Maandag 19 Augustus. A0. 1889. N°. 7312. Timede Blacl. Dr: e-en-veertigste Jaarigang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. U IT GÊVBRï' J. ODÉ. Abownehentspkus per kwartaal Ftanao per post, door liet geheele Rijk t Afzonderlijke nommers f 1.85 - 2.50. 0.10. BCUEAV: KAB Kt, E, 134, AnvxaTKHTiKPRirsi van ï—io ge^on« regels triet inbegrip van eene Courant1 li Iedere gewone regel meer10 Pfuiranr. geplaatst wordt tegen rwKEKizt. berekend. F It A M K H IJ K. Al de bladen houden zich natuurlijk bezig met het vonnis van het hooggerechtshof tegbD Boulanger, Dillon en Rochefort uitgesproken, en bespreken het uit een republikeinse!» of conservatief oogpunt, naar gelang van de party ■waartoe zij behooren. De republikeinsche biaden zyn eenparig in hunne goedkeuring van het vonnis, de conservatieve daarentegen eensgezind in het veroordeelon van de be weerde partijdigheid der rechters en om te protesteeren tegen de onrechtvaardigheid van het vonnis. Eer men intusschen kan oordeelen over den indruk, dien het arrest van het bof op de openbare tneeoing gemaakt heeft, kun nen er nog wel enkele dagen verloopen. Wat evenwel sommigen wel gewenscht hadden is, dat men de quaestie van het al of niet aanwezig zijn van Boulanger op den 14n Juli 1887 wat weer beslist had uitgemaakt, daar zy dit nogal eene zaak van gewicht achten. Wel heeft de president van den Senaat, de heer Le Royer, nog eens de ge tuigen voor zich doen verschijnen die verklaard hadden dat Boulanger op dien dag ta Parijs geweest is en waren toen de beide concierges van het huis no. 155 op den boulevard Males- herbes, waar mad. Pourpe gewoond heeft, niet geheel eenstemmig of het 14 Juli 1887 of 1886 was, maar door nog vier nieuwe ge tuigen is vervolgens nog verklaerd dat Bou langer den 14u Juli 1887, en niet 1886, by mad. Pourpe is geweest. Daarby komt nog dat de Boulangisten tot dusverre nog niet het certificaat hebben bunnen overleggen van de geneesheereo (militaire of andere), dat Bou langer op bewusten dag te Clermont-Ferrand ongesteld was. De kolonel Chevreton staat dus alleen met zyn démenti zonder dagteekening. Nu het hooggerechtshof beeft goedgevonden om de misdaad van aanslag niet af te scheiden van de onteerende feiten van knevelarij, waar aan Boulanger zich heeft schuldig gemaakt, zal de krygsraad niet geroepen worden om over die laatste feiten vonnis te vellen. De van verontwaardiging overvolle redevoering van generaal Campenon in de zitting van het hof gehouden, toen het uitspraak moest doen over die verduisteringen, treedt in da plaats van het vonnis dat de gelyken in rang met Boulanger zouden hebben uitgesproken, zoo hy voor hun college ware gedaagd geworden, Zeker is het dat die rede zoo verpletterend schijnt aan de Boulangisteo, dat geen hunner bladen haar hebben opgenomen. ENGELAND. In de zitting van het Lagerhuis van gisteren verklaarde de heer Lewisimin dat do re geering nog steeds voldaan is over den toestand, van hot vee in Holland, en wel zoodanig, dat zij het niet noodig acht de uit voering van het bevel, waarby de invoer van vee uit Holland zonder slachting of quaran taine wordt toegestaan, te verdagen langer dan den daarvoor vastgestelden datum. De Standard noemt het bericht nopens de benoeming van Chaplin tot chef van bet land- bouw-ministerie voorbarig. Er is nog geen beslissing genomen. Naar de Daily News uit St.