N°. 7297. Tweede Blad DE VERLOREN ERFENIS. A". 1889. Maandag 29 Juli. Feuilleton. IDrie-en-v©ertig-st© Jaargang. Buitenlandsche Berichten, Binnenlandsche, Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ITGïSVER: J. OD duitschland. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nummers 1.85 - 2.50. 0.10. B UB S3 A Us HARKV, 13, 124, Advbrtkmtikfkijs: van 1—10 gewon* regels met inbegrip van eene Courantf i .10,' Iedere gewone regel «neer,19. Driemaal geplaatst wordt tegen twkkmaal berekend. ENGELAND. De Times bereidt zyne lezers er op voor, dat z'ó verwachten kunnen binnen weinige dagen bericht te ontvangen van een scherp en vermoedelijk bloedig treffen aan den Nyl, tus- schen de noordwaarts rukkende derwischen en de Britsche en Egyptische troepen. Het gevecht te Arguiu, op 2 Juli, was slechts het .voorspel van eene veel ernstiger worsteling. De Fransche minister van buitenl. zaken, 'Spuiter, heeft in een onderhoud met den heer Edgard Vincent, ten aanzien der conversie van de Egyptische schuld, verklaard dat hy dat vraagstuk hoegenaamd niet vijandig gezind is. Hy voegde er echter by dat hy niet geloofde dat er zich tot dusver in den toestand een omstandigheid had voorgedaan, die gedoogde de door Franhryk in dezen aangenomen hou ding te wijzigen. In het Lagerhuis verklaarde de heer Fer- gusson dat, zoo het Engelsche leger in Egypte onvoldoende mocht zyn ter verdediging van het land, het dan versterking zou ontvangen. Hjj verklaarde tevens dat de Engelsche re geering maatregelen zal nemen om de uit voering van de door baar aangegane ver bintenissen te verzekeren. De Fransche regeering is niet geneigd hare toestemming te gaven aan de conversie der .Egyptische schuld. De Egyptische regeering is voornemens, het spoorwegnet uit te breiden ten behoeve der verdediging des lands, met eene vaste spoorwegbrug over den Nyl. Te New-York zal in 1892 eene wereldten toonstelling gehouden worden ter viering van het vierde eeuwfeest der ootdekkiog van Amerika. Het dagblad The Sun heeft met 10,000 p. st. eaoe inschrijving geopeud van vrij willige bijdragen. F K A N K R IJ K. "Van de 80 kantons, waar Boulanger ver klaard heeft zich candidaat te zullen stellen voor den gewestelijken Raad zijn tha 70 aangewezen. Zy zijn op dit oogenbhk verte genwoordigd door 67 repubiikeioen, 1 Bona- partist-Boulangist, 1 radicaal-revisionist, welke beiden zich voor BoulaDger teruggetrokken hebben, en 1 conservatief die een anti-Bou- langist is. De Eerste Kamer van de burgerlijke recht bank heeft beslist, dat de Panama-maatschappij van de houders der obligatiën van de prernie- leening, welke nog niet zyn volgestort, niet kan vorderen de nog ontbrekende stortingen, maar dat die houders jegens de civiele maat schappij zijn verbonden tot het bedrag van de stortingen, welke gedaan hadden moeten zyn. Het bericht, dat de bisschop van Grenoble, mgr. Fava, door den paus toe patriarch van Grenoble zou zyn benoemd is onjuist. De bisschop spreekt het zelf tegen. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat lieden uit Bushire den 23n dezer 's nachts een station van de Duitsch-Oostafrikaansche maatschappij in Usagara overvielen. De beambte Nielsen werd vermoord, maar de luitenant Liese heeft Zanzibar in goeden toestand bereikt. Het te Berlijn gevestigde uitvoerend comité voor de zending van Etnin pacha beeft ten gevolge van de uit Afrika ontvangen berichten omtrent de expeditie bet gezamenlijke comité tegen 3 Augustus bijeengeroepen. Van de 10,725 uitgebrachte stemmen ter verkierng van een lid van den Rijksdag heeft de heer Dellez er 9538 bekomen. Nadat in de vonge week een ingenieur voor scheepsbouw te Kiel in hechtenis wa8 genomen, onder verdenking van knoeierij in dienstzaken (net een leverancier, is nu ook een rjjke groothandelaar te Minden, wien sinds jaren aanzienlijke leverantiën voor de maritieme stations Kiel en Wilhelmshaven waren opgedragen, in hechtenis genomen en gevankelijk naar Berlijn overgebracht. Volgens de Kreuzzeilung zal er nu toch een Duitsch-Evangelisch bisdom Jeruzalem worden opgericht, en wel reeds zeer spoedig. In het bezwaar om zulk eene instelling op een voldoenden finaocieoleo grondslag te vestigen, wordt altoos volgens de JKreuz- zeituug voorzien door bijeenvoeging van schillende beschikbare fondsen tot éene kas. Als candidaten voor de bisschoppelijke waar digheid worden genoemd: de generaal-super- intendent Trautvetter, te Rudolstadt, en de predikant Graber, te Mühlheim aan de Ruhr, die beiden vroeger te Kaïro als bedienaars van den godsdienst werkzaam zyn geweest, OOSTENRIJK. Te YVeenen zou een nihilistische samen zwering zyn ontdekt, die in relatie stond met Zurich. Uit papieren bleek verder het bestaau van nihilistische comité's te Weenen en te Lemberg, terwjjl ook in Rusland daarmede verband houdende arrestaties plaats grepen. Men vermoedt, dat aanslagen op den czaar an keizer Wilhelm waren voorgenomen. SPANJE. Een honderdtal persooen zijn in het spoor wegstation te Chisdent (prov. Castelon) 'iinnengedrongen, hebben daar de telegraaf- ■oestelien buiten werking gesteld, en trokken vervolgens