Buitenlandse he Berichten. Gemengde Berichten. kostte, en waar 10 acres land nipt in «taat waren een schaap te voeden, zog de eerste kolonie de sPioneer Colony" verrijzen in 1874. Zonder water was dat land niets, thans, na ruim 14 jaar, is Fresno een groote plaats en da voormalige zandwoestijn een paradijs. Wie de rijke gaarden daar ziet, moet weigeren te gelooven dat 15 jaar geleden die geheele streek een woesterny was en toch is het zoo. Zelfs toen men begon in te zien wat die dorre zandvlakte vermocht onder behoorlijke besproeiing, moesten er nog tal van jaren ver- loopen aleer man inzag, dat kunstmatige be sproeiing door de geheele San Joaquin vallei moest worden ingevoerd en dan moest samen gaan met verdeeling van den grood in kleine stukken, elk groot genoeg en niet te groot voor den gezin, en dat de graanbouw voor vruchtenteelt moest plaats maken. Eerst sedert de twee of drie laatste jaren zyn de oogeo van de landeigenaren en het publiek geopend en komt het beste land in de San Joaquin vallei in kleine stukken en voor kunstmatige besproeiing voorbereid aan de markt; en het is wel zoo. Veel heeft men in California geleerd, sedert de staat ontstond. Een jong, krachtig en ener giek ras is opgegloeid en de onzuivere elemen ten zyn verdwenen. De Californiërs zyn de beste Amerikanen in waarheid, het beste landbouwende volk ter wereld. Geen maat schappij op het land althans is zoo vry van iouten, geen zoo bereid elkeen, die in het land te zegeningen van bodem en klimaat door werken verdienen en genieten wil, in zich op te nemen. Daarom zijn de Californiërs zoo gesteld op landverhuizers uit landen, waar degelijkheid en goede trouw meer gelden dan listigheid en driest optreden, waar de liefde voor eigen haard en een werkzaam leven nog niet is uitgestorven, al gaan ze in het moeder land vaak schuil onder den druk der tijden. Hollanders, Engelschen, Schotten, Noord- Puitschers, Denen, Noren en Zweden zijn de natiën waaruit Californië hoopt haar nieuwe burgers te reciuleeren en allen biedt zij een gelukkig tehuis aan, in rui! Voor arbeid en vlyt." r*rr*-'~- r-T-gi K N G E I. A N I), Telegrammen uit Bombay melden dat ver scheiden inlandsche rechters, die ontslagen zyn wegens omkooperij, bij de rechtbanken hooge eischeu tot schadeloosstelling hebben ingesteld tegen verschillende regeeringspersonen, onder wie lord Reay. Naar uit Madrid aan de Standard wordt ge meld, ondervindt de tiemanning der Spanusche bark, wier gezagvoerder zwaar gewond is, een goede behandeling. De manschappen worden vrijgelaten. In een telegram uit Belgrado wordt melding gemaakt van aldaar met hardnekkigheid wind snel en zoo goed tot uw doel zijt geraakt, is mij onverklaarbaar. Ik raoct evenwel bekennen, dat ik nog nooit iemand in zoo korten tijd een zoo ne telige taak heb zien volbrengen." »lk dank deze uitkomst niet aan eigen kracht of bijzondere geschiktheid, maar veelmeer aan het toeval, dat mij in de duisternis licht vurschafto en op hot spoor bi acht van eone schandelijke mis daad. Mon heeft mijnen vader door sluipmoord omgebracht. Waarom den ongelukkige de dolk eens moordenaars heeft getroffen? Men meende oene nanzienlijko som golds bij hem to zullen vinden. Heelt men zich in do verwachting bedrogen .gezien? Ik weet hot niet; maar dat weet ik, dat het spoor, door mij tot lieden ingeslagen, ook verder tut ontdekkingen zal leiden, die eens den moordenaar mijns vaders aan mijne voeten zullen voeren." ïAls ook een meisje oen wensch mag uitspreken in deze crnst'ge omstandigheid," zeido de mar kiezin, torwij! zij roet de altijd vurig blikkende ocgen din jongen baton aanstaarde, «dan is het loopende