Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Recli tz aken. Volgens opgave van >Bure*u Veritas" ï\jn in de maand Aug. 1889 verongelukt de volgende schepenvan Duitschland 8, Amerika 46, Engeland 44, Oostenrijk 1, Brazilië 4, Chili 1, Denemarken 3, Spanje 4, Fraukryk 6, Nederland 4, ItaliëS, Noorwegen 9, Rusland 5, Zweden 3, totaal 404, waaronder 3 ver miste. In dezelf Je maand verongelukten 20 stoom schepen van Duitschland 2, Engeland 15, Spanje 1, Nederland 1, Rusland 1. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw- school te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand September jl. 84.45 mM., tegen 30 mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Een ongeluk dezer dagen eenen ambtenaar bij de belastingen te Rotterdam overkomen, wordt door een der bladen in verband ge bracht met de werkstaking. Naar wij ver nemen, heeft dik ongeluk zich volgenderwijze toegedragen Op de stoomboot op Hul!die Donderdag zou vertrekken, wilde men nog op het laatste oogenblik eenige vaten rollen. Daar er gebrek was aan werkvolkhielp da visiteur een handje. Het sch'y'ot dat hy daarbij gestruikeld en in het ruim gevallen is, zonder dat iemand bet gewaarwerd. Toen de boot. op de plaats van bestemming aankwam, vond men zyn lyk in het ruim op de vaten. (2V, R. Ct Eene juffrouw aan de Nieuwstraat te Dor drecht, dio Zondag haren onder dienst zynden zoon met verlof verwachtte, geraakte by het zien van den jongeling zoo opgewonden vau blijdschap, dat zy door eene beroerte werd getroffen en kort daarna den geest gaf. {D. Ot.) By den bakker K,, in de Watergraafsmeer, is Zondag bij het kleeden van de kinderen een driejarig knaapje van een stoel op een theestoof met water en vuur gevallen. Het kind is Maandagavond aan de gevolgen zijner brandwonden overleden. Zaterdag jl. had te Sneek een twaalfjarige jongen die reeds meer dan eens gewaarschuwd was onder het ryden niet op de tramwagens te klimmen, het ongeiyk by het plotseling uitstjjgen op da rails te vallen. Een der rij tuigen ging over zyn lichaam heen en scheidde letterlyk het hoofd van den romp. Ook te Oosterwyk is eene vrouw het slacht offer geworden van twee jheeren", die ten harent een depot van Haarlemmerolie wilden oprichteu. De vrouw ontving voor f 38 eeoige fleschjes, met het etiquetïHaarlemmerohe", die later bleken eenvoudig slaolie te bevatten. Behalve dat zij haar geld kwjjt is, heeft zy 's avonds het zeer twijfelachtig genoegen gehad eene serenade van de straatjongens te ontvangen, die haar met het welbekende ^Haarlemmerolie lied" begroetten. Hek eiland Marken is door da noordwes telijke stormen onder water geraakt. Het verkeer tusschen de buurten moet door bootjes worden onderhouden. In de omstreken van Deventer hebben twee heeren in 4 dagen 100 stuks patrijzen ge schoten. Door een jager uit Diepenveen werd reeds Donderdag een houtsnip geschoten, hetgeen buitengewoon vroeg is, Edison's verbeterde phouograaf zal binnen kort hier te lande worden geïntroduceerd door den heer F. Stieltjes te Amsterdam, die met de exploitatie in Nederland is belast. Eigen Haard bevat de poitretten van zes in den loop van dit jaar op Atjeh gesneu velde officieren, waaronder ook de drie van het gevecht op 26 Juli jl. Botterdam. Gisteravond hield deafdee- ling Rotterdam van'het »Algemeen Neder- fandsch Werkliedenverbond" eece vergadering in het Verenigingsgebouw aan