A". 1889. N°. 7339. BEKENDMAKING. Feuilleton. OE VERLOREN ERFENIS. Donderdag 26 September. D rie-e n-ve ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Benchten. UIT G EVBËT jTo D RAMP TE ANTWERPEN. iBONNKHENTSPBiis, per kwartaal franca per post, door het geheele Kijk &Roinlerhjke nommers f 1.85 - 2.50. - 0.10. BUBEAS: 8ABKT, M124. Advkhtkhtiepkijs: .an 1—10 gewon* regel» met inbegrip van eene Oourantf til,' Iedere gewone regel meer.19. ÜR1KMJ.U. geplaatst wordt tegen twkkmzal berekend. In de bus ara ons Bureau geplaatst is tot heden ontvangen ftAVfc. Dr. Burgemeester van Schiedam, Gezien de wet van den 30 December 1887 (Staatsblad no. 255) betreffende onderstand (onderstouning) aan mindere geëmployeerden, vaste werklieden en bedienden, op daggeld werk zaam bij inrigtingen van 's Rijks zeeraagt en op 's Rijks werkvaartuigon, niet vallonda in de -termen van art. 2 der wet van 24 Junij 1854 (Staatsblad no. 92) Gelet op art. 6 van het Koninklijk Besluit van den 10 Januarij 1888 (Staatsblad no. 3) houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerstgenoemde wel toegekende ondersteu ningen Maakt bekend dat de attestatien de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voormiddag!, 10 tot des namiddags 3 uren, ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 25 September 1889. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. j.1 V7 BS Tl D U I T S 0 II L A N D. De Nordd. AllgZeitung wijdt eene be schouwing aan den uitslag der Fransche ver kiezingen. Z'(j is van meening dat het wreder optreden der conservatief-republikeinsche roep, als wier voornaamste aanvoerder tegen woordig Leon Say mag gelden, voor de in Frankrijk in de naaste toekomst te volgen staatkunde van groote beteekenis zal wezen. Evenwel is het nog aan twyfel onderhevig of deze groep een vaste kern kan worden voor eene nieuwe regeeringsgezinde meerder heid, en zelfs in dat geval zou men nog ten opzichte dier meerderheid moeten vragen wil zij vrerken, en voor wien Zeer belangrijk, niet alleen voor den alge- meenen Europeeschen toestand, maar ook voor de aanstaande Uuitsche rjjksdag-verkie- zingen is eene onthulling, die de ltahaansche afgevaardigde Cuchi aan het licht heeft ge bracht. Deze schrijft in een heden openbaar- gemaakten brief, dat in 1870, toen de partij der linkerzijde de Italiaansche regeering dwingen wilde Rome binnen te trekken, op aandringen van Crispi, Cairoli en audere leden van het democratische comité eene gedachten- wisseling roet Bismarck gevoerd is. Deze wenschte zooveel te dringender dat Italië Rome in bezit zou nemen, dewy! het Fransch- gezinde ministerie Lanza voor een beslissen- den stap terugdeinsde. Dientengevolge sloot Cuchi in Augustus 1870 met des toenmaligen graaf Bismarck de volgende overeenkomst: Duitschland zou het feit der volbrachte be zetting van Rome door Italië terstond erken nen het zou eene mogelijke tusschenkomst van Oastenrjjk ten behoeve van den paus beletten en de erkenning van Rome als Italië's hoofdstad ook door andere legeeringen be vorderen. Duitschland heeft, schrijft Cuchi verder, de gesloten overeenkomst stipt nagekomen. Na de bestorming der Porta Pik op den 20sten September 1870, begaf de Piuisische gezant graaf Arnim zich terstond op olficteele wijze naar het hoofdkwartier van den Itali- aanschen opperbevelhebber, generaal Cadorna, en erkende het fait accompli in den meest welwillenden vorm. Cuchi verklaart verder dat hij deze mededeelingen doet met het be paalde doelde boosaardige leugens der radicalen