SCHIEDAM, 26 September 188». Eene commissie uit Gedeputeerde Staten dezer p oviocie, bestaande uit de heerenjhr. jiir. H. A. C. de la Bassecour Caon en mr. C, J. E. graaf van Byiandt, vergezeld van den beer mr, J. van de Kasteele, ambtenaar ter provinciale griffie, en bggestaan door den burgemeester dezer gemeente en doodden heer R. O. van Manen, waarnemend hoold-inge- pienr van den waterstaat te Haarlem, hield gisteren ingevolge het bepaalde bij art. 10 der wet van 28 Augustus 4851 Staattll po. 125) ten raadhuize alhier ea«e zitting tot het aanhooren van do bezwaren van be langhebbenden tegen het plan van .aanleg van het wateiververschingskanaal in deze ge meente. Alleen eene commissie uit de Kamer van koophandel en fabrieken alhier, en de heer P. S. Eogering, agent van diverse stoomboot- nndeinemingen, maakten vao de aangeboden gelegenheid gebruik. Dat het van onzen stadgenoot den heer II, J, P, Textor eene gelukkige gedachte geweest i9 aan zjjne zoo gewaardeerde orgel bespelingen eene afwissaling te geven, daarvan Json hy zich overtuigen door de talrijke toe hoorders die hedenmiddag in de Groote Kerk der Hervormden hadden plaats genomen, om zijne aangekondigde orgelbespeling, waar bij hij zich van de welwiileode medewerking van den heer Julius Egeter van Rotterdam verzekerd had, by te wonen. Van het verdienstelijke spel van dan heer Textor als organist, waaróver we reeds meet- ptaleu met veel lof gewaagden, zouden we ditmaal kunnen zwijgen, ware het Diet dat de beer Textor zich heden ook deed kannen ais een zeer bescheiden nccompngnateur, waardoor het tf.Haie geluid, dat de heer Egeoer aan zijn viool wist te ontlokken, volkomen tot zijn recht kwam. Heerlijk schooo klonk reeds dadelijk het «Andante" van S. de Lange, vvaarby de zangerige, gevoelvolle tooen der viool, zich een weg baanden door de hooge gewaiveu van het statige tempelgebouw. Ook het «Avondlied" van Schumann maakte diepen indruk. Doel) treilend bovenal was het »Largo" vau Hiindel. Wie, die een hart heeft dat ook voor nog iets anders dan het alle- duagsche ontvankelijk is, voelde niet een koude rilling door de leden, toen de breede, aan grijpende melodie, die in dat toonwerk van dien giooten meester is weggelegd, hem in de ooreu klonk. Moge het succes dat beide heeran heden behaalden, voor hen een spoorslag zyn, nog meermalen zooveel schoons te doen genieten. Een woord van dank aan beiden voor het terne genot dat zij verschaften, alsmede aao het keikbesluur, dat, waar het kerkgebouw zóo aan de kunst dienstbaar kan worden ge maakt, niet aaizelt daartoe zijne medewerking te verleenen. Dr. Legner te Loosduinen vierde gisteren zgn 50-jarig arnbtsfeest als geneesheer. Den algemeen geaclueu man, die tevens 40 jaien zitting heeft in den gemeenteraad, wer den vele blijken vau waardeering en belang stelling gegeven. Omtrent plannen der regeering betreffende de belastingen, sein ijlt de iV. JS. Ct. «Al wat meu up bet gebied der belastingen schyot t« wachten te hebben, ia de wgziging in de helling van invoerrechten. En «over het vetre van onbeteekend bediag", daaruit te verkiijgeu, wordt reeds bij voorbaat beschikt, tot dekkiug o, a. van de uitgaven voor de scmwlwet. In plaats dus van verlichting van nruk, vernoogiog van lasten, Watderegee» rmp voor heeft met de grondbelasting, voor zoover de ongebouwde eigendommen betreit, weet men èn uit de discussie over de school wet èo uit de troonrede. Ook dat komt neer op vetwaring van lasten. Uit de troon» ede vi'i'. up tu maken, dat het hoogere bedrag, uit de grondbelasting ta verkrijgen, zou worden bestemd tot tegemoetkoming aan da gemeen ten. In dien geest heeft de minister van Financiën zich ook uitgelaten