Binnenlandsche Berichten. wat het zuidoosten van Europa aangaat. Zonder dat eene alliantie wordt aangegaan, zon men het toch er over eens geworden zijn, dat de Engelsche politiek zich in dezelfde richting zal bewegen als die van het drievoudig verbond. F It A N K It IJ K. In do zitting van het hooggerechtshof van heden heeft de procureur-generaal zyn requi sitoir voortgezet, hetwelk een weerklank is op de akte van beschuldiging. Hij beschul digt Boulanger van te hebben onderhandeld met von Bismarck. Be minister van buitenlandsche zaken, de heer Spuiter, heeft op de nota van Griekon land geantwoord, dat hij do quaestie betref fende Kreta zou onderzoeken met al de aan dacht, welke zij verdient, De Soir bevat oen telegram uit Marseille, volgens welke er teSaorges, naby deltalman- Bche grens, bjjna eeae botsing heeft plaats gehad tusschen Fransche alpenjagers en Italiaanscbe beraaglieri. Een onderzoek is ingesteld. ITALIË. De oud-minister Cairoli ib Donderdag te Napels gestorven. Koning Humbert en Crispi hebben telegraphisch han deelneming aan de weduwe betuigd. Hij zal op staatskosten worden begraven. Cairoli was in 1826 te Pavia geboren en Onderscheidde zich sedert 1848 door deel neming aan alle ondernemingen tegen Oosten rijk eo tegeo da reactioonaire potentantjes in Italië. IIü behoorde tot de expeditie der Duizend en stieed lang aan de zjjde van Guribnlili. Republikein, verzoende hy zich met bet huis vau Savoie en twee jaar later trad hy iu 't ministerie-Depretm. Met een kleine tusschenpoos bleef hy minister tot 18S1 daarna onttrok by zich aan de politiek. S l' A N J E. De ontvangsten van Cuba zyn sedert 1 anuari met 275.009 pesetas toegenomen. jywefc ■'■»■--- SCHIEDAM 10 Augustus 188». De 78ste jaarlykscho algemeene vergadering van het fonds ter aanmoediging eu onder steuning van den gewapenden dienst ia de Nedeilanden is Woensdag den 3ln Juli jt. te Amsterdam gehuuden. liet daarin uitgebracht verslag bevat ouder andere de navolgende jnededeelingeu De inkomsten over 1888 hebben bedragen eene som vau f 89.573.88Vs. Behalve de renten van het kapitaal op het grootboek, die f 44.979.70Vs beliepen en de op brengst der jaarlij ksche collecte ad f 25.846.89, zyn ouder het aungegeveu cijfer der inkomsten begrepen de renten van hst nationaal hul deblijk, ter gelegenheid vau Zr. Ms. 25-jange stoel on bekeek nauwkourig de bloemen en rosotten om te zien of daar het licht ook door kon vollen. En zoo bespeurde ik, dat het binnenste van een dor rosetten zoo diep ingesneden was, dat do reet eenig licht doorliet. Ik diukte onwillekeurig op de rosot pn schrikte terug, want het was of er ccnc veer los sprong en bat beschot verschoven word. Er ont stond werkelijk een opening en door een roet aan de andere zijde kon ik in het Kabinetjo zien on duidelijk hooren, wat daar gesproken werd.* »En toen heeft mijn schat oen beetje aan den muur staan luisteren, hé?" *Ja, Philippo, ik heb staan luisteren en gij zult het mij 'tallorminst kwalijk nemen, dat ik het ge daan heb." slloordot gij dan werkelijk iets, Marietta, dat u om mijnentwil interesseorde »Ik hoordo duidelijk twee stemmen, maar kon niet zien, van wie zij waren. De eene stom was die van mijn vader, do andere was mij ook niet vreemd, maar ik kon ze niot terechtbrengen." j>En wat werd er wel besproken, mijn hartje?" «Reeds liet eerste woord, dat ik hoorde, over tuigde mij, dat zij bet over uw weldoener, den regeering, ad f 9070.33, en het subsidie vau het ryk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot f5000; voorts een gezamenlijk bedrag van. f 4670 aan legaten. Aaa 1610 deelgerechtigden keerde het fonds f 72,518.23V* aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 's konings geschenk uit. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 4 Dogeblevene van een gesneuvelde van den veldtocht van 1815, 312 verminkten uit Oost- Iudië, 47 verminkten en 3 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België, 1238 infirmen, blinden en veteranen, 8 oud-strijders van Waterloo en 1 militair van de Amster- damsche landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hun giatificatie, genoten 54 deelgerechtig den van het fonds daarin doelmatige huis vesting eu goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen f 10,130.25W» Gedurende het afgeloopen jaar werden 62 nieuwe deelgeiechtigden in het fonds opge nomen, als 9 verminkten uit Oost-In die en 53 infirmen. Het getal sollicitanten bedraagt 977. De shah van Perzië heeft Dinsdag op de Parysche tentoonstelling een bezoek gebracht aan de Nederlandsche diamantslypeiy. Hy toonde veel belangstelling in het slypen van de kostbare steeueu en liet zich door de heeren Boas een aantal inlichtingen daaromtrent geven. Voor zyn vertrek boden de heeren Boas den Perzischeu monarch een geheel onbewerk- ten diamant, nog van zyn zgangsteen" om geven. om als aandenken in zyn verzameliog te bewaren. liet uitlokken van overtredingen tegen da drankwet is nu reeds een middel vau op lichterij geworden. Zoo kwamen dezer dagen te Oude-Pekela een paar metselaars een glas bier drinken by eenen tolgaarder, die, even min als zyue collega's, vergunning heeft en toch aardig wat sterken drank verschenkt^ zy verzochten hem een glas jenever te willen tappen, waaraan de tolgaarder na laugaarzelen voldeed. Toen zij wilden betalen en weggaan, kwamen juist twee andere bezoekers binnen, waarvan de éen een glas bier eu do auder eeu bittertje bestelde. De tolgaarder kou, met bet oog op de beide nog aanwezige leege glazen, geen neen zeggen. De bierdrinker vraagt hem daarna, of hy wel vergunning had, en toen het antwoord ontkennend was, zeide hy»Dan zal ik je proces-verbaal maken". De metselaars verklaarden dat verre van behoorlyk te vinden en susten de zaak zoo, dat alle vier vry gelag kiegen, en ieder op den gunstigen afluop een gulden ontving. By nog drie andere tolgaarders werd dien Duitschcn baron, hadden, want de onbekende stem sprak: ïGij kunt den tusschentijd nu het best besteden door do gangen van den Duitscher na te gaan. Wij moeten weten, waarom hij hier komt en of hij iets van het verdwenen geld afweet." Mijn vader beloofde het te doen. Daarop drong de andere er op aan, de bagage vau don reiziger te onderzoeken, of hij niet den sleutel kon vinden om to komen achter een belangrijk geheim, dat men bij zijnen vader gevonden had. Ook dat beloofde mijn vader. Ten slotte word hem nog de grootste omzichtigheid aanbevolen, want als de Duitscher iets mocht bespeuren van hot doorzoeken van zijn goed, dan zou de kans verkoken zijn," rMnar mijn hemel, wat kunnen zij met den jon gen edelman voor hebben, die voor hot ceist van zijn loven hier to Parma komt En zij spraken over zijn vader, en dat zij een belangrijk geheim van hem in handen hadden? IIoo is 't toch mo gelijk, daar de oude lieer toch hoogstwaarschijnlijk ginds over de Alpen in zijn kasteel zit. Het zal nu mijn plicht zijn, den jongen man, die mij het leven gered heeft, to waarschuwen voor