Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Behalve den 7-4 jarigen man, die by den brand te Oeffeit (N.-B.) in de vlammen is omgekomen, is ook diens vrouw, de 84-jariga E. R., aan de gevolgen barer brandwonden overleden. Te Bovenknijpe lijdt een kind aan een vreemde ziekte. De vingors en teenen ver hoornen geheel, worden hard en vallen bg gedeelten af, zonder dat de zieke daardoor pijn gevoelt. Hoe verslaafd iemand kan zijn aan sterken drank, toonde onlangs eene oude vrouw te Meppel, die op straat hare kousen uittrok, deze verkocht en da luttele opbrengst voor jenever besteedde. (27. A. O.) Het TtoenUche Zondagsblad deelt onder het opschriftslloe "Westfriesche schippers liet door de vlekziekte blauw geworden spek blank maken" het volgende medeHet ge slachte varken wordt met een lange lijn aan den achtersteven van hun vaartuig gebonden. Nu varen zy eeoige uien met het varken op Sleeptouw de Zuiderzee op, en brengen blank spek in de eeue of andere Friesche, Overysel- sche, Geldersche of ook wel N.-Hollandsche haven aan. Soms brengen ze het terug naar de plaats van waar het kwam. Men heeft in Engeland voor het eersteen statistiek opgemaakt vao het aantal personen, die op koopvaardij-en visschersvaartuigen het leven verliezen. De Engelsche vloot telt alleen jn de laatste tien jaren ongeveer 30,000 slacht offers. Het cijfer per jaar wisselde tusschen 3512 in 1882 en 2071 in 1888. {Eigen Haard.) De uitgevers berichten dat de Haagscho Stemmen voorloopig niet meer verschijnen zullen. De firma F. B. van Ditmar, te Utrecht, is voornemens uit te geven een geïllustreerd gedenkblad ten voordeele van de noodlydenden door de vreeselijke ramp te Antwerpen. Dit gedenkblad, getiteld: iHoliand-Anlwerpen", zal bijdragen bevatten van de voornaamste Nederlandsche en Belgische letterkundigen, schilders, toonkunstenaars enz. Hierom en om het loffelijke doel, 't welk ieder door den gering gestelden prijs van 50 cents kan heipen bevorderen, ^evelec wij deze uitgave ten zeerste bjj onze lezers aao. Al do roerende verhalen weer te geven, die omtront de ontzettende ramp te Antwerpen de ronde doen, zou kortweg ondoenlijk zijn. Wij zullen ons da? m slechts bepalen tot de voor naamste bijzonderheden, zonder ons in détails te verliezen. liet groote nieuws is nu, dat do eigenaar der patronenfabriok, do heer Ford. Corvilain, in hech tenis is genomen. Hij zal zich to verantwoordon hebben wegens manslag door onvoorzichtigheid. Tegen genoemden iabrikant heerscht zulk een verbittering, dat de politie het geradeu oordeelde zijn woning te bewaken. Een eenigszins andere lezing omtrent do ver antwoordelijkheid is doze: De 50 millioen afgekeurde patronen waren bij aankomst geplaatst in een fictief entrepot, toe- belioorende aan de gemeente Antwerpen en ge legen in de Steenborger-Weerpoldcr, tusschen de dokken en den dijk der Schelde. Den 30n Januari huurde de heer Corvilain naast dat entrepot wederom van do gemeente verschillende lokalen, waarin hij zijne werkplaats wilde vestigen. In den loop van Juli vernam de Permanente Deputatie dat do werkplaats in vollen gang was, wat zonder zonder hare toestemming niet geoorloofd was. Daarom werd de sluiting der werkplaats gelast, hetgeen op 16 Juli jl. gebeurde. Ondertussehen vroeg de heer Corvilain too- stemming, onder bijvoeging dat reeds 20,675,000 patronen waren geledigd, zoodat nog slechts 21 millioen to behandelan waren. Deze govaarlijke onderneming was dus zonder eenige toestemming verricht in een gebouw, toebehoorende aan de gemeente. Toen do gemeente daarovor advies moest geven, deelde men mede dut het ledigen der patronen bijna geen gevaar aanbood, maar dat daarente gen de inrichting zelve veel te wenschen overliet. Zij oordeelde derhalve dat de werkplaats