Binneniandsche Berichten." S T A T E N - G- E N E R A A L. spilling, schandelyke bevoorrechting van vrien den, aan dit alles heeft de raad, volgens het rapport van den civielen gouverneur, zich schuldig gemaakt, In dit stuk wordt bij alle takkken van dienst op d« onregelmatigheden en misbruiken ge wezen, en de gouverneur is van weening, dat vele daarvan onder het bereik der straf wet vallen. By oott geningen b. v. zyn buiten sporige sommen verleend aan vrienden van gemeentelaadsleden „erreineri zyn aangekocht die noodeloos waren; sommen zijn voldaan aan onteigenden, voordat de daarvoor gestelde termyuen verstreken waren betwistbare vor deringen aan de gemeente ten bedrage van 4 millioen zjju onlangs betaaldmet het slui ten en vernietigen van contineten is naar willekeur omgesprongen jarenlang zijn accyns- plichtige goederen vry binnengelaten, waartoe de mindere ambtenaren, weteude wie achter hen stouden, of op wier last zy handelden, hebben medegewerkt. De gouverneur zegt onder anderedat in eene enkele maaud 22 000 blikken kisten met pretroleum zyn binnengevoerd, zonder dat er iets aan accyns voor betauld is, enz. enz. It 11 S t A N I). Naast de nihilisten, heeft zich thau3 in Zuid- Rusland een nieuwe sociahsleubomi gevestigd, welke zich soel uitbreidt. Van de zyde der regeering heeft deze party ech' 1 even weinig geuade te verwachten. In e laatste twee weken zyn te Charkow al. harer leden in hechtenis genomen, ter' ok ie Odessa eu elders tal vau arrestatiën oen plaats gehad. Jöjj die gelegenheid is ook een naamlijst van de leden der party in handen der politie ge vallen. S E R Y 1 E, De regeering heeft op de nota van den Fiaoscheu^ zaakgelastigde, over de quaestia der Servische spoorwegen, geantwoord. Zy betoogt dat het contract niet willekeurig vei- broken is, maar ter oorzake van onregelmatig heden, en zy verklaart zich bereid het rollend materiaal en de gebouwen te koopen volgens de geschutte waarde op tiet oogeuhlik, dat de regeer iug de exploitatie heelt overgeuumeu. B L A E IJ E, Uit Konstantioopel wordt gemeld, dat de Porte besloten heeft het bezettingsleger van Kreta op 20,000 man te brengeu en het com mando aan Chakir Pacha op te diagen. Opnieuw wordt er melding gemaakt van Russische ti oepen bewegingen aan de Aziatische grenzen van Turkjje en van het samentrekken van Servische troepen ca gewapende benden te Nisch. De Ports moet zeer ontstemd zyn door de nota van Griekenland aan de mogendheden, De minister van buitODlandsche zaken heeft beantwoord het afdeelingsverslag over de sup- pletoirl begrooting, betrekkelyk de overbren ging van het consulaat te Dender Bouchir naar Teheran, De minister betoogt, dat het in de eerste plaats met 't oog op belaogryke conflicten of'de behartiging vau groote belangen wenschelyk is in de hoofdstad des r'yks vertegenwoordigd te zijn en dat dit onvermydelyk is wauueer het geldt het verkrygeu van faciliteiten voor den handel, weike de lagere autoriteiten onbevoegd zyn te geven. Ook aanvragen om concession, b. v. voor scheepvaartouderne- miugen op de Karoeu, die voor het algemeen verkeer is opengesteld en belangrijk verbeterd zal worden, moeten de Teherau worden be handeld. Terwijl voor onze consulaire ver tegenwoordiging in Perzië te Bouchir de kring der bemoeiingen steeds kleiner wordt, zai die te Teheian vee! ruimer en gewichtiger kuuneu zyn, ook in het belang van onze ingenieurs, onze nijverheid eu kapitalisten. Met zekerheid kan natuurlijk niet