den Goudsche- weg, waartoe uitsluitend waren opgeroepen de werkers aan da stuombooten met aanver wante vakken, die leden zyn van het werk liedenverbond. Ook in deze vergadering was de slotsom der besprekingendat men het werk niet zou hervatten voor aan de eischen der werkstakers was voldaan. Rotterdam. Over het algemeen is de toestand aan de kaden en ook op stroom heden verbeterd. Aau de Boompjes, Willems kade en Westerkada wordt aan alle booten gewerkt, met uitzondering van een enkele. Op Fyenoord wordt op alle schepen met sjouwerlieden gewerkt, behalve op de erts en graanbooten. Ook zyn de werkzaamheden aan de Ned.-Amerikaaascha en Rott. Lloyd in vollen gatig. Aan het Rynspoor werken de zandwerkers geregeld aan de ertsbooten door. Op stroom liggen twee oorlogsvaartuigen, de Rhenus en de stalen kanonneerboot no. 3. Deze hebben steeds een sloep bemand ter beschikking van den havenmeester, waar van de matrozen met geweren gewapend zyndie tevens order hebben om, wan neer personen tegen den wil van den gezag voerder aan boord willen komen, tegen hen met de uiterste gestrengheid te ageereu. Overdag V8ren voortdurend stoom- sloepen de rivier op en af, bemand met haven politie, landpohtie, met gewapende matro zen en mariniers van de oorlogsschepen. Des nachts vaart de stoomboot Havendienst met gewapend volk de rivier op en af. Voldoende macht van politie en schutterij was op de Westerkade en Willemskade aau- wozig, ofschoon de afsluiting niet meer zoo uitgebreid was. (N. H. Ot Haarlem. Een paar personen vonden dezer dagen alhier op straat een bankbiljet van f40, met welk geld zy zoowel daar ter stede als te Amsterdam goedeD sier hebben gemaakt. Dit is echter bekend geworden en thans is tegen hen proces-verbaai opgemaakt wegens verduistering, dewijl gebleken was dat het geldswaardige papier door een slagersknecht was verloren. Apeldoorn. De hertogin van Albany is gisteren met gevolg te kwart voor tienen met een extra trein alhier aangekomen. H. M. de Kooingin ontving haar aan het station. De hertogin vertrok des namiddags met den gewonen trein van 5/19 weder, Utroclit. In de Zaterdag alhier gehouden jaarlyksche vergadering van den Nederland- schen cricketbond is een nieuw bestuur be noemd. Tot voorzitter is gekozende heer C. M. Pleyte Fzn., tot vice-voorzitterde heer Piepers, en, na diens bedanken, de heer Heckmeyer, tot secretaris: de heer Coster, tot penningmeester: de heer Paremor, tot adj.-secretarisde heer ïsbrüeker, tot leden de hb. Von Faber en Proost. Blykens het uitgebracht verslag telde de bond 241 gewone en 5 eereleden, benevens 9 donateurs. De kas bezit een batig saldo van f 147.6 H/z. De bruidssluier van prinses Sophie van Pruisen is in de Silozischo kantwerkschool gemaakt. Hij is 3 meter lang en 1.5 m. breed. Ruim 200 kant werksters zijn vier maanden lang met het maken van dezen kostbaren sluier bozig geweest. Op den spoorweg KasseiPaderborn is eene wegwachteres met haar kind, een dochtertje dat zij voor de machine wilde weghalen, overreden; beiden werden terstond gedood. De EifTeltoren, die niet minder dan 7,000,000 frs. heeft gekost, had .op 24 September reods 5,045,146 frs. aan ontvangsten opgeleverd. Te Stutgart had gisteren eene botsing plaats van con spoortroin met eene locomotief, waardoor drie personenwagens vornield en 7 personen gedood en 43 gewond werden, onder welke S lichte kwetsingen