Gemengde Berichten. gesius, Veegeos, Soiidt, Van Houten, Van der Kaajr en Sanders, over de beteekenis der wijziging. De heer Sanders zou vóór do wyziging stemmen, als het amendement-Beaufort werd verworpen. De heer Schaepman verklaarde dat de rech terzijde met da wijziging meeging, waardoor hat beginsel van verplichte schoolgeldheffing piet is prijsgegeven. Het amendement-De Beaufort werd ver worpen met 51 stemmen tegen 42. Het gewijzigd regeerings-artikel werd aan genomen met 72 stemmen tegen 21. Door de hoeren Fabius en De Savornin Lobman zijn twee amendemeuten voorgesteld op art. 54his (subsidia aan de bijzondere schoien) lo. om de vrjjsteüing van onderwys in handwerken voor meisjes op de bijzondere school niet te binden aan genoegzame gele genheid tot voldoend onderwys in da ge meente; 2o. om de mogelijkheid niet uit te sluiten, particuliere scholon, gehouden als winstgevend bedrijf, te subsidieeren. De voorstellers meenen dat, nu ook scholen waar f 80 schoolgeld gevorderd wordt, sub sidie kunnen ontvangen, het onbillijk is die scholen nvi.or eigen rekening" die in dezelfde omstandighedun 'voorkomen en wier ondei- nemers stellig meer dan het hoofd eener school verdienen, terwijl zij groute risico o- zich nemen, principieel" van olie subsidie u te sluiteu. SCHIEDAM, 18 September 188». Het naüeelig verschil tusschen raming en opbrengst van 'srijks middelen is, blijkens het in de St.-Ct, van gisteren verschenen overzicht, over de eerste acht maanden dezes janrs reeds geslonken tot f 787000, namelijk f 73 775 179.36, tegen f 72 908 399.03, ter wijl dit laatste cijfer,vergeleken bij da opbrengst jn hetzelfde tijdsverloop van verleden jaar (f 70340967,50*), een vermeerdering aanduidt v»n f 2565000. Wy blijven dus aan de winnende haud en nog eens even naslaande den stand der cijfers een jaar geleden, toen wij dus ook non het eind van een achtmaands tijdvak stonden dan zyn wij nu ver vooruit. De achterstand van de werkelijke opbrengst tegenover de raming bedroeg toen namelyk niet minder dan f 2019000. Gaan wy thans de jongstverloopen maand Augustus op haar zelve ca, dun moge zij niet zoo schitterend zijn geweest als Julizij heeft toch het aanzieulijk cijfer van f787000 meer opgebracht dan de ruaand Augustus van het vorig jaar, dank zij in de eerste plaats de ai -ijnzeu, die te zameu f 702000 meer oplever den, waarvan de suiker alleen 1 688000, verder het zout 138000, bieren en azynen f 44000 en 't geslacht f 19000; 't gedistilleerd bracht daarentegen f 59000 minder op. Van de directe belastingen heeft alleen de grondbelasting rumoer gevloeid, namelijk f91000, doch het personeel bljof 13000 en het patent f79000 ten achter by de opbrengst van Augustus des vorigen jaars, zoodat die rubriek per saldo slechts een meerdeie ontvangst van f 9000 kan aanwijzen. De rechten op den invoer wareu f 14000 hoogerde zegolrechten stegen met t 48000 en registratierechten met f 5000 boven de Augustui-mnnnd van A°. P°.doch de successierechten bleven met f 41000 ten ach teren. Van de verdere rubrieken zijn nog ver heugingen te boekeodomeinen f 2000, posterijen f 40 Oöü, akten jacht en visschery f 5000loodsgelden f 2000. noodiging van den burgemeester een groot aantal ingezetenen ter eere der prinses de nationale vlag hadden uitgestoken. Tilburg krygt alweder een nieuw klooster. Ditmaal zyn het de dochters der H. Giara, die zich daar zuilen komen vestigen. Een huis in do Heuvelstraat is tot voorloopig verblyf dezer religieusen ingericht. In het aan jhr. A. G. Wesselman, van Hel mond, toebehoorendo bosch, genaamd jPark", waarvan reeds in de oudste Ilelmondsche oor konden wordt gewag gemaakt, is dezer dugen een vuursteenen lanspunt gevonden. Het