R.eclitzaken. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. 187S/79 49 172 31 22 1S79/80 38 ISO 25 20 18S0/S1 30 1S1 27 20 1881/82 30 105 '20 25 1882/83 27 100 1G 2G 1883/84 27 134 17 25 1884,85 24 134 17 35 •1885/80 29 129 19 37 1SSG/87 45 120 32 44 1887,88 47 114 34 58 18SS/S9 54 120 39 59 oede zoo erg geworden, dat de buren er zich mee gingen bemoeien, eu het gevolg was dat de politie verscheen. Naar wa vernemen, heeft de ontaarde moe der het ongeveer vierjarig kind ruim een halfjaar opgesloten gehouden, met een touw aan eene bank gebonden en bijna laten uit hongeren. Het kind zou reeds wooden aan het lichaampje hebben van onreinheid en naar het academisch ziekenhuis zijn overgebracht. Toen de vrouw zich hedenmiddag op straat vertoonde werd 2e door het verontwaardigd publiek uitgejouwd en weinig vriendelijk bejegend. Over het algemeen is meo van oordeel dat de vrouw gehandeld heeft ouder den dwang harer moeder, bij wie ze inwoonde, en die haar dreigde met hare kindereu op straat ie zullen zetten indien ze zich tegen de mis handeling verzette. LO.) Naar de Figaro beweert, heeft een Amster dammer een weddenschap aangegaan, dat hjj op rolschaatsen de reis naar Parijs zal doen. Maandag is hjj van Amsterdam vertrokken en doet a. s. Maandag te Parjjs aankomen. De 18-jarige zoon van den landbouwer R,, te Beemster, was verloofd met een dochter van de Weduwe K. De vorige week ontving 'ion af scheidsbrief, doch ging haar evenwel Zoouag bezoeken. Geen gehoor kunnende krügen, zeide hjj, zich voor het hoofd ta zullen schieten, •waaraan hjj, zich omdraaiende, onmiddellijk gevolg gafhet pistooi was echter met los kruit geladen, zoodat men hem in 't leven hoopt te behouden. Te Groesbeek is een meieje van 13 jaar door den bliksem gedood. Men schrjjft uit Iloutrjjk en Polanen aan de Atnst. Ot, Zaterdag jl. is alhier op last van don officier van justitia to Haarlem gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht do voormalige arm- measter van het burgerlijk bestuur II. Hij wordt beschuldigd van hot zich toe'eigenon van hem in zijn functio toevertrouwde golden, die alsdan op de driemaandolijksche in te dienen staten als uit gekeerd aan verschillende porsonon werden ver antwoord. Een Vrijdag aldaar door den officier van justitie voorloopig gehouden getuigenverhoor leidde tot de onmiddellijke arrestatie. Bijna 40 jaar is deze functio door II. waargenomen de fraude ie zeor aanzienlijk. De hooge uitkeeringsommen deden achterdocht opwekkon, waarom hij in Mei jl. werd ontslagen, "Vóór de ia omloop zijnde goruchton genoot II. aller achting on vertrouwen. Te Harderwijk heeft Dinsdag jl. eane poging tot brandstichting plaats gehad in de woning van zekeren G. Als verdachte is aangehoudeu diens vrouw E. F. Ch., welke, na eens woor denwisseling met haren man gehad te hebben, in opgewonden toestand dat feit zon gepieegd hebben. 7,'y heeft gisteren eene volledige be kentenis afgelegd en is lieden gevankelijk naar Zwolle overgebracht. In de gevangenis te Maastricht is Zondag nacht door een gevangene eene poging tot ontvluchting gedaan. Tot dat doel iiad hjj een langen spijker, welke stevig in den muur be vestigd was, weten uit te trekken en daar mede een muur van graniet gedeeltelijk uit te breken. Reeds was lijj een eind weegs met hot werk gevorderd, toen de cipier den toeleg ontdekte eu dien verjjdelde. Gelukkig ook, want de uitbreker was de gevaarlijke inbreker Döch, die reeds in Duitscbland 10 malen, waaronder tweemaal telkens tot 4 jaren ge vangenisstraf, is veroordeeld geweest. Hy is thans in meer