Per Telegraaf. Koloniën. Kechtzakeu. Armenzorg. V i s s c h e r ij. in den omtrek doorzocht had op het oogenblik dat het lijk gevonden word, den moordenaar zou hebben betrapt." Ieder staat verbaasd over de stoutheid van den bedrijver, want hoewel hot een feit is dat inden laatsten tijd alle aandacht op do werkstaking was gerichtniet minder is het waar, dat sodert die werkstaking het aantal politie-agonton, die nacht en dag Whitcchapel doorkruisen, aanmerkelijk is vermeerderd. "Zondag is te Rome een buste van Cairoli in het ICapitool geplaatst, on wel ia do oorazaal der gemeente, naast de beelden van Cavour, Martini en Garibaldi. Talrijke vereenigingen sloten zich aan den optocht aan, terwijl de huizen gevlagd waren. Uit de gisteren te New-York ontvangen berich ten omtrent een orkaan langs de Noord-Atlan tische kust blijkt dat de orkaan den goheolen afgeloopen nacht heeft voortgewoed. Atlantic- City is nog Ir:na geheel overstroomd. De schade is zocr groot. Langs de kusten van Now-Yersoy en Conoy-Island hebben verscheidene schipbreu ken plaats gehnd. Er zijn 37 personen omge komen. Do behandeling der longtering door middel van koolzuur. Volgens clr. Hugo Weber Berliner Klin Vfochenschrift van 2 September '89) zou de reden waarom arbeiders in kalkovens bevrijd blijven van longtering, niet gezociit moeten worden in hot inademen van heeto, droge lucht, maar het in ademen van belangrijke hoeveelheden koolzuur, dat zich bij het kalkbranden ontwikkelt. We ber behandelde enkole lijders aan longen- en darmtuborculose, door hen bijna gelijktijdig zout zuur en dubbelkooizuur natron te doen nemen. Bij dezo behandeling wordt in de maag con aan zienlijke quantitoit koolzuur voortgebrachtdat grootemleels langs de longen wordt uitgescheiden en storend schijnt to werken op do ontwikkeling der tubcrkoi-bucillen. In Duitschland is een scheikundig product in den handel gebracht, dat den nanm van i Alctaamidoniethylathylmethylbenzyldiamidophe- nylcarbinol" draagt, 't Mooiste is echter dat een bekwaam scheikundige daar werkelijk uit racet kunnen lezen hoe do stof is samengesteld. BEÏ8 BA£.G13 September. Tweede Kamer. Art. 4 der schoolwet-wjjziging is aan genomen met 71 stemmen tegeul9. De heer Gleichman verklaarde dat de stemming over art. 1 met prejudiceert de stemming over de gehPele wet. In het examen-program voor hulponderwijzers zullen de beginselen der ken nis van vlakke lichamen worden opgenomen. Daarna is behandeld art. 2 (subsidieeriBg der bijzondere scholen) met verschillende amendementen. De minister heeft overgenomen het amen dement-Van der Kaay, om ta eiscben dat minstens 25 kinderen boven 6 jaar in de school moeten zijn, en hetamendement-ïabiu.», om ia handwerkenonderwjjï elders gegeven grond te vinden voor vrijstelling daarvan op de bijzondere school. Het artikel betreffende subsidtën aan het bijzonder onderwijs is aan genomen met het amendement-Van Celden, dat Gedeputeerde Staten beslissen over de subsidie-aanvragen. Batavia, 12 Augmtu*. Over de affaire Kota I'ohama ontving de Java- Bade o. a. een schrijven, gedateerd Atjeh, 26 Juli "1889, waaraan het volgende is ontleend: Heden, heeft hier een groote manoeuvre tegen de Atjehers plaats gehad, raet nagenoeg alle beschikbare troepen van den kraton, do posten Kota Pohama en Lamjong. De aanleiding daartoe werd gevonden doordat da Atjehers in don nacht van 24 op 25 dezer onze versterking Kota Po- lmma zouden hebben beschoten met projectielen van 7 a 8 Cm. kaliber. Er werd met drie colon nes uilgerukteen langs het noordelijk strand van Kota Pohama, die de op 050 meter ver wijderde vijandelijke batterij, zooals men meende, zou nomen en met dynamiet vernietigen; deze colonne vond niets van die batterijen on vond nu daar ook geen vijand en stond nu als gescheiden door de lagune daar geheel nutteloos en kon al thans de tweede colonne, welke bezuiden de la gune langs een zeer moeilijk en onbegaanbaar voetpad in N.