uit muntend bewaarde wapen werd opgegraven terzellder plaatse, waar reeds tweemaal een vuursteenen beitel opgedolven werd, zoodat Dde Park" ais eene verblijfplaats der eerste bewoners van ons land mag worden beschouwd. De gevonden beitel zal aan de verzameling van het provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord-Brabant worden ten geschenke gegeven. Dinsdagavoü'l is te Naaldwijk aan de West- landsche stoomtram de machinist S. Wegers, uit Loosduinen, zoodanig tusschen een wagen en de locomotief gekneld getaakt, dat hij den volgeuden dag naar het gasthuis te's-Graven- hage moest worden gevoerd. Er bestaat weinig oop op het behoud van zyn leven. Toen Donderdag jl. een vracht honing door Wageningeu werd vervoerd, werd een der vaten lek, waardoor de straten met honing werden overdekt. In korten tjjd werd de 6traat bezet met een leger van bjjan. De politie liet toen de straten met carbol begieten, waarbij dui zenden dezer insecten het leven hebben gelaten. Zuterdag jl, deed zich een dergelijk geval voor aan het postkantoor een pot met honing, in een kersenmandje geplaatst, was gebroken en tal van andere postpakketten dropen dien tengevolge van da honing. Juist aan den in gang van het postkantoor viel een gedeelte van het zoete vucht op dan gronden het gevolg was, dat iu minder dat geen tyd dui zenden bjjen aan het postkantoor een bezoek kwamen brengen en ais 't ware den 'mgaog versperden. Ook de van honing voorzieue postpakketten zaten vol byen. Het kostte veel moeite door middel van zwavel enz, de lastige diet en te verw'ydereD. Te Diffelon, gein. Ambt-Hardenberg, is Maandag de vrouw van den landbouwer Schutte, terwyl zy alleen tehuis was, voorover in het vuuv gevallen. Toen de huisgenooten in de keuken kwamen, was zij reeds bezweken. ltotterdam. Üok aan het Belgisch con sulaat alhier zijn reeds verschillende güten bezorgd voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der ramp te Antwerpen. De heer A. Seriuys, consul van België alhier, is steeds bereid, alle verdere giiten in ontvangst te nemen en die over te maken aan de bevoegde autoriteiten te Antwerpen. Ook zulien door hem zooveel mogeiyk op de beurs, in de verschillende clubs en in de voornaamste hotels alhier lyslen worden nedergelegd, waai op men voor elk bedrag ten bate der ongelukkigen kan inteekenen. Naar wy vernemen, worden alhier ook andere inteekeclysten in omloop gebracht, waardoor aan de vele Rotterdamsche handeL- vriendeu der Belgische koopstad nog meer gelegenheid wordt aangeboden om een bawys van sympathie te geven voor de zoo zwaar geteisterde zusterstad. (2Y. R, Qt.) Toen het stoomschip Merapi te Ylissiegen was algeloopen, werd door den prins von Wied, namens de prinses aan den directeur van »De Schelde" een nanzieDlyke gift ten behoeve vau het zieken-onderstauningsfoads oer werklieden ter hand gesteld. Nog dient te worden vermeld dat op uil- Den llasg. De pries en de prinses von Wied, die Woensdagmorgen uit Domburg in de residentie aankwamen, zyn gistermiddag naar Domburg teruggekeerd. Dc Lier. Jhr. inr. W. Th. C. van Doorn heeft wegens zyn vertrek naar Den Haag tegen medio October ontslag aangevraagd als burgemeester der gemeenten Naaldwijk en De Lier, Gedurende de 8 a 9 jaar. die hy als zoodanig werkzaam was, hebben de inge zetenen hem leeren kenuen als een man die èa door de trouwe nauwgezette behartiging der gemeentebelangen, èn door zyne welwil lendheid tegenover arm en rijk zich onder scheidde. Niet alleen echter voor Naaldwijk en De Lier, maar voor het gansehe West- land zal zyn vertrek een groot verlies zijn. "Voor alles toch, wat kun strekken tot bevor dering van den bloei on de welvaart dezer streek, had