Binneniandsche Berichten, SCHIEDAM 15 Angnslns 1889. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 'a ryks middelen heeft, dank zij eene ruimere opbrengst van de maand Juli van f'1.330.000, tegenover dezelfde maand van het vorig jaar, hot jongst verstreken 7-maands tijdvak weder een gunstiger aanzien gekregen. Ruim fla/j miliioen is er toen meer in de schatkist ge vloeid dan in het gelijke tijdsverloop van het jaarl888. De totaalcijfers zijn nl. f 02.500.728.69 tegenover f G0.723.884.85Vs. Speelt by eene zoo ruime opbrengst, als Juli nu te aanschouwen geeft, het wissel vallige recht van successie dikwerf een groote rol, door liet openvallen van aanzienlijke boedels, dit onderdeel van de indirecte be lastingen heeft slechts een bescheiden dee! in de meerdere opbrengst van IV, rnillioen dier maand, ni, f 104.000. De zegelrechten en hypotheekrechten, beide in diezelfde rubriek geiangschikt, brachten respectievelijk f 14.000 en f9000 meer op. Da accijnzen hebben ditmaal ia genoemde maand het leeuwen aandeel, en wel f 1.025.000, waarvan de suiker plieen t 760.000 en het gedistilleerd f 118.000. Ook de wijn was f4000, het zout f77.000, de zeep f 18.000, bier en azijn f21.000 en het geslacht f28.000 honger. De rechten op dan invoer gingen met f32.000 vooruit. Uit de directe belastingen vloeiden slechts f62.000 meer in de schatkist, doordien de meerdere inning van f 94.000 op de grondbelasting tot dat cijfer slonk door eene mindere ontvangst %an f30.000 op de patenten tn f3000 op bet personeel. Dit zijn trouwens met de loodsgelden, welke ook f 5000 ten achter bleven, de eeniga middelen in de gansche reeks, die in Juli minder opleverden dan in de gelijknamige maand van 1888, want wat er nu nog op de l'gst overschiet te vermelden is alles meer, als daar zjjn domeinen f 4QOO, posteryen f'17.000, telegrafen 1 4000, akten voor jacht en visscherjj f3000. Het eindejjfer der opbrengst over de ver- Schenen zeven maanden is tegenover de raming van 7/12 nog f2.047.000 ten achter. Het doet ons genoegen te kunnen mede- óeelen dat de fit ma Reetman Schtfïers Sc Co. alhier Op de nationale bekkerij-zuiveltentoon- Btelling te Bolsward voor hare gist is bekroond met de zilveren medaille. De onderwijswet zal, naar'de heer dr. A. W. Bronsveld io de kroniek zyner «Stemmen voor Waarheid en Vrede" vermoedt, io het eind dezer maand door de Tweede Kamer in behandeling worden genomen, w'yl de thans regeerende meerderheid wil toonen, dat zjj wel degelijk iets doen kan. Hij is echter weinig ingenomen met de thans voorgestelde oplos sing van de schoolquaestte. »De Roomsch- katbolieken, die de zaken drijven", zegt h'y, «hebben altjjd geld noodig, geld om kerken te stichten, geld om landerjjen en oin zielen te koopen. De onderhavige wet brengt dadelyk geld, en eischt later meerder uitgaven. Wen kan er op rekenen, dat gretig de hand naar het geld zal wordeu uitgestoken, en dat men hoopt binnen 8 of 9 jaar wel iets te vinden, dat de verplichting tot het doen van meerder uitgaven opheft." Rome is weer op weg een triomf te vieren. ïDe «Gereformeerden"" in den lande, die aan de Jezuïeten deze zegepraal hielpen ver zekeren, hebben natuurlijk aanspraak op den dank van »»hetChristenvolk"" in Nederland." «De liberaleu rnogen echter zegt de heer Bronsveld verder, «bij het sluitend schouwspel, dat de gedragingen der ««gereformeerden' en der ultramontanen opleveren, wel eens ernstig inkeeren tot zich zeiven. Hun neutrale schooi heeft Rome jarenlang groote diensten bewe zen. Hun minachtende houding