Vr jdag 26 Juli. N°. 7295. POLITIE. A0. 1889. s 33ri e-en-ve er tigs te Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Ber chten. Binnenlandsche Berichten. UrTGEVEIt7T~IODÉ. Abonnementsprijs. per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk. Afzonderlijke nommers r i.85 - 2.50. - 0.10. fit C SS KAB: HARKI, 124. Advsktentikprijs: »«n 1—10 gewon* regelt mat inbegrip van eena Courantf 1,1®/ Iedere gewone regel meer- ,10. Driehui. geplaatst wordt tegen twskheu, berekend. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeven: een witte kinderzak, met verschillende voorwerpeneen stalen rozenkrans, een zwart lederen liondcn- halsband, een zwart lucifersdoosje, een blauw koralen armbandje ir.et gouden slui ting, een ring met 3 sleutels, een wit kousje met een bruin sokje, een gouden ringetje met gekartelden rand, een armband van 4 strengen bruine koralen met gouden sluiting eu twee sleutels aan een houten klosje. F K A S K k IJ ii. Het comité der anti-Boulangistische stu denten te Parijs heeft het volgende adres aan zyne academiebroeders gericht: He aanstaande algemeeoe verkiezingen zullen over het lot dar republiek beslissen. He strjjd tegen de reactie drtDgt zich aan alle republikeinsche burgers, aan alle vader- iaoders op. He studenten, die van stonden aan het gevaar gezien en de bedriegers ontmaskerd •hebben, willen gedurende de vacantia den stryd, dien zjj zoo dapper ondernomen heb ben tegen de vijanden der republiek, voort zetten ten einde toe. Wjj stellen talrijke -middelen van anti-Boulangistische propagan da vlugschriften, almanakken, liederen, ca- ricaturen enz. te hunner beschikking. Wij verzoeken degenen onzer kameraden, die een werkzamer deel aan den stryd wil len nemen, oos hun adres te zenden en ons te melden in welk departement zy het goe de woord zouden willen breDgeo, Wij zullen hen dan onmiddellijk in verbinding stellen met de republikeinsche vereenigingen en de republikeinsche caDdidaten. Het socialisten (Marxisten)-congres te Pa rijs is nu geëindigd. Er zijn resolution aan genomen, strekkende tot het voortdurend onderhouden van gemeenschap tusschen de socialisten der verschillende landennatio nale en internationale vereeniging van alle socialisten; het uitgeven van een internatio naal socialistisch blaadje io verschillende talen; comités voor internationale zaken in alle landen, enz. Voorts werd besloten, dat den lsten Mei in Europa en Amerika demonstration gehou den zullen worden ten gunste van den werk dag van acht uren. In 1891 wordt weer een congres gehouden te Brussel. Na afloop van het congres bezochten de leden de graven der Communisten op ïPère JLachaise", De Duitschers legden daar kran sen op de graven van Borne en Heine. De bisschop van Grenoble, die door paus X>eo naar Rome was ontboden, is door Z. H. benoemd tot patriarch van Jeruzalem. Dit is de eerste maat dat een Frausch prelaat dien zetel ioneemt, welke steeds door Italiaansche kerkvoogden was bezet. He Duitsche gezant te Borne heeft aan do Italiaansche regeering kennis gegeven, dat de Duitsche keizer en keizerin tegen het eiode van September in Italië zullen komen, maar Home niet zullen bezoeken. 1) D I T 8 li II 1 A S I). Nadat in dan laatsten tijd verscheidene keizerlijke beambten bij de marine te Kiel en elders gevangen waren genomen, ouder ver denking dat zij zich by leveringen van mate riaal hebben laten omkoopeu, heeft zich een der gevangen genomen personen, de geheim secretaris Cremer, te Berlijn, door zich de polsader af te snyden, van het leven beroofd. Het onderzoek in deze zaak is, zoo het schijnt, nog van grooter omvang, dan in het proces tegen betaalmeesters het geval was. Volgens een bericht in de Koningsberger bladen moet de commandeerende generaal van het legerkorps, Bronsart von Scheilendoif, in eene toespraak aan tafel het volgende gezegd hebben ïlk heb by myne reis door de pro vincie hooren gewagen van beduchtheid van oorlog. Ik kan echter de verzekering geven, dat deze ongegrond Is, en dat eene storing van den vrede volstrekt niet is te voorzien. He generaal wenschte dat zyne woorden eene geruststellende uitwerking mochten hebben en overal ingang mochten vinden. OOSTENBIJS. Het Jïremdenblatt verklaart, dat de bewe ringen van Grashanin, volgens welke Oosten rijks politiek zich ten doel stelt om tusschen Servië en Bulgarye een conflict te voorscbjjn te roepen, en dat de Bulgaarsche regeering vooral op Oostenrijks aandringen troepen naar den kant van Servië heeft gezonden, niets dan een verzinsel zijn. Het blad voegt er by dat dit alles uitgestrooid wordt om tegen Oos tenrijk op te hitsen. De Oosteoryksche staat kunde is er juist opuit, om van de regee ringen te Belgrado en te Sofia ophelderingen te verkrygen omtrent hare voornemens, ten einde een mogelijk misverstand uit den weg te ruimen. De Servische en Bulgaarsche regee ringen zijn het best in staat om de getui genis te geven van Oostenrijks werkzaam heid in dien zin. ËN88LAN1). Het Lagerhuis heeft by de derde lezing de wet omtrent het plaatseljjk bestuur in Schot