hij een open oog, getuige o. m. de vele moeiten, welke de heer Van Doorn zich in het laatstverloopen jaar geheel be- laugeloos heeft getroost in zake de vereenigiog tot opbeuring van den aardappel- en fruit handel, die hoofdbronnen van bestaan van het Westlana. Lelden. Nadat al sedert eenige dagen om het oeferiingsgebouw alhier van het Leger des Ileils in do Yan-der-Werffstraat alhier volksverzamelingen hadden plaats gehad namen de samenscholingen Woensdagavond zulke verhoudingen aandat eene sterke politiemacht aldaar op de been werd gehouden, en ten slotte met de blanke sabel het volk moest worden uiteengedreven en de sofficieren" naar hunne woning moesten worden geleid. Tlmns begint de ontroering, die do ramp van Austruweel heoft veroorzaakt, eon weinig tot bedaren to komen. Na de begrafenis van Maandagnamiddag zijn nog drie lijkon ter aarde bestald, die door de familie waren herkend. Des avonds werden, maar zonder oenig vertoon, do overige herkende lijken naar Kiel overgebracht, zoodat Dinsdagmorgen slechts 11 lijken, die niet waren herkend, in het gasthuis te Stuyvenborg overbleven. Dien morgen werd de menigte nogmaals toegelaten, om de identiteit dor nog niet begravenen '-ast te stellen, hetgeen van twee slachtoffers gelukte. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zouden do nog niet begraven lijken tor aarde besteld worden, aangezien de toestand, waarin do over blijfselen vorkeeren, dit noodzakelijk maakte. liet officieel rapport constateert dat omtrent •106 personen die 't leven verloren en 79 die zwaar verwond werden, zekerheid bestaat. Toch meent men dat hot getal slachtoffers grooter is. 'tls dan ook een feit dat nog Dinsdagmorgen enkelo ücliaatnsdeelcn gevonden werden. Wat do gewonden aangaat, zij maken het alle tot nog toe betrekkelijk zeer goed. Het is ver wonderlijk, dat er niet meer gekwetsten aan hunne wonden bezweken zijn, hetgeen moet wor den toegeschreven aan de gronzenlooze opoffering der Antwerpscho geneosheeron. Van het eerste oogenblik af was er reads een aanzienlijk aan tal gonecsheeren" op de plaats des onbeils aan wezig en met waarlijk zelfopofferende liefde vat ten zij hunne schoons taak op. Ook van andere zijde werd met groote toewijding bijgestaan, en de talrijke staaltjes dier toewijding te vermelden zou niet winig plaats beslaan. Ook met de offervaardigheid, wat hetmaterieele betreft, is het zeer gunstig gestold. Enkole ruwe cijfers zullen dit bewijzen. De inzameling van liefdegiften met bussen bracht alleen op Zondag en Maandag ongeveer 20,000 francs op. De burgemeester ontving bij de 35,000 francs, ter wijl de dagbladen reeds 60,000 francs bijeen- gar.rden. Dinsdag opende de Kamer van koop handel op de Beurs eene inschrijving ten gunste der slachtoffers, en in minder dan twoo uren was er voor 35,000 francs ingeteekend. Op de plaats Je« onheils lieerscht nog altijd groote drukte. Dagelijks stroorcen vreemdelingen toe, om liet tooneel der ratop in oogenschouw te nemen, waarvan enkele gauwdieven gebruik weten t» maken. Een dier um'nheeren" is echter reeds in handen der politie gevallen. In de wijken der stad maakt do politie ijverig jacht op de gestolen patronen, afkomstig uit de fabriek van Corvilain. Bij oen voddenkoopman o. a, slaagde zij er in 250 tot 300 kilo in beslag te nemen. Do bezitters van het gestolon goedje zullen vervolgd worden wegens diefstal of heling. liet gerechtolijk onderzoek, dat aan den rechter van instructie Van Cutzen is toevertrouwd en- de uitslag waarvan door liet publiek met onge duld wordt tegemoet gezien, wordt met ijver voortgezet. De rechte oorzaak dor ontploffing za! men ongelukkig we! nim.ier te weten komen. Alle ooggetuigen zijn het