door het dorp '-nder het geroep uleve de republiek I" De gendarmerie joeg aen uiteen. GRIEKENLAND. Volgens berichten van Creta is de toestand nog altyd ernstig. De Porte versterkt voort" durend de garnizoenen. AMERIKA. Aan de Neiv-York Herald wordt uit Bogota geseind, dat de minister van buitenlandsche zaken van Columbia met de fondsenhouders eene overeenkomst heeft getroffen, om de quaestie der buitenlandsche schuld te regelem Da president van Columbia heeft da over eenkomst goedgekeurd, SCHIEDAM 27 Juli 1889. Het schrijven van den heer Keucheniua aan de algemeene synodale commissie over da organisatie der protestantsche kerk in Indië is zeker uitnemend, wat de strekking betreft. Te herhaaldelijk en van te verschillende zydetl is aangedrongen op een regeling, die meerders zelfstandigheid geeft aan de protestantschs kerk in Indië, dan dat niet iedere ernstigS poging in die richting toejuiching verdient. Maar ongelukkig komt weer de doleerenda ouderling ICeuchenius bederven wat de staats man Keuchanius ten goede beoogt. Men wordt vergast op Seitenhiebe aan't adres der Neder- landsche hervormde kerk, en op Keucheni- aansche liefelijkheden aan 't adres der Indischs predikanten, van welke velen hel ongeluk hebben modern te zyo, en op echt Calvinis tische verzuchtingen. En na de verklaring, die van een verras send ruime opvatting getuigt, dat «iedere richting en iedere afdeeling vryheid behoort te hebben om God op de, naar haar over tuiging, waardigste en meest met Zyn Heilig Woord overeenstemmende wijze te dienen1' en dat «de vorming van een kudde onder! éenen Herder worde voor oogen gehouden", komt de volgende tirade, door den ergsten 5. «Ik kan u niot tegenspreken, maar geef in bedenking of de aanwas van do bende geen verdub- -belde waakzaamheid vereisebt. Hoe talrijker wij zijn, hoo lichter onder ons een verrader kan schui- Jen," «Zoolang ik hier meester ben," hernam de eene bandiet, »zal zich wel niemand tot verraad loenen. Alten weten te goed, dat verraad gestraft wordt «net den dood en dat die straf zeker volgt, al ware het ook, dat hij zich onder de licede stelde der machtige politie. Onze mannen hebben hun leven te liof om het op deze wijzo in de waagschaal .te Etellen." «Ik hopp dat gij u in uwe lieden niet vergist," merkte zijn lotgenoot op. «Maar ik weet dal de regeering alle middelen, ook het uitlokken van verraad onder onzen troep, in het werk zal stellen om met onzo schuilhoeken bekend te worden, en ik heb nooit een ezel met een zak geld op den rug zion loepen, zonder dat er zich iemand opdeed om hem dio vracht af te nemen." «Welnu, gesteld dan, dat mijne verwachtin gen en onderstellingen faalden," antwoordde de zittende, terwijl hij zijne stem nog meer inhield, «wanneer tegen alle waarschijnlijkheid in de re geering er in slaagde vertrouwbare berichten om trent ons verblijf in te winnen, wat behoeven wij ons dan nog te verontrusten 7 Wij weten een middel om ongezien liet tooneel onzer werkzaamheden te verlaten en Jaten verrader en vorradenen aan hun niet af te wenden noodlot over." «Goed gezegd, dat moet ik bekennen, als'tmaar even snel gedaan als gezegd was." «Ik zou niet weten, wat onze vlucht zou ver hinderen. Heden nog begunstigt ons het geluk, zooals ge ziet aan die prachtige vangst van van avond, die ons geen windeioren zal leggen. Waar om zou het zich morgen togen ons Iseeren?" «Zullen wij den gevungenen tegen liet gobruike- lijko losgeld hunne vrijheid teruggeven 1" «Wij kunnen het gerust aanzienlijk hooger stel len. 't Is een fijn heertje en zijn beurs was prach tig gevuld. Er valt hier wat te plukken." «Ik ben ervoor, dezo zaak maar spoedig te laten afloopen. Het drukt mij zwaar op de leden, liet vermoeden, dat deze vangst ons geen geluk zal aanbrengen." «Het zij zooals gij wenseht, al heb ik hoege naamd geen reden tot vrees." De man met het zwarte masker begaf zich tot de gevangenen. «Sta op, signore, ik heb u iets te zeggen," voegde hij den jongsten gevangene toe. Deze voldeed aan hot bevel. «Voor ik met u in onderhandeling treed," sprak hij met vaste stem en den rooverhoofdman met stouten blik opnemend, «eisch ik, dat men mij deze boeien afneemt.'! «Gij keert do tusschen ons bestaande verhouding orn, signore," hernam de andere bedaard«niet gij, maar ik heb hier te oischen. Het past u te verzoeken." «Gij steunt op uwe overmacht. Toch zult gij geen enkel woord aan mijn keel ontwringen, voor deze hooien losgemaakt zijn." «Wij bezitten, als het zijn moet, middelen ge noeg, om een jongen dwarskop tot spreken te dwingen. Ik wil daar nu evenwel geen gebruik van maken. Gij beiden daar, komt hier en neemt hem die touwen afi" Twee der bandieten stonden op en ontboeiden den gevangene. «En nu, signore, antwoord op de vragen, die ik u doen zal, overeenkomstig de waarheid. Als ik bemerk, dat gij mij om den tuin wilt leiden, zult gij slechts uw toestand verergeren. Beproef ook niet te ontvluchten, als gij uw leven liefhebt. Bin nen drie tellen zou u in dit geval een kogel heb ben getroffen." «Vraag; ik zal antwoorden.".

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 5