DE VERLOREN ERFENIS. A0. 1889. IVIaandag 19 Augustus. N°l 7312# Eerste .Blad. Kennisgeving. KENNISGEVING. P O L I T 1E. Feu 11 e t o n. D rie-e n-v eertxg-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. f 1.85 - 2.50. - 0.10. BDBBAV: HABKI, B, 1X41, Advertentieprijs: vmn 1—10 gewon» regels mat inbegrip vim eene Oourantf 1,1§J Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen twhiiiil berekend. dering en kameraadschap tusschen zijn dapper feger on het mijne, op de vermeerdering en bevestiging der waarborgen van vrede tot hei] en zegen van de verbonden staten en volken en vau geheel Europa." Duidelijker kan het niet, en voor het oogen- blik is du toestand in ons werelddeel aldus, dat Duitschland, Oostenrijk en Italië door een hechten band zijn aaneengesnoerd, en dat Engeland, zoo al niet iu dit verbond opge nomen, met Duitschland éen lijn trekt. Dat geeft stof tot overdenking aan Rusland en Frankrjjk; het innigst verbond, tusschen deze beide staten gesloten, zou tegenover een quadruple-alliantie als vier dergroote mogend heden vau ons werelddeel hebben aangegaan, machteloos zyn. De week, die achter ons ligt, is daarom van zooveel belang, wijl ze de vooruitzichten op een duurzamen vrede aanmerkelijk gun stiger heeft gemaakt. Frankrijk heeft afrekening gehouden met Boulauger, met Rochelort, die vau adel is, maar geen adellijken titel voeren wil, en met Dillon, die zich graaf uoemt, maar in waarheid een burgerman is. Het veroorüeelend vonnis, over dit drietal uitgesproken, wordt natuurlijk verschillend beoordeeld. Van den kant der Boulangisten is er geen gebrek aan scheldwoorden, zelfs van de laagste soort; vau den kant der regee- ringsgezinden een lofrede op het hooggerechts hof en een veroordeeiing van den ijdelen man, die, zonder éen groote hoedanigheid aau den dag te hebben gelegd, voor een oogeubük een soort van zon is geweest, in welker stralen duizenden Franscheu zich hebbeu willen koestelen. Het zoudenregister van generaal Boulauger, door den procureur-generaal aan het licht gebracht, heeft vele. de oogen geopend, en alleen de Bonapartistische bladeD blyven voor hun afgod, of misschien beter voor hun werk tuig, party trekken. Dat de generaal, die uit Londen allerlei vertoogen in de wereld zendt, geen courage heeft gehad, zich voor zijn rechters in persoon te komen verantwoorden, heeft een zeer on- gunstigen indruk gemaakt. Dit hebben zijrt vrienden vooraf reeds berekend, en liet heeft hunnerzyds niet aan pogiugen ontbroken; oö Boulaoger te bewegen, naar Frankryk te gaan. De groote man bleef voor die roep-* stemmen doof. Zal Frankrijk nu genezen zijn van da ziekte,' die men Bouiangisme heeft genoemd Daarvan zal eerst kunnen blyken, waaneer in Oelobef de algemeens verkiezingen voorde Kamer van afgevaardigden worden gehouden. De arme Turksche legeering zit weder ia de warthans is het eiland Greta het tooneel van oproerige bewegingen, en Griekenland slaat in deze zaak eeu toon aan, die verbazend hoog is. liet eiland wordt bewoond door 234000 christenen, die voor het meetendeel van Griek- sche afkomst zyn daarbij komen nog 38000 Mahomedanen en 3000 Israëlieten. De haat tegen de Turken is op dit eiland van zeer oude dagteekening. Volgens een officieele nota van de Turkscha vegeering aan de groote mogendheden heeft een moord, door christe lijke benden op een zestal Turksche soldaten gepleegd, aanleiding gegeven tot allerlei beroe ringen; de Porie tracht de Turken vry ta pleiten en de schuld op de christenbevolking te werpenmaar van de zjjde dar laatsten worden stalen medegedeelddie bewijzen, dat de Turksche soldaat nog altijd is, waarvoor men hem steeds heeft gehouden, een wezea zonder genade, als hij tegenover zijn vyand slaat, Vindt men dus vermeld dat Turksche Abonnementsprijs per kwartaal Sranco par post, door het gebeele Rijk Afzonderlijke