iegrooting tot opr'chtiog van landbouw- proefstations in Indië, door er een te vestigen aao 's lands plantentuin te Buitenzorg (met de noodige personeelvergrooting) door den hser VaoNunen, die ertegen, en den heer Levys- sohn Norman dia er vóór was. Daarna had de eindstemming plaats over de schoolwet en werd deze aangenomen met 71 tegen 27 stemmen. Tegen stemden de heeren Visser, TakKer- d'yk, Goeman BorgesiusVan der FeltzBool, Hartogh, De Beaufort, Lieftinck, Van der Kaay, Schepel, E. Cremers, Van DeldeD, Goekoop, SmidtVeegens, Heldt,Van Houten, Domela Nteuwenhuis, Rutgers, Norman, Land, Zyiker, Be Meijier, Znaijer, Smeeuge en Viruly. Zeventien liberalen stemden met da rechter zijde voor. Afwezig waren de heerenVan Iierk- wyk eu De Geer. Vooraf had de commissie van voorbereiding eenstemmig do aanneming in 's lands belang aangeraden. By de opmaking der nominatie voor een raadsheer in den Hoogen Raad werden gekozen tot eersten candidaat mr. Haolo, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage; tot tweeden candidaat het Kamerlid mr. Huber en tot derden candidaat mr. Van Bemmelen raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. Na debat is het ontwerp tot uitbreiding van het personeel voer 'siijks plantentuin te Bui tenzorg met het oog op het proefstation, aan genomen. Morgen zyn de andere ontwerpen aan da orde. Offlcleole Mededeeltngen, By kon. besl. van 25 Sept. is S. E. IJpej benoemd tot burgemeester der gemeente Ketel en Spaland. SCHIEDAM, 27 September 1881). Den in October zal de winterdienst langs deu Hollandschen spoorweg aanvangende treinen vei trekken alsdan van Schiedam: Naar Amsterdam: 6.17,8.06,10.47,11.41, ■2.59, 3.44, 5.26, 7 38 en 8.59. Naar 's-llage: 12.32. Naar Leiden 9.57, staat in verbinding met Amsterdam, le en 2e k)., die 11.2 uit Leiden vertrekt, 10.09 en 11.35. Naar Rotterdam7.41, 8.53, 9.20, 10.02, 11,11, 11.29, 12.58. 1.34, 3.15, 4.27, 5.05, «.50, 8.01, 9.09, 10.40 en 11.44. Nanr den Helder: 8.06, 10.47.11.41,2.59 en 7.38. De edelmoedige sympathie in Nederland betuigd jegens de familiëa der slachtoffers van de ramp te Antwerpen, heeft de leven digste dankbaarheid opgewekt by den koning der Belgen, bij zijne regeering en in het ge heels land. De Belgische gezant, baron d'Anethan, is belast geworden aan het Nedertandache gou vernement de gevoelens van oprechte dank baarheid van België over te brengen. Het is te verwachten dat de werkzaam heden der herziening van de belastbare op brengst der ongebouwde eigendommen in de onderscheidene schattingsdistricten van het ryk m 1889 voltooid zuilen worden. In 1890 zal een aanvang gemaakt worden met de overbrenging der uitkomsten van de herziening in de kadastrale leggers, bij de gemeentebeduren en ontvangers der registtatia berustende. Nanr aanleiding vau de toepassing der diankvret is door den minister van justitie eene circulaire gericht aan de heeren procu reurs-generaal, fuogeerende directeuren van ryk«politie. Da minister zegt daario: Dat mat gestrengheid wordt gewaakt tegen oveiHellingen van de wet tot regeling van den kleinhandel in sterken draok en tot beteu geling van openbare dronkenschap, kau niet anders dan mjjae goedkeuring wegdragen. Zelfs zou ik hier en daar het toezicht op de naleving van het verbod tot verkoop van sterken drank in het klein, zonder de ver- eischte vergunuing, nog wenschen veischerpt te zien, opdat die verkoop, welke in sommige streken in vry grooten omvang schjjnt voor