A0. 1889. Donderdag 19 September. IT. 7334. Dr: e-en-veert g-ste Jaargan Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT GKVËB r J7~ODÉ. RAMP TE ANTWERPEN. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Bei enten. A.BONNKMKNTSPRUS, per kwartaal franco per post, rtoor het geheelo Rijk. Afzonderlijke nommers f 1.85 - 2.50. - 0.10, OVUBAD: HARKT, K 4 4t. Advbrtentikpsmb: tan 1—-10 gewone regels met wbegnp van eene Courant. f 11 tl. Iedere gewone regel meer- .10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. In de bus aan ons Bureau geplaatst is tot heden ontvaDgen ƒ5.1®. F S A N K B IJ K. Het eene bisschoppelijke mandement, naar aanleiding der verkiezingen, volgt op het andere. Ook de aartsbisschop van Toulouse heeft er een uitgevaardigd. Maar hoe ver schilt hetgeen deze prelaat aan zijne geeste lijken te zeggen heeft van wat verreweg de meeBte andere prelaten gemeend hebben hun op het hart te moeten drukken 1 Na mèt Leo XIII den onspued der tijden betreurd en een ieder de vervulling van zyn staatkun digen plicht als katholiek aanbevolen te heb ben, zegt h ijBijna alie kerspelen in Frank- rijk zyn, helaas, door da staatkunde verdeeld, en die toestand legt deo priester bijzondere plichten op. Daar het zijne taak is alle zie len naar den hemel te leiden, mag hg, in z'yno liefde voor het goede, geen enkele daarvan opofferen. Ik zeg het u dus mèt eene heilige vrijheid, niemand onzer heeft het recht, van de waardige herders der ker spelen te verlangen dat zy partij kiezen in eene staatkundig-godsdienstige quaestie. Ze ker, de priester is persoonlijk, evenals elk ander, vrij in het uitbrengen zijner stem. Hij gaat ten deze alleen te rade met zijn .geweten. Maar gelooft gij dat hij, zonder klaarblijkelijk voordeel voor zijn heilig ambts werk, de dienaar of het werktuig kan wor den van eenige party 1 Zou hy, die aan het bed der stervenden en in zyne taak ala herder de verzoener is van ^IJen, zou hij met een gerust geweten de maar al te veelvuldige verbittering van den verkiezingstrijd tegen zyne heilige roe ping kunnen keeren, zich aan het hoofd kunnen stellen eener groep, zich in persoon lijke quaestiën kunnen gaan werpen Er is meerzou hy geen gevaar loopen want de woorden zijn bedriegelyk ver doold te geraken in het najagen van eene hersenschim en eene wereldlijke eerzucht te dienen? Zou hy zich niet blootstellen aan het gevaar van slecht belooud te worden voor bemoeiingen, die de candidaten hun nerzijds, bescheidener dan de journalisten, -slechts met een beangstigend gevoel inroe pen, daar zij niet zeker zyn of de geestelijke tusschenkomst hun voordeelig dan wel scha delijk zal wezen? Boulanger heeft een nieuw manifest tot zyne kiezers gericht, waarin hij hun verzoekt, alleen ra het tweede district der Seine, waar hij candidaat is, hunne stemmen op hem uit .te brengen. U EL H II, Op eene groote te Poplar gehouden meeting, welke werd bijgewoond door tal van geeste lijken, benevens Burns en Tillelt, wenschten alle sprekers zich geluk met bet eindigen der weikstaking. Aan de Times wordt gemeldStamboulolf heeft ia een gesprek met den Turkschen commissaris te Sofia verklaard dat, wanneer Servië bleef voortgaan met zich te wapenen, Bulgarije zyne troepen zou rnobiliseeren. Daarop heeft de Porte door haren commissaris doen verklaren dat zy zoodanige mobilisatie zoude moeten beschouwen als eene aanvallende beweging tegenover Turkije. In antwoord hierop beeft Stamboulolf gevraagd, of Bulgarije, by een aanval van buiten, zou kunnen rekenen op bescherming door Turksche wapenen. Hierop heeft de Porte een bevestigend ant woord gegeven. OOSTEN BIJK. De onderhandelingen tusschen de Duitschers en da Czechen omtrent den terugkeer der Duit schers in den Landdag zijn geheel mislukt. RUSLAND. Koningin Nathalie is Maandag aan boord eener Russische kanonneerboot, welke de Servische koningsvlag in top had, te Odessa aangekomen en met de verschuldigde eer bewijzen ontvangen. Gisteren of heden zou zij hare reis vervolgen. SPANJE. Bij de opening der zitting van de gerechts hoven heeft de minister van justitie belangrijke hervormingen in deinocratischen geest aan gekondigd. S E R V I E. De Engelsche consul en zijn vrouw werden op eene jachtpartij naby Nisch door boeren opgelicht en in de gevangenis gebracht, waar men hun slagen toebracht. De prefect be vrijdde den consul en deed 16 boeren gevan gennemen. De regent Protitch maakte verontschuldi gingen. Men zegt dat de consul voldoening zal vtageD. Blykens nadere berichten had de Engelsche consul, een paar dagen geleden, zonder opzet eene Servische boerin gewond. De boeren kenden hem niet. Hy heeft zich voldaan verklaard met de aangeboden verontschuldi gingen, en het geval is hiermede afgedaan. