"TïïiüfyFg"i8Ïn Kertnieivrs. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Marktberichten. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s ch e r ij. De Temps heeft de lijst der inschrijvingen voor de ongelukkigen te Saint-Etienno gesloten. Ir. het geheel hebben de door liet blad geopende inschrijvingen een cijfer bereikt van 116,000 fr. Te Jacksonville, in Oregon, is de gevangenis afgebrand. Drie der gevangenen kwamen daarbij jammerlijk om het leven, opgesloten in hunne cellen, waar de wachters hen in de verwarring vergeten hadden. Al de overigen en het gevange nispersoneel •werden gered. Een vrouw, die bij do groote overstroomingen te Johnstown (Vereenigde Staten) haar manen twee kinderen verloor, heeft dezer dagen Ir-- dood gewaand jongste kind teruggevonden. Hot kind werd in zijn wieg op drijvende planken ge vonden, door medelijdende menschen opgenomen en eindelijk ten toon gesteld in het Casino-museum te Pittsburg, waar de beroofde moedor, tot haar onuitsprekelijke vreugde liaar lieveling terugvond. Do «Angelus", de beroemde schilderij van Millet, die door Antonin Proust op de veiling dor kunstgalerij van Secrétan, mot behulp van een syndicaat dat dit doek voor Frankrijk wenschte te behouden, voorwaardelijk voor reke ning van den staat had gekocht, zal nu hot eigendom worden van Amerika, van de «American Art Association". Do Fransche regeering heeft we! is waar do daarvoor vereischte krediet aanvrage bij de Kamer ingediend, en do commis sie heeft er ook oen goedkeurend rapport over uitgebrachtmaar het krediet is vóór het sluiten der zitting niet in openbare berandslnging ge komen. De koop van Antonin Proust is daar door to niet gedaan en gaat over aan de «Ameri- can Art Association". Deze had namelijk op do veiling, even vóór do toewijzing, het hoogste bod gedaan. Antonin Proust ging toen nog hooger, en hierop verklaarde de «Association" dat zij, om Frankrijk in bet bezit te laten van het doek, zich terugtrok, doch onder voorwaarde dat, indien do Fransche staat de schilderij niet overnam, do «Association" er eigenaar van worden zou voor de som, waarvoor het doek toegewezen was. Met die voorwaarde nu lmd Antonin Proust genoegen genomen. In den nacht van den 14n op denl5n dezer is door onbekenden een poging gedaan om den sneltrein van Rome naar Florence in de luchtte doen vliegen. Onder een ijzeren spoorwegbrug tusschen Bassano on Attigliano welke de trein moest passeeron, waren zes dynamiet-patronen aangebracht. De helsche toeleg is echter gelukkig verijdeld wel ontploften vier van de zes patro nen toen do trein over de brug gingdoch de brug werd betrekkelijk slechts weinig beschadigd, zoodat de trein ongedeerd de overzijde bereikte. Do spoorwegwachters, welke terstond na de ont ploffing toesnelden,werden door een bende mannen met geweervuur ontvangen, dio daarop ijlings de vlucht namen. Er worden allerwegen ijverige pogingen in het werk gesteld om de daders in handen te krijgen. Tusschen Codigoro en Mezzogoroin Italië heeft Zaterdag een dergelijke misdaad plaats gehad als voor eonigen tijd aan de poorten van Rome. Een inspecteur uit Turijn, die zich, van zijn be diende vergezelddaarheen begeven bad om eenigo betalingen te doen en daartoe p.m. 11000 lires bij zich droegis op klaarlichten dag door vier mannon aangevallen en met zijn bediende op barbaarsche wijze vermoord en daarna van alles beroofd. Sir Edward Watkin, de man van de Kanaal tunnel, gaat (volgens den Londenschen corres pondent der Northern Echozwanger van een ■verbazingwekkend plan niets meer ot minder dan eenen spoorweg direct van Londen naar Indie via Kurrachee. liet eersto lid vun dien spoorweg zou