-O. richting liet geschut van twee, zooals men dacht, bekende Atjehscho versterkin gen zou gaan vernietigen, niet bijstaan. Deze versterkingen zouden door don marscli en do op stelling in den rug der derde colonne nog meer in Z. richting langs den groeten weg naar l'jadc door den vijand, zooals men veronderstelde, wor den verlaten. Dc tweede colonne, die zeer zwak was, 2 offi cieren, 40 bajonetten en 15 sappeurs, werd al zeer spoedig overvallen en door den vijand uit elkander geslagen, zoodat de tweo officieren sneuvelden en 4 Europeanen in bandon van den vijand blevenhet lijk van een der olfieieren bleef ook in lmnden des vijands. Uit dit feit kan gerusc worden afgeleid dat de vijand precies op de hoogte was van hetgeen er gebeuren moest. Do derde of zuidelijkste colonne, welke van het gevecht der tweado niets gehoord iiad on ook de noordelijke langs hot strand ogeorende colonne konden bij de vornietiging van die tweede colonne geen hulp bicden. Om de in den rug der vijandelijke versterkingen ingenomen positie der dordo colonne bekommerde de vijand zich zeer weinig; hij hield zijne stel lingen in het begroeide en moerassige terrein, waar liij zoo goed den weg wist, goed bezet on had zijn schutters daar buiten in hot omliggend terrein meesterlijk ingeschoven en onzichtbaar opgesteld, om zoodra er gelegenheid was, daar van te profiteeren. Hoeveel verstet kingen de vijand in hot be groeide terrein langs do lagune bad, is nog niet bekond, maar wel, dat hij overal klaar was ons te ontvangen en met do grootste doodsverachting eiken duim gronds zou verdedigen. Deze goheele manoeuvre mislukte. Nu werden talrijke versche troepen, artillerie enz. van ons aangevoerd uit den kraton, waarmede stormender hand een versterkte positie dos vijands werd ver overd, welke men Kota Toeankoe noemde en wat ons, zooals gewoonlijk, een ontzaglijk verlies be zorgde. Hoe greot dan ook dat verlies moge zijn, nu men eenmaal buiten de linie een gevecht met don vijand had geëntameerd, was het goed gezien, dat man ten minste op 6en punt ook eens overwinnaar wilde zijn. In de veroverde benting lagen 26 doodo Atjehers en wat geweren en éon koperen lilla. Van gescnut werd dus niets gezien. De troepen, die den gcheelen dag zonder eten in hot gevecht waren geweest, hielden zich goed. Doch het bleek nu weer voor do zooveelste maai dat de Atjehers steeds tot in de kleinste bijzondor heden zijn ingelicht, terwijl wij door slecht-» kaar ten en trouvrelooze Atjohsche gidsen meestal in de val loepen. De Atjehers zeggen dan ook met recht dat wij hardnekkig volhouden en brani zijn, maar, belaas, dat wij daarbij niet slim zijn. Het moet zijn opgevallen dat, nu pl. m. 3/i van de bezetting van Atjeh op de been en zelfs buiten de linie zich met den vijand moest gaan meten, de opperbevelhebber niet op het gevechtsveld tegenwoordig was. Dat moge een instructie zijn van hooger hand, doch onze brave generaals Pel, Wickers van Kcr- chem en ook Kareltjo van der Heijden, die bij veel minder affaires steeds tegenwoordig waren op het gevechtsveld, hebben dat anders toegepast. Wij hebben verloren aan dooden 3 officieren en 23 minderen, aan gewonden 4 officieren en 88 minderen, benevens een groot aantal paarden. Uit particuliere bronnen vernam genoemd blad nog cenige bijzonderheden betreffende het gevecht te Atjeh bij Pakan ICroeng Tjoet. Beginnen wij in de eerste plaats te verzekeren dat uit een, op den noodlottigen dag zeiven door den generaal persoonlijk gehouden onderzoek is gebleken dot luitenant Ilagemam zich niet levend in de handen van den vijand kan bevinden. Wel werd hij bij het eerste