en clericalen over de onbetrouwbaar heid van Bismarck's politiek tegenover Italië te logenstraffen, O O S T E N K IJ K. Berichten uit Buda-Pasth melden dat Maan dag bij het aankomen van keizer Frans Jozef tot b'ijwoning der manoeuvres van de Honved (landweer) iets zeer bijzonders gebeurd is, waar ieder in Hongarije over spreekt. Don- dei dagnacht werd namelijk te Monor de zwart-gele Oostenrijkscbe vlag, welke eeniga dolzinnige chauvinisten onder de Honveds niet erkennen willen, door onbekende handen voor de woning van den commandeerenden Honved-overste Janky weggenomen, en des ochtends op de markt, gescheurd en roet mod der bevuild, teruggevonden. Dit geval heeft in de hoogste kringen groote ontstemming teweeggebiacht. Toen nu de opperrechter Landanyi Maandag den keizer bij diens aau- komst te Monor aan het hoofd der bevolking plechtig kwam begroeten en hem de verzeke ring gaf van de gehechtheid en da trouw der inwoners, antwoordde de keizer dat hij hoopte deze gevoelens niet alleen rnet woorden, maar ook door daden aan den dag gelegd te zien, zoodat zulke schandelijke dingen als in den jongsten nacht waren voorgevallen, zich niet meer zouden voordoen en de daders gevat en volgens recht en wet bestraft zouden wor den. De bevolking van Monor was door deze keizerlijke berisping geheel verslagen. De ontsteltenis der aanwezigen was noa zooveel te grooter, omdat juist bjj zijne aankomst te Monor den keizer bjjna een gioot ongeluk was overkomen, want op hetzellde oogenbltk toen hy sprak, brak een balk van de tribuue, waarop de keizer stond, met luid gekraak in stukken. In het eerste oogenblik dacht men aan een moordaanslag. De planken, die over de balken 'lagen, hielden echter, zoodat de keizer, zonder op de algemeene ontsteltenis! te letten, op zijne plaats bleef staan en zjjneü afgebroken volzin herhaalde. Tegen de man nen die de tribune opgericht hebben, wordt een onderzoek ingesteld. ENGELAND. Volgens telegraphische berichten uit Madrid heeft Spanje de regeering van den sultan uitgenoodigd, eene gemeenschappelijke expe- ditie naar Alhucema uit te zenden ter be vrijding van de gevangengenomen man schappen, in de verwachting dat de Moored aan de kust alsdan de gevangenen wel zouden uitleveren. Dit strookt echter niet met een ander bericht, volgens hetwelk de gouverneur1 van Alhucema, die op eene kanonneerboot met da kustbewoners over loslating der ge vangenen trachtte te onderhandelen, beschotetf.' werd. Intu3scheo gaat de Marokkaausche regeering voort met de vriendschappeljjksio gevoelens jegens Spanje te betuigen. Naar hetgeen uit Belgrado aan de Standard wordt gemeld is het spoorweggeschil met da Fransche maatschappij in der minne bijgelegd en zal de Servische regeering 2i/t millioea francs schadevergoeding betalen. Inmiddels verergert de toestand van den Servischen spoorweg zoodanig, dat er dagelijks onge lukken plaats hebben en de ingenieurs het berijden der Ijjn afiaden. Bovendien nemert de opzettelijk veroorzaakte spoorwegrampen weder toe. De Oriént-sneltrein is nog aaneen groot gevaar ontsnapt, daar een biug, blijk baar met kwaadwilligen toeleg vei zwakt instortte op het oogeoblik dal de trein et juist overbeen was. Dientengevolge is da rechtstreeksche spoorwegcommumcatie naar Konstaotiuopel afgebroken. Volgens bericht uit Athene aan de Dailif News zyn verscheidene Kretaaosche opstan- 27. sDafc strookt met de door de regeering inge wonnen inlichtingen. Men sprak van vijf en twintig man. Ik weet ook niet, ooit van meer te hebben gehoord. De