A". 1889. Donderdag 10 October. IT. 7349 POLI T 1 E. Feuilleton. DE VERLOREN ERFENIS. D rie-en-veertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT G isTË¥TjT O D Buitenlandsche Berchten. B nnenlandsche Berichten, tnoNNKMRKTWHiis, per kwartaal Jranoo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85 - 2.50. - 0.10. HVB1SA V: HARKT, 23, IS 4. AntsKTRNfifvutte: ran 1—10 gewon* regels met inbegrip van eene Courantf i ittl Iedere gewone regel meer.1#, ütUEXaaL. geplaatst wordt tegen twkkmjui. berekend. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeven: een portemonnnio met 2 centen, een muilkorf, een rozen» krans in étui, een Eogelsclie sleutel, twee sleutels aan een riempje en een groen keursje met f 0.92. E K B E L A 9 1), De Daly Sews verneemt uit Belgrado dat de ex-koningin Nathalie aan de regeering heeft aangeboden een schriftelijke verklaring, waarbij 2y zich verbindt zich niet te zuilen mengen in de politiek, en Belgrado te zullen verlaten zoodra koning Milan daar aankomt, eo niet in Belgrado te zullen terugkomen zoolang de gewezen koning daar vertoeft. Nathalie verklaait dat deze aanbieding haar laatste woord iade regeering zal ze waar schijnlijk aannemen. Daarentegen verneemt de correspondent van de Standard te Belgrado dat bjj de meerderheid der eerstdaags bijeen komende Skuptschina het plan bestaat om den «x-koning alsook Nathalie uit het land te verbannen, in de hoop dat hun zoon dan weldra zijne ouders in de ballingschap zou volgen waardoor Servië de tegenwoordige dynastie zou kwijtraken. Volgens dépêches uit New-York nemen 25 staten deel aan het marine-congresdat den 46n dezer te Washington wordt geopend. Geheel Europa, behalve Portugal, zal er ver tegenwoordigd zijn. Volgens de Timet gaat Turkije een mono polie op lucifers invoerenen zullen staats fabrieken te KonstantinopelAdrianopel en Smyrna worden opgericht. Te Peterborough is, in de plaats vun een conservatief, de Gladstoniaan Morton tot lid van bet Lagerhuis gekozen, tegenover den candidaat der unionisten Parvis. Generaal Boulanger is gisteren te Jersey aangekomen. D UITSCUlAND. Keizer Wilhelm zal morgen van .Kiel naar Berlijn terugkeereo. De aankomst van den czaar kan Vrijdag verwacht worden Voor uitbreiding van de Beiersche staats spoorwegen is 30 roillioen gulden aange vraagd, hoofdzakelijk voor dubbel spoor en betere stations. Uit de toelichting blijkt niet, dat de plannen een strategische beteekenis hebben, wat toch wel het geval kan zijn. Het Engelsche Kanaal-smaldeel is gister namiddag te Kiel aangekomen. De vice-admi- raal Knorr kwam den commandeerenden admiraal Baird op het vlaggeschip begroeten, Daarna begaven Baird en Tracey zich naar het slot, op audiëntie bij deo keizer. ZWITSERLAND. De Groote Raad van het kanton Freiburg heeft een bedrag van 2ys milhoen francs toe gestaan ais dotatie aao de aldaar op te richten katholieke universiteit. Volgens het plan zal deze den In November met een philosophische en een juridische faculteit worden geopend, terwijl de oprichliDg der theologische faculteit omstreeks Paschen en die der medische later zal plaats hebben. Z W E D E N. Volgens vertrouwbare berichten treedt de staatsminister Bildt af en zal hij vervangen worden door den minister van buitenlandscha zakeo. Akerhjelm die opgevolgd wordt door Lewenhaupt, den gezant te Parjjs. De staats- raadKi useustierna woi dt postmeester-generaal. DENEMARKEN. Op de by de Tweede Kamer ingediende begrootmg zyn de ontvangsten geraamd op 55, de uitgaven op 59 millioen. Het deficit van ongeveer vier millioen ontstaat door plannen voor nieuwe spoorweglynen. ITALIË. Uit het jongste rapport van generaal Bal- digheia over de krijgsverrichtingen der Itali anen in Afrika blijkt dat de provincie Tigris de eenige provincie van Abessinië is, welke nog niet aan Menelik is onderworpen, doch dat ook zy dit weldra wezen zal, en zonder moeite, aangezien er hongersnood en anarchie heeu'chen; S E R V I E. Nathalie zou er zich toe willen verbinden doch slechts op haar woordzich met de politiek niet te bemoeien en Belgrado te ver laten vóór Milaos terugkomst. Zij weigert echter, eenig vergelijk te teekenen. Men hoopt binnen drie dagen eene schikking te treffen zoodat de koningin haar zoou in het paleis zal kunnen bezoeken. ZUID-AFRIK A. Het gerucht loopt dat Unbandine, koning van Swaziland, dood is. -»'■ ■- ii i muli SCHIEDAM, 9 October 1889. De leden van