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 17 September. De heer Van Naamen van Eemnes heeft het voorzitterschap aanvaard met eene diep gevoelde hulde aan de nagedachtenis vun zyn overleden voorganger; rekenende op medewerking en welwilleudheid, had hy zyne benoeming aangenomen. Eene onpart'ydige leiding zou steeds zijn ernstig streven zijn. Hij hoopte dat de arbeid mocht strekken tot heil van het vaderland. Na de samenstelling der afdeelragen en eenige benoemingen is de Kamer uiteengegaan. en Werner baron van Pallandt, opper-jager» meester des Konings. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 17 September. Dc waarn. voorzitter, de heer Van der Schrieck, opende de zitting met een welkomst woord, wyzende op de noodzakelijkheid van de uitvoering der wetten roet wysheid en in den geest van het volk, tot waarborg van onze onafhankelijkheid en onze vryheid. In de hoop op Gods zegen, uitte by vurige wen- schen voor het welzyn van den Koning en het Vorstenhuis tot heil van het vaderland. By de opmaking der nominatie voor het voorzitterschap der Kamer z'yn gekozen tot candidaten de heerenlo. Beelaerts van Blok land, 2o. Van der Schrieck, 3o. E. Cremers, De Kamer heeft nog besloten Donderdag te halftwee de staatsbegrootiog te doen aan bieden. Door de regeering is met de gemeente 's-Hertogenbosch gesloten en aan de wette lijke goedkeuring onderworpen eene overeen komst betreffeude eene ruiling van gronden enz., ten behoeve van de uitvoering der wer ken voor de uitbreiding van het station 's-Hertogeobosch, in verband met de voltooiing van den spoorweg van Zwaluwe naar 's-Her- togenboscb, voor de aansluiting daarvan aan den spoorweg van Utrecht naar Boxel, als mede vau de daai mede samenhangende werken. Deze overeenkomst berust op een nieuw ontworpen plan over deze reeds sinds 1880 aanhangige zaak. Terwijl de staat de voor de uitbreiding van het station noodige gronden verkrijgt met eene som van f40,000, bekomt de ge meente het terrein van bet bestaande station, dat tot haie uitbreiding in de toekomst drin gend noodig is. Met dit plan, waarvan de uitvoering kan plaats hebben zonder aan de exploitatie der te 's-Heitogenbosch aansluitende spoorwegen hinderlijk te zyn, hebben alle betrokken be langhebbenden zich vereenigd. De kosten, die vroeger geraamd werden op 1,525,000, zullen nu slechts f1,120,000 be dragen. SCHIEDAM18 September 1889. Door Z. M. den Koning z'yn benoemd ter vervanging van de heeren J. C. van Marken, te Amsterdam, en mr. W. A. J baron Schimmelpeunmck van der Oye, te Voorst, beiden overleden in het college vau regenten der school van Z. M. Willem III en H. M. Emma te Apeldoorn, de heeren A. baton Schimmelpenninck van der Oye van Nyen- beek, commissaris des Kooings in Utrecht, De optocht, waarmede de commissie van ministers gisteren op statelijke wijze naar het gebouw van de Kamer werd geleid, bestond uit een peleton huzaren, dat aan het hoofd ging, en uit vijf galarytuigen van Z. M. den Koning, met lakeien in groot livrei, aan iedere xjjde van da met vier paarden bespannen hofkoetsen. In het eerste r'ytuig was gezeten de hof maarschalk des Konings, baron De Constant Rebecque, en in ieder der volgende hadden twee ministers plaats genomen, allen iu ambtskostuum, de minister Hansen omhangen met het grootlint der orde van Karei III van Spanje. Een piket van het 2e regiment huzaren/ daartoe uit 's-Bosch herwaarts gekomen, sloot de ry. Eene vry talryke menigte had zich langs den weg welke den kleine stoet nam, ver zameld en vormde vooral op het Binnenhof een dicht bezet vierkant. De opkomst van de leden van de beide tak ken der wetgevende macht was matig. Daarentegen waren alle tribunes bezet, ook die van de journalisten, wier zitplaatsen by eene gelegenheid als deze door het schoons geslacht worden in beslag genomen. Door den minister van binnenlandsche zaken zijh voorschriften vastgesteld voor de zevende 10-jaarlijksche volkstelling (1889— 90). De hieraan verbonden weikzaamheden zyn veel uitgebreider dan in 1879 niet het minst ten gevolge van het veranderd systeem# dat thans voor ieder lid van een huisgezin eene afzonderlijke kaart moet worden ingevuld# terwyl vroeger biljetten werden afgegeven# waarop bet geheele gezin in volgorde werdi vermeld. Thans zyn niet minder dan 11 verschillenda modellen ontworpen, nl.: model A (wit), kaart voor con man; model B (bruin), kaart voor eene vrouw; model C (groen), kaart voor eenen tijdelijk aanwezigen man model D (rood), kaart voor eene tijdelijk aan wezige vrouw; model E, Verzamelkaart voor liot hoofd van oen gezin; model F, Verzamelkaart voor een afzonderlijk levend persoon; model G, Verzamelkaart voor bestuurders van gebouwen, gestichten, instellingen of schepen# bedoeld bij K. B. van 27 Juli 1887 (Stbl. nor 140) en van 27 Juli 1887 (Stbl. no. 142). model II, ontvangbewijs voor schippers; model I, biljet voor opgave van liet aantal personen in gebouwen, gestichten of schepen, vermeld in art. 1 van het K. B. van 27 Juli 1887 (Stbl. no. 142);

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1