nommers Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op art. 203 der wet von den 29sten Inn ij -1851 Staatsblad no. 83), regelende de zamonsteUUig, inrigtiiig en bevoegdheid der Gemeentebesturen; Doen te weten Dal de bcgrooting van de inkomsten en uitgaven dier Gemeente, voor het dienstjaar 1890, op den ■16 Augustus jl. aan den Raad aangeboden op do Secre tarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is r.edei'gelogd en, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschiedwaar het behooit, den I7n Augustus 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJIC VAN MATENESSE. Be Seci'etarls, A. W. MULDER. De Burgemeester van Schiedam, geeft bij dezo kennis aan do Ingezetenen, dal- de PATENTEN voor hot dienstjaar 1889/90 zullen worden afgegeven ter Secretarie der Gemeente van Maandag den 19den tot en'met Zalurdag den Vntsn Augustus aanstaande, des Yoormiddags van 10 tot 12 uur. Eu dat de Patenten, die na het verstrijken van dien tijd niet zullen zijn afgehaald, aan d. Patent- pligtigon, togen betaling van Tien Cents per stuk, zullen wot den te huis gebragt. Een ieder wordt aangemaand, om bij do afholing van zijn Patent liet aanslagbiljet mede te brengen ton einde de afgifte te bevorderen. En is hiervanafkoiidiging geschied, waar het behoort, den 17 den Augustus 1889. l)ê Burgemeester van Sohiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. By het baggeren in de Noordvest vóór het slop 6chuin over het Doelenplein is gevonden een antiek klein gouden horloge. De commissaris van politie verzoekt inlich tingen omtrent de herkomst van dit horloge. 14. Doch 'nauwelijks had dezo het zegelin liet oog gekregen, of hem ontsnapte een kroot, en met alle blijken vnn eerbied en aandoening drukte hij bet aan het lmrt. iDat is het goslachtswapen van de familio von Stauflen," sprak hij fier en voegde er met bevende stem bij nAlleon de hand vnn mijn vader kan dit zegel op liet couvert hebben gedrukt." Zoo oordeelde ik ook, mijn waarde lieer, van het eerste oogenblik af aan, dat ik dit zegel onder de oogon kreeg I" riep Fredorik. «Maar ik sprak dit vermoeden niet uit, omdat ik vreesde dat men ons een strik wou spannen. Doch ik was spoedig overtuigd, dat onze jonge vriend hier niets verkeerds in 't schild voort. Ilij komt mij veel te naïef voor en vervuld van louter dankbaar heid voor de hem bewezen weldaad om ziek tot sulk een -schurkenstreek te kenen." Schiedam, 17 Augustus 1889, De vorstelijke bezoeken der laatste dagen leveren nog steeds stof tot allerlei beschou wingen, Da reis van keizer Wilhelm II naar Jüngelaod en het bezoek, door keizer Frans Jozef te Berlijn gebracht, vormen te zamen een geheel van staatkundigen aarddat in de gevolgen groot kan zijn. Zeker is door het bezoek aan Engelaods vorstenfamilie de verhouding tusschen Duitsch land eu Groot-Brittaunic veel beter geworden, en waar uien, zy het ook in een feestdronk, hoort gewagen van Eogelands vloot naast Duitschlands leger, daar opent zich een ver schiet, dat tameiyk helder is, Vooral wordt de beteekems van een en ouder vergroot door hetgeen gesproken is op de voistelyke bijeen komsten tusschen de keizers van Duitschland en Oostenryk. Do keizer van Duitschland wees na ailoop der parade zyn hoogen bezoeker op de ontvangst, di« hem vau de zijde der bevol king was te beurt gevallen. Daatop het hy volgen: ïbovenal is rn'yn leger, waarvan Uwe Majesteit een gedeelte heelt kuuueuzien, er trotsch op, zich voor Uwer Majesleits schei pen soldatenblik te mogen plaatsen. Door mynvolk, evenals door mijn leger, wordt standvastig en trouw vastgehouden aan het door ons gesloten bondgenootschap, en myu leger weetdat het voor het behoud van den vrede van onze landen, vereemgd met het dappere Oosteuryk-JIougaaisclie leger, zal heb ben in to slaan, en, wanneer het de wil der Voorzienigheid mocht zyn, inau