bjj de behande ling der schoolwet. Maar in begrootingsrede is van de grondsbelasting geen sprake, ea schyot de tegemoetkoming aan de gemeenten elders gezocht te worden, en wordt de hulp aao de gemeenten alhankeljjk gemaakt, niet meer van de grondbelasting maar vau de.. overschotten! En da «vermindering van las ten", die het gevolg zou kunnen zyn, niet van eene betere verdeeling der lasten (daar aan deukt deze regeering zelfs uietl), noch van ingrijpende bezuiniging, üiaar van overschotten zij zaljalleen ten bate komen van enkele ge meenten. Heel de overige bevolking zal hoogere lasten hebben te dragen hooge invoerrechten (zij het dan snaar de bestaande tarieven"), en hoogere grondbelasting, Zuo zuilen dau ai de fraaie beloften en voorspiegelingen aan de stembus in vervulling komen I" De Standaard pleit voor de invoering van persoonlijken dienstplicht. Zy acht een mili- tinleger uit alle rangen en standen des volks een noodzakelijk kwaad. Als we zien, hoe de legers zonder rempla- f.autenstelsel tot dusver nog altoos de legers met remplapantenslelsel onbarmhartig en op verpletterende wjis geslagen hebben, dan, zegt het blad, missen wjj metterdaad den moed, om ons vaderland aan de proefneming met het laatste te wagen. Zelf de machtige stalen als Oustenrijk en Frankrijk, militaire machten vao den eersten raug, zjju door het kleinere Piuisen, straks door andere Duitscbe staten geholpen, zoo red deloos en hopeloos geëcrasseerd, dat ze geen vinger meer vei roeren konden, en beiden hadden hun leger naar het remplapaotenstel- se) ingericht. Na Saduwa begrijpt Oosteuryk dan ook, waarin zy u dwaasheid school, laat op eens dit foutieve stelsel los eu voert terstond den persoonlijkeu dienstplicht in. En na Sedan ziet ge Frankryk evenzoo met het remnln- yantenstelsel bi eken, en met een energie, die uw bewondering wekt, het Pruisische stelsel invoeren. Welke grond is er dan om te meenen, dat Nederland teu dezeo alleen een uitzondering op den regel zal maken Wel gevoelen wy zegt het blad wat er tegen is, eu wij achten de bezwaren, dia het thans schier, overal aangenomen stelsel drukken, niet geringja, al gevoelden wjj die zelveu niet, wij zouueu uit eerbied vooranderer bedenking niets liever doen dan uit den weg gaau. Maar wjj herhalen hethet is hier geen quaestie vau liever of met liever. De Standaard overdraft echter hare rede neering doar de opmeiking, dat wanneer onze mogeljjke vjjaud ook de vrouwen in het geweer riep, hel ons hoegenaamd niets zou baten, of wy al oordeelden dat vrouwen niet vechten mogen. Door zulk eene overdrjjviug bestrjjdt De Standaard hare eigen stelling. Als de «moge lijke" vjjaud eens vao oordeel was dat ge leerden, geletterden, kunstenaars, predikanten, kapitalisten, advocaten bij voorkeur m bet vuur moesten worden gebracht, zou bet ons dan ouk «hoegenaamd mets bateu", als wjj oordeelden dat wij vau oo»deel verschilden? {Arnh. Ct.) Mr. F. baron vun Hogendorp, hoofdredac teur van het Dagblad, is overleden. Door de verkiezing van jhr. F, X, I. van Nispen tot Panneiden tot lol van de Eerste Kamer moet voor het district Zevenaar een nieuw lid vour de Piovinciale Staten van Geldeiland gekozen worden. Iu eêDe particuliere Crnesponderitie aan aan de iV, Jtott. Ci. uit Weeaen van 22 dezer Jezcn wij het volgende: Prins Alois Liechtenstein heeft liet voorzitter schap van liet centrum neergelegd. Tot dit besluit is hij gekomen door do zegepraal dor jong-Czochm bij de laatste verkiezingen, waardoor eone ver andering der tegenwoordige onderwijswet en het clericaliseeren der volksschool zoo goed als on mogelijk is geworden. De door hem gewenschto veranderingen toch zijn niot anders te verkrijgen dan