tegenover een fractie van oos volk, die nu blykt sterker te wezen, dan de mannen der Staatsschool dach ten, wordt nu gewrokeo. Hun hooge geldelijke eischen aan de Staatskas voor een school die hun geviel, maar die door duizenden verfoeid werd, hebben een bitterheid gewekt ook bij gemoedelyke en eerljjke meoschen, waarvan nu op de listigste, maar meest heillooze wijze party wordt getrokken. Daarvoor moet open lijk boete worden gedaan. Ons volk, ju zoo opgehitst en verblind, moet leeren inzien, dat men niet Rome tot zijn arm mag stellen, en dat men geen volgeling van den leider der anti-revolutionairen behoeft te wezen, om een warm hart te hebben voor geloof en evangelie, «Moeieljjk is de taak, waarvoor de Eerste Kamer zich zal gesteld zien, moeielijk en uiterst teeder. Zy late zich leiden noch door da minachtende taal van ruwe tegenstanders, noch door de raadgevingen van een onbekeer- ljjk, doctrinair liberalisme. Indien onze Eerste Kamer zich zal weten te plaatsen op een ge- ëleveerd standpunt; indien zij 't zal doen uit komen, dat geen partybelang haar bezielt, maar dat zy ons volk en onze volksschool niet wil zien overgeleverd aan jezuïeten en doleerenden; indien zy toonen zal een oog en een hart te hebben voor de traditie van ons volk en voor de groote verplichtingen welke die traditie ons oplegt dan zal zy groote aanspraak verwerven op onze dankbaarheid. Zy doe wel ea zie niet oral" De heer Haffmans kent zeker bet spreek woord niet: «spreken is zilver, zwjjgen is goud". Dit blykt uit hetgeen h'y in een der jongste nommers van het Venl. Tfeekll. schryft. Hy noemt als drie quaestiëD, waarbij het leven der anti-liberalen is gemots'a lo. de qaeslie van het onderwijs2o. die van den vrijhandel of protectie3o. die van de plaatsvervanging. Elk dezer quaestiën, zegt hjj, is in staat de anti-liberale meerder heid in den grond te boren en de liberalen weer aan het roer te breDgeo. De beer HafTtnans maakt onderscheid tus- echen de party en de meerderheid. De «party" kan het best met een enkele quaestie doen, de «meerderheid" stelt hoogere eischen. Zon der bescherming is deze niet op de been te houden on evenmin wanneer meD de plaats vervanging afschaft. Komt er geen bescher ming of wordt de plaatsvervanging afgeschaft, dan is er geen houden meer aan, dan loopt, dat durft h'y verzekeren, de meerderheid ver loren, onherroepelijk verloren. Gy hebt er geen idee van, hoe 'n teer ding zoo'n meer derheid is, voegt by er bij. Vooral een anti liberale, in Nederland nog nooit vertoond, en die alleen door de ontzettende fouten en baldadigheden der liberalen, gepaard met de slechte tyden, mogelijk is geworden. Het is mogelyk, maar *vy betwijfelen het hard of de heer Haftmans meent wat hij zegt, en zien veeleer in 2ijne beschouwing slechts eene soort van bangmakerij, om de aoti-libe- ralen toch maar te bewegen vóór de plaats vervanging en vóór de graanrechten te stem men. Dit echter zjjn we volkomen met den heer Haftmans eens, dat eene meerderheid van anti-liberalen neen teer ding" is, omdat bet alleen bijeengehouden wordt door den afk-eer van het liberale beginsel dat het samendringt, maar inwendige cohaesie geheel ontbreekt. (Arnh. Ct.) Prins Hermann vbd Saksen-Weimar zal beden met gezin en gevolg zijn intrek nemen in het hotel Kurzaal te Zandvoort, om aldaar 3 weken te vertoeven. Het Vad. zegt te kunnen msdedeelen dat de hear A. Moens, inspecteur van het lager onderwijs, reeds sinds weken lijdt aan eene oogziekte van nogal erostigBD aard, waarvoor hy in 't sanatorium te Baarn