Binncnlandsche Berichten. tan alle inrichtingen, geopend na 1 Juli jl., waarin alcoholische dranken verkocht worden. AMERIKA. Het bericht van de New-Yorh Herald dat da heer Blaine al3 staats-secretaris zou af treden, wordt officieus tegengesproken. ZUID - AMERIKA. Dinsdagavond werd hy het uitgaan van don schouwburg te Rto Janeiro door een Portugees roet eene revolver geschoten op den keizer, die echter niet geraakt werd. OfQcieelc Mededeelingen. By kon. besluit van 15 Juli is benoemd tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap Schieiand, prov. Zuid-Kalland, mr, P. D. ICley, SCHIEDAM 18 Juli 1889. Z. M. de Koning is geruimen tijd niet in de buitenlucht geweest. Ilooldzakelyk is dit toe te schryven aan de nadeelige gevolgen, die hy ondervindt van het loopen, maar ook aan de herhaalde afwisseling van weersgesteldheid en den telkens hearsctienden noordenwind welke het zitten onder de veranda onmogelijk roaakt. (De verandaparkzijdeligt op het Noorden). Thans is door de firma Simon.3, te's-Gra- venhage, een stoel vervaardigd voor Z. M. waarmede hij, door twee kamerdienaars gedra gen zich by goed weder in het park zal kunnen begeven. De toestand iaat overigens, wat voeding, slaap enz. betreft, niets te wenschen over. {N. v. d. I.) De uitslag van de gemeenteraadsverkiezing is natuurlijk door ons met ingenomenheid begroet. Immers de aftredende anti-clericale leden z'yn allen herkozen, ook de man, tegen wien ferwoed werd gestreden, de man, die, volgens besluit der clericalen, vallen moest. Bovendien heeft de anti-clericale party tegenover dr. De Bruyn de fout hersteld, onlangs door haar begaan. Maar er is nog een redaD, waarom wy dankbaar en voldaan op den afgeloopen strijd terugzien. De verbonden clericals partijen, die ver- eenigd een veel kleiner aantal stemmen kun- Den uitbrengen dan de anti-clericalen, sloegen in den laatsten tyd een toon aan, alsof ze over een groute meerderheid beschikten, en daar nu en dan de persoon, niet het beginsel den doorslag gaf, en menige anti-clericaal daarom wel eens z'yn stem op een clericaal uitbracht, word de reeds drieste toon er niet Blinder op. Daarom verheugt ons het protest, by deze verkiezing zoo welsprekend door de anti- clericalen tegen dien overmoed aangeteekecd. Vanwege de Tweede Kamer is gisteren in druk verschenen de lijst van aanbeveling van zes cacdidaten, door den Hoogen Raad der Nederlanden aan de Kamer ingezonden, ten einde daarop te kunnen acht slaan bjj het maken der nominatie voor de vacature eener raadshcersplaats, in dien Raad ontslaan door het overlijden van den raadsheer mr. E. G. P. Gertsen op den 29sten Juni ji. Op die lijst zyn geplaatst de heeren mrs.: lo. jhr. L. C. J. A. van Meeuwen, rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Her- tpgenbosch 2o. U. H. Huber, lid van deïweede Kamer der Staten-Generual en advocaat ie Leeu warden 3o. B. H. M. Hanlo, raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage 4o. D. J. Mom Visch, raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem; 5n. P. van Bemmelen, raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem Do. Jhr. S. Laman Trip, vice-president van dearrondis3ements-rechtbank te's-Graven hage. Do commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen is gesteld het verslag omtrent den staat der hoogere, middelbare en lagere scholen over 18871888, heeft, na kennis neming daarvan, gerapporteerd, dat de inhoud van dat verslag haar geen reden heeft gegeven om daaromtrent bijzondere opmerkingen aan de Kamer mede te deelen. Zy heeft mitsdien aan de Kamer voorge steld om dat verslag voor kennisgeving aan te nemen. De gouv.-generaal van Ned. Indië. heeft bepaald, dat in dit jaar van landswege te Batavia op de gewone wyze in het openbaar zullen worden verkocht 100 000 pikols Java-koffie, bestaande uit ongeveer 10000 pikols uit de Preanger regentschappen80 000 pikols uit Pasoeroean eo 10 000 pikols uit Kadoe. Yan de genoemde 100 000 pikols zullen worden verkocht op Vrijdag 13 September 25000 pikols 18 October 25000 x> ss 22 November 25000 s Donderdag 19 December 25000 De kolfie zalnaar gelang van hare her komst uit de drio genoemde gewestenaan de koopers afgeleverd worden te Batavia, te Pasoeroean en te Samarang. Stct De heer Eugène Dupré, benoemd tot consul der Nederlanden te Fort de France (Marti nique) is in die hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. Da