met de hulp der oud-Czechen, dat wil zeggen der conservatieve Czechische partij, waarvan dr. Ricger het hoofd is. Maar dezen zijn nu juist, na het succes der liberale jong-Czcchen, minder dan ooit geneigd den «zwarten prins", zooals Alois Liechtenstein dikwijls genoemd wordt, aan de vervulling van zijnon lievelingswensch to hel pen, omdat zij don gevaar Ioopcn nog grooter nederlaag bij de stembus te lijden. Eone eerste episode in den strijd om de school, die thans door de ovoi winning dor liberale ele menten in Bohomen althans voorloopig ten nndcela dor clericalen beslist is, was de schitterende rede voering van den leider der jong-Czechen, dr. Gregr, die glooiende van verontwaardiging don prins toeriep: swat heeft rnijn aim volk gedaan, dat ge hot zijne school ontnemen wilt?" In dit duel van welsjirckendheid leed prins Liechten stein reeds aen eerste nederlaag, welke thans door de kiezers in Bohemen zoo krachtig is be zegeld, dat hij het strijdpeik moet verlaten. Do strijdbare prins Liechtenstein heeft, trou wens, een zeer moeielijke positie ingenomen- Behalve in de Alpenlanden wsnscht men in Oostenrijk nergens "erandering der schoolwet. Prins Liechtenstein echter, met hart en ziel het denkbeeld eoner door en door kerkolijke school toegedaan, had verklaard niet te zullen rusten, vooraleer aan het volk, dat hem had afgevaar digd, zijn heiligst recht, d. i. de katholiek-confes- sioneole school verleend zou zijn, en dit levensdoel trachtte hij to bereiken, door met zijne ultrn- clericule geestverwauten de groepen der rechter zijde trouw tegen de liberale Duitsche meerder heid bij te staan, in do hoop in ruil daarvoor zijne confossioneelo school te zuilen krijgen. Hoe wel zelf een Duitscher, heeft hij, ter wille van zijn doel, allen nationale opwellingen hot zwijgen opgelegd en tot alios zijne tnodowerking verleend, wat don Dnitschers in Bohemen een doorn in het oog was. En nu loten de Czechen hem in don steek! De prins zal nu misschien toch wel tot hot inzicht komen, dat in deze eeuw do ver vulling der zuiver clericale wenschen onmogelijk is. Zijn broeder Alfred van Liechtenstein is roods vroeger tot dit inzicht gekomen en heeft do staatknnde den rug toegekeerd: misschien zal dc leider dor centrumpartij dit voorbeeld wel volgen. Naar aanleiding van de opruiing van socia listische zijde, is thau9 te Rotterdam op ver schillende plaatsen een biljet aangeplakt, ge richt aan da werklieden voor het laden van schepen en stoombooten, waarin wordt go- wezen op de verdiend wordende weekloooen, welke aan de geregelde beurtbooten afwisso- len van f 12 tot f 20 en meer per week op graaubooten I 3.(50 per dag en op ertsbooten f4 a f5 per dag. Indian deze bediagen, zoo wordt teiecht in dit biljet gezegd, altjjd thuis worden gebracht, zal de vrouw toch wel niet mopperen en de lundeien gebrek Igden. Hoe komt het dat byua alle kroeghoudeiswaar het werkvolk veel komt, spoedig in eigen huis (zitten, en dat meuig werkmansgezin klaagt, ja gebrek lijdt? Hebt gy daarover wel nagedacht, voor gy er u toe leeudet om mee te doen? Wie zjju uw leidslieden in dezen? Kent gy ze? Ontevredenen worden overal gevonden ea zullen er zyn zoolang de wereld bestaat. Maar moet de ordentlyke, goed gezinde zich leeneu om die enkele, nooit tevreden te stellen personen te helpen en daarvoor zich iu de waagschaal te stellen van te verliezen wat men nu heeft? De handel, de scheepvaart heeft uwe krach ten noodig, maar hebt gy omgekeerd ook niet uoodm dat handel en scheepvaart bestaat en bloeit? Het stellen van liooger loon zal den toe vloed van werklieden vun buiten af niet keeren, maar doen toenemenen zal daarmede dan de toestand beter worden Wacht