worden gezegd dat de maatregel de gewenschte vruchten zal dragen, doch er bestaat reden om dit te verwachten. Bij de zeer geringe waarde die het consulaat te Bender Bouchir in de laatste jaren heeft gehad, moet men of te Teheran vei tegen woordigd wezen óf de consulaire missie opheffen. By het geringe financieefe verschil kan de keus niet moei lijk zyn. Reeds is het jongste bezoek van den shall hier te lande niet oogebruikt gelaten om ver schillende onzer belangen in IIDs. rijk ter sprake te breugeude vruchten van dit be zoek moeten thans niet door aarzeling voor Nederland verloren gaan, zegt de minister, die dan ook aandringt op spoedige behandeling van de voordracht, opdat de shah na zyn terugkeer uit Europa, ook een Nederlandsch vertegenwoordiger vinde om hem aan ods laud en zyno belangen te herinoeien. Op de mogelijkheid van wederuitbreidiog der handelsbetrekkingen tusschen Perzië en onze O.-I. bezittingen zal camguo de byzoudere aandacht van den nieuwen consul-generaal worden gevestigd. Eveutueele aanvragen tot ondersteuning van eene stoomvaartiya tus- schen Java en Perzië zai de regeuring met ernst overwegeD. Sedert 1882 echter wordt geen stoombaotdienst op Chiua door de regee ring ondersteund. SCHIEDAM 0 Augustus 1889. Door de poiitie zyn opgespoord en aange houden de personen vau J. T. B., J. K., C. v, d. B. en C. A. v, E., allen wonende alhier, die zich Woensdagavond hebben schuldig gemaakt aan diefstal met braak en heling van paling uit een vischkaan, liggende in een sloot aan de haven der Vylsluizeu, teu uadeele van den visscher v. d. K., wonende te Vlaar- dinger-Ambacht. Gedep. Staten vau Zuid-Holland hebben bepaald, dat binnen due maanden tijds de bestuurdeis van eemge stoomtram-ouderug^ mingen, waaronder ook die der Rutterdam- sche tramwegmaatschappij voor hare ijju Rot- damSchiedam, in ouze provincie moeten zorgen dat steeds ook de achterste wagen van eeu trein van een remtoestel voorzien zy, terwijl vooits aau enkele bestuurders vau htoomtram-oudernemingen byzondeie vaor- scbnUeu gegeven zyn. In Het Noorden, waaun de nota van uir. Huöer over het schoolwetsoiitwerp ts opge nomen, wordt eeu koit woord aau het daarin vervatte betoog gewyd. De juistheid der op- uierkiugeu stemt het blad toe, maar het doet aautby uitkomen nat ue leemten in het ont- weip uiet aau deze regeenug zya te wyttm, maar aau uit. 192 (ouu 194) der grondwet ea aau de schoolwet van 1878. liet nu aanhangig ontwerp is niets meer dan een poging om eer.ige rechtsgelijkheid te veiwerveu, eeu po ging echter die, naar 't blad hoopt, met goed gevolg zul worden bekroond. Kan eemge ver- beteriug door ameudeiueuten worden verkre gen, des te beter. lu de hooidzaak echter wordt door dit ontwerp niets vei nnnderd't is een voudig eeu stap in de goede richting. Het artikel wordt als volgt besloten »Wij hopen dus, dat door amendementen onzer vrieuoen de leemten in't ontwerp-Muc- kay bij de aanstaande behandeling mogen wegvallen. (DiMaar iets verwachten we of liever weuscheu we vurig, en dat isdat noch de Regeeriug, noch de aulihbeiaten m de Kamer, om den wille der subsidie, de minste inmenging van deu Staat in ouze vrye scholen zal toelaten. Dan liever valle het ontwerp. Dan accep teeren w'y geen cent voor onze scholen want het zou haar van haar kroon, haar sieraad, haar vrijheid, haar bestaansrecht berooveu. Reeds te veel is het, dat nog onze onderwij zers door den Staat moeten geëxamineerd worden, en steeds de gedwongen