land aangenomen. ITALIË. De verhouding tusschen den paus en het koninkrijk Italië wordt uitvoerig besproken door de BiformaHet orgaan van den Itali- aanschen minister-president betoogt, dat de Italiaansche regeering den paus een vrjje en waardige stelling te Rome wil waarborgen. Wil de paus vertrekken, dan laat dit de regeering volkomen koel, maar dan zou een terugkeer des pausen naar Rome onmogelijk worden. S P A If J E. Evenals de gemeenteraad van Sevilla heeft die van Santiago, in de provincie Gallicië, den paus het verblyf in die stad aangeboden, indien by mocht goedvinden Rome te ver laten. Vele Spanjaarden, wordt aan het Journal des Débats geschreven, zouden zeker met 's pausen tegenwoordigheid in hun midden zeer gevleid zyn; maar do regeering zou hem on gaarne zien kotnen. Voor het overige moet men niet denken, dat de uitnoodiging van de gemeenteraden aan Leo XIII alleen het uitvloeisel is van godsdienstigen zin. Het vooruitzicht dat het verblijf des pausen, met allen die hem volgen en met allen die hem komen bezoeken, geldelijk een groot voordeel ■is voor eene stad, zal ook wel deel hebben aan dis aanbiedingen. De Biforma zegt, dat de Spaaosche regee ring uitdrukkelijk geweigerd heeft den paus eene wijkplaats in Spanje te geven. Het Engelsclie eskader in de Middelland- sche Zee, samengesteld uit 9 schepen, beeft Dinsdag voor Malaga het anker uitgeworpen. De officieele Qaceta maakt een koninklijk besluit bekend, houdende een voorschrift tot het invoeren van nieuwe bezuinigingen op de begrooting. Officieel wordt gelogenstraft, dat de minister van oorlog bezig is met het beramen van nieuwe plannen tot versterking der Pyreneeën. S E R V I E. De gewezen koning Milan is gisteren te Belgrado aangekomen. Hij werd aan het station begroet door den jeugdigen koniDg, den metro- politaan Michael, de ministers, de grootdigni- tarisseu en de vertegenwoordigers van Oosten rijk, Duitschland en Turkjje. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van Dinsdag 24 Juli. Het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de ingelyfden by de militie te land der lichtiDg 1884 en voor de inge lyfden bij de zeemilitie der lichting 1885 werd aangenomen met 25 tegen 8 stemmen. De heeren Van Welderen Rengers, Fransen van de Putte, Alberda van Ekenstein en Van Roijen bestreden het wetsontwerp. Wanneer de buitengewone omstandigheden, welke de grondwet veraischt voor een langer in dienst houden der militie, nu reeds drie jaren aan wezig zijn, waarom laten de defensie-voor- stellen dan nog steeds op zich wachten? De heer Fransen van de Putte achtte het niet indienen van die voorstellen zelfs een verzuim, waarvoor de regeering de verantwoordelijkheid draagt. Door de verschillende sprekers werd aangedrongen op eene nadere toezegging wanneer men de indiening van de defensie- voorstallen kan verwachten. De heer De Bruijn verdedigde het ontwerp. Verwerping daarvan keurde hy af, want daar door neemt men een gedeelte der verantwoor delijkheid van de schouders der regeering en laadt die op de Kamer, De minister van oorlog betoogde da nood zakelijkheid van het ontwerp, in afwachting der defensie-voorstellen. Deze kunnen echtef in dit zittingjaar niet meer worden ingediend, doch kunnen in het begin van het volgende zittingsjaar worden te gemoet gezien. Voorts werden heden nog een drietal kleine wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen en de huishoudelijke raming der Kamer behandeld. Daarna is de vergadering gescheiden om, buitengewone omstandigheden buiten rekening gelaten, niet vóór 26 Augusd tus weder bjjeen te komen. SCHIEDAM25 Juli 1889. Gedurende het le halfjaar 1889 zijn alhief uit zee aangekomen 19 stoomschepen met een inhoud van 38646 kubieke meter en 29 zeil schepen met een inhoud van 17707 kubieks meter, en langs den Nieuwen Waterweg vertrekkende werden alhier uitgeklaard 20 stoomschepen met een iuhoud vau 47724 kubieke meter en 24 zeilschepen met esa inhoud van 12885 kubieke meter. Aan het driedaagsch zangersfeest te Amster dam, uitgeschreven door vAmstels Mannen koor", werd Zondagavond ook deelgenomen door «Schiedams Mannenkoor Orpheus", waarover het Centrum de volgende vleiends beoordeeliDg uitspreekt: sOrpbeus" van Schiedam met zijn grijzen directeur De Vliegh was voor de groote ruimte wat min. Vdor in de zaal kon men echter zeer goed waarnemen, dat de oude geest er nog inzit en dat de heer De Vliegh met zyn kleine maar wakkere schaar nog wonderen kan verrichten. Zyn Roeierslied" en >Het liefste woord" van Heiuze waren da zeer gewaardeerde bijdragen der Schiedam mers." Gisternamiddag is de 14-jarige zoon van J. Etman, wonende aan de Nieuwe Haven alhier, in die haven gevallen en daaruit gered door schipper D. Ligtbart, die met zyn schip in de nabijheid lag. De politie heeft aangehouden en proces verbaal opgemaakt tegen J. A. de R., wonende alhier, die jl. Maandagmorgen in de branderij, »de Sleutels" aan de Westvest alhier, teu nadeela van den meesterknecht, uit diens

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1