geruchten, volgens welke de gewezen koning Milan een staatsgreep beoogt, om zich meester te maken van het regentschap tijdens de minderjarigheid van den tegenwoordigen koning. De daarvoor van Oostenrijk inge roepen gewapende hulp zou geweigerd zijn. De viyf boeren die den Engelschen consul bij Nischantrek hebben aangerand, zyn tot eene gevangeuisstraf van 10 dagen veroordeeld. Uit Athene wordt aan de Daily Nem ge meld dat verscheiden uitgeweken Kretasche gezinnen naar Kreta terugkeeren. De Britsche en de I'aüaansche regeeringen hebben eene overeenkomst gesloten tot onder drukking van den slavenhandel. In het verdrag wordt o. o. bepaald dat schepen, die slaven trachten te vervoeren, alle recht op de bescher ming hunner nationale vlag verliezen. De heer Gladstone heeft in een brief aan den secretaris der vereeniging voor een zelf standig bestuur van Schotland verklaard dat hy verlangt ten volle en nauwkeurig de ziens wijze van Schotland op dit stuk te ieeren kennen. Zoolang hy in het Parlement zitting heeft, zegt hij, zal het steeds zijne begeerte zyn eene erkenning van Schotlands recht matige aanspraken ie bevorderen. De Times van Donderdag jl. bevat een artikel over de Transvaal, waarin gewezen wordt op het feit, dat de goud-ontdekkingen in de Transvaal de toestanden aldaar geheel en al wijzigen. De bevolking der Boeren bljjft ongeveer stationnair op 60.000 zielen, verspreid over een gebied, zoo groot ais Groot- Brittann'ë en Ierland. Het getal der nieuwe kolonisten wordt thans reeds op meer dan 100.000 geschat en zal, op dezen voet voor uitgaande, de Boeren in een kleine minder heid laten. Voor het oogenblik zijn die kolo nisten nog te bezig met hunne zaken, maar zjj beginnen zich reeds met de politiek te bemoeien. De weerzin van den Volksraad tegen spoorwegen is daarom een ernstige zaak en de tijd zal spoedig komen, dat de nieuwe kolonisten de zaak zelf in handen zullen nemen. Het artikel is blijkbaar geschreven om te doen uitkomen, dat de vooruitgang van'de Transvaal grooteodeels aan de Britten te dan ken is en dat de Britten eerlang politieke rechten in de Transvaal moeten bekomen. F R A N K U IJ K. De ministerraad heeft besloten krachtig op te treden tegen den bisschop van Séezdie een nieuw manifest voor de verkiezingen uit- vaardiade. Te Saint-Dié heeft het gerechtshof den Bou- langistischen candidaat de Vomecourt tot 10 00D francs boete veroordeeld wegens het doen aanplakken zyner candidatuur, alvoiens de verei«chte verklaring te hebben afgelegd. Zyne beide agenten vvelke by de aanplakking toezicht hielden, werden tot 3000 en 1000 frs. boete veroordeeld. De circulaire van den minister van justitie in zake de deelneming der priesters aan de doze, dat het u woldra moge gelukken den mis dadiger te ontdekken." sKoostert gij cenig vermoeden, baron, omtrent den moordenaar?" vroeg de maikios. De Duitscher staarde den vrager niet vasten blik aan en sprak toen op afgemeten, kouden toon: nik ken hem." z't Scheen hem toe, dal do wangen van den mar kies verbleekten en een zenuwachtige trekking over zijn gelaal gleed. Deze wist zich echter genoogzaam to belieerschen, om niots rneer van eenige inwen dige aandoening te doen blijken. »Hoo wonderbaar loopen al de draden van dit fijn gesponnen net van misdaad en schande iri uwe hand ineen, hoer baron," merkte de priester op. vDingen, waarnaar, zooals ik mij zeer goed her inner, nu vijf jaar geleden do strengste na sporingen zijn in liet wetk gesteld, komen thans, alsof zo slechts op uw verschijnen hebben gewacht, eensklaps aan hot licht." »Dat de gerechtigheid er het vollo licht over doe schijnen. Laat niets u weerhouden, den