vaccinatie op onze scholen blij ft gehandhaafd. Alleen, of liever hoofdzakelijk om het be ginsel van rechtsgelijkheid, zya wy met het ontwerp-Mackay ingenomen. Zou men daarom desnoods het minder financieel voordeelige voor sommige gemeenten van Friesland niet kunnen en mogen over het hoofd zien? Ons dunkt mr. Iluber, wiens ijver voor de fioan- cieeie belangen dier gemeenten we op prys stellen, zal deze vraag met ods toestemmend beantwoorden." Uit een roededeeling in dejV. B. Ol. moet men opmaken, dat by de jongste koffie veiling te Rotterdam van regeeringswege last is gegeven geen koffie t* gunnen dan tot 23/v ct. boven de raming, of met andere woorden, tot deu basis van 51 ct. voor goed ord. Java. De N. B. Gt. verdiept zich in gissingen omtrent de redenen, die tot dezen ongewouen maatregel kunnen geleid hebben, en spreekt den weosch uit, dat ook in het belang van den handel deze redenen spoedig worden bekendgemaakt. Omtrent het verblijf van prinses Stephanie in het »Bólel Kaufmann" te Zandvoort meldt men aan het Nil. v. Nederland j>Kort na haar aankomst, Zaterdagavond, begaf de prinses zich reeds naar het strand, ge volgd door eeu van de tweo honden, welke haar vergezellen. De prinses, in gezelschap van haar hofdame, dineert aan een afzonderlijke tafel, evenzoo baar referendaris, en zoo vervolgens het geliefde gevolg, dat uit elf personen bestaat, zoodat eiken middag te twee uren voor het diner vjjt afzonderlijke tafels moeten gedekt worden, en eveneens des avonds te acht uren voor het souper. Voorde twee viervoeters moet eiken middag versch eten gekookt worden. Prinses Stephanie heeft van Zandvoort uit per rijtuig langs liet strand eeu bezoek ge bracht aan IJ muiden. Naar tiet Ilbl. meldt, wordt de koning der Belgen te Zaadvoort verwacht, om daar zijn dochter te bezoeken en zou ook H. M. de koningin aan de prinses eeu bezoek brengen. De Limburgsche gemeente, van welke dezer dagen inelduig gemaakt werd in verband met een xbijna ongelooflyk" feit bij de laatste ge- meenieraadsveikiezing, blykt te 2"yu de ge meente Wessem, met eeu duizendtal inwoners en 33 kiezers. De zaak schjjut nu iu handen van de justitie te zjjo. De llaarl. Ot. ver neemt althans, dat eemge ingezetenen van Wessem voor den rectner-eommissaris te Roermond gedagvaard zyn, die over het ge beulde by die verkiezing inlichtingen kunnen geven. De 72e algemeene vergadering van de veieemgiug ter bevordering van de belangen des boekhandels, Dinsdag jl. te Amsterdam gehoudenheeft besloten in 1892 eene groote internationale tentoonstelling te hou den. Het bestuur zal de commissie daarvoor benoemen. Na de pauze werd, na uitvoerige beraad slagingen, besloten bet bestuur uit te noo- digen de mogelijkheid te scheppen om het bestelhuis van deu Nederlandschen boekhandel vroeger dan thans in het onbeperkte eigendom van de vereenigmg te doen overgaan. Daarna verleende de veigadenug hare toestemming tol het sluileu van eene obligatieieemug, groot t 40,üü0, ten behoeve der uitbreiding van het gebouw der naamluoze vennootschap: Het bestelhuis van den Nederlandschen boek handel1 terwyl tevens de vereenigmg voor eene som van ten hoogste f 30,000 a 3Va pCt. rente 'sjaars, met verplichting, dat ieder jaar ten minste 1100U zal woiden afgelost, in die leeniog zal deelnemen, De lucifersfabriek te Apeldoorn zal toch met liet eind dezer maand hare werkzaam heden staken. Dit is een gevoelige schade voor de werklieden, die aan de fabriek verbonden zyuslechts