Io eene circulaire, ondeitcekend door 33 mannen van alle richtingen, wordt de steun van alle belangstellenden gevraagd voor de oprichtii g van eeD anti-opium-bond, die zich tot taak zal stellen met den meesten nadruk de aandacht van het Nederlandsche volk te vestigen op de onheilen, die ontstaan uit het op um-verbruik in Indië, teneinde tegen den bestaanden toestand een krachtig protest te doen houten, de regeering te steunen, waar zij aan dien vloek een einoe wenscht te maken, en er ernstig op aan te dringen, dat niet langer millioeneu Nederlandsche ondei- danen aan gene zijde van den Oceaan ten verderve van ziel en lichaam worden geëx ploiteerd, ter wille van de schatkist en ten bate van eenige Chineezen, Gemengde Berichten. 0 n d e r w ij s, dag en op Zaterdag van 24 of meer, aiet is vol te houden, en dat voor een loon van 9 a 10 cent per uur. Voorts werd het afgekeurd, dat men op de broodfabrieken aldaar begonnen is op Zon- en feestdagen door te werken. (N. Uk Cl.) Men schrijft uit Rotterdam: Nu de werkstaking als geëindigd kan be schouwd worden, zal spoedig het plan tot oprichting van loodsen voor aanwerving en uitbetnling van sjouwers opnieuw ter hand genomen worden. Reeds zijn door het dage lijkse!) bestuur twee plaatsen aangewezen, een aan de Zalmhaven en een op Fyenoord, waar de loodsen eventueel neergezet kunnen worden. Eventueel, d. w. z. als particuliere bijdragen voor den bouw, volgens do reeds gemaakte teekemngeri, gevonden kunnen worden. De commissie wensoht de exploitatie te doen be kostigen door de sjouwers, eü dezen hebben daartegen, naar 'tschynt, geen bezwaar ge maakt. Komt de zaak tot stand, dan zullen indeidnad vele misbruiken vallen. Sterkedrank zal daar natuurlijk niet getapt worden; het .is te hopen, dat er kolfie mag geschonken worden. Zooals men weet, bepaalt het wets ontwerp betreffende de vrye beschikking over het loon, dat geen uitbetaling mng plants hebben in een lokaal, waar een nering ge dreven wordt. Tegenover de onjuiste en eenzijdige berich ten uit Rotterdam in de Daily News bij gelegenheid van de jongste werkstaking aldaar, mag de aandacht gevestigd worden op een artikel in de Saturday JReview van den 5n dezer. In dit artikel wordt het volgende gezegd Het schijnt dat de werkstaking te Rotterdam, dia vermoedelijk haar oorsprong had in die to honden geëindigd is op den grondslag eener billijke schikking tusschen do eischen der werk lieden en do aanbiedingen der patroons. Do loop van dit geschil levert een tamelijk beschamend contrast op met dien van den strijd ta Londen een contrast, hetwelk, naar wij vreezen, eenvoudig hieraan toe to schrijven is, dat do llollandsche politio haar plicht deed, terwijl de Londenschc politie haar plicht niet deed. De dreigende tron- pnn welke ruen te Londen vrijliet om don wil ligen weiklieden hot arbeiden te beletten, werden to Rotterdam terstond op een afstand gehouden optochten en samenscholingen werden met kalmte, maar niet flinkheid verhinderd en de guhecle zaak werd op rationeele manier behandeld. Niets is juister dan de stelling dat men een werk staking niet door de politie kan doen tegenhou den, indien er een redelijke grond toe bestaat; doch wat men wél door een verstandige tus- schenkomst der politio kan tegenhouden, dat ii ook bij een overigens wel to rechtvaardigen werkstaking de ergerlijke intimidatiowelke de jongste strike in de Londensche dokken ken merkte. De billijke theorie omtrent werkstakingen is zoo eenvoudig mogelijk en kan in geen land waar do openbare ineening in gezonden toestand verkeert, aan twijfel onderhevig zijn. Zij isdezc: dEIk manof elk aantal