onder behan deling is, Zondag overleed op het kasteel «Oast-Schin- op-Geul", by Valkenburg, jhr. Villers de Pité, oud-lid der Eerste ec Tweede Kamer der Staten-Generaal, eere-kamerheer van Z. M. den Koning, commandeur der orde van de Eibekroon, ridder vau den Neder). Leeuw en van de Leopolds-Orde van België. De kapitein der mariniers J. R. J, P. Cambier en de luit. t,/z. Ie kl. G, J. Slujjterman, geplaatst in de marine-directie te Willemsoord, zjjn door den minister van marine voor den tjjd van veertien dagen afgevaardigd naar de tentoonstelling te Par jjs, teneinde verslag uit te brengen over hetgeen aldaar belangryks te zieu is op militair-maritiem gebied. Er zal, zooals wy vroeger reeds gemeld hebben, te Amsterdam een meeting ten gun ste der invoering van leerplicht gehouden worden. Hiertoe werd het initiatief genomen door de afdeeling Amsterdam I van de ver- eeniging tot bevordering van volksonderwijs. Op deze meeting zal mr. H. Ph. da Kanter, een bekend voorstander van leerplicht, het woord voeren. Reeds heeft een groot aantal bonden en vereenigingen tot heden be loopt dit 42 -— hua medewerking toegezegd. Men hoopt de vraag te bespreken, wat er gedaan kau worden, om liet hoofdbestuur van Volksonderwijs in zjjn pogingen tot verkrijging van leerplicht krachtig te steunen, Gelyk bekend is, heeft dit bestuur een ontwerp voor leerplicht don Koning aangeboden, benevens een adres, waarin de noodzakelijkheid van leerplicht wordt betoogd. Naar men aan de Amsterdammer meldt, heeft de heer Tmdal gedurende dezen zomer niet stilgezeten om in de door hem aange duide richting verbetering te brengen in den staat van onze defensie. H'y heeft nogmaals tal van cooferentiëo met Kamerleden gehad en o. a. ook eene breedvoerige memorie by den Koning ingediend, waarin hy de middelen aanwijst om de gevaren to keeren, welke hy vroeger onder de aandacht vaa de regeering en de volksvertegen woordiging heeft gebracht. Van deze memorie zond hy tevens afschrift aan den minister van binnenl. zaken. De laodbouvvelub te Stauddaarbuiten heeft een adres gezonden aan de Tweede Kanoer ten gunste van het voorstel-Bahlmann tot heffiog van invoerrechten op graan, enz. De état-major van het Duitscho oorlogsschip Nioia, commandant kapitein ter zee Jaubowy, was Dinsdag te Willemsoord, tot het bezich tigen der verschillende marme-inrichtiDgen. Het Fransche oorlogsschip Allier met de adelborsten van het Fransche marine-instituut wordt da volgende week te Nieuwediep ver wacht. Reeds maakten wij melding van de voor stellen der regeerjng om het wapen der mare chaussee u t te breiden. Het plan is eene geheel nieuwe derde divisie in het leven te roepen ter bezetting van de piovincie Gelder land ten oosten van den Use!, verder de provincie Overysel, met uitzondering van het gedeelte gelegen op den linkeroever van den Usel en de gemeenten (Stad en Ambt) Yollen- bove, üiokz'yl en Kumre; voorts geheel Drente, benevens het zuidoostelyk deel der provincie Groningen en de proviucie Friesland. De divisie zal uit 36 bereden brigades zijn samengesteld, en, behalve 5 officieren, 198 onder-officieren en minderen sterk zijn. De divisie-commandant zal te Zwolle, de vier districts-commandanten respectievelijk te Zwolle, Assen, Almelo en Ruurlogevestigd zyn. Als standplaatsen van de brigades zijn aan gewezen de volgende gemeenten: District Zwolle: Zwolie, Staphorst, Ommen, Hardenberg, Hoogeveen, Meppe), Steenwyk, Dvvingeio eu Woivega. District AssenAssen, Oosterwoide, Beet- sterzwaag, Peize, Gieten, Zweelo, Emraeo;- Oud-Schoonebeek, Sellingen, Veendam, Sappee- meer, Winschoten