Binnenlandsclse Berichten. gericht, terwijl er veel geschut t6 Kara wordt aangevoerd. OOSTENRIJK. Naar men beweert, bezit de regeering zeer nauwkeurige inlichtingen aangaande onder handelingen welke tusschen Frankrijk en Rusland zouden zijn gevoerd en die geleid 20uden hebben tot een voorloopige overeen komst, welke te bekwamer tijd kon worden veranderd in een formeel verdrag, tot vestiging vau een verdedigend verbond tot waarborg vaa elkandeis grondgebied. BU8IA»». De Nordische Tehgraphcn-Agcntur brand merkt het gerucht omtrent een voorloopig verdrag tusschen Busland en Frankryk als volslagen ongegrond en met valsche bedoeÜn- geu rondgestrooid. T U R K IJ E. Riza Pasha, gouverneur van Janina, heeft last ontvangen om oogenblikkelyk als generaal naar Kreta te vertiekken, Luidens berichten uit Kauea werd het eerste bloed vergoten in den omtrek van Ephakin, Een Engelse!) oorlogs schip is tn de Kretaansche wateren aangeko men. Volgens sommige berichten is er een aigemeene opstand ophanden. Het heet dat Fhotiades Pasha, gezunt te Rome, en Ghekir Pasha onvsrwyld naar Konstantinopel ontbo den zyo. GRIEKENLAND. Volgens berichten uit Kreta is tot de terug roeping van Sartinsky voorgoed besloten. Naar Konstantinopel is vertrokken eene com missie, bestaande uit twee Muzelmannen en Vier christenenvan wie twee do meerder heid der christen-vergadeiing vertegenwoor digen. Twee opstandelingen zyn ook vertrok ken naar Konstantinopel. Nikolaknpacha, de door alle partyen zoo- Zeer gehate gouverneur van Kreta, is door de Turkache regeering teruggeroepen. SCHIEDAM, 31 Jnll 1889. Uit Nymegen wordt aan het N. v. d, D. geschreven, dat by den minister van binnen- landsche zaken het voornemen moet bestaan, om da kweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch naar Nymegen over te brengen, in de gebouwen van de aldaar nu opgeheven kweekschool voor onderwijzers. Deze nu verlaten schoolgebouwen werden in 1881 door bet ryk gesticht. Men sehryft aan de AT. 22. Clf.: Leerzaam voor velen is wellicht de volgende nnlezing op de jongste gemeenteraadsverkiezin gen. In vier aan elkander grenzende Rijndorpen was de verhouding der partijen als volgt: Te Leiderdorp stemden de Roomschen ten deelo met do liberalenzoodat de wethouder Parmentier dien de doleerenden om zijn flinko houding tijdens de crisis haatten met een volkomen haat,werd herkozen. Te Hazerswoude steunden zij de dolee renden, zoodat achtenswaardige mannen, die niet doleerenwerden vervangen. Te Koudekerk ver bondon zij zich met de doleerendenmaar leed hun eedgenootschap de nederlaag door de cor- daatheid van den Roomschen candidaatdie niet op deze wijzo wilde benoemd wordenen de on mogelijkheid van don doleerenden candidaat. Te Alfen boden zij voorwaardelijk hun steun aan de anti-revoiutionnairendaar de voorwaarde niet werd aangenomen, liepen zij over naar de libera len, waardoor het christelijk gereformeerde raadslid S, van Velzenlid der Tweede Kamer, werd uit geworpen. Aan den heer C. Corver van Wessem, te Zaandam, den schenker van het ^Volkspark" aldaar, ïs een album aangeboden, bevattende 1(375 namen van ingezetenen, die hebben bygedrageu aan een m het sVolkspark" te stichten blijvend aandenken, alsmede van 85 namen van ingezetenen, die zich verbinden tot by dragen voor muziekuitvoeringen in dat park. Te 's-Gravenhagezal waarschyni'yk 15 Aug. a.3. een velocipède-pakketdienst worden ge opend. Het hoolükautoor zal in hetHalstraatie worden gevestigd, terwyl by velschillende winkels depots zullen zyowaar men pakjes ter bezorging kan afgeven. De gemiddelde stand van het vaarwater in den R'yn bedroeg in de afgeioopen week 8i/a voet, zoodat de rivier byna haar nor malen stand heeft hersteld. De stoom vaart blijft onafgebroken levendig. De groote zeilschepen kunnen nog steeds met volle ladingen de rivier bljjven bevaren en deHol- iandsche plaatsen bereiken. Onlangs maakten wjj melding van de onwet- tige poging der 10 tappers te 's-Hage, die de patentwet meenden te ontduiken, door uit hun midden een aan te wyzeu tot het nemen van den patent voor hunne gezamen lijke tapperyen, terwyl dan de overige negen als diens bedienden 3e klasse werden aan gegeven. Thans komt ons op dit gebted een nog veel ernstiger feit ter ooren, dat den fiscus nog onbekend schijnt. Edn dronkverkooper nl. exploiteert in ver schillende steden