u voor opruiing van een kant die meeDt het alleen geluk auubreogend socialis tisch geloof te bezitten.. De toestond van den gekwetsten majoor bij rieu geneialen staf, Froger, is, ofschoon langzaam vooi uitgaande, thaus van dien aard, dat genoemde officier zyne werkzaamheden weldra zal hervatten. Vermoedelijk zijn, behalve een jongmensch uit Scheveniugen, nog twee Nederlanders bjj de ramp van Antwerpen omgekomen. Den 12o heelt men nog drie lijken gevonden zonder hoofd. Een daarvan werd herkend aan de stukken kleerstof, die het aanhad. Onder de lijken bevindt zich dat van een jong meisje, naar schatting 20 jaar oud, def tig gekleed, hebbende een zyden jacquette aan, een bemd met kantjes en een keuraiyf met gele zijde gegarneerd. Daar niemand dit lijk herkende eu ook niemand het kwam op- eischen, dacht men niet anders dan dat het van eene vreemdelinge \va°. Naar aanleiding hiervan schrijft het Tlblr van Anltodat op den dag van de ramp eeu koetster uitgereden was met een heer en eene dame, Hollanders, en beiden nog zeer jong, Zy bezochten de haveninrichtingen; maar naby de plaats, waar da ramp een oogenblik later plaats had, gekomen, stapten zij uit. lieten den koetsier wachteD eu gingen te voet verder. De koetsier werd van zyn bok tegen den grond geslagen, bedwelmd opgenomen en naar her. gasthuis gebracht, dat hy echter spoedig verliet. Van de Hollanders hoorde de koetsier niets meer. Is de jonge welgekleede doode van het- gasthuis, door niemand herkend, wellicht niet de Hollandsche dame? De kleeren van het bovenlijf liggen ter be zichtiging voor de familie op het politie-bureau. Een gerucht, dat twee inwoners van Kapelle (ZeelaDd) by de ramp zyn omgekomen, is reeds door. de Midd. Ct. op goede gronden tegengesproken. De verongelukte Scheveningsche bomschuit Qijsbert Cornells van den reeder P, Haring schijnt thans in zee rond te zwalken. Door twee Scheveningsche bomschuiteu is dezer dagen gezien, dat twee Vlaardingsche loggers- hun booten uitzetten, naar de Qijslert Cornelif voeren en daar een groote paiiy touwwerk en vele scheepsbenoodigdheden uit bet voor onder buit maakten. Naar wjj vernemen is de vrouw van den voortvluchtigen klork vau den rijksbetaal meester te Arnhem, die eene groote som geld mopt hebben outvreemd 1 men spreekt van ruim f 12000 Dinsdag door de politie aangehouden en in arrest gebracht. Dit geschiedde ook met een echtpaar, dat veel' bij Mulder aan huis kwam. Deze drie personen zullen zich ter zake van heling van het gestolen geld moeten verantwoorden. Het vermoeden bestaat, dat de «voortvluch tige" eigeolgk nog hier in de stad zou ver toeven, en de politie moet dan ook in dien zin maatregelen hebben genomen. Volgens zeggen zou hy vermomd zijn in de kleeding van een Brabantschen boer, met pet, blauwe kiel eu klompen, terwyl hg zgn baard zou hebben afgeschoren. Arnh. Ct.) Een mede-verdachte van de brandstichting in het armhuis te Drachten heelt zich door ophanging vau het leven beroofd, Bottordam- Dinsdagavond werd io is groote zaal der sociëteit «Harmonie" te Rot terdam een vocaal eu instrumentaal concert ge geven ten voordeele van de slachtollers van dff ramp te Antwerpen. De heer II. Snel alhier had de leiding op zich genomen terwijl de heeren E. Kosmau, viool, A.Verhey, piano, R. P. v. B., bariton, mej. Marie S&uveur, alt, benevens het kinderkoor der werlieden-vereeiiigiog «Cres cendo", bestaande uit 18ü kinderen, en een goed orkest hun belangloozs medewerking verleenden. Een keurig programma werd uit gevoerd, waai van de cantate «Vrij af'.vanD.M. Muaidrink, muziek van Henri vruden Berg, door hst kinderkoor op uitmuntende wyzu

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2