-Petersburg verneemt, heeft de czaar, volgens geloofwaar dige berichtgevers, plotseling alle reisplannen veranderd. De reis naar Potsdam zoude uit gesteld zyn om onbekende redenen, maar het heet dat de czaar eeist het huwelijk van do Montenegrijosehe prinsss Anastasia wil bij wonen. De Standard verneemt uit Konstantinopel dat de uitzichten vredelievender zyn. DePorte heeft de zending van twee pantserschepen naar Kreta uitgesteld. Uit Zanzibar wordt aan de JSfew York Herald (Londonsche editie) gemeld dat, naar aanleiding van den dreigenden staat van zaken, de Duitsche oorlogsbodems Dfeil en Carola ankeren naby het consulaatgebouw, ter bescheiming. De consul telegrapheerde den Duilschen admiraal voor Mozambique om aaustonds terug te komen. De hertog van Fife wil niet dat zjjne vrouw haar deel van de 3000 zal aannemen van de dotatie, die het parlement den prins van Wales schonk. Te Portumna, in het Iersche graafschap Connaught, is weder een agrarische moord aanslag gepleegd. Op het oogenbhk dat de beer Tener, een agent van den markies van Claancarde, die in den laatsten tyd tal van v anbetalende pachters van hunne hoeven detd verdrijven, langs een boekweitveld reed, werden twee schote* op hem gelost, welke echter slechts zijn paard troffen. Twee jonge lieden zyn als vermoedelijke daders gevangen genomen. Chang Chi Tung, onderkoning van Kwang- tung, is in plaats daarvan tot onderkoning vaa Liang benoemd. Naar men gelooft, staat deze benoeming in verband met het het ver zoekschrift, waarin hy den aanleg van den spoorweg van Hankow naar Peking steunde. Chang Chi Tung zal de leiding van het werk op zich nemen. B E L 6 I E. Uit Brussel wordt ons geschreven dat er in de laatste dagen weder meer dan ooit geruchten loopen omtrent wijzigingen iu het ministerie, en wel in verband met het aan staand huwelijk van den minister van buiten landsche zaken, prins de Caramao-Chimay. Zyn aanstaande eehtgenoote zou den wensch hebben te kennen gegeven te Parijs te blijven wonen, en of nu de Belgische gezant aldaar, baron Beyens, al dan niet gelyk een gerucht wil, voor den minister plaats zal maken, in elk geval zou er voor hem een opvolger moe ten worden gezocht, zoo hy aan den wensch zyner jonge eehtgenoote wil voldoen. De gezondheidstoestand van de» heer Karei Buis, burgemeester van Brussel, bljjft onbe vredigend. Zondag a. s, zal hy wel in quaiiteit de onthulling bijwonen van het standbeeld vnn Anneessens, maar reeds 's daags daarna vertrekt hy wederom met verlof voor eene maand. De burgemeester lijdt, naar verzekerd word, aaa eene hardnekkige keelaaudoening. DUITSCULAND. Het keizerlijk paar is gisteravond met gevolg van Berlijn naar Bayreuth vertrokken. RUSLAND. Da regeering heeft thans wetten afgekon digd rakende de reorganisatie der prov. be sturen, wat betreft de aangelegenheden van den boerenstand, en het instellen van vrede gerechten voor de boeren. De aanstelling van districls-boofden, welke uitsluitend door de kroon geschiedt, is niet van toepassing op Russisch Polen, Wit Rusland, Rood-Rusland en de Oostzee-provinciën. Het doel dezer maatregelen is, lnidens de ukase, het tot stand brengen eener geheele hervorming en van een vast verband tusschen de bijzondere bestuurslichamenvoor den boerenstand, als mede bevordering van het welzjjn van dezen. liet Journal de St.