slachtoffer der ramp geworden. Men zoekt dan ook slechts vast te stellen of do voorwaarden, die aan don heer Corvilain waren voorgeschreven, nageleofd zijn of niet. In alle gevallen is er nog geen sprake gewoest van gevangenneming van wion ook. eene gisteren gehouden bijeenkomst met de directeuren der dokken te Londen hooft kar dinaal Manning voorgesteld, do verhooging van liet loon tot 6 pence per uur te doen ingaan don 4n November, met welk voorstel het comité voor werkstaking had ingestemd. Do directeuren gaven echter ton antwoord, dat zij zich houden aan den datum van 1 Januari. Jack the Hipper Tot nog toe is or gee nerlei aanwijzing gevonden omtrent den bedrijver van den jongsten moord in Whitechapel to Lon don. Ook is de identiteit van het slachtoffer nog niet vastgesteldhoewel duizenden personen het lijk op de herkenningsplaats zijn gaan bezichtigen. Volgens do eerste nasporingon moet de misdaad een dag of vier, vijf geleden gepleegd zijn, aan gezien het lichaam der vermoorde vrouw reeds tot ontbinding was overgegaan. Men denkt dat zij van dertig- a veertigjarigen leeftijd was en betrekkelijk in goeden doen verkeerde. Hare handen althans vertoonden v'ot het minste spoor, dat zij aan ruw werk ge\vc,„a waron. Zoodra do moord Dinsdagmorgen or.tdokt was, seinde men onmiddellijk naar alle politieposten en weldra waren de hoofdcommissaris, do heer Monro, en de wijk-coinmissaris, kolonel Monseum, ter plaatse aanwezig. Op bevel vun den hoofd commissaris werd onmiddellijk de omgeving af gezet en werden gehoime agenten uitgezonden, die echter niets naders aan liet licht brachten. In de buurt heorscht groote ontsteltenis en in korten tijd was de straat zoo vol menschen, dat er niemand meer door kon. Do politie is er van overtuigd, dat de misdaad niet ver kan bedreven zijn van dc plaats waar het gruwelijk verminkte lijk is govonden, want het is zeer waarschijnlijk dat de [persoon, heiast met het vervoeren van het lijk onder de brug het niet zal gewaagd hebben met een dergelijkon last door de dicht bevolkte buurt een langen weg af to leggen. De politie hoeft evenwel hoop den dader uit te vorschendaar volgons do stellige verklaring van den konstabel Pennottliet lijk moet zijn - vervoerd op een tijdstip dat roods werklieden door de wijk liepenzij zal onder zoeken of er onder de werklieden iemand is, die te 5 uut' in don mofgen oen individu ontmoette, dat een last droeg. Voorts geven nog eon flauwe hoop op ontdekking eenige door dezelfde hand geschreven brieven, die de politie dezer dagen ir. handen kwamen en waarin op een aanstaan den moord wordt gezinspeeld. Da geneesheeren hebben verschillende afwij-- kingen geconstateerd in do verminkingen van dit lijk en de voorgaande. Men vindt er den man in, die do moorden van Raintram en van Battarsea heeft bedreven, waaruit men besluit dat niet »Jack the Ripper", maar een navolger de dader is van deze laatste misdaad. Bovendien zijn ook, hetgeen met de slachtoffers van iJack the Ripper" niet het geval wasal de deelen van het lichaam o. n. het hoofd en de beenen, teruggevonden. De voorzitter van de vrijwillige politie-agenten uit de wijk, de boer Albert Backert, schiijft dat hij door onderzoek overtuigd is, dat dc moor denaar in Whitechapel woont of in elk geval er goed in de achterbuurten den weg weet. allet is opmerkelijk schrijft hij dat op alle plaat sen waar deze moorden zijn geploegd, de huis deuren zoodanig zijn ingericht, dat iedereen, door enkel aan een touw te trekken de deur kan openen. De moordenaar schijnt dit to weien en gaat na don moord een dezer woningen binnen^ Ik geloof stellig dat de politic, als zij de buizen

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2