zeer ge vaarlijk was en goen toestemming moest worden verleend. De heer Corvilain, die naarmate van do behoefte de kisten met patronen uit zijn entrepot in zijne werkplaats bracht, bood toen aan, alle voorwaar den te vervullen, die hem zouden worden opgelegd. De Permanente Deputatie liet alstoen een nieuw onderzoek instellen, en eindigde met don lieer Corvilain zeur strenge voorschriften te govon, o. a. dat hij niet meer dan 300 Kg. kruit in maga zijnen mocht hebben. Don 7n Augustus kreeg de heer Corvilain de veroischte vergunning voor zijno werkplaatsen. Het is echter zeker dat een voor raad van 300 Kg. buskruit onmogelijk zulk ceno ontzettende ontploffing heeft kunnen veroorzaken. En aangezien de wet aan de gemeentebesturen liet toezicht op gevaarlijke werkplaatsen opdraagt, is hot zeer dc vraag of het gemeentebestuur do voorschriften der wet in dozen heeft opgevolgd. Een feit is het echter, dat eenige bladen hoftig togen de Permanente Deputatie uitvaren. Het liboralo blad do Koophandel wijt het geven dor gevraagde toestemming door de zes leden dei- Deputatie, waarvan er vijf in Antwerpen wonen, slechts daaraan, dat het gemeentebestuur liberaal is en zij, fanatieke clericalen die ze zijn, geone gelegenheid willen laten voorbijgaan, om het liberale stadsbestuur tegen te werken en te dwars- boomon. De clericale pers echter ontkent ten sterkste dat de Pormanente Deputatie niet vrij van schuld is; zij hoeft haar plicht gedaan en nimmer kan haar de verantwoordelijkheid treffen. "Wat hiervan zij, aan de justitie, die haar onderzoek vlijtig voortzet, kan veilig worden overgelaten, uit te maken wie de verantwoorde lijkheid der ramp hoeft ts dragen. Iïct Vliegend Blad van Amsterdam weet te verhalen dat voor dezelfde partij kardoezen thans in Antwerpen ontploft, aanvrage was ge daan om die te Terneuzen te mogen verwerken. Niettegenstaande het gewestelijk bestuur en de commissaris des IConings der provincie Zee land gunstig over dit verzoek oordeelden en de inwilliging er van aanbevalen, weigerdo de minister bepaald zijno toestemming te geven, en wol voornamelijk op grond, dat het werk zoo hoogst gevaarlijk was. 'tWas toch niet onkel om de koperen hulzen te doen, maar ook om 't kruit, en aangezien de uit Spanje aangevoerde patronen van oud systeem waren en nog vnn een slaghoedje voorzien, was het gevaar bij 't ledigen hoogst ernstig. Het blad brengt daarom hulde aan den minister Bergansius, die ons land behoedde voor de moge lijkheid van eon onheil als nu Antwerpen getrof fen heeft. Over de oorzaak is men hot nog altijd niet eens. Eer.igen beweren zelfs dat do architect van Corvilains werkplaats zich sterk maakt te bewijzen, dat het vuur moet zijn ontstaan door de petro leum on niet door de patronen. Anderen zeggen dat, de hevigheid dor ontploffing in aanmerking genomen, de patronen dynamiet moeten hebben bevat. In officieele kringen van Madrid en aan liet Spaansche ministerie van oorlog beweert men evenwel dat de aan Corvilain verkochte patronen goen anderen inhoud hadden dan gewoon kruit. Het aantal dooden is, evenals dat der gekwetsten, nog altijd niet met juistheid op te geven. Behalve de jongens en meisjes, die belast waren met het lodigen der patronen, en waarvan slechts een paar ontkwamen, zijn door de ontploffing tal van men- schen, die in do nabijheid waren, gedood of go- kwetst. "Volo personen sprongen ook in de Schelde, waar zij jammerlijk verdronken. Ook in do loods van do iieif-Ster-ïijn, welke instortte, kwamen verscheidene menschen om het leven, terwijl onder de matrozen der schepen, die in dc naburige bassins voor anker liggen, zich eveneens tal van dooden en gekwetsten bevinden. Bovendien worden verscheidene personen gewond of gedood door de niet ontplofte patronen, die