niets- verkiezings-bevveging is voor de eerste maal door den prefect te Bordeau toegepast, die den kapelaan te Fontet ontsloeg omdat deze van den kansel af de republiek beleedigde en zyn invloed deed gelden ten bate van den anti-republikeinschen candidaat. Andere pries ters zal gelijk lot treffen, wanneer de bisschop, pen hen niet verplaatsen. ITALIË. De wond inCrispi's gelaat betert goedde draden waarmede de wond gehecht iszjja verwijderd. Door ruim 20 000 personen is aan Crispi een enthousiastische ovatie gebracht. In op tocht, met den buigemeester aan het hoofd ging de stoet met vaandels en muziek naar de woning van Crispidie, ondanks het advies der doktoien, op het jbalkon verscheen eu de menigte zyn dank betuigde. S P A J E. De ministerraad heelt zich Donderdag voor namelijk beziggehouden met het gebeurde te AShueema. De minister van buitenland- sche zaken gaf bericht omtreDt de mededee- lingen, die hy uit Tanger en van den con sul te Tetuan had ontvangen. De sultan heeft doen weten, dat elke aanslag tegeu christenen met den dood zou worden gestraft. De minister te Taoger heeft gemeid dat hij aan den minister van buitenlandsche zaken in Marokko de eisehen met betrekking tot het gebeurde te Alhucema zou overbrengen. De ministerraad besloot, onmiddellijk een krui ser naar de noordkust van Marokko uit te zeuden, om zich langs de kusten der Spaan- sche bezittingen te veitoooen. De minster van buitenlandsche zaken gaf de meenmg te kennen dat Spanje voldoening aan zjjne rechtmatige eisehen zal verkrijgen en dat de sultan er niet aan denkt, Spanje te benadee- len of de nationale gevoeligheid der Span jaarden te kwetsen. T R K IJ E. De Porte maakt eene circulaire gereed aan de mogendheden, waarin de verleden en de tegenwoordige toestand van Buigarye worden geschetst, terwyl er tevens in gewezen wordt op de neiging der Bulgaren, om door eigen kracht uit den tegen woordigen toestand te geraken, hetgeen de Parte zou kuonen nopen om tusschenbeide te komen. Om verwikkelingen en misschien ook bloed vergieten te voorkomen, noudigt de Porte de mogeuaheöen uit te besluiten óf tot het ei kennen van prins Ferdinand van Saxen- Coburg óf tot het verkiezen van eeuen anderen vorst. Het ontwerp dezer circulaire is den suitan reeds voorgelegd, I) U I T S C II L A N D. By de gisteien gehouden manoeuvres in de provincie Hannover is in tegenwoordig heid des keizers voor het eerst op groote schaal gebruik gemaakt van rookvrij bus kruit. Bij de salvo's der infanterie was er waardige, dieu hot dierbaars to, wat men op aarde bezit, ontroofde, aan haar straffende hand over te leveron I" riep de markiezin met verheffing van stom. ïHij hoeft do strengste straf verdiend." Een nauw hoorbare zucht ontgleed bij dio woor den aan de lippen van, haren vader. rGij zult v.-oidoen," zeide dezo tot den baron, hiertoe de hulp van het gerecht in te roepen on niet te veel meer op eigen krachten te steunen." »Dnt zal zondervenvijl gebeuren, heer markies," was het koel bescheid. sDoor het toeval, dat mij diende, zijn de zaken thans zoover govorderd, dat de arm dos gerechts alleen nog den laatsten slag behoeft to slaan. Men zal nu niet meer kunnen mistasten," De maikies knikte toestemmend en stond op. Allen verlieten het gebouw en de baron nam af scheid van Bianchi on zijne dochter. Dazen keerdon naar hunne villa en Frans von Statiffen en de geestelijke naar do stad terug oin de noodige aanstalten lo maken tot do begrafenis van het teruggevonden overschot, geen rook te zien; bij die der artillerie zag- men slechts onbeduidende grijsbruine rook wolkjes. De proefnemingen worden als wel geslaagd beschouwd. OOSTEN It IJ K. Een consortium van bankiers, gesteund door Duitsch kapitaal, tracht de spoorwegwaarden, in Fransche handen, op te koopeu, om te voorkomen dat het Fransche kapitaal, nu overwegend, in tyden van oorlog het troepen vervoer in Oostenrijk zou kunnen bemoei lijken, door óf een groot aantal waggons over de grenzen te brengen óf te concentreeren, ver van de strategische punten. Een nieuw ongeluk heeft te Antwerpen plaats gelmd, dat ernstig..