aan mao aan eengesloten te vechten". Natuudyk moest deze feestdronk beantwoord worden, eu de keizer van OosteDrjjk deed dit in bewoordingen, die hij zeker zeer goed overdacht, en daarna op het papier gebracht had. Hij las zyn feestdronk, die aldus luidde: sOp het welzyo van den mjj zoo na aan het hart liggenden vriend en bondgenoot, op de onverbreekbare verbroe- ïO signorc," zei de schrijver, met vrijmoodi- gen blik tot den baron opziende. »Gij kunt gerust op mij vertrouwen. Ik ben wel arm, maar valsch en ondankbaar bon ik niet." fslk wil u dan mijn vortrouwen schonken, jong- menscli," hernam do baron; zbedenk echter dat omtrent alles, wat hier gebeurt, een diep stilzwij gen dient in acht genomen. Wilt gij dit beloven, zoo geof mij uwe hand." Zonder aarzelen reikte Philippe zijne hand aan den baron, die ze krachtig omklemde, »Wij zijn niot naar Italië gekomen," vorvolgdo thans de edelman, tom enkel van het zuidelijk klimaat te profiteeren. 't Is een ernstig on gewich tig belang, dat ons hierheen voert. Vijfjaar ge leden verliet mijn vndor zijne woonplants in Duitschland, om eono hierin Panna voor liem ge vallen erfenis te aonvanrdon. Dat dool had liij dan ook gelukkig bereikt, zooals uit de brieven, die hij naar huis schreef, duidelijk genoeg bleek doch acht dagen nadat hem door een executeur do hem toekomende som van vijftig duizend dukaten was uitbetaald, is bij met al zijn geld verdwenen en is liet ons niet gelukt, trots alle nasporingen, weer een spoor vnn hem terug te vinden, 't Is daarom, aaijn jonge vriend, dat wij, ik en mijn dienaar Fredorik, op reis zijn gegaan om hier tor plaatse nadere inlichtingen over een en ander op te sporen, 't Is daarom ook, dat ik het toeval zegen, dat u, reeds op den eersten dag van mijn verblijf in Parma, tot mij voert met dit couvert, dat onge twijfeld van mijn vader afkomstig is. Zio dezen ring, Philippo Ziet gij dat wapen, zoo goheol gelijk aan dat op het zegel? Zulk een ring droeg mijn vader ook. Er bestaan er maar twee; do oene droeg steeds do oudste van ons ge slacht, de andere zijn oudste zoon. Dit couvert zie ik thans voor het eerst, maar gij begrijpt nu, waar om ik diet dadelijk als van mijn vader afkomstig herkend lieb." »Wat verheug ik mij," riep Philippo, nu, mijn waarde heer, iets te kunnen teruggeven voor het geen gij voor mij hebt opgeofferd," n'tls bost mogelijk," sprak de baron, sdat het geen gij mij geeft, ver do waarde van het door mij afgezonderde geld overtreftdoch zeg mij nu eenshoo lang zijt gij of uw vader in het bezit van dit stuk?" zin mijn bezit is het nu drie jaar, «ignore, maar ik zou niet durven bepalen, hoe lang mijn vader het bezeten heeft, want ik heb het na zijnen dood onder zijne papieren gevonden. Nooit te voren had hij er zich tegen mijne moedor of mij ovar uitgelaten." Dit vermeerdert slechts da waarschijnlijkheid, dat het werkelijk van mijnen vador afkomstig is. Had oen ander het aan uwen vader toevertrouwd, dan zou doze liet bij diens dood zeker hebben op gevraagd." «Zou mijnheer het couvert niet eens willen openen zeide Frederik, die brandde van nieuws gierigheid en geen oog van het voorwerp zijnor belangstelling kon afhouden. »Ik zou zoo gaarne weten, welke berichten het omtrent mijn goeden heer inhoudt." zVVilt gij mij het couvert afstaan, Philippo V' vroeg de baron. vZeker, signore, zeker!" De waarde or van kan ik nog niet beoordeelon, maar ik beloof u, Philippo, u rijkelijk schadeicos te zullen stellan, wanneer het iets voor mij be langrijks bevat. Doch ook wanneer het voor mij geen waarde heeft, ontsla ik u van do verplichting mij de som torug te betalen, die ik voor 1 als losprijs aan de roovers ter hand heb doen stsllen." »0, signore, gij maakt mij tot den gelukkigst» der msnschen," riep do jongeling en wilde de hand

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1