van ons land, en wel onder den naam, te namen 35 cafés met vergun ning, waarvan 6 m Dsd Haag. Al deze ver gunningen staan op eigen naam, terwyl hy in ieder dier zaken een zetbaas heeft, die door hem ia de 3e klasse der personeels belasting wordt aangegeven. jiDit geval staat niet alleen", zegt onze ïberichtgaver, want enkel in Den Haag zijn verkoopers van sterken drank, die 2, 3 of 4 koffiehuizen op den patent dry ven en even zoo handelen. ArnhCt.) Het aantal weerzinwekkende verleidingen tot overtreding van 4e drankwet schijnt toe te nemen. In de 22aagsc7te Courant leest men thans het volgende: Toe, meisje, geef roe eveutjes gauw een glaasje cognac! Neen, mynheer, hier is geen vergunning. Och kom, doe het maar, ik ben zou koud. Neen, mynheer, ik mag hier geen cognac schenken. Geef me dan maar een beetje achter de kiosk; dan heeft niemand het in de gaten. Het medelijdende meisje liet zich bepraten, en van een beetje cognac, dat haar ter be waring was gegeven, schonk zy een weinig in. Da heer dronk er de helft van en zeide toen Ziezoo, dank je wel, meisje! Maar nu bekeur ik je voor sterken drank in 't klein schenken zonder vergunning. En er werd een agent gehaald en proces verbaal opgemaakt. Zoo heeft dezer dagen aan eene kiosk te Schevenmgen de bekeuring plaats gehad, waarvan melding is gemaakt. Gistervoormiddag werd een der vau Rot terdam komende sneltreinen een aanzienlijk eind weegs tot aan bat station Delft geloodst door een schuitenjagerspaard. Het dier, uit het land gehaald door een jongen, ontglipte aan zjjoen geleider en rende voor den trein den weg op. Da machinist remde, doch was genoodzaakt door zyn stoomfluit den gang in bet paard te houden. Dit duurde tot aan het station Delft, waar het beest links de Buitenwatersloot oprende en daar uitgeput werd gegrepen. Te Meddo, onder Winterswijk, heeft een vy(jarig dochtertje van den landbouwer M., door het omvallen van een pot met kokende melk, zulke hevige brandwonden gekregen, dat het aan de gevolgen daarvan is overleden. Naby Blokzyl is Zaterdagmiddag op de Zuiderzee het beurtschip De jonge Jacob, varende tusschen Sneek en Meppel, geladen van Meppel komende, door een rukwind om geslagen. De opvarenden, schipper Fokkema, diens knecht en een jongen uit Jcure, zyn door dan beurtschipper Vegter, van Lemmer, op genomen en te Ëlokzyl behouden aan wal gebracht. Gistervoormiddag werd een arbeider van ie staatsspoor naby Hiilesluis by ongeluk door een goederenwagen overreden en was oogen blikkelyk dood. Hy was gehuwd en vader vau een kind. Te Beetsterzwaag wilde zekere P. Kammin- ga, van Duurswoude, met zijn boerenwagen een hoek bij het logement »Boschiust" om rijden, toen op datzelfde oogenblik ook de tram van deu naderen kant te vooischijn kwam. Een der beide zoons van den landbouwer, een 17- jarige jongeling, schrikte hiervan zoo hevig, dat hij van den wagen viel en bewusteloos bleef liggen. Even daarna moest de geneesheer ver klaren dat de jonkman was gestorveD. Donderdagavond kwam de postkar van Joure nabij Lemmer, toen de conducteur Jellema, uit lleerenveen, die toevallig uit het portier keek, ontdekte, dat in eene landsloot een kind in het water lag. Terstond sprong hij uit het postrijtuig, riep don postiljon toe stil te houden en ijlde zoo spoedig mogelijk over het boerenerf naar ds piek, waar hij den drenkeling had gezien. De kleine was reeds gezonken, doch mot een geluk kigen greep had de wakkere man een menschen- loven gered. liet geredde kind was het vijfjarig zoontje- van den naastbijwonenden boer. Do Mepp. Ct. deelt uit eeu schrijven vau zekeren J.Bovendeur, vroeger verpleegde ia het diacooie-armhuis te Meppel, aan zyne familie- het volgende mede: Den 8o Januari monsterde ik te New-York op eene Amerikaansche bark als licht matroos. Den lOn Januari gingen wy des morgens om 41 uur naar zee. Het was een donkere, buiige, koude dag, de wind gierde akelig door het want, de zee was bedekt met schuun. Hemel-- hooge golven vlogen wild over en langs bet schip. Om 4 uur brak de groote mast; ik dacht by myzelvenzie zoo Jan, je laatste dag is de 10de Januari. Maar het liep beter af dan ik wel dacht. Een lange donkere nacht volgde, de wind ging liggen en het werd bladstil, maar daar werd het niet beter medep het word mistig en wy konden geen open hand voor oogen zien. Zoo logen wy vier dagen