over dc terreinen in zulk een enorm getal verspreid liggen en waar mede nog altijd mot laakbare onvoorzichtigheid wordt rondgesprongen. Hot aantal van lien die dus doodelijk gewond worden, bedraagt reeds 15. Als een staaltje van de roekeloosheid, waarmede som migen te werk gaan, wordt het goval gemold van een werkman, wions vrouw een patroon gevonden had. Juist had hij het voorwerp met behulp van een schaar goledigd en was bezig het kruit te wegen, toen dit in aanraking kwam mot een bran dende petroleumlamp. Er volgde ceno hevige ontploffing on con begin van brand, welke golukkig spoedig gebluscht werd. Dc man kreeg zwaro brandwonden en word in trourigen toestand naar liet gasthuis vervoerd. Hot terreindat wegens zijne uitgestrektheid niet geheel is af te zetten, ligt voor iedereen open en woinig moeite kost liet zich een toegang tot do plaats des oniioils te banen. En ondanks het groote gevaar beweegt zich niet zelden oen warrelende inenschcnmassa over hot terrein der vroegere werkplaats van Corvilain, waarvan niets is over gebleven dan groote splinters hout, balken, hon derdduizenden patronen, kleine zakkon met bus kruit, stukken ijzer en muur. Thans echter is het toezicht zeer verscherpt. De geniesoldaten werken met volhardenden ijver, en hun somber graafwerk wordt vaak mot goeden uilslag bekroond, helaas. Ilier vinden zij nog altijd een misvormd overblijfsel eens men schen, daar weder alleen armon of boenen. Het aantal der gevonden slachtoffers is thans nis volgtNaar het gasthuis Stuyvetiborg zijn ver voerd 08 dooden, een zak overblijfselen, in 't geheel 25 lijken uitmakende, 02 gewonden zijn er onder behandeling. Bovendien zijn er ook een groot aantal personen behandeld dia weder huiswaarts kondon keoren. Naar het hospitaal St.-Elisabeth worden ver voerd: 8 dooden, eenigo overblijfselen die mis schien 3 lijken vormon en 17 gewonden. Gisteren werden een aantal slachtoffers ter aardo besteld. Uit het St.-Elisabeth-gastbuis wer den des morgens 0 lijken begraven, torwijl des namiddags 36 lijken uit Stuyvenberg ter begraaf plaats werden geleid. Bij beide gelegenheden was een zeer talrijke, diep bewogen menigte op de been. De burgemeester, die het g.-ootsle deel van zijnen tijd aan de ramp van Austruweel wijdt, was tegenwoordig, ovenals de schepenen en de gouverneur der provincie. De koning was ver tegenwoordigd door generaal Joly en de ministers .door den minister vi i justitie. De brand dm- hangars kan thans als geëindigd beschouwd wordeneen lichto witachtige rook stijgt nog alleen van sommige punten op, doch dit is een verschijnsel dat men nog verscheidene dagen zal kunnen waarnemen. Gevaar is or niet bij. De materieeie schade is hoogst aanzienlijk. Een pasgebouwd droogdok bij voorbeeld, dat ruim een half millioen francs gekost heeft, is geheel vernield. Grooter misschien nogisdeschade in de stad, De 56,000 vaten petroleum, die bij den brand werden vernield, zijn verzekerd voor 2 millioen francs, terwijl do tanks voor 850,000 francs waren geassureerd. Waarschijnlijk zal de ramp ook aanloidhg zijn van eenigo groote processen, daar bij voorbeeld de verzekeringmaatschappijen aan de lirnia Rieth Co. weigeren do schade te vergoeden, omdat de brand in de petroleutn-tanks ontstaan is na ceno ontploffing. Nu kon deze firma natuurlijk een dergelijk onheil niet voorzien, zoodat deze ge beurlijkheid niet in de polis was vermeld. Natuurlijk is het dat allerwegen inschrijvingen worden geopend om den nood der ongelukkige achterblijvenden te lenigen. Liefdadigheidsfeesten worden ontworpen door allerlei philanthropische en andere instellingen. Zelfs zal a. s. Zondag te Berlijn in liet Residcnsthcalev een voorstelling worden gegeven ten bate der slachtoffers. Onder de bevolking van