de Kanaaltunnel moeten vormen bij gebreke daarvan echter zou de reis te Calais of Boulogne kunnen beginnen. Eerst zou het dan rechtstreeks op Gibraltar afgaan, zooveel mogelijk met gebruikmaking van bestaande lijnen. Eone kolossale pont zou den ganschen trein over zetten van Gibraltar naar Tangier. Verder zou de lijn steeds de noordelijke kust van Afrika volgen, Egypte en Arabie doorsnijden, en zoo langs de Perzische Golf of Kurrachee af, waar zij zich bij het Indische spooorwegnet zou aan sluiten. liet stoute plan, dat op het eorstc ge zicht inderdaad veel aannemelijks schijnt te heb ben, moet reeds aan Lord Cross zijn voorge legd. Een nieuw hoor-instrumentaudiphon, moet door een Russisch student in do geneeskunde zijn uitgevonden. Het is een gordel met tweo electrische elementen van waar uit tweo met miniatuur-mikrophonen verbonden geleiddraden naar de ooroti loopen. liet hooftnaar men ver zekert, reeds bij hardhoorenden en zelfs volslagen dooven zeer goede uitkomsten opgeleverd. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Noord-Amerika, over Amster dam, bestaat door middel van het stoom schip Edam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 20n Juli, des morgens ten 5,40 ure. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. De hooiverzonding in da stroken van Kampen neBmt meer en meer toe, vooral naar Kamper- eilandhooi wordt de vraag steeds grooter. De qnaliteit is over 't algemeen uitstekend. Binnen- hooi geldt f9,a 1*1.50, buitenhooi f 12 a 1450 per 500 kg. Een Brltsch verslag omtrent veeziekten. Men schrijft uit Londen aan het N. v. d. D.: Evenals in vorige jaren heeft de Britscho re geering oen veeartsenijkundig verslag over 1S88 uitgegeven, liet is thans een lijvig book gaworden, waaraan bijzondere verslagen van professor Crook- shank over miltvuur en andere veeziekten zijn toegevoegd, die met de talrijke platen, die deze stukken vergezellen, het boek vrij duur (f 4,05) maken. Vooraf echter gaat hot algemeen overzicht van prof. Brown. Daaruit blijkt, dat in 1888 in Groot-Brittannie geheerscht hebben: longziekte, varkenskoorts, miltvuur en hondsdolheid, alsmede dat er verschillende gevallen voorgekomon zijn, die in alle opzichten geleken op de zooveel ge rucht gemaakt hebbende Hendon-ziekte, doch dat de jongste onderzoekingen liet twijfelacbtigmaken of het wel inderdaad mogelijk is door de melk van koeion roodvonk bij menschen te doen ont staan. Wel is gebleken, dat molk, besmot met onreinheden, afkomstig van zworen op do uiers en tepels van kooien, bij kalveren zworen op de lippen en in den mond deden ontslaan. Het is geen wonder, dat deze gevolgen voortvloeien uit het gebruik van melk met zulke stoffen bezwaard, en het feit is voldoende om aan to duiden, dat uierziekten bij koeien nog van een andor stand punt beschouwd kunnen worden dan in verband met haar vermeende betrekking tot bepaalde ziekten bij menschen. Koepokken verspreiden zich door de handen der melkers gemakkelijk van koe tot koe, en de voortgang der ziekte kan door een voudige middelen gestuit worden. Daarom juist schijnt het wenschelijk deze ziekte op te nemen onder de besmettelijke veeziekten, waarover de wet waakt, opdat besmette koeien geïsoleerd en genezen kunnen worden, Vervolgens behandelt professor Brown de quaestie der slachting van longziek vee, dis thans hier te lande is ingevoerd. Verscheidene autori teiten, welke die wet krachtig toepasten, klagen, dat zij aan wederinvoering der ziekte blootstaan uit andere districten. Het gebrek schuilt in do afwezigheid en eenheid in de maatregelen, Doch zelfs onder de meest volkomen administratie kan het afmaking-stelsel da longziekte