A". 1889. Woensdag 10 Juli. IN0. 7283. 33r e-en-veert g*st© Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgever! jTodé. Buitenlandsche Berichten. Binneniandsche Ber ehten. STATEN-GENERAAL. *($8X£a522l Abohnkbkntspbus, per kwartaal Tranoo per post, door het geheele RijI" Afzonderlijke nommers fi. 85 2.50. - 0.40. BUREAU: HARK1, £1, 121, Advk&ykmtikpiiijb: van 1—10 gewon, regels met inbegnp van eone Oonrmnt. f i;{9/ Iedere gewone regel meerIf, Dbirmial geplaatst wordt togen twremsjli, berekend. ENGELAND. Naar men uit Lönden bericht, zal eerlang aan de graaf van Fife verloofd roet prinses Louise van Wales de hertogstitel verleend worden en zal prins Hendrik van Batten berg schoonzoon der koningin tot hertog van Kent verheven worden. Prinses Louise zal, op verlangen van haar aanstaanden gemaal, na haar huwelijk slechts gravin Fife heeten en niet meer den titel van prinses voerenook zullen baar geen hofdames worden toegevoegd. Da Delagoa-maatsehappjj verklaart, dat zy bereid was in eene scheidsrechteljjke uitspraak te berusten vóór er op hare ljjn beslag gelegd was, doch dat haar dit thans, nu zij onder den waarborg van de Britsche regeering staat, onmogelijk is geworden. F B A S S B IJ H. By da Zondag j. 1. te Cette plaats gehad hebbende herstemming ter verkiezing van leden voor den gemeenteraad verkregen de kandidaten voorkomende op de socialistische lijst 2450 en de Boulangistische candidaten 4450 stemmen. Het bot van assises der Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak van V Intransigmnt en Za Preise, vervolgd op verzoek van den heer Beaurepaire. De redacteur van de Intrantigeant is veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, 4000 fr. boete en 2000fr.schadevergoeding; die van de Presse tot 300 fr. boete en 1000 fr. schadevergoeding. DUITSCHLAND. De Norddmtsche Allg. Ztg. bevatte gis teren een opmerkelijk hoofdartikel, waarin uit een theoretisch oogpunt betoogd werd, dat een oorlog niet eene op zich zelf staande handeling is, welke alleen op krijgskundige gronden ondernomen wordt, maar een seha- .kel in den keten der algemeene staatkunde. "Verscheidene avondbladen beschouwen dit naar alle waarschijnlijkheid ingegeven artikel als een stellig bewijs dat tusschen prins Bismarck en graaf Waldersee verschil van meening bestaat over de politiek van vrede of oorlog. De National Zeitung zegt voorts, zonder graaf "Waldersee te noemen, dat het vertrouwen van den keizer en de natie op Bismarck gevestigd moet bljjven. OOSTENRIJK. De Oostenrjjksche delegatie heeft in eene voltallige zitting zonder beraadslaging de be grooting van buitenlandsche zaken voor 1890, en de aanvulluigs kredieten voor marine, oor log en financiën aangenomen. HORWEGEN. De advocaat Stang, van de rechterzijde, hoeft de opdracht ontvangen eeD nieuw r minister je samen te stellen. ITALIË. In de Kamer interpelleerde Cavalotti de regeering over de zaak van Duiando. Volgens hem was het laatstelijk genomen besluit in de zaak Durando voornamelijk om de betrek kingen tusschen Italië en Oostenrijk gemak kelijk te m, ken. Deze daad van welwillendheid had in denzelfden geest beantwoord moeten wordenmaar het tegendeel heeft plaats gehad. Nauwelyks was Durando te Triest teruggekeerd, of er hadden gevangennemingen plaats en er werden strenge maatregelen ge nomen. Dit is eene beleediging voor Italië. Het eeoige middel om er paal en perk aan te stellen, is een scheidsmuur tusschen Italië en Oostenrijk op te werpen. De interpellant vroeg hoe de minister Crispi deze zaken be schouwt. S E R V I E. Uit