Keiitiem. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c li e r ij. Dinsdagavond hebben 45 personen op den Eiffoltoren eenigen tijd tusschen hemel on aarde gevangengezeten, liet gezelschap ging van het tweede platform met don ascenseur in den noordelijken pijler omlaag, toen na ongeveer 20 meter dalens deze plotseling stilstond en er, ondanks alle moeite, noch op- noch nederwaarts eenige beweging in was te brengen. Daar zaten de reizigers in eene ijzeren kooi gevangen, en reeds begonnon de dames van het gezelschap te gillen en flauw te vallen. Door de inmiddels ontboden ingenieurs werden daarop drie planken gelegd van den ascenseur naar do trap, en langs dezen, vooral voor duizolachtigc menschen zeer gevaarlijken. weg moest het gezelschap zijne vrijheid herwinnen. De heer Gngneur, afgevaardigde bij de Fransche Kamer voor do Jura en ijverig voorstander van de lijkverbranding, is dezer dagen overleden. Zijn lijk was het eerste dat in den nieuwen oven op het kerkhof Père Lachaise werd verbrand. De oven was op 800 graden warmte gestookt en in oen uur was do ontbinding geheet afgeloopen. De asch werd in een urne in een kelder geplaatst, die daartoe van stadswege is ingericht. Door het bestuur van de nKatholieke Italiaan- scho Jongelingschap" wordt een groote pelgrims tocht georganiseerd voor het aanstaande Drie koningenfeest, als een tegen-demonstratie van de Giordano-Bruno-feesten en eone vergoeding voor de bittere gewaarwordingen, welke dezo feesten bij den paus hebben verwekt. "Verscheidene Fransche vereenigingen zullen ook aan den tocht deelnemen. Te Bodoe, in het noorden van Noorwegen, wordt thans een vm-djerij ten toonstelling ge houden, waar, volgens 'garo, het drukste be zoekuur midden in den nacht is, tusschen 12 en 4 uren, bij het licht der middernachtszon. Naar het ontwerp van don heer Walther Ilicks te Brooklyn is con centrifuganlkanon vervaardigd. Dit kanon bestaat uit eene zeer sterke stalen schijf, die door eene stoommachine rondgedraaid wordt en 6000 omwentelingen in de minuut maakt. Aan don omtrek bevinden zich op gelijke, afstanden van elkaar 10 klauwen, waardoor een even groot aantal projectielen in daarvoor aan wezige ligplaatsen zoo lang vastgehouden wordt, tot een eigenaardig, zeer vernuftig bedacht me chanisme deze klauwen beurtelings opent, waar na de projectielen met groote snelheid naar het doel geslingerd worden. De dracht moet omstreeks 10 K. M. bedragen, en de projectielen kunnen in éen honderdste doei van eene secondo afgegeven worden. De middellijn der schijf bedraagt voor projectielen van 1 G cM. iets moor dan 3 M.; voor elke cM. meer middellijn van het projectiel moet de schijf 2 dil. grooter worden. De geheele machine noemt betrekkelijk weinig ruimte in. Zij is op een draaibaar grondvlak opgesteld, liet geven van meer of mindor elevatie biedt geene zwarigheid aan, en kan snel en nauwkeurig ge schieden. Men verwacht dat Vera Cruz binnen een niet zeer langdurig tijdsverloop een geducht concur rent van Havana zal worden op 't gebied van den tabaksuitvoer. Reeds nu is de uitvoer van tabak uit Vora Cruz tot een waarde van 140,000 pd, st. per jaar gestegen. De quaiiteit van de Yera-Cruz-tabak wordt door kenners, wat de beste soorten betreft, minstons met Havana gelijk gesteld. De rook van de groote kolenbranderijen te El Rapids, in Noord-Amerika, waar dagelijks 50 ton wordt vooitgebracht, mot 25 ovens, verdwijnt niet als een rook, maar wordt aangewend om schei kundige producten voort te brengen. De massa rook dezer 25 ovens wordt verzameld door een houten buis, die uitloopt in een venti lator, van waar de rook wordt gedreven in een ver- dichtings- en zuiveringstoestei. Men verkrijgt me thyl