onder mijn bevel gestelde afdeeling is natuurlijk veel talrijker. Niet alleen moot ik mijne geheele compagnie strijdvaardig maken, maar de luitenant der gendarmes zal met zijn twintig man ook te mijner beschikking worden gesteld. Morgen reeds zullen wij ons in alle stilte te Fiorenzuola vereonigen." zllebt gij nauwkeurige aanwijzingen omtrent do schuilplaatsen der roovorbende f" »Ja en neon. Gij weet dut liet niet de cersto maal is, dat eene poging gedaan wordt, de bende meester te worden. Daardoor is men zoo onge veer te weten gekomen, waar zij zich gewoonlijk ophoudt. De eigenlijke sluipholen kennen wij niet. Telkens zijn, als zij tot daar naderden, onze lieden met bebloede koppen teruggeslagen. Daarom wil men nu een veel grooter macht er op af stu ren. Wat er ook gebeure, or moet nu worden toegetast. Men heeft zich nog trachten te verzekeren van de hulp van vorraders, die, met de legerplaats de bandieten nauwkeurig bekend, tegen belofte van straffeloosheid en eene be- looning van vijfhonderd dukaten der rugeering ten dienste zouden willen staan. Er heeft zich echter tot nu toe niemand opgedaan, die dat gold wil verdienen, zeker wel uit vrees voor do wraak zijner metgezellen." Do baron dacht een oogenblik na. »Wat ik mij omtrent mijn verblijf in het leger kamp dor roevers herinner," sprak hij vervolgens, swil ik u natuurlijk gaarne mededeelen, zoodra de omstandigheden dit vereischen." sDie mededeelingen zullen mij to gelegener tijd bijzonder welkom zijn, mijnheer de baron. Ik znl zelfs, om uw geheugen te gemoet te komen, den weg van Fiorenzuola naar Pontanuro volgen tot de plaats, waar gij overvallen werd® ïGoed: dan zal ik trachten u bet oord juist genoeg te omschrijven, om unzo operaties van daaruit met hoop op oen goeden uitslag te kun nen aanvangen." s Laat ons thans nng oen glas ledigen op uw goed goheugen en op hot succes onzer onderneming." Frans von Stauffen begaf zich na den maaltijd naar zijne kamer en riep zijnen dienaar om met hem do noodige aanstalten te hemmen omtrent hunne wapening voor den aanstaanden tocht, want liunno kostbare pistolen luidden zij in bandon dor roovers moeien luien. Toen zij bij den wapensmid op het marktplein d# noodige inkoopen hnddon gedaan en Froderik do wapenen naar het logement bracht, begaf de baron zich nog eens naar Mattlioo. II ij had een heimelijk voorgevoel, dat hij daar nog wel iets zou opdoen, dat hem bij den voorgenomen tocht van dienst kon zijn. 't Begon reeds te schemeren, toon hij bij Matthco binnentrad. Daar zaten twee mannen op de bank naast de witgeschuurde tafel In een hoek van liet vortrok zat een bleeko vrouw, die zich bezighield een kind op liaren schoot in slaap te sussen. Mattheo sprong op, toen hij den baron hcr- konde. Zijn kameraad eveneens. Deze trachtte langs den bezoeker de deur uit te sluipen, doch do baron legde hem de hand op den schouder en sprak op lmlf gebiedenden, half verzoekenden toon »Blijf maar, Pietro; ik heb u toch al herkend» Iloe gaat bot met de wonde aan uw arm en wat is de reden, dat ik u bier vind in plaats van bij uw gezellen in 't gebergte t" Excellentie!" riep Pietro, »maak mij toch niet ongelukkig 1 Ik heb niets meer met die daarginds te doon; ik heb mij voorgenomen voortaan als eerlijk man bier mijn leven te slijten." oDat voornemen is prijzenswaardig. Ik zott intusschen denkon, dat er wei het een en andef gebeurd zal zijn, dat u tot dit vrome voorna men geleid heoft; is het niet zoo?" Pietro zweeg. Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1