A0. 1889. Eersle Blad Maandag 23 September. N°. 7337. Drie-en-veertlgst© Jaargang:. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binneniandsclie Berichten. RAMP TE ANTWERPEN. ITGEVER: jToD Abonnbhentspsus. pf kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomrners In de bus aan ons Bureau geplaatst is tot heden ontvangen f ö.57i/2. Schiedam, 21 September 1889. De Zondag is, zooals men weet, de ver kiezingsdag in Frankrijk. Acht men om ver schillende redenen deze keuze vreemd, zou o, a. het stellen van verkiezingen op Zondag in Engeland een storm van verontwaardiging in het leven roepen 's lands wijs, 's lands eer. Men late dus aan de Franschen den Zoodag voor liet vervullen van een der be langrijkste plichten, welke op den staatsburger rusten. De 22ste September 1889 is voorde Fiacsche republiek van groot gewicht. Ze is onlangs haar twintigste levensjaar ingetreden, heeft moeilijke tijden doorleefd en natuurlijk eau veler verwachtingen met voldaan. In de republikeinsche party, met al haar schakeerin gen, heerschten niet zelden groote verwarring en oneemgheid, waarvan de vijandig gezinde partijen maar al te handig gebiuik maakten om de zwakheid der tegenstanders in bet licht te stellen. Morgen is het woord aan de kiezers om uit te maken in welken zin ze willen gere geerd worden. Aan goeden en slechten raad heeft het hun zeker niet ontbroken. Boulan- ger heeft in snorkende taal het bestaande stelsel duchtig over den hekel gehaald, maar na al wat er gebeurd is en na de omhullingen ten opzichte van heD, die hem steunen, zou het zeker met pleiten voor het gezond verstand der natie, indien aan zyn candidaten een meerderheid werd verzekerd. Misschien is wel het verstandigste woord by deze gelegen heid gesproken door den bekenden Belgischen hoogleeraar De Laveleyedie voor de ver spreiding zyner denkbeelden de kolommen van het Fransche Journal des Débats heeft geko zen. Opmerkelijk is de wijziging, die de hoog leeraar allereerst noodig acht, nl. afschaffing van het stelsel, wuaiby om de vier jaar aftreding oer geheele Kamer noodig is. Hjj wenscht hierin deze verandering, dat elk jaar een vyfde deel der afgevaardigden aftreedt elke wijziging ïu de openbare meening zou daardoor tei stond in het licht treden en de regeering tot voorlichting kunuen zyn. Men herinnere z>chdat in '88 bij ons juist in tegenovergestelden zin is besloten, teneinde meer stabiliteit in den loop der zaken aan te brengen. Verder beveelt de hoogleeraar aan korte Ka merzittingen hjj meent dat daardoor aan die ellenl&uge redevoeringen, inteipellaties en twisten een einde zou komen. Men zou dan .een zeker aantal dagen moeten bepalen, in welke de zaken moesten afgedaan worden. De maatregel is op zich zelf uitstekendof ze f 1.85 - 2.50. - 0.10. BUK SBA€: BAKRT, M 12 4. Advertentieprijs: bh 1—10 gewon* regals mei •inbegrip van eene Cour*atf 1 Iedere gewone regel tneer.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. echter op den duur steekhoudend zon worden bevonden, is te bezien. Verder acht de hoog leeraar versterking van den Senaat noodig; iDStelhog van b'yzondere commissiesaan welke dan waarschijnlijk het vooiloopig on derzoek van ontwerpen zou woiden opge dragen of het onderzoek van b'yzondere pun ten vau belang. Ook acht hy het van belang, dat voortaan de ministers van ooi log eo marine niet zullen behooren tot de zoogenoemde par lementaire ministers. Wat toch is het geval? Wanneer een of ander parlementair votum een ministerie tot altreden noopt, gaan ook de ministers van oorlog en marine heen. Zy, die aan het hoofd staan van departementen, die eigenlijk buiten de politiek bljjven, zij, die voor een deugdelijke inrichting van leger en vloot hebben te zorgen, moesten daatoin