niet in eens uitroeien, nadat zij 50 jaren bestaan beeft. Dat uitroeiing door afmaking mogelijk is, heeft, zoo zegt professor Brown, Nederland bewezen, doch zelfs in dat geval, met do ziekte in een bepaald district geconcentreerd en met de kiachtigste maatregelen, waren verscheidene jaren noodig oer het doel werd bereikt. In het geheel werden in het Vereenigd Konink rijk in 188S ingevoerd 1,351,946 stuks runderen, schapen en varkens of, met inbegrip van Ierland en de Kanaaleilanden, 3,273,218 stuks. Op reis van Amerika naar Engeland werden in 1888 2666 boesten overboord geworpen, 169 waren dood toen zij geland worden en 113 zoo danig verwond, dat zij dadelijk moesten worden afgemaakt. Besmette ladingen kwamen uit Donemaiken, Nederland en de Vereenigde Staten, Uit Dene marken kwamen 51C ladingen, waarvan 14, be staande uit 7044 varkens, 39 varkens bevatten, die aan varkonskoorts leden. Uit Nederland kwa men 8G4 ladingen, waarvan er eon, bestaande uit 31 varkens, uit Rotterdam te Huil aangevoerd, 3 varkens bevatte, die aan varkonskoorts loden, eu Óen lading, bestaande uit 2779 schapen, te Deptford uit Vlissingen aangevoerd, 13 schapen bevatte, die aan mond- en klauwzeer loden. (Dit is het bekende geval, dat geleid heel't tot do tijde lijke sluiting der haven van Vlissingen en tot het verbod van doorvoer door Nedotland van Duitsche schapen.) Veeartsen zullen zeer veel belangwekkends vin den in do onderzoekingen van professor Crook- shank omtrent miltvuur en over tuberculosis, in verband met do gezwellen of scorfuleuso tumors, die, naar men thans weet, het gevolg zijn van een fungus (Antinomyces). Daarin wordt de ge schiedenis der ziekte nagegaan tot de vroegste waarnemingen daarover (van dr. Fleming in 4712). Het is echter hier de plaats niet om daar over in bijzonderheden to treden. Uit de overige bijlagen van liet verslag blijkt, dat in 1888 in Groot-Biittannie 1786 longzieke runderen werden afgemaakt, dat 59 stierven, en dat 8722, die met zieke beosten in aanraking waren geweest, weiden afgemaakt. Do westelijke graafschappen van Engeland en Schotland bleven in dat jaar vrij van de ziekte. Kaarten zijn aan liet boek toegevoegd, waarin men met een enkelen oogopslag kan zien in welke districten do ziekten voornamelijk geheerscht hebben. Ten aanzien van Nederland wordt met een enkel woord gewag gemaakt van het bekende tor- meende geval van longziekte, dat ten gevolge bad, dat Duitscliland een tijdlang voor ons vee ge sloten werd, en van het uitbreken van veepest te Batavia. Voorts wordt nog een tabel, door don lieer Lameris uit 's-Hage medegedeeld, gegeven, aantoonende welke uitnemonde resultaten het af- makingstelsel had, en ten slotte ook eene verta ling van het koninklijk besluit van 27 Maart 1888, waarbij omschreven wordt welke veeziekten als besmettelijk zullen worden beschouwd en welke maatregelen daartegen moeten worden genomen. Aan schadevergoeding voor eigenaars van vee, lijdende aan longziekte, of met vee, aan die ziekte lijdende, in aanraking geweest zijnde, werd in 1888 in Engoiand, Wales en Schotland betaald bijna 61,000; het cijfor ten opzichte van var kenskoorts bedroeg bijna 12,000. Uit Nederland zijn in 1888 in het geheel inge voerd 50,227 rundoren, 496,139 schapen en 8107 varkens, totaai554,473 beesten, tegen 567,716 in 1P87. Onder de leiding van den heer dr. A. II. G. P, van den Es, hoogl. rector van het gymnasium te Amsterdam, is ir de sociëteit «Do Yereeniging", te Nijmegen, de 59ste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het «Genootschap van Leeraren aan de Nederlandsche Gymnasien". Do vergadering was talrijk bezocht en het verslag van don