te komen, worde te keer gegaan. ïlntusschen mag daarbij nooit op zoo danige wijze door de politie worden te werk gegaan, dat zy aanleiding zou kunnen geven tot het verwijt overtredingen uit te lokken. Dit laatste is allerminst hare roeping. Zy bepale zich tot het opsporen en constateeren van overtredingeu. »Deze hare taak belet evenwel niet, dat politie-ambtenaren, indien vermoeden bestaat dat deze of gene zich aan ongeoorloofden verkoop van sterken drank schuldig maakt, onder 2ekere omstandigheden zelf mogen be proeven in hoever dat vermoeden juist is, onder andere door zelf, niet in uniform gekleed en dientengevolge onbekend bjj den verdachte, eene hoeveelheid drank te be stellen. Volgt op hunne bestelling hetzjj eeue weigerend, hetzy een weifelend antwoord, dan behoaren zy niet verder aan te dringen." De minister verzoekt heeren procureurs generaal hiervan de onder hen ressorteerende ambtenaren te willen in kennis stellen en te zorgen, dat dienovereenkomstig worde ge handeld. Zoolang de schoolwet aan de orde is, wordt een eigenaardige pennestryd gevoerd tusschen twee Limburger blaadjes, het ïVenloosch Weekblad", dat als orgaan van den heer Haffmans grooten invloed bezit, en de >Limburger Koerier", het goedkoope volks blad, dat door zya oplaag van meer dau 10,000 exemplaren in Limburg een groote kracht vertegenwoordigt. Laatstgenoemd blad heeft terstond de schoolwet bestreden, omdat zy de neutraliteit der openbare school onaangetast laat. De heer Haffmaos daarentegen tracht zijn geest verwanten te verzoenen met het behoede- van art. 33 door de bewering, dat de open bare school in Limburg niet neutraal is, maar eeu katholieke school. Men moge, beweert hij, gepoogd hebben haar te neutra- liseeren, het is niet gelukt, en ouder het tegenwoordige ministerie zal het nog veel minder gelukken, zal het niet eens meer beproefd worden. Hjj acht da openbare school voor jongens zeer bruikbaar, en hjj zou 't een ramp achteD, ais Limburg geuoodzaakt werd op groote schaal bijzondere scholen op te richten. Nog meer is hy voor de toekomst gerustgesteld, nu zelfs een liberaal, als de heer Ruyaards, ioader eenige tegenspraak van de zjjda zjjner geestverwanten, voor relatieve neutialiteit heeft gepleit. Zoo 'n liberaal zou bij bijna willen ombelzen. De redactie van de iLimburger Koerier" denkt er heel anders over. De school moge in Limburg niet overal absoluut zjjn, zoolang art. 33 ii de wet staat en moet worden uitgevoerd, is zy voor katholieken slechts in geval van nood bruikbaar. Zij valt den heer Haffmans nogal kras aan en brengt hem in tegenspraak met het mandement der bisschoppen. Naar haar eigen verklaring heelt zy II. morsdood geslagen en zij besluit haar moordpartij met deze conclusie: sWeg met de godloosheid der openbare school! Weg met art. 33! Weg dus ook met allen, die zicli verbonden hebben niet meer tegen art, 33 te strijden!" Naar de N. 12. Oi. gisteren in haar avond blad mededeelde, is de werkstaking van de sjouwerlieden der stoombooten thans een vol dongen feit. Tot zells de graan- en ertswer kers hebben den arbeid geslaakt. Vrijwillig is oit evenwel van den kant van een groot aantal sjouwerlieden het geval niet geweest. In den vroegen morgen was aau onderscheidene booten het wei kop de gewone wjjze hervat-, aan de eene boot omdat het volk volkomen tevreden waa met het gewone loon, aan de andere omdat de eisch om loonsverhooging van 20 op 25 ct. per uur reeds eenige dagen geleden