een klein gedeelte van hen kun nen te Eindhoven geplaatst worden, zoodat de overigen zoogoed als broodeioos worden. Te Goedeieede, aan den Zuiddijk, op onge veer eeu kwartier afstand van de gemeente, is door eeDige heeren een badhuis opgericht. Te Venendaal is proces-verbaal opgemaakt- tegen eene vrouw, die een bon voor 100sigaren voor een bankbiljet van f 100 had in betaling gegeveo. Uit Lage-Zwaluwe schrijft men aan de N. B. Ct. dat da drie kinderen van den Moerdyk, van wie melding is gemaakt, door den bliksem wel zijn getroffen, maar niet dood geslagen. Van het éene jongetje is het hoofd- haav geschroeid. Het andere, dat van den schrik op den grond was geslagen, kreeg denzelfden nacht stuipeD, maar is daarna beter gewor den. Het meisje, dat aan voeten en beeneu geraakt was zelfs was haar klompje stukge slagen verkeert ook buiten gevaar. Demoe der is van den schrik zoo ziek geworden, dak haar toestand ernstig Is. De vee-tentoonstelling te Bergen-op-Zoom werd Donderdag bezocht dcir een 13-jarig: heer uit Antwerpen. Met zijne schoolboeken onder den arm was hy op reis getogen, bad te voet den weg afgelegd en den nacht te Stabroek by een boer in de schuur geslapen. Deze bijzonderheden vernam de politie, toen zij den knaap aansprak, aan welke hy nog mededeelde, dat hy op reis was naar Amster dam, or van daar per schip de reis naar een of ander onbewoond eiland te aanvaarden^ Natuurlijk werd zyn doorreizen verhinderd door de politie te Bergen-op-Zoom, die door de Antwerpsche was onderricht. Den volgen den dag is de aanstaande rooverhoofdman of landontdekker door een lid van zijne familie afgehaald. De Londensche correspondent der N. B. Ctr schrijft; De jongste Australische berichten maken gewag van eene nieuwe uitvinding, die menigeu oud-Hollandsclien boer, toch misschien al van streek door da vele werktuigen, welke tegen woordig in de zuivelbereiding te pas komen, de rechterhand achter het oor zal doen bren gen. Het geldt niets meer of niets minder dart het maken van zuivelboter, zonder eenen vinger er voor te behoeven te verroeren en enkel met het turen op een vat room De uitvinder beweert, dat bet karnen geheet overbodig is, en dat men boter maken kan met bewerkte lucht. Deze laat hij geleidelyk stroomen door eene zekere hoeveelheid room, die zich in eenen toestel bevindt, zoodanig, dat de lucht onderaan invloeit en langzaam opstjjgt door de room, om in bellen aau de oppervlakte te verdwynsn. De uitvinder, die zyne toestellen thans te Melbourne en eiders laat zien, maakt zich sterk om, met deze methode, binnen twintig tot zestig minuten, naar gelang van omstan digheden, eene afscheiding der roomdeelen even goed te kunnen bewerken als met karneo, hoe dan ook bawetkstelligd. Twee kolonisten van de Ommersclian? (deserteurs) kwamen deze week voor de rivier de Vecht onder Ambt-Ommen. Aan de over zijde lag een bootje. Zij riepen om te worden overgehaald, doch tevergeefs. Daarop besloot een hunner (volgens zyn zeggen een goed zwemmer) de rivier over te zwemmen en met het bootje terug te komen, teneinde zijn kameraad over halen. Dcch nauwlijks had' hy zich te water begeven, of hij verdween in de diepte eu verdronk. Zyn kameraad, die geen hulp had kunnen bieden, zag nu van desertie af, en na van het voorgevallene aan een paar boeren in die buurt keunis te heb ben gegeven (die terstond ter gemeente-secre tarie te Ommen bericht gaven), is b'y weder

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2