alcohol, lichtgas, teer on vooral lioutazijn, om azijnzure kalk te maken. De hoeveelheid aldus be handelde rook bedraagt per dag 79,296 stères, waaruit men bekomt 5411 kilo azijnzure kolk, 90S liter methyl alcohol en 11.3 kilo toer. De waarde dezer afvalproducten is naar het schijnt voldoende om de werkloonen der fabriek te betalen. De vijftig Amerikaanscha arbeiders van ver schillende vakken, die onder leiding van een redacteur van The Sun een reis naar Engeland en conigo andere landen van Europa doen, om de daar bestaande arbeiderstoestanden te bestu- deeren, teneinde daaromtrent verslag te doen aan hunne patroons, worden eerstdaags in Enge land verwacht. Zij zullen van daar naar Frank rijk gaan en ook België en Nederland bezoeken. Zeer diep kan echter hun onderzoek niet gaan, daar zij in een paar wekon weer thuis moeten zijn. Pater Damien is niet de eenige zelfopofferende held geweest. Meer dan een halve eeuw geleden waren Engelscheen Duitsche Moravische broeders ook reeds onder de melaatschen werkzaam. In 1S18, lang voordat er aan don braven pator gedacht werd, aanvaardden een Moravisch zendo ling en zijne vrouw hunne gevaarlijke taak in het Leprozen-hospitaal voor Hottentotten in Zuid- Afrika, en Robhen-Eiland, met zijne honderden beklagenswaardige lijders, is een blijvend getuige van menig jaar van getrouwe en welgeslaagde toewijding. In 1867 werd een dergelijk werk begonnen onder de talrijke melaatschen in Je ruzalem. Het oorspronkelijk gesticht, eenmaal vergroot ora aan de eischen der opneming te voldoen, is nu door een groot gebouw vervangen. En op dit oogenblik wijdon vier Moravische broe ders hun leven aan deze taak. 'Zondagsblad Godsdienstwaanzin. Ongeveer vier weken geleden vcrscheon te Liberty-County, Georgié in Noord-Amerika, plotseling een onbekende neger, die den volke verkondigde, dat hij Jezus was en slechts voor een uurtje uit den hemel was komen dalen, om den zwarten mede te deeion, dat hun bestaan ten einde liep. Hij toonde den ongeloo- vigen de spijkergaten in zijne handen en de schram men, welke hem waren toegebracht door de lansen der soldaten van Pontius Pilatus. De tooneelcn, welke op deze openbaringen volgden, spotten met iedere beschrijving. Mannen en vrouwen, even waanzinnig als de prediker, zonken op hunne knieën en aanbaden hem, zongen lofzangen te zijner eere, kusten zijne handen, zijne voeten en den zoom van zijn gescheurd kleed, terwijl zes negerinnetjos hem zalfden met olijfolie. De terugge keerde verlosser beloofde alien, die hem wilden volgen, dat God voor hunne behoeften zou zorgen, en allen volgden hem, Yeo en ge vogelte werden losgelaten en in da velden gejaagd, huizen, dorpen en boerderijen veriaten. Op iedere nederzotting van zwartjes werd dit tooneei her haald alien gaven den brui van het werken, en na weinige dagen volgden meer dan twee duizend personen van beiderlei kunne en van iederen leef tijd den Mossias op zijn tocht door Georgié. Thans begonnen farmers en eigenaars van plan tages voor hunne velden te vreozen, dia werden platgetrapt, terwijl ook het gebrek aan werklieden hen noopte tot het nemen van maatregelen. Men trachtte den valschen Messias te lynchen, doch zonder succes. Vervolgens vaardigden twee zwarte predikers, die niet, misschien wel uit jaloezie, dooi de algeraecne mania waren aangegrepen, verschil lende bevelen tot inhechtenisneming uit, die echter moeilijk waren uit to voeren. Do bedrieger 'vrd nl, voorspeld, dat men hem zou grijpen, om hem opnieuw te kruisigen, zoodat een groot aantal ge- wapenden noodig was, om hem, omringd als hij was door de fanatieke negers en do tloüe vrouwen, te vatten. In de nabijheid van Savannah werd hij echter gearresteerd. De zwarte Messias gaf op te lieeten Eduord Boel, geboren, wat zijn lichaam be trof, in Ohio, terwijl zijne ziel thans nog in den hemel vertoefde. Voor den rechter noemde hij zich nu eens Adam, dan weer Noach, Abraham of Jezus, waaruit men spoedig opmaakte, dat hij krankzinnig was. Zijne groote bedrevenheid in het aanhalen van citaten uit de Heilige Schrift bewees, dat hij vroo- ger geestelijke was geweest. Do staat Connecticut (N.