van mannen, is volko men vrij om werk te weigeren docli geen man, of geen aantal mannen, is vrij om aan anderen, die werk willen aannemen, het werkon te beletten". De onderteekenaars der circulaire deen een beroep op aile landgenooten in moederland en kolomen, om lid te worden van een vei- bond, dat zich ten doel stelt met alle geoor loofde middelen liet rnisbiuik van opiutn in ïndiö te bestrijden, en mitsdien vóór alles te streven Daar opheffing van het tegenwoordige pachtstelsel en naar de invoering van eene regeling, waarbij niemand persoonlijk belang heeft by het toedienen van dit verderfelijk heulsap. Alleen op die wijze toch kan ge stadige vermindering van het gebruik en ge leidelijke uitroeiing van het kwaad worden verkregen. Zij vragen riaarbjj minder geldelyken dan zedelijken steun, Een geringe jaarlykscbe bij drage van fl als minimum moge als bewijs van lidmaatschap van den bond gelden, oo"k elk ander blijk van instemming zal ten zeerste welkom zijn. Onder de onderteekenaars treffen wij aan 11 leden der Eerste en der Tweede Kamer, onderscheidene oud-hoofdambtenaren in den Indischen dienst, een directeur der Neder landsche Handelmaatschappij, een lid van het huis Hope Go., directeuren van de inrich tingen tot opleiding van O.-I. ambtenaren te Leiden en te Delft, predikanten, een gepeu- eionneerd Indisch pastoor, den voorzitter en den secretaris van het comité voor Ned. zendiugs-confer. enz. Zondag jl. vierde de heer W. A. Scholten, de bekende Groningscheindustrieel, zyn 70sten verjaardag, hetwelk samenviel met zijn gou den jubilé als fabrikant. Voor dat feest had bet gemeentebestuur de Beurs afgestaan, welke als in een fraaien tuin was herschapen. Bij het binnenkomen zag men twee kolossale hoorns des overvloed®, waaruit de producten zyuer fabrieken: suiker, sago, meel, kandij enz., stroomden. Tevens een reusachtige foDtein, welke het water zeer hoog opvoerde. In het schip vun het ruime gebouw werd het feestmaal gegeven aan ongeveer 200 genoodigden, bestaande uit familieleden en het hoofdpersonen! der fabrieken. Het werkvolk van aile fabrieken heefteen gift ontvangen. De jubilaris hield van 1 tot 4 uur receptie. Door eene deputatie uit 16 verschillende ver- eenigingen te Groningen, alle betrekking heb- bende op industrie, handel en scheepvaart, werden,by monde van jhr. mr.W. C. A. Alberda van Ekenstein, voorzitter van onderscheidene corporatiën en lid der Eerste Kamer, de har telijkste gelukwenschen uitgesproken, waarby eene zilveren en een bronzen medaille, bene vens een album aangeboden werden. Van burgemeester en wethouders ontving de heer S. eene schriftelijke felicitatie. Groot was het getal, dat van zyne sympathie blijk gaf. De directie der Hunze-booten had een harer booten van onder tot boven geïllumi- tneerd. Den jubilaris en familie werd bij het bezoek ongeveer 9 uren de eerewijn aan geboden. Duizenden kwarnen deze prachtige verlichting aanschouwen. Het feest werd daarna in de Beurs voortgezet, waarbij het niet aan sprekers ontbrak. Een tombola met 200 pryzen viel bijzonder in den smaak der aauwezigen. Het geheel werd door een stroom van electrisch en magnesia-licht beschenen. In de geldleening der gemeente Maassluis ad f 31.000 is ingeschreven respectievelijk tegen '101'A en 102 pCt. Aan de verschillende rechtbanken is aan geschreven, dat de wegens bedelarij of laud- looperij veroordeelde persunun in 't vervolg naar Ommerechans moeten worden .gediri geerd, daar de gestichten te Yeenhuizen zoo vol zijn, dat nog slechts weinigen eene plaats kunnen krijgen. J. W. Dols, lid der Provinciale Staten te Sittard, tegen wten een bevel