secretaris, dr. II. A. J. Valkema Blouw, getuigde van groeten vooiuitgang. Sedert de laatst gehouden vergadering te Tiei zijn niet minder dan 25 nieuwe loden toegetreden, zoodat, na aftrek van enkelen, die bedankten, het leden tal thans 85 en 2 buitengewone bedraagt. De rekening en verantwoording van den ponning- meester, den beer J. IJ. Meijer, sluit met een voordeeiig saldo van f271, terwijl besloten werd door eene gift van f25 uit de kas een bewijs te geven van belangstelling in het Schoolmuseum te Amsterdam en de uitgave van het tijdschrift Coniunctis Viribus ook weder voor hei jaar 1889/90 met een gelijk bedrag to stounen. De heer dr. H. C. Muller, van Amsterdam, leidde het onderwerp in: «Over de uitspraak van het Gricksch", waarop eene zeer bolangrijko godach- tenwisseling volgde, waaraan vele leden deel namen. Daarna hield de heer dr. J. van den Vliet, van Haarlem, over het onderwerp s Terlullionus als stylist" eono zeer boeiende voordracht, welke met algemeen genoegen gevolgd werd. De vergadering bepaalde verder, dat de 60ste algemeene vergadering te Breda zal gehouden worden en benoemde tot voorzitter van hetge- nootschapsjaar 1889)90 den heer dr. P. Hoekstra, reetor van het gymnasium aldaar. Vóór het openen der vergadering hadden de loden een bezoek gebracht aan liet gymnasium, waar zij' werden rondgoleid door den rector dr. J. Meule- man, die verzocht htid, verschoond te blijven van het leiden der vergadering, welko hij overigens in haar geheel bijwoonde na afloop dor werk zaamheden reden de leden naar Berg-on-Dal, waar mon zich aan den gebruikelijkcn en zeer gozelligen maaltijd vereenigde. Naar het Yad. verneemt, is door de commissie te 's-llago voor do noodlijdenden in de kolonie Curafao reeds f1000 overgemaakt. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 6 schepen, gezamenlijk aanbrengende 106 last haring. MAASSLUIS. Gistoren zijn alhier aange komen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 84G ton haring. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangeveerd 500 zalmen, die do groote voor f 1.20 en de kleine voor 90 ct. per 1/2 kilo werden verkocht. Nog werden aange voerd 300 St.-Jacobszalrapjes en 3 steuren. HARD1NXYELD, De vorige week zijn alhier aangebracht en verkocht 130 zomerzalmen, prijs fO,G6 a 1.20 per 1/2 kilo; 15 steuren, prijs 20 a 27 ct. per 1/2 kilo. Ned. Herr. Kerk. Beroepen: te Biervliet ds. J. II. S. Stek hoven, te Rousolaere (België). Mot nagenoeg eenparige stommen benoemde de Synode tot president ds. Perk en tot vice-presi dent ds. Ten llarmscn van tier Beek. Tot secun dus van dozen laatsto werd gekozen dr. Van Heel. In de veenkolonie Appelscha is geen enkele pre dikant. De herv. gem. en ook de doopsgezinde gem. zijn reeds enkele jaren vacant. Na hot over lijden van d*. G. Wissink is de cbr, geref. ge meente vacant geworden. Deze laatste gemeente nu heeft door vrijwillige bijdiagen het zoover gebracht, dat een tamelijk traktement kan worden beloofd, en nu zullen spoe- dig pogingen worden aangewend, om een eigen leeraar te verkrijgen. BUR G K R L IJ K K S T AND. Geboren17 Juli. YVillemina, dochter von C. J. J. Hendriks en C. M. Vredenbregt, Qasstraat, Geertje, dochter vuu G. A. Lanser en M. van der Touw, Botcnlraat. Overleden: 16 Juli. Jacobus Marie Meeder, oud 2 maanden, Buitenhavenweg. 17. Gerrit Vermeulen, oud 56 jaar en 3 maan den, Oostsingel. 18. Maria van der Knaap, oud 80 jaar en 11 maanden, Maasstraat Schiedam 18 Juli. Kogge en gerst zouder handel, moutwijn; noteering der makelaars f 9Vs. Jenever Arasterd. proef f 13Vs per hecL Gt. zonder fust en zonder belasting,

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3