was toegestaan. Dit alles werkte echter de plannen van de werkstakers tegen. Zy kwamen daarom by sen, en trokken gezamenlyknaar de aanlegplaatsen der stoombooten, waar zich op dat oogenblik geen voldoende politiemacht bevond. Het volk, dat rustig aan den arbeid was, liet zich schrik aanjagen door de bedreigingen van de werkstakers, en staakte op zyne beurt het werk, niettegenstaande het, gelyk gezegd, óf reeds de verhooging vau icon had bekomen óf die niet eens verlaDgde omdat het gewone loon hoog genoeg was. Weldra heerschte dientengevolge op do rivier en laogs de kadea Zondagsrust. Alleen de Amerikaansche stoom vaartmaatschappjj had nog volk aan het werk, terwyl de Har wich boot, thans beschermd door eene vol doende politiemacht, met hare eigen equipage aan den arbeid was om althans de aan be derf onderhevige goedereu, zooals geslacht vee enz., aao boord te nemen en daarna de reis te aanvaarden. Later, des namiddags, werd het ook op het terrein van de Amerikaansche stoomboot maatschappij woelig, met bet gevolg dat, Daar wij vernemen de directie het werkvolk huiswaarts moest zenden. Laogs de kaden van de Boompjes tot aan de Westeikade begon van lieverlede mede veel drukte te heerschen, waartoe niet slechts de werkstakers, maar ook een aantal nieuwsgie rigen het hunne bjjdroegen. Bijna al de booten aan de kade der Boompjes waren nu aan het laden en lossendoch slechts met eigen equipage en eenige werklieden die by haar vast in dienst zjjn. Tegen dit laatste trachtten de werkstakers in verzet te komen. Zoo brachten zij een oploop teweeg voor de boot der Nedeil. stoombootmaatschappij en dedeo bedreigingen hoorenmaar het werk op de stoombooten aan de Boompjes werd niettemin voortgezet en alles liep ten slotte rustig af. De stoombooten op stroom konden laden noch lossen, daar geen werkvolk was opgekomen. Op het oogenblik waarop dit blad tor perse gaatheeft de toestand zich weder gewijzigd. Ooder den druk van de weikstakende menigte, is aan al de booten de arbeid weder gestaakt er wordt ook met eigen equipage niet gewerkt. Een later bericht luidt: De Seagull heeft gisteren in den vroegen avond, hoofdzakelijk met de hulp der equipage, en onder bescherming van de politie, een gedeelte lading iDgenomen, en is toen dadelijk naar Huil gestoomd. In het vergaderlokaal der sociaal-democraten werd eene gesloten vergadering gehouden, en het scheen dat sommigen verwachtten dat socialisten en werkstakers daarna eeoen op tocht zouden houden. Er hadden althans eenige nieuwsgierigen op de Hoogstraat en by de Iloofdsteeg post gevat. Zij die de ver- gaderiog hadden bijgewoond, giogen echter zonder meer na het sluiten der bijeenkomst terstond uiteen, hetgeen niet belette dat nog een uur daarna zeker wel een paar honderd nieuwsgierigen de komst van den stoet onder de viaduct vóór het vergadeilokaal afwachtten. Door eeu en ander heerschte er eenige woelig heid, maar het bleef overigens overal in stad volkomen rustig. De boot- en scheepwerkers hebben in hun program van eischen de volgende wijzigingen gebracht: lo, dat voor alle soorten vaneits wordt gevergd 6 cent per lost2o. voor spoorwegrails en slakkenmeel IVs cent per last. De vereenigde expeditie- en beurtwerkers eischen: f2.50 per dag van 7 tot 7 uur met éen uur schafttyd, en des avonds na 7 uur 25 cent per uur. De toestaad is heden van nog ernstiger aard, bljjkens onderstaande berichten, welke wjj aan do Af, 22, Ot. ontleenden: De werkstakers hebben