appèl na het gevecht ver mist" gemold, doch uit het daarna gehouden onderzoek kwam aan den dag, dat do fuseliers van hot detachement-Veerman Hagcman met een doodclijk schot in hot hoofd hebben izion" vallen. Luitenant Sctnoder, die in het regeertngs-tele gram stond opgegeven onder de gewonden, is ongedeerd. Luitenant Tromp, die de eorsto sectic van het 3o bataljon commandeordo, ontving een schot door zijn helmhoed; de kogel maakte tevens eonc lichte groeve door de schcdeilutld, doch die kwet suur was zoo onbeduidend, dat Tromp zijne sectie niot verliet en later zelfs niet in hut hospitaal behoefde tc worden opgenomen. Dezelfde compagnie van liet 3e bataljon, die bij Edi onder den invloed \an een paniek weifelde om te attaqueeren, heelt bij deze gulegenbeid liaar ouden roem op schitterende wijze teruggekocht. Yóor den aanval op Tadjoo Kadjoeroan sprak kapitein Mollinger de manschappen toe, en zulle sdat hij er in wilde, al ruoust do compagnie tot dan laatsten man vallen". En hij kwam er mot zijn sol.laten het eerst in. De beriooming tot commandant van een zeer gewichtige benting was voorloopig zijn loon. Bij het verkennon van hot terrein na het ge vecht, terwijl het nog van Atjehers wemelde, moet do luitenant van dat wapen, jhr. L. do Lan- noy, zich door zijn bravoure schitterend onder scheiden hebben, Hetzelfde wordt getuigd van kapitein Deer van de artillerie, die reeds gedecoreerd is met do Militaire Willemsorde. Ondanks het hevig vuur van den vijand, dat binnen het kwartier 30 van de artilleristen en do bespanning builen gL- vecht stelde, bleef deze officier doodbedaard en geheel ongedekt zijne stukken comtnandeerors. De kapitein der infanterie Stoutjesdijk is tot de aankomst van kapitein Yan lleutz belast mot de waarnaming tan do betrekking van chef van den staf. Door Zr. Ms. l'ontianak werd mede gevuurd op l'adjce Kedjoeroan, dat naar liet schijnt onder hot bereik onzer zee-artillerie lag. Zooals in de Suinalra-Coumnl terecht is ver meld, zijn de onzen gestuit niet op éon, maar op tlrio vijandelijke versterkingen, waarvan er twee zijn genomen in de derde en grootste, die naar schatting met 30 lilla's bewapond moot zijn, zijn wij niet geweest, terwij! do beide eerste dadelijk na onzen aftocht weder door den vijand zijn bezet. De correspondent van den Jaca-llode moidt nog dat de luitenant Veerman, gonoodzaaktzijnde terug te gaan, juist toen bij het bevel hiertoe wilde geven, een doodolijk schot in hoofd en borst kroeg, waarop de luitenant Hageman het commando op zich nam. Ook doze dappere moest voorden follen tegenstand wijken, en men trok overhaast op de benting terug. Nadat men op die wijze eenige honderden meters was teruggegaan, zag men eens naar den commandant, die, aan den staart van zijn troepje roarcheerende, de laatste was geweest die voor den Atjeher wilde wijken. Helaas, man zag hem niet meer, en toen alles dan ook in de benting teruggekeerd was, vermiste men bovendien nog oen Èuropeesch en een inlandsch onderofficier en twee minderen. Overigens bedroeg ons verlies nog 3 gen ouden. Tot op 15 passon voor de benting bleven de sloebers ons afwachten en zetten bet vuurgevecht voort. Ook van hunne zijde werd dien dag met groote doodsverachting gestreden en die dag heeft i hun ruim 80 dooden gekost. Vermenigvuldigt men dat getal met 4, dan krijgt men ongeveor het aantal hunner gewonden. Van onze gowonden is nog maar éen, oen atnb. fus., overleden. Thans is er mede hekend geworden, dat Teng- koe di Tiroe dit manoeuvretie weer geleid heeft. Luitenant Piera, die to Atjeh een schotwond in de lendenen heeft gekregen, heeft hierheen geschreven dat zoowel hij als de luitenant von Schmidt auf Altenstadt goed in beterschap voor uitgaan. Alen meldt dat men bij den luitenant Stein- metz, die