A0. 1889. Maandag 29 Juli. N". 7297. Eerste Blad. KENNISGEVING. Drie-ea-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. "jTodé. Binnenlandsche Berichten. UIT GEVE 11: n&BHi, Ad' 1—>10 genon» regels niet inbegrip van eenc Courantf f Iedere gewone regel meer,1», Driemaal geplaatst wordt tegen ywesmaai. berekend. Schiedam, 27 Juli 1889. Zal hy komen, zal hy niet bonaeD? Dit is sedert eenigen tijd de vraag, met het oog op de komst van den keizer van Rusland naar Duitschland, De laatste berichten bevestigen de tijding en noemen zelfs den datum, waarop de Duitsche keizer, niet over zee, maar per spoor trein over Wirballen en Eydtkücnen naar Berlyn zal komen. Maar aan dat bezoek gaat een ander vooraf, Damelyk dat van den keizer van Oostenrijk naar Berlijn. Niet onwaarschijn lijk is het, dat vooral het bezoek van den czaar te Berlyn op Imogen prys wordt gesteld. Wat er ook tnoge gesproken worden van het Drie voudig Verbond, waarin men zelfs Turkije zou willen opnemen, het Duitsche vorstenhuis heeft steeds voorliefde voor Rusland gehad, en dat keizer Wilhelm I op zijn sterf bed nog aan zyn kleinzoon den vaderlijken raad gaf, Rusland toch vooral te ontzien, is zeker het meest spre kend bewijs van ingenomenheid, dat meo kan aanvoeren. Te Petersburg wordt het aanstaand bezoek van keizer Franv Josef te Berlyn besproken. By gebrek aan ander nieuws worden er allerlei be schouwingen aan vastgeknoopt, en herinneren ze, dat de innigheid tusschen Duitschland en Oostenrijk tegenwoordig piet zoo sterk meer is als vroeger, en dat dus dit bezoek zeker aan leiding geven zal tot politieke besprekingen. Maar vooral wjjzen genoemde bladen er op, dat men toch de Weener pers niet moet geloo- ven, als ze bet wil doen voorkomen, dat bedoeld bezoek een antwoord zal zyn op den feestdronk van Ruslands keizer, waarin hij den vorst van Montenegro zyn eenigen vriend noemde. Zoc ziet men, zelfs toosten worden aan da vergetel heid ontrukt; men worde dus voorzichtig in .het uitbrengen daarvan. .Een beleefdheidsbezoek van Weenen naar Berlyn gebracht, zoo zegt de Russische pers, meer is het niet, Beteekent dit, dat de wind in Rusland gunstiger voor Duitschland gaat waaien, welnu, dan is dit een waarborg to meer voor den vrede. Is het waar, dat Rusland niet buiten kuipe rijen kan? Men zegt, dat het de hand heeft in de woelingen, die thans op het eiland Creta de Turksche regeering vr'y wat te doen geven men zegt ook, dat hetzelfde ryk iets tegen Klein-Azië in den zin heeft, eneropdeRus- sisch-Turksche grens groote troepenbewegin gen worden waargenomen. Men zegt ook, dat dit een antwoord is opdegerucbten.datTurkye in de triple alliantie Duitschland-Oostenrijk- Italië zou worden opgenomen, .en men zegt eindelijk ook, dat de Turksche diplomaten, wat deze zaak aangaat, de handen in onschuld wasschen en verklaren, dat ze aan zoodanige deelnemlog nimmer hebben gedacht. De Duitsche dagbladpers vindt het noodig de aandacht te vestigen op de beraadslagingen, die op het te Parya gehouden socialisten congres zyn gevoerd. Hoewel toegevende, dat veel van hetgeen daar gesproken werd, slechts phrasen zijn, wordt toch de aandacht gevestigd, dat de afgevaardigden uit verschillende rijken als den man verklaren dat ze strijdvaardig zijn, en dat onomwonden deomwenteling.de revolutie, en wel de revolutie met geweld, is gepredikt. Aangehaald worden de verklaringen van verschillende afgevaardigden. Zoo moet die uit Zwitserland hebben ge zegd: nAls het eens tot een