hebben gekregen. In liet vilayet ICossowo (Turkije) heefteen groote wolkbreuk zware overstroomingen veroorzaakt; 300 woonhuizen, 41 winkels en magazijnen, 2 moskeeën, 2 scholen en 1 synagoge werden ver nield. liet verlies aan mensciienlevens is betrek kelijk zeer geringslechts twee personen kwamen om het leven, terwijl evenveel gekwetst worden hoofdzakelijk is deze afloop aan de flinke houding der militairen on der politio te danken. Ook in een ander deel van liet Balkan-schior- eiiand heeft een watervloed een groot ongeluk veroorzaakt. Op den Servischen spoorweg is tusschon Nisch en Pivot oen 15 meter lange spoorbrug over do Nisclmwo ingestort. Do Sneltrein van Konstantinopel was juist voorbij, liet door gaand verkeer is voor minstens 4 weken gestremd. »IIoe menigeen is rijk en weot liet niet" dachten we onwillekeurig bij het nazien van de lijst der onafgehaalde hoofdprijzen op Turkschc loten gevallen, voorkomende in bet NiéuwAlg. Eff. bU van 27 Sept., waaronder 3 fr. 600,000, 7 fr. 300,000, 4 fr. GO,000, 2 fr. 25,000, U fr. 20,000, 0 fr. 10,000, 24 fr. 0000, 60 fr. 3000, 30 fr. 2000, 51 fr. 1250 en 298 fr. 1000, totaal 511 hoofdprijzen, tot een gezamen lijk bedrag van fr. 5,305,750, gevallen op loten, die zich nog altijd in handen hunner be zitters bevinden, welke bezitters geen kennis dragen lioo groote sommen misschien reeds jaren voor hen gereodliggen. Al geschiedt de betaling ook slechts rnot 58 pCt., dan vertegenwoouligcn zij alleen do kleinere prijzen onder fr. 1000 zijn in de lijst niet vermeld hot respectabel bedrag van fl,461,734,127», (UW.) WEM 1I&AC»2 October. Tweede Kamer, De heer Verniers van der Lorff hul digde de nagedachtenis van het overleden medelid Greeve, die door trouwe plichtsver vulling als kantonrechter en kamerlid uitblonk. Goedgekeurd is het wetsontwerp houdende nadere bepalingen betreffende den dieostder Socaalspoor wegen en ti am wegen. Het debat over het watsontwerp betreffende de consignatiekas is aangehangen. Morgen voortzetting. Batavia30 Augustus, Men schrijft dd. 40 Augustus nog liet volgende uit Kotta-Radja aan de Sum. Ct. Als een gunstig teoken aan den politiakcn hemel mag beschouwd worden de komst op heden morgen van Toekoe Bintara Komangan, een van do voornaamste hoofden der Gighiénsche Federatie ter Atjeli's noordkusthij komt hier zijne opwachting bij den gouverneur maken, nadat hij ettelijke jaren alle aanraking met 's gouvernements dienaren zorgvuldig vevmeden lieoft, en liij verklaart o. a. reeds sedert gerui- men tijd het voornemen te hebben gekoesterd om tot ons to komen, waarin hij evenwel ver hinderd zou zijn geworden door zijne en 's gou vernements vijanden, die brutaalweg hem den gang naar Kotta-Radja belemmerd en ontzegd zouden hebben. Hot waarschijnlijkste geval is echter, dat hij thans onzo hulp noodig heeft en een beroep op onze welwillendheid moet doen, anders toch komt geen Atjeher tot ons. Hij kwam hier vergezeld door den waarnemenden assistent resident voor de 2aken ter Atjeh's noordkust E. v*n Assenwelke ijverige ambtenaar en Atjeher-vriend nogal veel succes heeft van zijn arbeid. Alhier loopt het gerucht dat de twee sergean ten en de twee korporaals, die tijdens liet eerste gedeelte van het Poharaa-gevecht vermist wer den en wier lijken later niet te vinden waren, door Jen vijand zijn gevangengenomen en zich nog in zijn handen bevinden. Tongkoe diTïrou