Bucharest wordt de aanstaande ver loving bericht van den vermoedelijken troon opvolger, prins Ferdinand, met de Belgische prinses Henriette, dochter van den graaf van Vlaanderen. Vrijheidsbeneming. Nu de Eerste Kamer het wetsontwerp tot verzekering van de toepassing der bij het Wot- boek van Strafvordering en bij de wet van 15 Juni 1883 toegelaten vrijheidsbeneming heeft verworpen de door de regecring een nieuw wetsontwerp op dat punt ingediend. Het strekt, gelijk bet vorige, om den ambte naar, die de vrijheidsbeneming toepast en den met-ambtenaar, bij ontdekking op heetordaad eene bevoegdheid te geven; voorts om in aansluiting aan art. 42 W. v. Strafr., lien, die gebruik maken van die wettelijke bevoegdheid, voor straf te vrijwaren, wanneer zij bij hunne handelingen ten deze genoodzaakt zijn inbreuk te maken op den huis- of landviede van een ander. Dit ont werp heeft intusschen een ruimere strekking dan het vorige; naar aanleiding van art. 158 der grondwet wordt liet onderwerp der vrijheidsbe neming in zijn geheel gerogeld voor zoover dit niet geschied is. De regeering wijst op verschillende gevallen, zooals plaatsing in een rijksopvoedings gesticht of in een krankzinnigengesticht, aan houding krachtens uitleveringsverdrag, ver zekering, vastzetting of opsluiting van een onder curateele gestelde, van een gefailleerde, vaneen schepeling, van oen nalatigen milicien of schutter, enz. enz. Al deze vrijheidsbenemingen behooren zegt de regeering evenzeer als de vrooger bedoelde, te kunnen worden ten uitvoer gelegd, waar de te vatten persoon zich ook bevindt, en de eenvoudige regeling van deze zaak bij het ontwerp laat toe vooral die verschillende gevallen een algemeenen regel te stellenslechts de gijze ling of lijfsdwang wordt bij art. 5 ten deele en de toepassing van het provoost-arrest bij art. 6 geheel uitgezonderd. De eerste is geregeld bij art. 600 B. R. de laatste bij de wet van 16 Dec, 1886. Het derde (voornaamste) aitikel van het ont werp luidt; aVoor vrijheidsbeneming bedoeld bij art. 1, kan In woningen, waarin de te vatten persoon zich bevindt of verondersteld wordt zich te bevinden tegen den wil van dan bewoner worden binnen getreden op vertoon: lo. in geval van ontdekking van een strafbaar feit, terwijl het wordt gepleegd of terstond nadat het is gepleegd, van een schriftolijken algemeenen of bijzonderen last van den tot opsporing daar van bevoegden ambtenaar van het O. M. of van een schriitelijken bijzonderen last van den tot opsporing daarvan bevoegden hulpofficier van justitie 2o. in alle andere gevallen aan oen sclirifte- lijken bijzonderen last, hetzij van de overheid, di» het bevel tot vrijheidsbeneming heeft gegeven, hetzij van die, op wier bevel de ten uitvoerleg ging daarvan geschiedt, óf van den ambtenaar, riie_ deze vervangt. "Van het binnentreden, in dat artikel bedoeld, Wordt door dengene, die deze handeling Heeft verricht, proces-verbaal opgemaakt en aan den- gene in wiens woning is binnengetreden, binnen tweemaal vier-en-twintig uren in afschrift mede gedeeld". PoHtle-vlsschery Noordzee. Overeenkomstig het verlangen van do Britsche regeering is eene internationale verklaring ge wisseld tot wijziging van het tractaat tot regeling van de politie op de visscherij op do Noordzee. Deze verklaring strekt, om naar de bedoeling van het tractaat duidelijk te doen uitkomen, dat, ten opzichte van lotterteeken en nummer van da schepen, de donkere zeilen met witte en de lichte met zwarte verf moeten getcekend worden, zoodat op dikwerf getaande zeilen, die een