beslissenden stryd zal koraeD, dan zullen ook de Zwitsers op hun plaats zijn". Die van Hoogarye heeft verkon digd, dat het Hongaarsche volk op het oogen- blik der beslissing weten zal, waar het staan moet. En om wat klimming in de ontboezemingen te brengen, heeft de afgevaardigde uit Nederland verkondigd dat op diengrooten dag de Neder- laodsche arbeiders eveuals hunne internatmnale geestverwanten zullen overwinnen of sterven. Op gelyke wjjza hebben nog verschillendeande- ren gesproken, en daarom wordt in de Duitsche bladen verklaard dat het de plicht is van de regeeringen, den door de democraten aange- kondigdan nbeslissecden dag" door alle mo gelijke middelen te verhinderen om aan te brekenen dat het de plicht van alle wel gezinde burgers is, de regeeringen in hare pogingen daartoe by te staan, willen ze vroeg of laat niet voor hun onwil in dit opzicht boeten. De boop van hen die hadden gehoopt dezer zomer van Boulanger bevryd te zuilen blijven, is niet vervuld. Zyn naam ontbreekt in geen enkel nummer van geen enkel dagblad. Terwijl de akte van beschuldiging tegen den dapperen generaal feiten vermeldt, die hem een plaats in een of andere strafgevangenis moeten ver schaffen, loopen zjjne agenten het land af, om tegen de aanstaande verkiezingen voor bem te werven. Zyn portret wordt op groote schaal verspreideen firma te Lubeck leverde ander half millioen conterfeitsels van den held, en daar z'yna party niet afkearig is van het werken met klinkende munt, i3 het te begrijpen dat de Fraosehe regeering niet zonder bezorgd heid is. De Engelschen hebben tegenwoordig een quse3tie te bespreken, die niet nieuw voor hen is, maar die reeds meermalen aan de orde was, en telkens weer dreigt op te doemen. Telkens, als een der talrijke kinderen van hare majesteit koningin Victoria huwde, kwam ze bij het Parlement om een bruidschat, en boe loyaal de onderdanen van bare majesteit ook zyn mogen, er werd op het laatst gemord over die groote sommen, die aan de koninklijke kinderen werden toegelegd. Nu is deze quaestie een nieuwe phase ingetreden. De kinderen vau dan troonopvolger namelijk beginnen zoutvat °P den leeftijd te komen, dat ze den huwelijken staat kunnen intreden. De oudste dochter zal weldra in den echt tredeu met een scbatryken Engelschen graaf, en de koningin is, ouder gewoonte, by haar Parle ment komen aankloppen om een bruidschat voor haar kleindochter. Groote beroering I Tegen Zondag is zelfs een groote meeting in Ilydepark belegd, waar men de zaak tot een onderwerp vad publieke bespreking wil maken. II. M. koningin Victoria ontvangt voor haar persoon jaarlijks vier en een half millioen guldenrekent men hierbij, wat de schatkist bovendien aan de vorstelijke familie uitdeelt, dan komt men tot ruim zeven millioen, een werke lijk eerbiedwaardige som. Daarbij worde niet vergeten, dat koningin Victoria schatrijk is! Er is thans voorgesteld, den prins van Wales, den vader der aanstaande bruid, boven hetgeen by reeds ontvangt, jaarlykseen som toe te leggen van ruim vier ton gouds, opdat hy zelf voor de bruidschat zjjner kinderen kan zorgeu. Maar ook daartegen gaan stem men opde prins van Wales steekt diep ia schulden, en weet van geld verteren. Zyn die vier ton op deze wyze wel in de rechte han den Het Parlement zal weldra uitspraak doen in deze zaak, die werkeljjk een komieke z'yde heeft, hoewel ze voor de vorstelijke be langhebbenden nu juist niet vau de aange naamste is, na de waarheden, die er in het publiek over verkondigd