moet voor hunne uitlevering een belangrijken losprij» go verdord hebbon, welken wij wel ge noodzaakt zullen zijn to betalen, hoe aanzienlijk hij ook moge zijn. Als eene zeldzaamheid doelt de hoer C. Wegerif, te Lienden, ons mede dat hij onlangs nieuwo groeno doperwten heeft vei kregen en verzonden, welko afkomstig zijn van hot zaad van in dit jaar gewonnen Mei-doppors. Te Zevenborgen, Zwaluwe, Torhcidon en om- stroken is de aardappelenoogst dit jaar goed gelukt. Dagelijks worden er grooto hoeveelheden naar Breda on elders vervoerd, De prijzen der goede zand-aordappulon zijn van f 1.50 tot f 1.75, en do puike klei-aardappelen of jammen gelden f2.23 tot f2.50 per UL., d. i. ongevoor do helft goedkoopor dan verleden jaar. Taiwe-zemelen, afkomstig uit de stijfsolfabrie- ken van de Zaanstreek, wordon voortdurend naar Donomail.on, lïolstoin en elders uitgevoerd, al leen om tot veevoeder te dienen. Do ervaring heeft geloerd dat het vorvangen van lijnkoeken voor do helft of eun derdo door tarwc-zemclen het vee des winters r.iet alleen gezond on krach tig doet blijven, maar bovenal aan dcbotorcen aangenomen smaak en meer houdbaar beid gcefi. Te Mainz heelt een groothandelaar in slachtvee, met hut oog op de hooge prijzen van het vette vee in Duitschland, een bezen ding vette ossen uit Chicago laten komen. Van de 150 ossen stierven er zeven onder weg, de andere kwamen behouden aan. De proef is uitstekend gelukt. Het door den heer J. voo Voeren Iz. geviangde ontslag als hoofd der openbaro school te Usel- monde was door den gemeenteraad tegen 1 Octo ber eervol gegeven. Alvorens hij de gemeente metterwoon ging verlate», wachtten hom echter een paar verrassingen. Er had zich namelijk een commissie gevormd van oud-loerüngen, die den heer Van Vooren, mede namens andere oud- loerlingen, een prachtige pendule met coupes aanbood. Een album mot de namen der geefsters en gevers was daaraan toegevoegd. Ook de volks bibliotheek waarvan hij sedort 25 jaar biblio thecaris en de ziel was, bleef niet achter, hom een blijk van waardeering te geven. Haar bestuur bood liem een prachtvollen barometer aan. In de gisteren gehouden zitting van de arrend.- rechtbank te Rotterdam warden veroordeeld C. v. d. B., brandersknecht, on J. T.B., arbeider, beiden wonende te Schiedam, wegens diefstal van paling, tot gevangenisstraf no. 1van zeven dagen no. 2 von 14 dagen. C. A. v. E. en J. K., brandersknechts, beiden wonende te Schiedam, wegens heling van oen ge deelte van dio paling, ieder tot twee dagen ge vangenisstraf. Vervolgens stond terecht: G. en S., beiden wonende te Schiedam, be klaagd van op don Prinsessodag, toen zij in gezelschap tan anderen, het koffiehuis van den heer J. Stahüe wilden binnengaan, en liet hun door genoemden koffiehuishouder werd belet, doordien hij de deur gesloten hield, liet middel paneel der deur te hebben ingetrapt. Eisch 5 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Zicviksee dd. 1 October is C. V., commissionair in effecten te Tolen, veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 2 jaar en 6 maanden. Z. M. de Koning heeft afwijzend beschikt op het verzoek om aratie van den tranamachi- ni«t Lammers, te Drachten, die, wegens het overrijden van een kind aldaar, veroordeeld werd tot eene gevangenisstiaf van 1 maand. L. ondergaat reeds zijne straf,

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3