van gevangen neming was uitgevaardigd, ais wordende ver dacht van meineed bij de aangilte eener memorie van successie, heeft zich vrijwillig bij de justitie te Maastricht aangesneld en is in de gevangenis aldaar opgesloten. Uit den koepeltoren van het pantserfort op de Harssens te Helder zyn Vrijdag proefschoteu gelost. Het doel, een op 1500 meter afstand door de sleepboot Hercules gesleepte schijf, werd by elk schot getroffen, zoodat de uitkom sten zeer bevredigend waren. Dewyl de wind aflandig was, werd te Helder weinig hinder van het schieten ondervonden en.bepaalde de schade zich tot eenige gesprongen glas ruiten. De bekende socialist P. v. d. Stadt, die 27 Sept. II. uit de gevangenis te Utrecht werd ontslagen, zal zyne vroegere woonplaats, Koog- aan-de-ZaaD, verlaten en zich vestigen te Vhssiugen, waar h'y op eene fabriek tot machi nist is aangesteld. Te Utrecht is een Jan Steen ontdekt, waar voor reeds door een buitenlandsch kunst kenner eens aanzienlijke som moet geboden zijn. Aan de Prinsengrachtnaby de Boschbrug, te 's-Hage, is Zondag een roeibootje omgesla gen, doordien twee der opvarenden van plaats wilden verwisselen. Drie der drenkelingen kwamen op het droge,maar de vierde verdronk. Een hoogst verdienstelijk hoofdambtenaar der posteryen te Amsterdamdie wegens gezondheidsredenen eene maand verlof had •wordt sedert Zondag 29 September jl, vermist. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Een agent te Amsterdam heeft een bank biljet van f60, drie ryksdaalders en een pa piertje met diamantjes aan den Overtoom gevondeD. Een en ander bleek het eigendom te zijn van een koopman, die kort te voren wegens verregaande dronkenschap gearres teerd wasbij ontnuchtering weigerde de man het geld in ontvangst te nemen, omdat hij, naar hij beweerde, nog een bankbiljet van f 25 vermiste. Bij den uitgever G. vao Os te Naaldwijk is verschenen het eerste nomraer van de Nieuwe Westlandsche Courantnieuws- en advertentieblad voor het Wesland en de om streken van 's-Gravenhage en Delft. Te Prinsenhage, by Breda, is Donderdag avond een 80-jarig grijsaard, toen hij van zyn ■weiland huiswaarts keerde, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Maasland. Onlangs werd gemeld dat een jongeling alhier zich in den voet had gescho ten, zoodat deze zou moeten worden geampu teerd. In steden van zich onder behnorlyke geneeskundige behandeling te stellen, ging hy bij een pieisterjullrouw baat zoeken. Baat? Onder een verschrikkelijk lyden aan krampen ten gevolge der beenspliuters en bloedvergif tiging is de patiënt overleden. Amsterdam. Door den heer H. H. Tim mer almer, gesteund door eenige Transvaal- vriendeu, is aangekocht het paviljoen der Z. A. Republiek, ingezonden op de wereldten toonstelling te Parys. liet plan bestaat in dit paviljoen op nader aan te geven plaats hier ter stede eene door- loopeade tentoonstelling te houden van pro ducten van genoemd land, in de hoop, dat stad- en landgenooteb door de aanschouwing en van hun kennis van de Transvaal zuileu vermeerderen. Amst Amsterdam." Naar wy vernemen, zou de heer S. J. du Toil, superintendent van onder wijs tri de Zuidafrtkaansche republiek, heden middag te 2 uren 52 min. alhier aankomen aan het Rynspoor-station, en zou h'y aldaar door eene commissie van ontvangst, waarvan de heer prof. J. "W. Gunning voorzitter is, woiden gecomplimenteerd, iet wijl de kapel van het 7e regiment zich zou doen hooien. Avnliein. Zondagavond had de knecht J. 8. van da firma Van Gend eu Loos, ter- wyl hy op het station van het eene perron naar hét audere wilde overloopen, het on geluk onder den door hem niet