een mo gelijk gevaar." dag dezelfde comedie door het viertal met gunstig gevolg vertoond. Mao is benieuwd, of zjj met die handelingen ook in de val zullen loepen. (ST, 6ron. Cl.) Naar men verneemt, heeft de afdeeling Volksonderwijs Ij te Amsterdam, het plan opgevat binnen korten tjjd eene vergadering te houdenteneinde propaganda te maken voor de invoering van leerplicht, en een adres dienaangaande by de regeering in te dienen. Onderscheidene vereenigingeoals Volks onderwijs II, de kiesvereeuiging Amsterdam, de "Unie en verschillende vakvereenigingen en afdeeliogen van de werklieden-vereeni- giog hebben zich hierbij aangesloten, en een bevoegd spreker beeft de uitnoodiging, om de zaak iu te leiden, reeds aangenomen, Een comité is benoemd om de uitvoering te regelen. Het comité tot viering van den Priosesse- dag te Dordrecht heeft besloten tot het houden van een optocht met 500 leerlingen van ver schillende lagere scholenooder het zingen van toepasselijke lioderen, In nKunstmin" worden de kinderen onthaald en worden eeoige muzieknummers uitgevoerd. Des middags ver rassingen inden kinderspeeltuin, opgeluisterd door muziek. Met twee concerten een op het water en het andere op bet stationsplein, beide met verlichtmg zal do feestdag wor den besloten. Te Leeuwarden is Donderdag de vacantie- kolonie teruggekeerd, bestaande uit 19 meis jes en 2 jongens, allen schoolgaande kinderen, die onder geleide van mej, C. v. d. Sluis, hoofd der gemeente-bewaarschool No. 1 aldaar drie weken op het eiland Schiermonnik oog hebben doorgebracht. Dank zy de welwillendheid van mr. J. E. Banck, werd de kleine kolonie daar op de zoogenaamde ïBurg" gehuisvest. De kinderen zagen er alle op'geruund en gezond uithet was hen aan te zien, dat de dagelyks vol doende voeding eu het genot van da frissche zeelucht voor hen van weldadigeu invloed zyn geweest. Vertegenwoordigers der bjj het Frnnsch—- BelgischNedetlaodsch goederenverkeer be trokken spoorwegmaatschappijen znilen den 16n dezer te Parijs vergaderen, teneinde van gedachten te wisseleu over de verschilpunten welke de invoering der nieuwe tarieven voor genoemd vei keer alsnog beletten. De heeren Ph. van Pedstein en Zoon, distil lateurs en likeurstokers te Deutichem, zyn op de internationale tentoonstelling voor voedings middelen te Keulen met den eersten prjjs, de gouden medaillebekroond. Volgens een door het gemeentebestuur van Maastricht opgemaakten staat bedraagt het »Als gij dat doet, Philippo, denk dan ook aan u zelf; verschoon ook mijn vader!" ïlfob daarvoor geen zorg, mijn duifje, ikzelf loop niet het minste gevaar en ik zul wel zorgen uwen vader niet in ongelegenheid te brengen, al was hot alleen, omdat hij uw vader is." ïStil, Philippo," fluisterde hot meisje, terwijl zij hem de hand drukte, nik hoor voetstappen in den tuin. Zorg dat gij wegkomt, voor iemand u ziet." Een man kwam naar den kant, waar hot meisje stond. Zij ging hem tegemoet." iiWat doot gij weer in het donker in den tuin, Marietta?" klonk de onteueden stem van haar vader, want deze was bet. sik ga wat frissche lucht scheppen, nadat ik den gelieelen dag in de warme keuken gestaan heb," antwoordde het meisje met een zucht. sEn op deze plek, bij de plaats van de weduwe Saceoni, vindt gij de lucht zeker bijzonder verkwik kend en gezond, hó? Denkt gij, deugniet, mij wat op de mouw te kunnen spelden? Ik ken uwo sluipwegen en wil u die streken afleeren, voor gij een half jaar ouder geworden zijt! Als ik u nog aantal arbeiders