buiten den politieken strijd worden gehouden, zich geheel aan hun taak kunnen wydeu, en die niet, dikwijls geheet onverwachts, aan misschien geheel ongeoefende handen be hoeven over te geven. Een stelsel, ook voor andere landen zeker der overweging dubbel waardig I Eindelijk, en dit is niet het minst belangrijke gedeelte van het betoog, bespreekt de hoog leeraar den regeeungsvorra, die voor Fraukryk den meest gewenschten kan geacht worden, en hjj komt dan tot het besluit, dat dit de republiek is. Het koningschap, metdengiaaf vau Parys aan het hoold, zou ongetwyfeld tot den oorlog leiden, liet koningschap zou tegenover zich hebben de steike oppositie van republikeinen en Bouapaitisteu. De koning zou zich genoodzaakt zien, gestrenge maatiegeleu tegen die oppositie te nemen; onmisbaar zou hem de steun der geestelijkheid daaiby zyn. De ontevredenheid zou daaidoor voortduiend stygen, en de vorst zou gedreven zyn, wilde hjj zjju troon niet vei liezen, tot den oorlog over te gaau. Dat is ook de ge schiedenis geweest van Napoleon 11L eu den door hein uitgelokten uoilog, waarvan de afloop ïu Fiankiyk nog allyd de gemoederen in beweging brengt. SCIllliDAM, 21 September 1881). Niet een boekje waarin kot lelijk de ge schiedenis der maatschappy wordt uiteeugezet, maar bet gedenkboek waai vau wy in ons nummer van gisteien melding maakten zal deu beambten der Holl. IJzerea-Spooi weg- maatschappy als aandenken woiden geschonken. De lamp, die de stad Antwerpen heeft ge troffen, is te groot, dan dat iedere poging, haar te lenigen, geen kiachtige ondersteuning zou verdienen. Daarom wijzen we gaai ne op de advertentie, waai by een conceit woidt aangekondigd, dat op Dinsdag 24 dezer in de Gioole Doelenzaal te Botterdam, onder leiding van den heer H. Snel, en met medewerking van erkende talenten zal worden gegeven. Bovendien zal een kinderkoor de cantate iVrijaf" met begeleiding van orkest uitvoeren, 't geen zeker de aantrekkelijkheid van het programma verhoogt. Gaarne bevelén we deze poging, om te helpen, waar de nood zoo groot is, dringend aan, en wenschen we commissie en directeur het meeste succes. De Tweede Kamer wordt, naar het Vad. verneemt, tegeu Dinsdag ten 11 ure bijeen geroepen, om nog dien dag, onmiddellijk na de keuze der leden van de huishoudelijke commissie en van die voor de stenographic, de discussie over de onderwijswet te hervatten. Naar wy vernemen is bij het departement van waterstaat een wetsontwerp in bewerking, strekkende om kleine rivieren in beteren toe stand tebiengeo. Deze zullen óf van rijkswege verbpterd worden, óf door de betrokken bestu ren met rijkssubsidie. De verbeteringen zullen zich echter bepalen tot bet hoog noodige voor scheepvaart en afwatering. Het is meer dan 15 jaar geleden sinds de handel te Harwich iD Hollandsch vee gestaakt werd ingevolge het uitbreken der veeziekte. Daarna zijn geen pogingen verder in het werk gesteld, totdat verleden week eenige der giootste veehandelaren een partij koeien en kulveien overzonden om te Harwich verkocht te woiden. Eenige moeilijkheden omtrent de quaiantaine weiden uit den weg geruimd door ze naar Dovercourt te zenden en daar te veikoopeu. De koeien brachten tusschen de f240 en f288 op en de 6-maads kalveren f57 S. 69 per stuk. Omtrent de opening van den dienst der Holl. IJz.