roode kleur hebben, aangenomen, niet (naar de letter van het tractaat) zwarte, maar (naar zijn be doeling) tuiUe worden aangebracht. Locaals|ioorwegen. Bij de beantwoording van het afdeelings- verslag over het wetsontwerp tot nadere regeling van den dienst en het gebruik van locaal- spoorwegenmet betrekking tot het arrest van den Hoogen Raad van 14 Januari jl., betoogt de regeering dat door deze jurisprudentie de verkeersbelangen niet worden in gevaar gebracht. "Wanneer een locaalspoorweg zijne tremen wil loten doorrijden op een openbaar plein van een station, dan zijn politiebepahngen in het belang der veiligheid stellig wenschclijken wanneer deze te belemmerend zijn, dan kan do spoorweg maatschappij trachten de aansluiting langs haar eigen buan te verkrijgen, in plaat» van dwais over een openbaar stationsplein. Aan wettelijke bepalingen op den aanleg van tramwegen heeft zich de behoefte nog niet geopen baard, Voor zooverre bet publiek belang tegen over de rechten van beheerders van wegen moet worden gehandhaafdzou de bevoegdheid der gewestelijke besturen kunnen worden uitgebreid en wat betreft de zorg voor de veiligheid op de openbare wegenalsmede de regeling van den dienst der tramwegenindion een algemeene voorziening daarvoor noodig mocht zij n -zal zij de bostaande reglementearing der lagore besturen niet te zeer mogen verstoren en te dien einde kunnen geschieden door een aanvulling van het IC. B. van 31 Juli 1880, ter uitvoering van art. 1 der wet van 30 April 1880. De minister van waterstaat vleit zich bij da aanstaande staatsbegrooting nadere mededeelin* gen en eventueel voorstellen te kunnen doen om» trent aanhangige plannen, waarvan de aanneming een zeer belangrijke wijziging zou brengen in de spoorwegorganisatie hier te lande. In afwachting daarvan kan thans moeilijk iets gezegd worden omtrent de samenstelling der afdeeling spoor» wegen en de bepaling van den werkkring van den raad van toezicht. De wet heeft enkele wijzigingen van onder» geschikt belang ondergaan. Officinale MededeeUngcn. B'| koninklyk besluit is de heer H. CS Kroesenthans gouvernpur van Sumatra'# Westkust, benoemd tot lid in den Raad van Nederlandsch Indië. Door Z. M. den Koning ismet ingaDg vaa 15 Juli a.s., aan W. Gr. D. Murray, op zjja verzoek, eervol ontslag verleend als burge-» meester van Paruis- SCHIEDAM, 9 Juli 1880. Den 5n Juli jl. heeft de Koning de gev loofsbrieven ontvangen van den heer I. "Vaca- resco als buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van den koning van RuraeniÖ by het Nederlandsche hof. De gewone audiëntie van dsn minister van financiën en die van den minister van oorlog zullen opDonderdag 11 dezer met plaats hebbeor De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezef bedroeg; by de Nederlandsche Bank f19,333 844 38i/a en by de betaalmeesters. 4,439.92006 Te zamen f 20/773^70744'/» Door den minister van financiën is bepaald, dat vrijstelling ingevolge artikel 5 2 a van de belasting naar huurwaarde der wet op de personeele belasting, alleen hiervan afhankelijk is, of de lokalen bestemd zjjn en gebezigd worden tot uitoefening van openbaren eere- dienst door een al of niet erkende vereenigrog of vergadering, onverschillig van welke gods dienstige richting die zy. Voor die vrijstelling wordt dus niet gevorderd dat de eeredienst een kerkgenootschappelyk karakter hebbe of van een kerkgenootschap uitga, gelyk by de resolutie van 3 Aug.1864 no. 70 is medegedeeld. Op het geneeskundig coogres te Parys zai

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1