Antworpen is vooral de lief- dadigheidszin groot. Op de intcekeningslijsten, die rondgaan, wordt overal goteekend. Door de straten van Brussel loopen jongelieden met een bus, waarin ieder voorbijganger zijn penning offert. Ook worden voor hotzolfde dool bedrukte stukjes papior gevent, waarop straatzangers do gebeurtenis in lijm verhalen. Zo worden druk gekocht, al is de poëzie niet van do eerste soort. "Vooral de dagbladen ontvangen Teel geld. De Pró- curseur b. v, hoeft reeds meer dan 25,000 francs ingezameld. De koningin van Engeland heeft aan den gouver neur dor provincie hare deelneming met de ramp betuigd en het juiste cijfer dor dooden en ge wonden gevraagd. Uit Melbourne wordt gemold dat de inschrij vingen in do kolonie Victoria ten behoove der arbeidstakend* werklieden te Londen 10,000 en in de kolonie Niouw-Zuid-Walos 4000 pond sterling bedragen. Te Brooklyn is oen groote suikerfabriek, van de firma Dick Meyer, tot den grond too afge brand. Do schade bedraagt ruim 2 millioen dollars (f5,000,000). Alles was verzekerd. De Londensclio zwemmer T. C. Easton heeft Zaterdag op de Theems een buitengewoon langen zwemtocht gedaan, nl. van Blackwall naar Pier te Grays, 17 mijlen. Wind en getij waven on gunstig, maar hij zwom kalm en krachtig dooi en legdo den genoomden afstand af in 5 uur 48 minuten 18'/^ seconden. Een wielrijder uit Petersburg gaat deze week op zijn rijwiel naar Parijs. Hij meent die reis in tien dagen te zullen volbrengen. De geschenken van koning Menelik van Sclioa voor koning Humbert van Italië bostaan o. a. in oen gouden koningsdiadeem, een maliënkol der en een kruis van goud, een zilveren kroon, een koningsmantel van zwart pantervel, met goud doorwerkt, prachtige schilden van fluweel en goud, een trom in den vorm van een vat, gelieel van zilver, en een partij van 61 olifants tanden, buitengewoon van grootto en schoonheid. Bovendien worden per scheepsgelegenheid nog meer geschenken voor den koning, de koningin en den kroonprins verwacht, onder meer een reusachtige olifant. Volgens bericht van dr. Gabuzzi uit Konstan- |hiop*l aan het Journal d' Hygiëne te Parijs, gedagteokond van 20 Augustus jl., neemt do cholora in Mesopotamia onrustbarende afmotingen aan. In de eerste helft van Augustus bepaalde zij zich tot het zuiden in een driehoek tusschen Bassora en Samawa. Half Augustus werd Bagdad aangetast, en thans is do gcheele landstreek rondom Bagdad van Iladojuine ten noorden tot Bassora ten zuiden besmet. De oevers van den Euphrnat zijn eveneens besmot van Rousmatot Mussageb, Uit Bagdad zijn een groot aantal in woners gevlucht en kampeeren in de omstreken. Op 25 Augustus stiervon daar 0! menschen aan de cholera. Reeds zijn in Augustus meer dan 2000 personen in Mesopotamia nan de cholera bezweken. De gouduitvoer uit de Kaap en Natal bedroeg over Juli 136,902 pond sterling. Door geheel China zal van oost naar west een telegraaf worden aangelegd, die Peking mot de Siberische grenzen verbindt, on daar aan het grooto net aansluit. OEM HJLAft, 11 September. Tweede Kamer. Het schoolwetdebat ia voortgezet; op art. 40 (verplichte schoolgeldheffing be halve voor bedeelden en onverroogendeo) is een amendement door den heer De Beaufort voorgesteld om de helfiog facultatief te laten en alleen ter tegemoetkoming in de kosteD, die voor rekening der gemeenten blijven. Het artikel werd bestreden door de heeren De Beaufort, Greeve, "Veegens en Rutgers, als nadeelig en drukkend en dwang op de gemeentebesturen uitoefenende. De heeren Sehaepman, Van Velzen en Lobman bestreden bet amendementDe Beaufort en verdedigden krachtig het be ginsel van verplichte schoolgeldheffing. Ook de minister Maekay bestreed verschillende bedenkingen.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3