worden. Naar wjj vernemen, stelde de katholieke vereeniging »De Grondwet" en ook de anti- revolutionnaire kiesvereeniging »NederIand en Oranje" tot candidaten de heeren W. A. Beukers en J. Hoogendam. Naar w met zekerheid vernemen, zal da heer K. J. van Erpecum, eventueel gekozen zjjnde als lid van dan gemeenteraad, de be noeming aannemen. De commissie van voorbereiding omtrent do onderwijswet heeft, na ontvangst van da memorie van antwoord van den minister vau binnenlandsche zaken, gisteren eene verga dering gehouden, die heden is voortgezet. Tot dusver was de minister van binnen landsche zaken nog niet in haar midden verschenen tot een mondeling overleg. De minister van marine, de heer Dyserinck, vertoeft tot herstel van zyne gezondheid te Bad-Sodo". SCHIEDAM 27 Jnli 1889. De kiesvereeniging iSchiedam" heeft voor de herstemming op Dinsdag 30 dezer tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heeren K, J. van Erpecum en L. W. Jansen. Het bericht van het N. v. N.volgens het welk de heer A. Gildemeester voornemens was om af te treden als lid der Tweede Kamer wordt door het Vad. onjuist genoemd. Volgend laatstgenoemd blad heeft de beer G. geen plao om voor zyn Kamerlidmaatschap te bedanken. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten voor het kiesdistrict Nieuwer-Amstel, ter voorziening in de vacature, ontstaan dooi1 de niel-toelating van den heer P. Ladeboer ais zoodanig, zal plaats hebben op Dinsdag 27 Augustus, de herstemming, zoo die noodig mocht zyn, op Dinsdag 10 September d. a. v. De opbrengst der Ilollandsche ijzeren-spoor wegmaatschappij in de maand Juni jl. heeft bedragen f660,023.19'/?, sedert 1 Januari f 3,449,492,04 Naar de Scheepvaart verneemtzal da stoomvaartmaatschappij ^Holland" eerlang ophouden te bestaan. Het geheele materiaal, benevens dat der Ned.-Iod. Stoombootmaatschappij, totaal 20 stoombooten, is door verkoop in andere handen overgegaan, en zal zeer waarschijnlijk bjj reeds bestaande maatschappijen op lndië worden ingesmolten. De tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor de zuivelbereiding, veevoeder en pluimgedierte vanwege de tfl Vlaardingen gevestigde afdeeling der maat schappij van landbouw zal gehouden worden op 3 en 4 September a. s. De prijzen, die toegekend zullen worden, bestaan uit medail les en getuigschriften. Het programma is verdeeld in 44 nummers, die verdeeld zyn on der de volgende hoofdenrundvee, wolvee, varkens, pluimgedierte, zuivelbereiding-werk- tuigen en gereedschappen en veevoeder. Alle aangiften moeten geschieden vóór 2i Azomekentspkus. per kwartaal v ƒ1.85 JVoneo per post, door het gelieole Rijk - 2.50. Afzonderlijke nominers - 0.10. B, 134. BVttB A. Ï1 t aam i. i Dë Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze Ier kennis van de Ingezetenen; Bat het Kohier voor de Belasting op liet Personeel No. 4, bevattende do wijken F en G dezer Gemeente over liet Dienstjaar 1889/90, door den Heer Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotter dam, op den 25 Julij 1889 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder ver- pligt is zijnen aanslag op den bij do wet bepaalden voet to voldoen; alsmede dat van lieden af de ter- ,miin van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is biervan afkondiging geschiedwaar het behoort, den 27n Julij 1889. JDe Jdurgemecster voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. gsssssessss J.— srSesSS v.t- - z

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1