Preiie op ie ScMeiaMt Conrant „HERTOG ADOLF", A". 1889 Vrijdag 27 September. IT. 7340. D r i ©-© n-ve ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Aan onze Abonnés. Suitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGKVJSir J~ODÉ. RAMP TE ANTWERPEN. DUITSCELAND. AbOKNEMkntsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk .ficmdfirhjke liomtners f 1.85 - 2.50. - 0.10. B K BS A KJ HARKT, E 12 4. A.dvbhtbi(TI*pk(JS: v»b ltO gewon» regels mat inbegrip van eone Courant, f 11». Iedere gewone regel meer ,if Deiemaal geplaatst wordt tegen twbknaai. berekend. Ia de bus aan ons Bureau geplaatst is tot beden ontvangen f 7.15, In 't begin van October a. s. zal onze uit gever uitsluitend de abonnés in de gelegen heid stellen voor den geringen prys van 40 Cents als 4e verkrijgen Historische roman door 3. HUF VAN BUREN. HUF VAN BUREN, de welbekende ge schiedschrijver, teekent in zyn Roman „Hertog Adolf" dien Gelderschen vorst, die om land en kroon zijn grijzen vader deed gevangennemen, en zelf als straf voor die daad jarenlang in een kerker zuchttetoch ridderlijk en stout zyn leven waagt en laat •voor de dochter van zijn vijand. „llcrtog Adolf" is een boek ryk aan geschiedkundige bijzonderheden, vol van goed geteekende karakters en boeit van 't begin tot het einde." Het boek is met gmote en duidelijke letter, op goed papier gedrukt, en beslaat 218 pag. royaal formaat. In den regel kosten dergelyka boeken f 3.50 a f 3,~. Het biljet van inteekening, dat by een vorig nummer is gevoegd, hebben z'y, die het werk -wenschen te ontvangenslechts var> hun naamteekening te voorzien en, met bijvoeging van <ftO Cents, voor of op 1 October a. s. aan ons Bureau terug te bezorgen. Aan abonnés buiten de 3tad wordt het tegen inzending van £5 Cents per post wissel franco toegezonden. ENGELAND. Volgens berichten uit Calcutta zou er een ernstig verschil van meening bestaan tusscben de Indische regeering en den gouverneur van Bombay, lord Reay; de Indische regeering zou van gevoelen zyn, dat lord Reay niet bevoegd was de inlandsche magistraatsper sonen, die voor het verkrijgen hunner be trekkingen geld gegeven hebben, toe te zeggen, dat zy in hun posten gehandhaafd zouden Worden. Zoodanige handhaving ware strijdig met de wet. Da Indische regeering wil de bedoelde magistraten, die in het proces-Craw- ford overeenkomstig de waarheid getuigenis afgelegd hebben, wel schadeloos stellen, maar hen niet in hun betrekkingen bevestigen. 'Het gerucht loopt dat lord Reay dientenge volge zyn ontslag gevraagd zou hebben. De minister voor Ierland, Balfour, ontkent thans dat het plan bestaat een katholieke universiteit, door den staat gesubsidieerd, op te richten, maar men hecht weinig geloof aan zyn verklaringen. In een onderhoud dat Boulanger met een medewerker van het Central News heeft ge had, uitte hjj zich geheel anders dan Dinsdag. Hy begon met te zeggen dat de regeeÜDg hem te Montmartre 2000 stemmen had ont stolen, maar dat by de herstemming de Bou- langistische steromen te Montmartre talryker zouden zijn dan op 22 Septembei. Hij beschul digde de regeeriog het resultaat der verkie zingen gaosch Frankrijk te hebben verdraaid. Tegenover den volledigen uitslag van Zondag bekende hij intusschen met te vei wachten dat zich thans in de nieuwe Kamer een revi sionistische meerderheid zou vormen. Ily be hield niettemin altyd nog hoop op de toekomst. Telegramwen uit Madrid melden dat de regeering van den sultan van Marokko be sloten heeft eenen buitengewoon commissaris te zenden naar Alhucemas, om de bij de kust- Arabieren in gevangenschap zynde bemanning der Spaansche bark op te eischen. De com missaris is daartoe gisteren uit Tanger ver trokken, op het Spaansche oorlogsschip iVa- varra. De Spaansche courant El Liberal bevat een brief van den directeur der Spaansche Noord- afrikaansche maatschappij, welker terreinen gelegen zyn iD het Mooren-gebied, waar de plundering der bark heeft plaats gehad De directeur ODderschryft het vermoeden dat Mi guel Theresa sluikhandel dreef in wapenen en ammunitie. Daarom komt de directeur op tegen het overhaaste optreden van dB Spaansche regeeting, en hy voegt daarbij dat de Mooren iu zyn district nooit de eigendom men van zijne maatschappij schenden. De Standard verneemt uit Athene dat de berichten uit Kreta steeds ongunstiger worden. De chiistenen worden allerwegen vervolgd, mishandeld en gekerkerd, terw'yl hunne eigen dommen aan plundering blootstaan. De krijgs raden loggen deu gevangen christenen aller wreedste straffen op. De verontwaardiging van het Grieksche volk over dit alles is zeer groot. Volgens gerucht zullen te Batavia en te Honkong Duitsche beroeps-consulaten en te Tschifu een vice-consulaat worden ingesteld. De Nordd. Allgem. Z*Ug. meldt dat vorst Bismarck, dia voor 14 dagen tijdelijk onwel was, volkoroeo hersteld is en weder geheel tot arbeid io staat. Heden begaf zich da staats minister vou Boetticher naar Frmdrichsruh. Gisteren is te Berlyo een gezantschap vaü den sultan van Zanzibar aangekomen. O O S T E Ml IJ K. Keizer Frans Jozef heeft den wensch te kennen gegeven, dat in olficieele kringen niet meer zal worden gesproken over de Boheem- sche koningskroning. De keizer wil daarvan nog niets weten en daarom zal deze zaak wel weer spoedig van het tapijt verdwijnen. 