-Ansorika) heeft het tabak rooken door kinderen beneden de 16 jaren verboden. Kinderen beneden genoemden leeftijd, op da openbare straat rookemle, of personen, die aan hen cigarettes of tabak leveren, worden met geldboeten gestraft. Bij de opgravingen, weike thans gedaan worden ter plaatse van het oudo Sparta, moet men een graf gevonden hebben van een koning, die, naar men schat want zeer precies weet men het niet omstreeks 1000 jaren vóór onze tijdrekening dus ongeveer acht ecuwen vóór den tijd van Lycurgus geregeerd moet hebben. In hot graf lagen gouden bekers, een kroon en eenige an dere voorwerpen. Eene nieuwo wijze om staal te verbeteren is uitgevonden door Adam Schiifer. Het te behan delen staal wordt in den oven roodgloeiend ge maakt, dan gedoopt in een pap van houtskool en lijnolie of glycerine, weer gloeiend gemaakt en door een snelle afkoeling gehard. Werktuigen van Bessemer staal werden door deze bewerking zoo hard, dat gietstaal er mede gesneden kon worden, tevens werden zij duurzamer en fijner van korrel dan zij voor de bewerking waren. Aon verbrand gietstaal kan men op deze wijze zijn oorspronkelijke hoedanigheden teruggeven, en weoken staalsoorten de eigenschappen van gietstaal geven. Te Philadelphia zou men reeds met goed gevolg proeven met aldus bereid staal genomen hebben. In de Mcd. News maakt de heer Gould uit voerige waarnemingen over den invloed van het ciectrische licht op de oogen openbaar. Hij is daarbij o. a. tot de volgende uitkomsten gekomen Het ciectrische licht is dat der toekomst, en is in hygiënisch opzicht in alle deelen boven gaslicht te verkiezen, tonvijl nadeden zich tot dusverre alleen bij wetenschappelijke waarnemers en werklieden, die met electrisch licht bezig wa ren, hebben voorgedaan, welke nadeden ontston den door do groote sterkte der lichtgolvingen. Deze veroorzaakten soms ontstoking van het oog, die echter orider geschikte behandeling binnen 2 A 3 dagen week, werklieden en wetenschappelijke onderzoekers, die zich langoren tijd en in.de na bijheid van electrisch licht bezighouden, moeten dus door gekleurde brillen hunno oogen beschut ten. Het booglicht in besloten ruimte is door het flikkeren ongemakkelijk en verdient het verbe terde Edison's glocilicht hier de voorkeur. Volgens onderzoekingen, in liet Berliner hygië nisch instituut verricht, is ook voor de cholera- bactoriën de melk oen maar al te goede voedings bodem, mits ze niet zuur zij. Hoe sneller de melk zuur wordt, des to sneller de bacteriën to gronde gaan, maar zoolang do melk niet zuur wordt, vermeerderen ze, vooral bij hooger tem peratuur (36 0 C.). Wanneet de melk vijf minuten wordt gekookt, dan zijn de choleia-bacterien on schadelijk gemaakt. Ook verschillende andere eet- en drinkwaren zijn in staat do cholera-, en zoo ook de typhus-bactariën to bewaren en te ver menigvuldigen. Koken is derhalve in tijden van epidemieën vooral steeds aangewezen. De Brusselscho Chroniqua meldt een oude geschiedenis, maar die voor sommigen toch nieuw zal wezen. In een restauratie zaten eenige personen van verschillende nationaliteit, onder andere Franschen en Hollanders. Er werd een kalfskop opgediend, en een der Franschen zeide Dat is een Hollandsche kop. Geef mij dat ding eons over, zeide een der Hollanders. Hij nam zijn