meoning eischt dringend tenuit voerlegging van het vonnis, wegens de gevoelloos heid, waarvan da schurken tijdens het proces blijk gaven. Te Aries is'dezer dagen een drenkeling van den dood gered door een blinde. Een jong soldaat, Mercier genaamd, die eenigo dagen bij zijn ouders doorbracht, wandelde met zijn vriend Gaiilard, ruim een jaar geleden blind geworden bij een mijnontploffmg. Hij kreeg lust een bad te nomen in het kanaai, waarlangs zij liepen, ontkleedde zich en ging te water. Maar hij was nog niet lang aan het zwemmen, toen hij plotseling zonk. Eenige jongens, die naar het baden koken, hieven een luid hulpgeroep aan. Er kwamen eenige mannen toesnellen, maar geen van allen durfde den ongeluklrigen jonkman te gaan helpen. Toen trok de blinde Gaiilard ijlings een deel zijner kleeren uit en sprong in het water. Door de aan wijzingen der knapen nu rechts, dan links ge leid, hoorde hij eindelijk beweging achter zich, hij dook en greep Mercier, dien het hem gelukte veilig aan land te brengen, waar men den dren keling spoedig weder tot bewustzijn bracht. Prov. Gravenigo, van de universiteit te Praag, heeft dezer dagen oen operatie volbracht, welke vroeger steeds tevergeefs beproefd moet zijn. Hij heeft nl. het hoornvlies van het oog eenor kip ingebracht in, als het ware geent op een menscbenoog. De kunstbeweiking, welke een week geledon plaats had, moet zeer goed ge slaagd zijn. Te Keulen heeft Dinsdag een vroegere nacht waker zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde, op straat, in een aanval van jaloerschhoid-aan gegrepen en haar een kogel door den linkerslaap geschoten. De bewoners der Mitteistrasze, waar de moordaanslag plaats greep, riepen de brand weer te hulp, die onmiddellijk verscheen. De moordenaar ging op de vlucht, maar werd door eene grooto roenscSienmenigte nagezet, die hij telkens met een revolver dreigde. Ten slotte ijlde de vervolgde in een woning in de Brinkgasse, waar hjj zich zelf een kogel doorliet hoofd joeg. De vrouw, die naar het gasthuis werd gebracht, zal hare verwonding wel niet overleven. Een molenaar te Tesclien (Oostenr. Silezie), zekere Fussek, die ongeveer een jaar geleden ontslagen werd uit de gevangenis, waar hij 20 jaren doorbacht wegens het vermoorden van zijne eerste vrouw, heeft nu ook zijne tweede vrouw, met wien hij kort na zijne invrijheidstelling huwde, doodgeslagen. Fussek werd spoedig na de misdaad gevat, maar eerst na een verwoeden tegenstand, waai bij hij poogde zijn huis in brand te steken en ern stig aan een zijner handen verwond werd. Te Londen werd een arbeider wegens inbraak tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeldhij was door een vrouw gevangengenomen. Zijde dochter des huizes, kwam op het hulpgeschreeuw barer 'moeder aanloopen, en terwijl twee der inbrekers vluchtten, groep zij den derden, wierp hem op den grond en hield hem bij de keel tegen den vloer gedrukttotdat de politie kwam. Ingevolge de uitspraak der «Groote Jury" te Chicago worden nu zeven personen vervolgd wa gens medeplichtigheid aan den moord op dr. Cro- nin. Te Akbarpore nabij Bchar in Britsch Indie, is brand uitgebroken in een gebouw waarin eene menigte ter viering van eene bruiloft bijeen was. Eenigen slaagden er in te ontsnappen, maar de meesten, naar men zegt 150 mannen, vrouwen en kinderen, kwamen in do vlammen otn. Het vuur'tastte ook de naburige woningen aan en weldra was het goheele dorp Akbarpore in de asclt gelegd. Er wordt wedeiora een lersch Amerikaan van beteekenis vermist, nl. dr. John Melnery. te New- York. Men heeft reden om te vermoeden, dat hij, evenals dr. Cronin, een slachtoffer der wraak van het genootschap de »CIan-na-Guel" is gen orden. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt, ingevolge het bepaalde by art. 21 der wet van 25 Mei 1880 Staatsblad no. 88), ter algemeene kennis dat in de rijks postspaarbank gedurende de maand Mei z'yn ingelegd en terugbetaald de volgende be dragen, als: Bedrag der inlagen f 1,050,773.54 terugbetalingen - 753,910.38 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald.f 290,803.16 Aan bet einde der maand Apr. 1889 was ten name der verschillende inleggers in geschreven f 15,000.976.50 zoodat het gezamenlijk te goed der inleggers aan het einde der maand Mei'1889 bedroegf 15,297,839.60 In den loop der maand Mei zijn 4537 nieuwe boekjes uitgegeven1320 zyn er ga- heel afbetaald, zoodat er aan het einde dier maand 219,465 in omloop waren. Batavia, 31 Mol. Een particulier telegram van den Java-Hotlc uit Soerabaja, dd. 28 dezer, meldt het volgende «Bij het niarine-etablissement zijn groote on regelmatigheden in geldzaken ontdekt. De officier van justitie is nog met hot onderzoek bezig, doch reeds moet oen tekort van f5000 vaststaan en werd een klerk ontslagen. Men vermoedt dat vele personen bij deze zaak zijn betrokken." Door de Erven J. J. Tijl, uitgevers te Zwolle, is aan het bestuur der «Nedorlandsche vereeni- ging voor liefdadigheid" te Parijs «oorloopig 1000 francs overgemaakt uit de opbrengst van hot werkje getiteld: «Acht dagen te Parijs, de stad der Tentoonstelling", dat ten voordeele van bovengenoemde vereeniging door hen is uitgege ven. De directeur van de inrichting tot verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlr heeft van N. N. te II. een gift ontvangen, groot f5000, voor genoemd gesticht. VLAAHDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 5 schepen, gezamenlijk aanbrengende 84 last haring. MAASSLUIS. Gisteren 'rijn alhier aangeko men 2 schepen, te zaraen aanbrengende 98 ton volle en 322 ton maatjes- en 42 ton steurharing, alsmede een schip thuisbehoorende te Boulogne, met 320 ton steurharing, 102 ton zoutevischen 20 ton koolvjsch. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de mai kt alhier aangevoerd 327 zalmen, die de groote voor f 1.25 en de kleine voor f 1. per Ve kilo werden verkocht. Nog werden aange voerd 36 St.-Jacobszalmpjes en 10 steuren. WOUDRICUEM. De vorige week zijn in het vischwater dezer gemeente gevangen en aan de markt alhier verkocht 5 zalmen, prijs f 1en 6 steuren, prijs 25 a 2Si/a ct, per t/3 kilo. HARDINXVELD. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd en verkocht 119 zonier- zalmen, prijs f0.75 a 1.17 por l/% kilo, en 28 steuren, prijs 19 a 27 ct. per Va kilo. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Steenwijk ds. W. Iloek, te Hoogvliet; te Delftshaven ds. W. Briet, to Gorinchesn; te Oud-Beierland ds. C. Hart- wigsen, te Nieuwpoort. Aangenomen: naar Oud-Vosmeer door den candidaat W« B. II, van Linschoten, te Middelburg.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3