opgemerk- ten, te 5.30 uit Emmerik aankomenden trein le petaken. Beide beenen werden hem af gereden. Onmiddellijk naar het nabijgelegen Diaconessen huis vervoerd, werd hem daar terstond heelkundige hulp verleend. Toch bestaat er weinig hoop, den ongelukkige, die als een zeer geschikt en oppassend man by zyne patroons ia achting staat, in het leven te behouden. Sclienuerhorn. De heer C. J. van Spall te Amsterdam- heeft aangenomen, het water in den overstroomden polder Mijzen in dertig dagen weer op zomerpeil te brengen. Men rekent dnt er ongeveer acht millioen kubieke meter water moet verwijderd worden. De heer Van Spall zal voor genoemd werk f 10 000 ontvangen. Te Antwerpen is Zaterdagnacht een geweldige brand uitgebroken in do kuiperij van don heer Persenaire in de Muizonstraat, ten gcvolgotvaarvan ook spoedig in de belendo straten een twintigtal huizon in brand geraakten. Op 10 meter afstand kon de brandweer het van de hitte niet uit houden. De kuiperij, die gelegen, was in eenr dichtbevolkte wijk, besloeg pone oppervlakte van 3000 M2., terwijl er 240 arbeiders hun bestaan vonden. De kuiperij is geheel verdwenen. Hoewel men het vuur meester was, hebben Zaterdag de spuiten toch don geheelen dag moeten werken. Onder de slachtofTers van de spoorwegramp in de tunnel van Pianorottolo was ook een wijrt- kooper uit Napels, een man van 59 jaar, die nog nooit in een spoorwagen gezeten had, doch daar voor een bijgoloovige vrees koesterde als voor een uitvinding van den duivel. Ten slotte had hij zich laten overhalen om naar Foggia te gaan, om oen groote zaak af te handelen. Hij werd gewond en verloor daarenboven een portefeuille met 5000 francs. Een ander reiziger, een zwaarlijvig priester, jammerde op hartverscheurende wijze en waande zich den dood nabij. Toen men hem bevrijd had en nnar zijn wonden zocht, bleek het dat hij ge heel ongedeerd gebleven was. Men had nog vrij wat tijd noodig ora hem dit aan het vorstand te brengen. Door den ingonieur Oberholtser is bij den Romeinschen Provincialen Raad een plan inge diend om Rome door een kanaal mot do zee te verbinden. Dit kanaal, hetwelk 19 500 meter lang zou zijn zou van do basiliek van St. Paul naar do kust loopen bij Ostia. Het voorste gedeelte zou uit twee havenhoofden bestaan, elk 400 meter breed, waarvan liet westelijke 900, het oostelijke 1200 meter lang zou zijn. Dit laatste zou aan het uiterste punt voorzien zijn van een vier motor hoogeri vuurtoron, zichtbaar tot op een afstand van zeventien mijlen. Bij de basiliek zou het kanaal in twee groote bassins uitloopen, hot een bestemd voor een station voor de schepen on het ander voor het laden en lossen der vaartuigen. De havenrechthoekig van vorm zou 400 bij G00 nieter groot zijn, gelijkstaande aan een opper vlakte van 820 000 vierkante metor. luiter lingei Aan de betrekking van kanslicr van hot Legioen van Eer is verbonden een jaarwedde van 40,000 frs., vrij wonen, licht, vuur, 8 bedienden en een toelage voor 4 paarden. Er zijn natuurlijk velo liefhebbers. Op het eiland Cannon, in do Golf van Mexico, heelt oen geweldige orkaan groote verwoesting aangericht. Er zijn 27 schepen verongelukt, 125 huizen vornield on er moeten een groot aantal munschen om hpt lovon gekomen zijn. Aan do rijks-universiteit te Leitlon slaagden voor het theoretisch geneeskundig examen do hoeren Both, Van Luik en Stebnrgh, allen oud- leerlingen der hoogero burgerschool to' Schiedam. I)e in ons vorig nummer vermelde hoeren Prins (eerste natuui kundig examen) en Lectin er (tweede luituvukundig examen) en tie onlangs benoemde

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2