Avondpost verneemt, dat bij de regee ring officieel bericht is ingekomen, dat de conferentie ter vaststelling eener internationale arbeidsregeling, die in September te Bern zou plaats hebben, is uitgesteld tot het aan staande voorjaar. Naar aanleiding van een in de nlgemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op 23 en 24 Mei 1888 te Amster dam gehouden, aangenomen voorstel vau het departement sLeeuwtrden" >De algomeene vergadering noodigt het hoofd bestuur uiteen onderzoek in te stellen of te doen instellen ter beantwoording van do vraag, hoe men in ons land een aantal bureaux voor chemische onderzoekingen zou kunnen opgericht krijgenalwaar vooral de roindergegoeden kos teloos of tegen zeer lagen prijs hun levensmid delen kunnen laten onderzoekenen die in het algemeen kunnon strekken tot voorlichting van het pubhekin betrekking tot de zuiverheid en het gehalte dar levensmiddelen", is thans het rapport der commissie, bestaande uit de heeren dr. J. Zeeman prof. H. Wefers Bettink en dr. Vitus Bruinsma, in druk ver schenen. Door het hoofdbestuur zijn hiervan exempt, verzonden aan de regeering, de Gedep. Staten der provincies, de gemeentebesturen, genees kundige raden, gezondheidscommissies enz.enz. Het bezoek, door eenige studenten der Polytechnische School te Delft, onder leiding van den hoogleeraar P. van der Burg, aan de Parjjsche tentoonstelling te brengen, zal aanvangen op Maandag 22 dezer en eindigen Zaterdag d. a. v. De sNederlandsche Journalistenkring" hield Zondag zyn gewone jaarlyksche algerooene vergadering te Utrecht, in het lokaal ïBuiten- lust". Tot de gewone werkzaamheden be hoorde de periodieke bestuursverkiezing. De heer dr. Vermeulen, van Be Tijd, die aan de beurt van aftrediug was, werd als lid van het bestuur herkozen en, in plaats van den heer J. W. R. Gerlach, van het 'Otrechtsch Dagblad, die niet meer in aanmerking weDschte te komen, werd tot lid van het bestuur geko zen de heer mr. W. Dolk, van het Ulrcchtscli Dagblad. In de Nederlandsche afdeeling der schilder kunst op de tentoonstelling te Parys is eene loffelijke vermelding ten deel gevallen aan de heeren Boks (Aptwerpeo), L. Bombled, Bosch Reitz, Ad. Le Comte, P. Ojjens, Jan van Essen, mej, Abrahams, mevr. BildersVan Bosse, mej. C, v. d. Hart, mevr. MesdagVau Catcar, Moormans, F. Oldewelt, W. Oppen- oorth, Rip, II. Valkenburg, H. J. van der Weele, W. de Zwart. P. J. Arentzen en H. J. van der Weele ont vingen in de afdeeling graveerkunst ieder eene derde medaille. Uit Den Haag wordt aan de Times gemeld dat generaal Grant Wilson, een bekend Arne- rikaansch letterkundige, op het oogenblik in ons land bezig met archeologische onder zoekingen betreffende zyne in 1642 naar Amerika overgekomen voorouders, in het huisai chief eener Amsterdamsche familie de oorspronkelijke koopakte gevonden heeft, waarbij de "West-Indische Compagnie in het jaar 1626 het eiland Manhattan! in eigen dom verkreeg voor da som van 24 dollars. Generaal Grant hoopt die akte te kunnen koopen, ter bewaring in het staatsarchief van New-York. By het bericht wordt eene berekening gevoegd, volgens welke de oor spronkelijke koopsom, met interest op inte rest! berekend, thans een kapitaal van p. st. 2,178,000 zou geworden zyn. In werkelijk heid is echter deze som slechts een klein deel van de waarde, die de ruim 11,000 acres grond, waarop de stad New-York ver rezen is, vertegenwoordigen. Naar aanleiding van het door ons uit het Nederl. Tijdschrift voor GeneesJcunde overge nomen bericht aangaande het scheikundig onderzoek van water uit een bron ia de Haar lemmermeer, deelt men ons nader mede dat de heerLodewyks, arts te Haarlem, daarover in de aldaar laatstgehouden aigeineene verga dering der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst" enkele mededeelingen heeft gedaan, en dat hy vooral het vry grooto jjzer- gehalte van het water deed uitkomen, zoodat dan ook het plan bestaat, dit water tot een geneeskundig doel aan te wenden. De uitkom sten van voorloopige proefnemingen waren bevredigendeo by genoegzameD ünancieelen steun is het zeer waarschijnlijkdat een en ander op flinke schaal zal worden ingericht. {N. v. d. D.) Uit den Bredaschen gemeenteraad, (De burgemeester stelt voor twee oude brand spuiten te verkoopen.) De heer De BooyMijnheer de voorzitter, het heeft mijn aandacht getrokken, dat in