- gevolgen zou kunnen gehad hebben. Vrijdagavond tegen ll uur had nl. in eene ververij op do Kleine Markt eene geweldige ontploffing plaats, veroorzaakt door het ontvlammen van gas van naphtha. Da eigenaar der ververij kreog ernstige brandwonden, even als zijne vrouw. De eersto evenwel vei keert in hoogst ernstigon toestand. Do brand, die op de ontploffing volgde, werd spoedig gebiuscht, doch de veroorzaakte schudo is zeer groot. Vier kinde ren van don eigenaar dor ververij, twee meisjes, die bij hem werkzaam waren, en de meid wisten zich, met behulp der buren, door de vensters te redden. Jaarlijks wordt in Engeland oen ambtelijk ver slag uitgegeven omtrent de zeerampen aan de kust van liet Voreenigd Koninkrijk voorgevallen. Dit verslag, met nauwkeurigheid en bercdenoerdlieid samengesteld, is wel geschikt om het publiek op to wekken tot krachtdadige ondersteuning van alles wat tot redding kan strekkon. Wanneer men toch leest dat in het laatst uitgekomene ongogeven worden 4224 zeerampen, met verlies "van 645 menschonlovens, toonande ecno belangrijke toe- namo bij een Torig verslag, dan is hot niet twijfelachtig of op het gebied der redding van schipbreukelingen valt nog heel wat te ver richten. Bijzonder wordt er voorts op govvezon, hoe schrikbaarlijk hot aantal aanvaringen tusschen schepen onderling is toegenomen dit bedroeg toch niet minder dan 1423, tegen 1232 ineen vorig evenlang tijdperk, terwijl alléén bij derge lijke aanvaringen 338 mcnschen het levon verlo ren. De steeds toenemende eisehen van snelheid in het personen- en goederenvervoer zullen aan deze noodlottige uitbreiding zokor wel niet vreemd zijn. De nationale lEngclsche Reddingmaatsclmppij" hoeft sedert hare oprichting in 1824 van 34,043 personen hot leven gered en op 295 stations reddingstoostellen van meerderen of minderen omvang geplaatst. Zonder haar zou zeker het aantal dergenen, die jaarlijks de offers der zee worden, meer dan verdnbeld zijn, reden waarom zij dan ook in Engeland veol en belangrijke ondersteuning vindt. Te Petersburg wordt eon Zondagsrust-boweging op touw gozet. Reeds hebben 1200 kooplieden zich daarvoor verklaard. Omstreeks 20 jaar geleden, zoo verhaalt de Weenor correspondent van de Daily Telegraph vertrok con boor in do buurt van Ilagusa, dio niet langer in staat was zijne vrouw het noodige levensonderhoud te verschaffen, naar de Ycr- eenigde Staten, terwijl hij zijne wederhelft ondor de hoede van den dorpsgeestelijke achterliet. Het XI. ^Overmorgen, signoro," sprak den volgendon dag de overste Parochi tot den baron, toen zij te zaraen aan tafel zaten in »de Groothertog van Toskane," «overmorgen zal dan eindelijk do vier schaar worden gespannen ovor hot geboefte uit het gebergte, 't Zal nu eens ernst zijn. De re geering heeft besloten voorgoed aan het rooven on nienschemnoordcn een einde te maken." »En gij vergunt mij, hoor overste, om Je schel men te helpen vangen?" Het zal mij een eer en eon genoegen zijn, mijnheer do baron, u daarbij aan mijne zijde te zien." zlloo steik is de patrouille, die onder uwe bo- velen zal worden gesteld? Ik schat het aantal romers niet grooter dan twintig." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 6