beneden 46 jaar, dat aldaar in de fabrieken werkzaam is, 1400. De heer Talens, te Uithuizen, wien voor eenige dagen een bedrag van f 7000 aaa effecten en coupons door een postbode werd ontstolen, heeft aan den rijksveldwachter Dg Boer, door wiens activiteit bet ontvreemde is terechtgekomen f 350 geschonken. Woensdagavond ongeveer halfelf is een hevige brand uitgebroken op het buitenverblijf van den heer A. H. Wickevoort Crommelin, genaamd Klein Berkenrode", gelegen aan den Wagenweg, onder de gemeente Heemstede,- ontstaan door onvooizichtigheid met licht: een brandende kaars was in aanraking gekomen met een gordiju. Het perceel is uitgebrand, de schade ssbelangryk. De bewoners bevonden zich dien avond in het paardenspel. Door da rijkspolitie van Zavenaar i* te Lobit H. P. J. II. aangehouden, die, een aaozieolyke som met zich nemende, de ouderlijke woning te Amsterdam was ontvlnchl. Naar zjjne mede- deelingen was het zyn voornemen zich in Duitschlaod het leven te benemen. De socialist De Zwart, die onlangs tot maandea gevangenisstraf werd veroordeeld wegens beieedigmg, wist te Den Helder, waar hij als militair eene disciplinaire straf onder ging, uit het cachot te ontsnappen- In bur- gerkleedmg begaf hij zich naar Den Haag, waar de politie hem spoedig op de hielen zat. De onmogelijkheid inziende om verder aau zyne vervolgers te ontkomen, meldde de vluchteling zich ten laatste vrijwillig bij de hoofdwacht aldaar nan. Zondagavond is op den Kloveniersburgwal te Amsterdam een vrouwelijke volgeling va& het »Leger des Ileils" door een viertal per sonen zuo ernstig mishandeld, dat zjj in het gasthuis moest verbonden worden. Een der lalaards is, hoewel met groote moeite, door du politie gearresteerd. De drie anderen wisten te ontkomen. Volgens Mcrgenlieden is een boot, waavis zich vier Nederlandsche matrozen bevonden. Woensdag by Chnstiania omgeslagen. Van hek stoomschip Atieh, n de nabijheid wa&rvao het ongeluk gebeurde, werd oogenbhkkeljjK een boot uitgezet, terwyl tevens reddingboeien overboord werden geworpen. Aldus gelukte het drie der matrozen te redden, maar de vierde verdionk. Na eenige uren draggens werd het lyk opgehaald. De verongelukte was de matroos le kl. Latmeiyer, aan boord van de Ai]oh. Aan de secretarie van Diepenveen kwam iemand van ruim 24-jarigen leeftijd aangeven dat hy van plan was te gaan trouwen. Daar hij echter op de meeste hem gedane vragen geen eenmaal op deze piek aantref, zal ik u laten voelen, hoe men ongehoorzame kinderen straft. En dien speurhond," riep bij met verheffing van stem," dieiï kalen kantoorschrijver sla ik de beenen stuk, zoo dra ik hem tegenkom. Marscli, voort, naar luns Marietta's oogen schoten vol tranen. Terwijl zij liet bevel opvolgde, zuchtte zij: r Dat is de dank voor de zorg, die men voor zij no ouder» heeft 1' V. Een kwartier later zag men Philippo Saceoni op zijn gemak do naar het marktplein voerende hoofdstraat afgaan, in welke liet hotel »De hertog van Toskano" lag. Schijnbaar zonder bedoeling slenterde hij over de straat. Nu floot hij een operadeuntje, dan keek hij in het schalksche ge zicht van een hom tegenkomond dienstmeisje en dan weer bleef hij staan kijken voor een winkel uitstalling. Doch dia onverschillige houding was slechts schijn, want onophoudelijk draaide hij het hoofd weer naar cenen kant en wol «aarden hoofd ingang van het bewuste hotel, als wachtte hij op iemand, die daaruit moest komen. {Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 6