den laatsten tyd het Valkenberg, dat er zeer verdord uitziet, geen enkele maai is besproeid. Zouden nu de twee brandspuiten, die toch buiten gebruik gesteld zyn, geen dienst kun nen doen voor besproeiing Daar bestaat groote behoefte aan, vooral daar de water leiding zich nog wel oenigen tyd zal doen wachten." De voorzitter»Als er gesproeid moet woiden, dan kunnen dit evengoed de andere brandspuiten aoen. Doch in de laatste dagen is er van boven besproeiing genoeg." De heer De Booy: sTuch is men in den laatsten tyd boven, zooals de voorzitter zich gelieft uit te drukken, nogal eens in de besproeiing te kort geschoten." Da voorzitter: »Dan moet ge u daarover maar richten lot boven." De heer De Booy: Dat is nletnoodig. Er was eerder reden tot groote dankbaarheid." De voorzitter sDat kan wel zyn. Is nie mand tegen verkoop?" Daartoe werd besloten. Botterdam. De uitslag der verkiezing van 13 leden van den gemeenteraad alhier was als volgtUitgebracht 1478 stemmen van onwaarde 24; geldige 1454; volstrekte meerderheid 728. Gekozen de heerenmr. W. Baartz met 1254; A. de Bruyne met 1216; jhr. F. van Citters met 1237mr. J. van Gennep met 1249; P. Havelaar Jz. met 1245; mr. J. van Heukelom met 1241G. M. Kam met 1222; mr. W. J. Karsten met 1196 ;A. de Monchy roet 1254; L. Sanson met 1221 dr. II. J. Sleurs met 1294; J. C. Smalt met 1212; mr. A. II. van Tienhoven met 1239' stemmen. Voorts waren uitgebracht: op de heeren dr. Burkens 100; Bicker Caarten 97 v. Baak 84; Iltmaon S4; Schrauwen92; v, Oordt 86 en v. Rossem 88 stemmen. Pernis. Onlangs nam de heer 3. C.Speel- man alhier zyn ontslag als wethouder en lid van den gemeenteraadomdat hy verleden jaar een herstelling had gedaan aan een eigen dom van het burgerlijk armbestuur, en daar voor een som van p. m. f 230 in ontvangst had genomen. Dit is in stryd met de bepa lingen der gemeente- en armenwet, omdat genoemd armbestuur gesubsidieerd wordt uit de gemeentekas. Nu is echter de heer Speelman weder gekozen als lid van den raad, doch om bovenstaande redenen zullen zyne geloofs brieven niet kunnen goedgekeurd worden en hij dus niet toegelaten kunnen worden als lid van den gemeenteraad. Den llaag. Prins en prinses Albert van Pruisen, met hunne drie zonen en gevolg, zyn gistermorgen te haiftwaalf hier aangekomen. Zy werden aan het Rynspoor-station begroet door verschillende autoriteiten, onder anderen door graaf Schimmelpennincknamens den Koning en de Koningin, den Duitschen gezant met het legatiepersoneelden burgemeester en den militairen gouverneur der residentie. De prins en prinses vroegen belangstellend naar den gezondheidstoestand des Konings en begaven zich vervolgens naar het Oranjehotel te Scheveningen. Don Haag. By de verkiezing van leden van den gemeenteraad zijn 4165 geldige stembiljetten ingeleverd. Gekozen z'yn. de heerenmr. J. B. v, Berckelmr. J. J. van Geuns jhr. mr. Gevaerts van Simonshaven mr. B. M. H. Hanlo mr. L. P. M. H. Michiels van Verduyneudr. J. Th. MoutonW. J. Scheltus; mr. M. W. baron Du Tour van BellinchaveII. M. de Vriestar. J. A. H. baron van Zuylen van Nijeveltallen aftre dende ledenen de heerenR. C. Evers (oud-wethouder) en M. Hijmans van Wade- nojjen. Herstemming moet plaats hebben tusschon do heeren mr. J. P Vaillant (oud-wethouder)- en II. J. G. de Cnarro, Voor de drie nieuwe plaatsen zijn 2 liberalen gekozen en is herstemming voor de derde plaats tusschen twee liberalen. Den Haag. De Geneeskundige Raad vau Zuid-Holland, onder voorzitterschap van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht dr, Egeling alhier gehouden, heeft met 12' tegen 4 stemmen aangenomen een voorstel van dr. Vollenhoven, om adhaesie te betui gen aan de nota van den heer W. K. van Dedam tot invoering van de gymnastiek als verplicht leervak van het lager onderwijs. De bedoeling was, alleen vrije oefeningen ver plichtend te stellen, Amsterdam. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing voor leden van den gemeenteraad zyn gekozen de hoeren: Berns, Daniels, Djjk- roans, Van Eeehen, Gerritsen, Van Hall, Jittar Van Ogtrop. Herstemming voor de vijf overige plaatsen tusschen Van Lennep (weth. van onderwijs), Coninck Westenberg (weth. vac publ. werken), Pet (weth. van linanciënjr Veltman (aftr. lid), Korthals Altes (aftr. lid)- Alting Mees, Heemskerk, Snater, Wormser en Treub.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2