verzekerde bewaring gesteld. Uit de Wouden van Friesland wordt aan de JUT. JR. Ot. geschreven; Voor menigeen, die niet mot liot loven van don dnglooner ton plattolando bekend is, is bet dikwijls oen raadsel, hoe die Heden mot do zeer geringe verdiensten jaarlijks kunnen rondkomen, Het loon van den stodelijken werkman stookt dan ook sterk hij don woudbewoner af. Een feit is hot, wanneer con arbeider allo dogen vrerk kan vinden op void en akkor, dat hij hot nooit verder kan brengen dan tot circa f200, zegge tweehonderd guldon 'sjaais. Het klinkt vreemd, maar het is woikelijkhoid. Zijn daghuur is in het zomerhalfjaar varieerendo van CO ct. tot een gulden ongeveerin het winterseizoen is wel 50 ct. hot maximum, wannoor er werk is natuurlijk. Tot recht begrip liet volgende Een boerenknecht gaat mot eon meisje uit zijn stand trouwen. Beiden zijn zonder middelen. Hoog stens liebbon zij van liet loon een weinig overge spaard, om oonigo van de noodigsto huismeubelen aan te knopen. Hij huurt een huisje mot zooveel grond, waarop rijkelijk de vrucht kan verbouwd voor hot jaar bcnoadigd als: aardappelen, erwten, boonen en meer kleinigheden. Zoo'n erfje wordt gehuurd togen f25, f30 a f40 per jaar, naar grootte en ligging. Bij do kleinsto arbeiderswoning (geen losse ka- mor) is altijd wei zoovee! weideland nog, of do gelegenheid wordt er gevonden, om een of meer schapen te kunnen houden. In liot vroege voorjaar begint hij intijds zijn land te bemesten en to bewerken, om zoodra het werk alom aanvangt van zijne zpolle" «onige dagen te kunnen gaan, om eene daghuur te ver dienen. Menigmaal wordt, zoodra het omspitten is verricht, het poot en en zaaien, planten en schoonhouden aan moedor de vrouw overgelaten. Is de man met veonwerk bekend, dan wordt voor enkele weken daarin gewerkt, of wel, hij gaat in den maaltijd van huis, om oeno oxtra daghuur to bekomen. Dit is voor den arbeider hot zware tijdperk, doch ook hot oogenblik van verdienste. Eeno som van 40 a 50 gulden wordt vergaai d, om daarmee do huurpenningen en wat dies meer zij te betalen. Zoolang de man van huis is gewcost, wordt er zuinig geleefd in het gezin. Weinig wordt van het verdiendo loon in die dagen in de huis houding voor eetwaren enz. verbruikt. Menig gezin weet zich dan te redden uit hot ge- maak dor kippon. Dagelijks bestaat or gelegenheid do versche kippeneieren te gelde te maken, waar voor dan verschillende bleino inkoopen worden ge daan. Geen arbeider, of hij hoeft een toom hennen bij huis rondioop-n; van vasthouden is in die ruime wereld gcon sprakodo dieren zoeken in hoofdzaak zelf den kost. Niot alleen dut do arbeidor vooreen wijle zijn huishoudgeld vindt uit do kippeneieren, ook voor menigen kleinen keuterboer is dit een niet to ver smaden inkomst. Ligt de woning des dsglooners niet ver van vc- nige gronden verwijderd, dan graaft hij zijne eigen brandstof van eens anders eigendom. Dio gewoonte is oud en eigenaardig. Do werkman gaat naar don eigenaar dier gronden en graaft na toestemming een hoeveel heid turf som de helft", d. w. z. do door hom gemaakte turf wordt liet eigendom van don eige naar van don grond en van den maker, ieder vis>r du helft. Do een geeft de specie, do ander het werk, In den regel zijn deze erfjes bgplant met vruchtboomen, en brenger» dio, naast eigen ver bruik, nog onkels guldens somtijds aan. Opmerkelijk is het hoe de skoerdorij" van don arbeider in de laatste jaren wordt uitgebreid. Als vanouds bestond zijn veestapel uit een of twee schapen, ten goit, een toom kippen en een huiskat. Bij enkelen vond men oen