-JPétertbourg zegt dat Boulaoger en zijne vrienden juridisch wel is waar dood zyn, maar het nog de vraag is of desniettemin het Boulaogisme voortleeft. De republikeinen behooren thans hewyzen te geven van wijsheid en discipline en zich voor allen tweespalt te behoeden, waardoor alleen de reorganisatie der thans gedesorgauiseerde conservatieven bevorderd zou worden. De overige bladen achten Boulaogers rol nog niet afgespeeld. De Dotvoje Wremja zegt 0. a. dat eerst by de algemeene verkiezingen voor de Kamer Frankrijk een definitief vonnis vellen zal. ITALIË. Gisternamiddag, na de versterkingen te Maddalena bezichtigd te hebben, begaf de koning, vergezeld van den kroonprins en den minister van marine, zich naar Caprera. waar hij eenen krans legde op Garibaldi's graf en Garibaldi's woonhuis bezocht. Heden vertrekt Z. M. naar Napels. B U L G A R IJ E. Volgens berichten ui*"' .^mntinopel hebben EngelandDuitschland, Oostenrijk en Italië in hun antwoord op de circulaire der Turksche regeering met betrekking tot Kreta, als hun eenstemmige meening uitgediukt dat Grieken land niet het recht heeft tusschen beiden te komenaangezien Kreta een onafscheidelijk deel van Turkye uitmaakt. Ruslaod drukte z|jne tevredenheid uit over de benoeming van Chakir-pacha en beloofde de medewerking van zijn consul. Voorts beval Ruslaod Griekenland gematigdheid aan, terwijl bet 't denkbeeld opwierp van oen verstand houding tusschen Chakir en do consuls der mogendheden, bijaldien verwikkelingen moch ten ontstaan. Frankryk raadt aan krachtigsnel en onpartijdig te handelen en alle schuldigen zonder onderscheid te straffen. Volgens een bericht uit Canéa nam Cliakir- pacha geen enkelen buitengewonen maatregel, H j beeft aan de Porte een versterking gevraagd van 10 000 manhel garnizoen op Kreta zou alsdan 30 OOO man bedragoD, SCIHEDAM17 Augustus 1889. De Provinciale Vereeniging van burge meesters en secretarissen iu Zuid-Holland zal hare vergadering houden op Zaterdag den 24a Augustus e. k., des middags ten twaalf ure precies, in de diergaarde te Rotterdam. Tot de punten van behandeling behooren erkiezing van twee bestuursleden, we gens periodieke aftreding, in de plaats van de heeien P. J, A. de Bruine en mr. H. A, van de Velde, welke laatste beleefdelijk verzoekt niet weder in aanmerking te ko men. Stellingen te verdedigen door den heer A. P. Zaalberg, burgemeester te Alfen a/d R'yn 1. Het sustenu, als zou een vreemde be delaar recht hebben op -onderstand ter plaatse waar hij zich bevindt, is in strijd met art. 22 der armenwet. 2. Plaatselijke verordeningen tot beper king der bedelarij, ODder bedekking van een koopmanspatent, hebben, nevens de patent wet, recht van bestaan. 3. De eerste en vjjfde grondslagen der wet op de personeele belasting vorderen, in het belang van den landbouw, dringend her ziening. 4. Verhooging van de gemeentelijke op centen op de grondbelasting, met het doel om uitwonende grondeigenaren te treffen, zou in stryd zijn met de economie van den landbouw. Stelling te verdedigen door den heer P, J. A. de Bruine, burgemeester te Zwyn- drecht 1. Art. 432, wetboek van strafrecht, al leen is onvoldoende om kat daarin bedoelde kwaad te keereo. Het is wenschelyk dat ook de gemeente besturen tegen de vermomde overtreding waken door plaatselijke politievoorschriften. De badplaats Domburg heeft by al hare aantrekkelijkheden nu waarlijk ook nog een wapenschouwing gehad en wel ter eere van de aldaar logeereude vorstelijke personen. Een bataljon infanterie uit Middelburg trok naar Domburg en is aldaar iu oogenschouw genomen door prinses Maria der Nederlanden

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 5