mes en haalde er de hersens uit. Toen zette hij de schotel weer neder en zeide: Ziedaar nu een Fransche kop. De Russische regeering heeft, volgens het Arch. f. Eisonbahnwcsenverboden kleine kinde ren, in mandon gepakt, als ïvrachtgoed" te ver zenden naar vomlclinggeslichton en andere in richtingen. Het moet herhaaldelijk zijn voorge komen, dat zuigelingen op die wijze soms acht in een mand verzonden worden. Vlekken van vooden wijn verwijdert men op do volgende wijze uit tafellinnenMen bevochtigt de vlekken met water, strooit or een dikke laag fijngewreven houtskool op en laut dit er cenigo uren op liggen. Daarna wasclit men de plek met schoon water uit. Uit Council Bluffs, Iowa, meldt men, dat do rechter in het hooggerechtshof beslist heeft, dat op Zondag te scheren geen noodzakelijkheid is, en dat barbiers, die op dien dag hun scheerwin kel openhouden, schuldig staan aan wetsovertre ding. Do rechterlijke uitspraak was door de bar biers zolven uiige* "kt, om alzoo een einde ta krijgen aan een hangend geschil over't al of niet sluiten der winkels. Naar men verneemt, heeft de heer mi'. C. J. Sickesz zijn ontslag ingediend ais voorzitter van de Geidersch-Overijselsche maatschappij van land bouw, wegens redenen van gezondheid. Naar wij vernemen, zal het 25-jarig bestaan der instelling voor onderwijs in de taal-, land en volkenkunde van Ned. Indie te Delft, in den aanvang van de maand September feestelijk worden herdacht. Op Dinsdag 3 September zullen de colleges van den nieuwe# cursus op plechtige wijze worden geopend, terwijl bij de studenten van de Indische instelling het plan bestaat, op Woensdag 4 September, de Deiftsche burgerij een bal en misschien ook nog- andere feestelijk heden aan te bieden, waarvoor door den raad der gemeente een aanzienlijke subsidie is ver leend. Men schrijft uil Maastricht aan de A'. 11. Cl., tot aanvulling van een vorig bericht betreffende de regeling van het onderwijs aldaar, dal de gemeenteraad tevens beslist heeft, dat er te Maas tricht slechts twee openbare scholen zullen ge vestigd zijn. En dat in een stad met ruim 31,000 zielen Max van de Sandt is benoemd tot leeraar aan het Sternsche conservatorium te Berlijn, ter ver vanging van den overleden dr. Bischoff. Te Neerbosch is aan de weesinrichting eeno tombola gehouden, waarvan de opbrengst, eenu som van f 10,000, is bestemd voor de voltooiing van het nieuwgebouwde weeshuis. KRAL1NGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 472 zalmen, die de groote voor f 4.00 en de kleine voor f 0.90 per i/i kilo werden vei kocht. Nog werden aange voerd 446 St.-Jacobszalmpjes en 4 steur. Ned. Ilcrv. Kerk. Beroepen: te Middelburg ds. J. Vermeer Az., te Zwolle: te Oene ds. A. Renier Jz., te IJselmuidente Sappemeer ds. 11. van Hoogstraten, te Edamto Yrieschelo ds. A. Jellema, te Idsegahuizente Usselo (Lonnu- ker), ds. P. Meindersma, te Diepenheim; te Monnikendam ds. D. van Popta, te Papendrecht c. a.-, te Sleer. (toez.) ds. J. Mouthaan, te Rottavalle; te Welsrijp ds. G. II. Bleeker, te Tjamsweer. Aangenomen: naar Houtrijk en Polanen dooi ds, C. van Koetsveld C.Ezn., pred. te Ooster hout. Bedankt: voor Vera door ds. J. van den Bergen, te Geiselaarvoor Heeg door ds. Ringnalda Gz., te Harmeienvoor Nederhorst- den-Berg door ds. J. Dijkstra, ta Sliedrecht voor iïoog-Blokland door ds. H. J. llulscher, te Reewijkvoor Vlissingen door ds. II. Th. Barbas, te Hurwenen. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft do uitspraak van liet classicaal bestuur van Dordrecht in zake dr. Lieftinck vernietigd. De gemeente ta Sliedrecht mag alzoo de over komst van haren beroepen leeraar eerlang te ge- moet zien.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3