-Spooi wég-maatschappij tusschen liaailem eu Amsterdam bevatte de Hi.arl. Ct.onder dagteekentng van 20 Sept. 1839, het volgende vlieden liebben de lieoien adnimistrateuirn van den ïjzeien weg van Amsteidam henvaaits, na het overwinnen van menig bezwa.ii en menigo belemmering, liet genoegen gehad van de dienst op denzclven te kunnen openen. Te bult tweo uro is een tiein, bestaande uit negen vorsclnllende rijtuigen, getiokken door twee stoomwagens, van Amsteidam op wog gegaan; na vei loop an een half uui aan liet station te Haarlem aangeko men, en een weinig voor drie uro naar Amster dam tei uggekeerd. De overhoids- en andere aanzienlijke parsonon, welke tot dezen togt waren uitgenoodigd, bobben do dnectie hunne byzondoio teviedonheid over het welslagen dezer belangi ijko ondernoming betuigd, en de ovoigroote menigte, welke, zoowel te Amsterdam, als hiur tei stedo, van dit buiiengetnceno schouwspel getuige was, heeft alsmede, op velschillende wijze, van haien bijval doen blijken. Te Amsteidam teruggekeerd, zijn aan de gonoodige gasten, op eene iet jiligtende wijze verschillende vervetschingon aangobodon. Aldaar, zoowel als aan de llaai lemsihe station is de vreugde van liet feest door do muziek der stedelijke schuttelijen verhoogd geworden, terwijl het corps hoornblazers der Amsterdamsche schut terij den togt in een der rijtuigen heeft mede gedaan. De wagens en stations waren met vlaggen versierd." Do dienst werd 24 Sept. 1839 voor het publiek geopend. Er liepen per dag vier tieinen in elke richting. Van Amstei dam 's morgens te 8 en te 10 uur, en des middags om 3 cn om 5 uur. Van Haailem des morgens te 8 en des namiddags té 2te 4 en te 6 uur. Thans toopen er tusschen genoemde steden in beide richtingen 24 treinen per dag. De prijzen der plaatsen, in 1839 aangeduid door diligence, char a bancs en waggon, en niet door oersto, tweede en derde klasse, bedroegen van Amsterdam naar Haarlem resp. fl.20, fO.80 en f0.40. De eerste retourbiljetten werden in 1847 uit gegeven, nadat reeds in 1845 langs den spoorweg een telegraafgeleidmg ook de eerste in ons land in gebruik was genomen. Het taiief bedroeg voor gewone tijdingen in lettels voor de eerste twintig woorden 1 cent per kilometer eu voor de meerdere woorden l/j cent per kilometer. Aan het gedenkboek der Holl. IJzeren-Spoor weg- maatschappij is hat volgende ontleend J Vóór vijftig jaar exploiteerde do Hollandsché ÏJ-zeron-Spoorweg-maatscliappij een longte van 10 kilometer, nu heeft haar net een uitgebreid heid van 781.590 kilometer. Zij begon met een kapitanl van ruim 1 mil- liocn gulden, thans bedraagt het kapitaal, in do onderneming gestoken, omstreeks 56 millioen. Hij den aanvang kon de dienst worden uitge oefend met 4 locomotieven en 36 rijtuigen, thans zijn daarvoor noodig 235 locomotieven en 2500 rijtuigen en wagens. De snelheid van vervoer bedroeg in den beginne 38 kilometer in hot uur. thans is een snel heid van 75 kilometer in het uur voor personen treinen normaal en wordt die van 90 kilometer in hot uur in enkele gevallen bereikt. Do dienst tusschen Amsterdam en Haarlem we'd in den beginne met slechts vier treinen in elke richting gei eden, thans loopen er dage lijks op dat baanvak 64 en op het geheele net 550 tremen daaronder gerekend de goederen en de locaal-spoorweg- en tramtreinen. De getalstoikte van het personeel klom in dit tijdvak van ongeveer 100 tot ruim 4400 man» Traosvaalsche spoorweg. Een zeer gunstig bericht omtrent de Zuid- afukaansche republiek kan worden mede gedeeld De Staatscourant Diario do Qoverno) van Poituaal bevatte het koninklijk besluit, waarby de overeenkomst wordt bekrachtigd tusschen de Portugeesche regeenog en de Nederl -Zuid- afrikaansche spoorwegmaatschappij gesloten omtrent het spoorwegtarief. Zoo is deze aangelegenheid, die gedurende vijf jaren met zoovele wederwaardigheden heeft te kampen gehad, thans tot een goed einde gebiacht. Van Demerara wordt gemeld dat aldaar eeue maatschappy is opgericht tot het zoe ken van goud m de boventanden vau Ne- derlandsch Guyana. Zooals men weet, komt de formatie van den bodem in Suriname nagenoeg geiieel 4

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1