varken in liet hok. Ilierm is nu groote verandering bij vroege»'. Bijna geen arbeidor, of hij houdt geregeld bot geheelo jaar door don of tneer biggen, dio oen weinig worden gemest en dan voor o Hamburg" (dat is het gezegde), maar in werkelijkheid voor de export slachterij en worden opgekocht. Hierdoor worden de inkomsten een weinig ver hoogd, maar vooral de mestmaking verbeterd, zoo noodig op zijn zandigen akkor. Door dezo gegevens komt men eonigszins tot het bogrip hoo liet mogelijk Is, dat een ai beider in de boerenstreken in de Wouden met zoo'n kleine inkomst» rondkomt. Zijn leefwijze is dan ook zeer eenvoudig. Van uitgaan is geen sprake, alleen mag het zijn in de stillo dagen een familiebezoek. Bij deze lieden wordt sterke drank hoogst zelden gebruikt en er zijn er genoeg, die dit vocht nooit in huis hebben. Den flinke», degelijkon werkman vindt men nooit in de herberg. Bij hen is nog huiselijkheid, waar aan de arbeiders met veel hoogcr loonen en somtijds groote armoede, wel eens een lesje kon den nemen. Deu Haag. HU. KK. till, de prins en de prinses van "Wied zyn voornemens orn, van Domburg uit, in welke badplaats zij eenigen tjjd zullen vertoeven, een bezoek aan de resi dentie te brengen. Den Haag. Op het door de heeren Maas Geesteranus, Van Iveskwyk en Vas- Dias en 3935 andeie ingezetenen ingezonden adres, betrekkelijk de hervatting van het spuien door liet kanaal der waterverversching, hebben burg. en weth. der residentie ptaead- vies uitgebracht. Met de commissie van fabricage zyn zij van oordeel dat, nu het spuien in de tweede helft van Juni ongeraden is geoordeeld, er thans by minder goeden toestand van het gracht water en by het reeds verstreken zyn van een aanzienlijk deel van den badseizoeut'yd, er neg veel minder sprake van kan zijn. Burg. en wetii. stellen voor om in dien zin te beschikken op het adres. Scheveuingeu, Gisteruacht heeft alhier een droevig ongeluk plaats gehad. Een 20-jarig jongeling, die voor zyne ouders een bokkmgrookery dreef, werd in den bok kinghang door het vuur aangetast en heeft zulke deerlijke brandwonden bekomen, dat hij hedenochtend, na eeD smartelijk lijden, in het ziekenhuis te 's-Graveuhage aan de gevolgen is bezwekeu. Utrecht. In het hotel »La Station" alhier werd Maandag het jaarlijkse!» gezellig samen zijn en daaropvolgende kameraadschappelijke maaltijd gehouden van oud-leden der com- pugriie vrijwillige jagers der Utrechtsche hoogeschool, die in 1830 en TS31 deelnamen aan den tiendangscben veldtocht. Het aantal der opgekomeneo was niet zeer groot; van de 36 leden, die van de 553 leden der com pagnie nog in leven zyn, waren er omstreeks 20 opgekomenonder welke de vroegere luitenant De Witte Eeehout. De redactie dor Figaro zal Ier eoro van »Z. M." Edison, die Dinsdag to Parijs is aangekomen en veertien dagen blijft, een feest geven, ter bijwoning waarvan zij een honderdtal der voornaamste ge leerden en schrijve»s zal uitnoodigen. Onder de vele internationale congressen, welko dit jaar te Parijs zullen worden gehouden, is ook een voor de Zondagsrust, waar beraadslaagd zal worden over de noodzakelijkheid en de mogelijk heid van «en rustdag per week. Het congres zitl duren van 24 tot 27 September, Land- en stadsbesturen, spoorweg- en vervoer maatschappijen, ondernemingen van allerlei aard en werkliedonvcreenigingon worden uitgenoodigd vertegenwoordigers er heen te zendon. Te Calais zullen eerstdaags omstreeks 300 brandspuitgasten uit Londen mot paai'den, stoom spuiten, ladders ca ander reddingtuig worden ontscheept, om nan den internationalen