15 U S E A S II. Volgens bericht uit Petersburg is een spoor wegwerker aau het station te Peterhof gedood door eene dynamiet-ontploffing. Een onmid dellijk ingesteld onderzoek heeft tot de ontdek king geleid dat het dynamiet was verborgen ia eene koffer, welke in het station was achtergelaten eu vermoedelijk had moeten ontploffen bij het vertiek van den czaar naar Denemarken. ITALIË. Crispi gaat roet eenige collega's half October naar Palermo, waar hem een groot feest diner zal worden aangeboden. Eene brochure: >l)e waarheid betreffende de Romeinsche quaestie" zal vanwege het Vatikaan uitgegeven, in alle talen vertaald en allerwege verspreid worden. Het werklieden-comité te Turijo tracht to vy» krygan, dat de stedelijke verkiezingen op een Zoodag worden gesteld, opdat de werklieden, ïonder te verzuimen, mede kunnen steramen. De zaak zal in den raad worden gebracht. Kardinaal Schiaffino, een der invloedrijkste leden van het college van kardinalen, is plotseling overleden. Mar. Schiaffino was een boezemvriend van den paus. Hy had een poosje de »Aurora" gedirigeerd, die aanvankelijk verzoening tus- schen Vaticaan en Quirinaal predikte. Hy was 60 jbir oud en sedeit 3885 kardinaal. Te Lucca is een gedenkteekeu voor Gari baldi onthuld. GRIEKENLAND. Volgens telegrammen van Creta te Athene ontvangen zyn een zeer groot aantal personen gevangengenomen wegens samenzwering. In bet distiet Heraelion alleen werd de hand gelegd op 200 personen, waaronder zich ver- soheideoe priesters bevinden. De Metropolitaan diende bij Chakir-pacha te vergeefs zijn protest in. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 25 September. De Kamer behandelde een groot aantal ontwerpen. De ontwerpen tot naturalisatie van J. 3. Verspeik c. s. en F. H. J.Vennemnu c.s. werden zonder debat goedgekeurd, evenals de onteige ning voor de Dreotsclie boofdvaart. By de voorgestetde verhooging der loopende marine-begrooting (voor het pantseidehschip) aarzelde de heer reiner, met liet oog op den onvoldoenden arbeid van het depaitement tan marine in den laatsten tyd de veranttvoor- Ijjuheid voor een uitgaaf van ruun 3 milhoen gulden te aanvaarden. Hij bevalwegens de geringe ei laring onzer binnenland-ciie werven, deu bouw in het buitenland aao. Ook de heer Viruly was tegen deu bouw, als onnoodig. De heer Land was van het tegenovergesteld gevoelen, doch laakte de vroegere prijsbereke ning; het thans geraamd bedrag aciitte hjj voldoende. Spreker verdedigde de door do marioe-adviseurs aangebrachte wyzigingen. De lieer J. E. H. Schimmelpenninck meende datals men den mmister of zyn departement wantrouwde, men een motie moest voorstellen. Hij verdedigde den bouw in Holland. Ook de heer Seret verdedigde de aange vraagde verhooging. De heer Hiotzen meende dat de voorgestelde yerhooging niet voldoende was gemotiveerd. Hij was niet zeer voor bouw ia Nederland. De minister van marine verdedigde krachtig den bouw van het schip op een binnenlandsche paiticuliere werf en gaf zyn volle vertrouwen in de binnenlandsche industrie te kennen. Hy erkent reeds by de begrooting le hebben ge weten dat het schip duurder zou bosten zonder te weten hoeveel. Hoogere eischeu zu'len niet door de bouwende firma worden gesteld en de eigendom van het schip is voor den staat gewaarborgd. Het ontwerp werd daarna aangenomen met 55 tegpn 31 stemmen. De behandeling van het ontwerp tot wijzi ging der Indische begrooting (bouw van twee nieuwe schepen, ten bedrage van f 700 000) is aangevangenhet werd sterk bestreden. Een motie tot uitstel tot bij de Indische begroeting werd vei worpen met 39 tegen 37 stemmen. Morgen voortzetting. (In ons verslag van gisteren was ons abusief geseind dat het amendementGoeman Bor- gesius, tot invoering van leerplicht, vei worpen werd met 43 tegen 38 stemmen; dit moest zijnmet 46 tegen 38 stemmen.) Sohoolwet. Door de commissie van voorbereiding zijn alsnog de volgende wijzigingen op het wetsont werp voorgesteld. I. Uit i,. 9, eersto alinea, van art. 1 van het wetsontwerp te doen vervallen do woorden aan den arrondisseraents-schoolopziener, en d» woorden of anders te vervangen doorof niet anders. II. In art. 44h van art. 1 in plaats van do ver gelijkende onderzoeken, te lezen hel vergelijkend onderzoek. III. In art. 45 van art. 1, in do derde alinea van 2o., in plaais vanhet voorlaatste lid van art, 24, te lezen den maatstaf in art. 24 vermeld IV. In art. 03 van art. 1 in plaats vande laatste zinsnede, te lezenhet voorlaatste ltd/ V. In art. 5 van liet wetsontwerp, vijfde alinea, in plaats van deze bepaling, te lezen de be-> paling van hel derde lid. YI. In art. 5 tan het wetsontwerp, zevende alinea, in plaats van: do vooilaatste alinea, te lezen i het voorlaatste lid.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1