en Nieuwe-Schans. District Almelo: Almelo, Ootmarsum, En-' schede, Hengelo, Markelo, Raalte en Deventer, Distiict JRuurlo: Ruurlo, Neede, Winters wijk, Ulft, Doetincbem, Zevenaar en Zutfen, (Z O.) Evenals ten vorigen jare, vereenigdeD zich Dinsdag eenige leden der voormalige com pagnie «Vrjj willige Jagers der Leidsche Ilooga- school" tot een vriendschappelijken maalljjch in het hotel «Belle Vue" te Arnhem, ter herinueriog aan den zegevierenden intocht van het Nederlandsche leger ïd Leuven 13- Augustus 1831. Maandag 12 Augustus jl., den 58sten gedenkdag van het eindigen van den Tien- daagschen veldtocht, na de overwinning bjj Bautersum, deed de commissie voor het fonds der oud-strjjders te Utrecht opnieuw uitdeeling van eene feestgave aan de be hoeftige oud-stryders uit dit gewichtig tijd perk onzer geschiedenis, daar ter stede met terwoon gevestigd. Een en veertig kwamen er opdagen. Het was een genot, te hooien, hoe zij waardeerden dat men aan hunne krygsverrichtiogen dacht en te zien, hoe welkom de feestgave was. (17. D.) Iiet Berliner Tagehlatt meldt dat de Hol- landsche officier van gezondheid bij de zee-- macht, dr. Borstmann, met da grootste eer dezer dagen aan de geneeskundige faculteit te Berlyu het examen rigorosum magna cum lande' heeft afgelegd, waarvoor h'y opzettelijk was overgekomen. Bjj het bekendmaken van den uitslag zeide de decanus Waldeyer dat dit een bewijs is, dat de opvoeding aan de Hollandsche- universiteiten even goed was als die aan d& Duitsche hoogescholen. De rekening over 1888 der gemeente gasfabriek te 's-Ilaga sluit met een batig saldo van f l22,328.44Vs. Hit Parjjs wordt aan da 2V. B. Ct. ge schreven Verleden week is to Montmorency, nabij Parijs, op negen-en-vijftigjarigen leeftijd do heer Cor- dowecner overleden, eon van de meest geachte- en vermogende Nederlanders, die in do Fransche hoofdstad gevestigd zijn. Hij was lid van de Nederlandsche tentoonstellingscommissie en ridder van het Legioen vim Eor, welko onderscheiding hem te beurt was gevallen wegens zijn kloek ge drag in den oorlog van 1870, toen hij met eenige spoorwegwagens, geladen met allerlei hulpmid delen, uit Nederland naar Sedan gezonden was namens het Tloodo Kruis tot bijstond der ge kwetsten. De hoor Van Lier, consul-generaal al hier, cn do zoon van den overledene, de heer Tony Cordoweener, lid van het bestuur der Neder landsche liefdadigheidsvereoniging, hebben het lijk per spoor overgebracht naar 's-IIei togenbosch, waar de lieer Cordeweener geboren was en waar hij in zijn familiegraf is bijgezet. De overledene had alhier met zeer gunstigen uitslag eene groote fabriek van margarine gesticht, waarvan de leiding thans op zijn zoon is overgegaan. De Nederlanders te Parijs verliezen in derr heer Cordeweener een trouw vriend, die in handel cn wondel bij iedereen geacht was als do type van een eerlijk man. Naar aanleiding van de Hollandscha inzen dingen op de tentoonstelling te München zegt de Jló7«. Zeiiungdat de Müncheuei landschapschilders van onze meesters kunnea leeren, hoe men in de techniek hoogst modern z'y'n en daarbij duidelijk het nationale karakter uitdrukken kan. Op het kermisterrein te Rotterdam hebben baldadigen bijna alle ruiten in de daar staande school ingeworpen. Gisteren was een der buurten in den omtrek van de gasfabriek te Leiden in rep en roer, Eene ongehuwde moeder van drie kinderen had een liuuner mishandeld, liet was daar-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2