hedeu vrij wat tumult veroorzaakt. In plaats van zich rustig te gedragen hebben zij hedenochtend overal getracht den arbeid aan stoombooten en vaartuigen te doen staken, waar die met eigen volk werd verricht. Reeds in den vroegen morgen gaf dit tot eene botsing met de politie aanleiding aan de Westerkade, waar de stoomboot op Goole begonnen was lading in te nemen. Aan boord van het gisteren van Huil hier aangekomen stoomschip Edith was men gisternamiddag genoodzaakt den arbeid te staken door de bedreigingen der losse sjou wers, die tevens dreigden dat zy den volgen den dag zouden terugkomen. Toen de beman ning hedenochtend bezig was, kwam dezelfde bende dan ook terug, de werklieden drei gende hen aan riemen te zullen snijden, waardoor deze zoo bevreesd werden dat zy den arbeid staakte, Gisteren na den middag begaven zich onge veer veertig werkstakers aan boord van het op stroom aan boei 5 liggend Engeisch stoomschip John Readheadvan Petersburg, dat met eipen volk bezig was graan in de langs zijde liggende lichters te lossen. Met geweld dwoDgen zij da arbeiders het werk testaken en sneden zelf het los gerei van boven met messen door. Naar wy vernemen heeft deze wandaad, waarbjj de Eogelsche vlag werd geschonden, reeds aanleiding gegeven tot het- indienen eener klacht by den Britschen ge zant te 's-IIage. Heden in den voormiddag nam de zaak nog ernstiger verhouding aau. De stoomboot Era, die, ter hoogte van de Pottebakkerssteeg, aao den wal lagwas met eigeo (Engeisch) volk aan het werktoen een troep werkstakers kwam aanzetten om dit met geweld te belet ten. De politie, die daar het terrein had afge zet werd aangevallen. Een agent werd bjj de keel gegrepennaar een ander werd met eeo zwaar stuk hout eeo slag gericht, enz. De- politie zag zich toen verplicht tusschen beiden te komen. Er ontstond een gevecht,waarbjj de werkstakers werden teruggedreven. Som migen kregen lichte wonden. Drie hunner gekwetsten werden op de Era zelve opgeno men en verbondenwaarna zy zich verwij derden. i De troep liep naar de Leuvehaveo, zag" daar eeno schuit met telhouten, maakte zich van een deei er van meester en keerde naar de Boompjes terug, doch het kwam gelukkig' niet tot een tweede treffen, waartoe meer rustig gezind werkvolk het zyne schijnt te- hebben bjjgedrageo. Inmiddels had de burgemeester de comman dant van het garnizoen en den hoofdcommis saris van politie bij zich doen komen, en werd op ziju last de kennisgeving afgekondigd en aangeplakt waarbjj samenscholingen verboden zijn. Gelijktijdig werd de klok van den grooten toren geluid, die de schutterij ooder de wa pens riep. Schutters en officieren snelden van alle kanten naar de verzamelplaats, het beursgebouw, waar gelijktijdig met het op- stelleo der schutterij, beurs gehouden werd, liet beursgebouw was aan de voorzijde tot aan de viaduct afgezet door mariniers, die echter aan het verkeer zijn vrijen loop lieten. Na het eindigen der beurs trokken de mari niers naar de kazerne terug. De schutterij trok grootendeels naar het entrepot in de Boompjes, waar zy op het binnenplein tot-, patrouilles werd gevormd, waai bij ziel) de politie aansloot, Die gemengde patrouilles- begonnen zich weldra laogs de voornaamste kaden te bewegen ten einde de orde le hand haven en de proclamatie des burgemeesters te doen naleven. Op da rivier varen heen ea weder roei- booten, door stoombootjes gesleept met ge-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2