wedstrijd to Parijs te gaan deelnomen. JSij het gezelschap bevinden ziel» 20 vrouwen, die evenals do mannen oen lielm dragen en op dezelfde wijze als zij de spulten bedienen. Een bericht uit Turijn meldt, dat do bankier Noli, vice-president der Banco Sconto en der Banco Tiberina, zelfmoord heeft gepleegd wegens verliezen ten bodrage van ongeveer 2 miliioen frs., ten gevolge van de daling der waardon van genoemde instellingen. Te Turijn heorscht, vol gens het bericht, groote paniek. Hamerlings geboortehuis te Kirchborg am Walde is door den heer Schónerar sin zijn naam en in naam van zijn talrijke Duitsch-nationale geestverwanten" voor f 3500 gekocht. Een comité, dat zich gevormd heeft om voor Ilainoiling op zijn geboortegrond een waardig goilanktpeken te stichten, roept voor dat doe! den steun in van alle vrienden en vereerders des dich ters in binnen- on buitenland. Karl FiszUhaler, to Sclireins, Nodcr-Oostcnrijk, heeft zich met de ontvangst van bijdragen belast. Een koopman uit Erdmannrode wildo onlangs te Hersfeld 17 veulens, welko hij uit hot buiten land bosteld had, in ontvangst nemen; maar toon do spoorwegwaggon waarmede zij vervoerd waion, geopend word, waren al do veulens dood. Zij zijn blijkbaar door bnvoldocndo luchtver- vcrsching in den gesloten wagon gestikt. Te Beilusco, een klein plaatsje in Italië, werd dezer dagon do goheele omtrek verwoest door een ont/ettenden hagelslag. De geheelo oogst was in een oogenblik vernield; de boorneu werden geheel van hun bladoren ontdaan; vele werden zelfs ge vold. Do vogels, kippen b. v., die niet tijdig eena schuilplaats hadden gevonden, vielen dood ter aardeook do daken der huizen werden voor hot meorondeol geheel vernield. Da steenen wogen 700 gram. De arme bevol king is geheel verslagen en ziet met ontzetting den winter to gomoet. Door de British Dairy Farmers' Association zal van 3 tot 8 October a s in de Agricultural Hall" te Londen eeno tentoonstelling van roe en zuivel worden gehouden. Do mededinging voor boter en kaas staat alleen opon voor zuivelbe- rojders in het verscnigd koninkrijk, maar Neder landse!» vee zou in eenige klassen kunnen mede dingen. Aangiften moeten geschieden vóór of op 9 Sep tember, en programma's zijn verkrijgbaar bij den heer W, C. Young, secretary, British Dairy Farmers' Association, 10i Flcetstreot, London F..C, Daar hier to lande onder de varkens de vlek ziekte nogal voorkomt, denkt men er in Duitsch- land aan om den invoer van onzo varkens aldaar tc gaan verbiedpn. Iteeds heeft do regeoring laten onderzoeken, of er togen dat verbod in Duitscb land zelf groote bezwaren zoudon bestaan. Tot directeur van het departement van onder wijs, eeredienst en nijverheid in Ned .Indie is benoemd do heer P. II. van der Kemp, tot dus verre secretaris aan dat departement. Door eon viertal leden van den Amsterdam- sclien gemeenteraad is voorgesteld da afschaffing dor kerkelijke hoogleeraren. B. en W. hebben, na raadpleging van de curatoien, voorgesteld af wijzend te beschikken. In het advies van cura toren komt eene opgave voor van het aantal jongelieden, dio aan de verschillende universi teiten in do theologie studeeren. Studiojaar. Leiden, Utrecht. Groning. Amsterd. B. en \V, doen ook uitkomen, dat de afschaf fing der kerkelijke hoogleera»-en ten nadeele der gemeente-financien zou zijn. De vacantiokamer dor arrond.-rechtbank te Rotterdam veroordeelde in de zitting van Dinsdag jl. S. C., oud 20 jaar, koopman, en Ph. de YY., oud 22 jaar, koopman, beiden wonende to Rotter-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3