te dryven. Den IGn Januari, 's nachts om 2 A 3 uor,. (ik had den uitkyk) zag ik een meter of drie vier vooruit twee kleine lichten, een blauw en een rood, en wat hooger op een wit licht. Ik riep toen aan den kapitein ïlicht- vooruit". Drie minuten later rom bom bom, het was eene stoomboot en zy voer ons dwars in het schip. Wy waren geluden roet Anoeri- kaansch hout, dus wy zoukeu niet dadelyk. Den kapitein van de stoomboot hoorde ik roepenvolle kracht achteruit" en even daarna ïvolla kracht vooruit" en de stoom-- boot verdween in den mist. Het was eens- Duitsche boot van Hamburg. "Wij hadden twee sloepen, de eeu werd ge laden met kleeren en water en wat eten en in de andere gingen de matrozen en de kapi tein zitten, en ik bleef met een Zweedscb matroos, een goede oude man, aan boord. De- dag kwam aan den hemel en ik bekeek het gat eens goed en peilde bet water eens; er was veertien voet water in het schip, Dus nog een uur of drie vier kon het drijvend» bl'yven. Ik en mjjn maat namen de twee ledige watervaten en bonden die sterk aan eikander. In de eene deed ik wat drinkwater en ifl de andere harde beschuit en wierp toen de vaten buiten boord ea Jan ging er op zitten. Ik vroeg aan myn maat: hlyf jij aau boord Peter? Ja, .Taoni, zei hy, het leven is voor my toch maar verdriet, ik ster! maar iu de golven,' en hy sneed het touw af. God zy met jou» Janni 1 Dag mijn jongeo, en hy ging in het logies. Ik dreef twaalf dagen op zee rond, toe» werd ik opgepikt door een Spaansche bark? De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 2 Aug. a. s. niet plaats Hebben. JBlykeos by deu minister vaa buiteclandsche zaken ontvangen medeüeeling van den cousul- geoeraa! te Atheneis by besluit van Grie- kenlaods koning bepaald, dat voor een tijdvak vau tien jaar in de haven van Methom additioneels rechteu zullen geheven worden, welke omschreven zyn ia de St.-Ct. no. 17ö. Zooals reeds vroeger gemeld werd, heeft het gemeentebestuur vau Rotterdam, evenals dat van Amsterdam, eeu adres tot den Ko ning gericht iu zake het nieuwe wetsontwerp tot regeling vau het lager oaderwys. Voor Rotterdam zou de hieruit voortsprui tende vermindering vau ryksbydrage beloo- pen f103,602 97, of, met het verlies door de wyzigiug van 1884 geleden, ruim f 114.060. In hel adres wordt er op gewezen, dat deze nieuwe last de gemeente m groote ongele genheid zou breogen. Nog wordt in liet adres de opmerking ge maakt, oat art. 45, voorschr'yvend dat de ryksbydiage voor alle gemeenten naar den- Zelideu maatstaf zal worden berekend onbii- Ijjk is, omdat geen rekening gehouden wordt «iet de (actoren, welke eeue groote gemeente noodzaken aau hare ouderwijzers een hoogere bezoldiging te geven, dan waarmede een klume gemeente volstaan kan. De taad verzoekt mitsdien het ontwerp zuodamg te wijzigen, dat aau de geopperde bezwaren worde te gemoet gekomen, of op aodeie wyze aan de gemeente voor de bate, die haar ontvalt, een equivalent te verschaffen. Aan het conservatorium te Parys is de 2e prys voor vioolspel toegekend aan onzen land genoot A. E. Koaumn, te Rotterdam. Aan de rijks-academie van beeldende kun sten te Amsteiduin zal dit jaar een pryskamp in de sclnldei kunst wordeu gehouden voor Nederlanders, dta den leeftyd van dertig jaar' niet hebben bereikt. Aaugezieu daarby de termyo van aanmelding vuor hel toelatiugs-examen is bepaald op 1 Sept. a.s.wordt aan belanghebbenden heriuneid Uat zy zich vóór of uiterlijk opdien dag onder overlegging van een extract uit bun gebooiie-akte schriftelijk behooren te wenden tot den directeur der academieby wien alle inlichtingen dienaangaande zijn te verkrijgen. Door bet bestuur der hippische tentoon stelling te Groningen is als booldprjjs voor de verloting aangekocht de met de groote gouden meuaille bekroonde landauer van de rijtuig fabrikanten M, L. Hermans en Co., te 's-Gra- venhage, voor f2460. De prijs van bet span prachtig zwarte paarden, dat hierbij behoort, alsmede die van bet tuig, wordt geheim gehouden. Men meent echter te weten dat de geheele prys niet ver beneden de f4000 zal blyven. Het aantal oud-stryders van 1831 is weder om met éen verminderd, door het overlijden van den 76-jarigen heer B. Tbooft, te Oot- marsuro. Er zijn thans te Scheveningen 8267 vreem delingen, plus 416 dienstboden.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2