op Atjeh een schot in den schouder kreeg en hier in het hospitaal is opgenomen, tot nu toe tevergeefs naar den kogel gezocht heeft. Door den residont van Cheribon is verplaatst van do contrble-afdeoling Clioribon naar de con- tr6ie-afdeeling Ploembou, afdeeling Cheribon, de controleur der 2e kt. J- C. Keiler van Hoorn. Do magazijnmeester der genie 3e kl. (2e luit.) L. Kranendonk van den genicdionstvun Atich en oiulcrhooughedon, is overgeplaatst bij den genie- di ui do Zuider- en Ooster-afdeeling van Hoi nro en Bandjonnasin. In het stadsverband alhier zijn 29 cholern- lijdors opgenomen, van welke 27 overleden zijn en men 2 in bot loven hoopt te behouden. Volgens den Atjeh-correspondent van de Sum. Ct. had Toekoe di Tiroe aan ons bestuur dooit weton dat gedurende de onderhandeling met de Kemala-partij, door hem geen vijandelijkheden tegen ons zouden worden ondernomen dat hij zijn onderhoorigen had aangemaand, geen vijan dige aanslagen tegen ons te doen eu zoo zulks niettemin liet geval mocht wezen, de harcelee- ringen moosten worden gesteld ten laste van do Atjehers die voor lmn eigen rekening op maraudo uitgaan en die niet tot zijn gevolg belmoren. Do directeur der vveesinricliting te Neerbosch heeft van iemand die onbekend wonsclit te blijven eenc gift ontvangen, groot f 1000, voor gonoenid gesticht. Gisteren werd voor het gerechtshof te 's-Gra- venlmge behandeld hot hooger beroep van den officier van justitie te Rotterdam tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij twee personen te Schiedam zijn vrijgesproken van het hun ten laste gelogde. Zij stonden terechtdo eerste ter zake dat hij in do maand Maart van dit jaar, zijne woning in de Zwaansterg te Schiedam verla tende, daaruit ten nadeela van den eigenaar heeft medegenomen eenig lood van bet afdek en een gasthuis van don zolder de tweodo, wegens het aannemen van een gedeelte dor opbrengst van die (door beide beklaagden verkochte) voot- werpen, terwijl hij wist dat zo door verduis tering verkregen waren. Voor den commissaris van poiitio bekenden de beklaagden hun schuld, maar voorden rechter gaven zij op, die bekentenis in strijd met do waarheid to hebban afgelegd. Geen der beide beklaagden was gisteren voor het bof verschenen, zoodut tegen hen verstek verleend werd. Na het hoeren van vijf getuigen, wier ver klaringen het ten laste gelegde bevestigden, en waaruit ook bleek dnt do weggenomen voorwer pen aan het huis, door den ln bekl. bewoond, behoorden, eischte advocaat-generaal Tel tiers eena veroordeeüng, voor den eersten bekl. van 0, en voor den tweeden van 3 maanden ge- vangonisstraf. Z.E.G.A. wees er op dat beide be klaagden ongunstig bekendstaan dat de eerste (ui- Is zos en de tweede een tweetal voroordee- ,'/'n achter den rug heeft. '■'tarna vorderde dezelfde fulvocaat-goneraal bevestiging van het vonnis der RotterdHmsche rechtbank, waarbij een koopman to Maassluis eori gevangenisstraf van éene maand werd opgelegd, wegens diefstal van oen zakjo inhoudende een bankbiljet van f25 en een muntbiljet van f 10, hetwelk, een juffrouw hem op 5 Nov. 1888 in de Voorstraat te Bridle had zien oprapen. Het werd later door iemand die zich op dien dag ter genoemde plaatse had bevonden, als zijn eigen dom herkend, terwijl de beklaagde beweerde een ledig zakje te hebben opgeraapt en dnt de gelds waardige papieren zijn eigendom waren, liet hof zal Zaterdag 21 September in beide zaken uitspraak doen. VLAARDINGEN, Gisteren zijn alhier bin nengekomen 12 schepen alhier thuis behoorende met eene gezamenlijke vangst van 291 last hai ing benevens eenige bommen. KRALIXGSC1IE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 1G9 zalmen, die voor f 1.10 tot 1.50 per Vs kilo wei den ver kocht.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3