de Eerste Kamer der Stateu- Generaal zijn bijeengeroepen tegen Maandag 21 October, des avonds te 8 uren. De Tweede Kamer heeft tegen morgen ta ly2 uur aan de orde gesteld de overeenkomst tot wering der druifluis en de verhooging hoofdstuk 9, dienzt 1889, alsmede eenige conclusion. Naar bericht wordt, is de staatscommissie voor de kotfiecultuur roet haar arbeid gereed, en zal haar rapport binnen weinige dagen aao de regeering worden ingediend. (HSL) Bij den Rofferdamsehen gemeenteraad ie door B. en W. ingediend een voorstel tot reorganisatie der Zeevaartkundige School. Da jaarljjksche kosten hiervan zullen, na aftrek van het schoolgeld, bedragen f'14000, waarin het rijk f 600U zal bijdragen, zoodat voor reke* ring van de gemeente blyft f 8000 beneveoS f4560 voor noodige uitbreiding. De kapitein C. de Wit, van het 2e regiment veld-artillerie, en G. van Tienhoven, van het regiment grenadiers en jagers, zijn aangewezen voor eene zending naar Denemarken, ter be* etudeering van da leger-inrichting, kader* opleiding enz. Voor hetzelfde doel gaan de kapiteins H. Pï Staal, van den geneinlen staf, en jhr. C. K. van der Wyck naar Zwitserland. Zooals wy in oos vorig nummer mede* deelden, is gisteren de heer S. J, du Toit, 32. tik heb zoo mijne eigene, bijzondere ver moedens omtrent deze lieden. Ik raoen namelijk, dat het rooverhanöwerk niet hun hoofdbedrijf is. Echte roovers blijven in het gebergte en loo- pen geen gevaar, later ergens anders door hunne gevangenen herkend te zullen worden. Zij hebben niet noodig zich te vermommen," »Er is nog meer, sergeant. Ik weet bepaald dat zij zich ook voor hunne gezellen onkenbaar houden." »Dat maakt mijne onderstelling zoogoed als 2eker." »En gesteld, dat gij gelijk hebt, wie zoudt gij denken, dat wij dan ginds zullen vinden »Ik zou niet graag «en onschuldige in verden king brongen, signoro, doch aan u durf ik we. zeggen, dat ik sedert lang een kwaad vermoeden heb omtrent dca waarduit de Groothertog van "Toikane." nOmtrent meester Baptisln »'t Is mij al lang opgovallon, dat de man door mijn lieden telkens weder op den weg tusschen Parrna en Pontanure wordt aangetroffen, ook dat hij zoo dikwijls van huis is. Nu zal hij voorgeven, dat hij zoo vaak op reis moet om inslag voor do herberg, maar hij zou zijn leveranciers evengoed kunnen schrijven?" »En heeft uwe verdenking geen anderen grond dan deze, sergeant?" »Ik heb nog meer redenen tot bezwarende ver moedens. Van alle vreomdelingen, die Parma bezoeken, zijn de gasten uit de Groothertog van Toskane" steeds hot eerst en het meest aan een aanval der roovors blootgesteld geweest, mot name zij, die tot de gegoede klasse beliooren. »IU moet toegeven, dat uwe verdenking eenigen grond heeft. Welnu, wij zullen misschien spoedig overtuigd worden, of wij den rechte op het oog hebben." En woder ging do tocht voort op dezelfde wijze, als die reeds een paar uren afgelegd was. Men moest zich haasten ook bet laatste en steilste deel van den aangewezen weg ai'te leggen, wilde men op tijd aan de kampplaats zijnwant bet liet zich wei denken, dat do afdeeling onder den overste Parochi niet ver meer van de legerplaats ver wijderd kon zijn. Inderdaad, nog was geen kwartier verloopen, of de knal van oen eerste schot, dio door hot gebergte weerklonk, was het teeken, dat de strijd geopend was. De baron en allen, die met hem waren, ge voelden zich bij het vernemen van dit sein, dat ras gevolgd word door een salvo van geweerscho ten, als geëlectriseeid. liet eind van don weg word zoo snel afgelegd, alsof men pas met klimmen was begonnen. De moedige schaar had weldra het hoogste punt bereikt e» dus het ontwijken dor roovers naar deze zijdo onmogelijk gemaakt. Langs eene vrij vlakko helling, dio in stormpas werd nfgeloopen, was het gemakkelijk da plaats te bereiken, van waar de geweer schoten hen togcnklonken. Zoodra zij do helling waren afgedaald, werd hot hun duidelijk, dat het plan van den aanvoerder zou gelukken. Beneden bon zagen zij de legerplaats dor roovers, waarvan zij misschien slechts vijftig meters waren verwijderd. Aciiter de tegenover lion zich verheffende rotsen bespeurden zij de af deeling van luitenant Mocani, die langzaam kwam aanrukken. Blijkbaar was zij door de roovers nog niet opgemerkt, ofschoon nog slechts een duizend tal schreden hert scheidde. De hoofdafdeeling onder Parochi zagen zij nog niet. 't Was trouwens ook niet mogelijk van hun Etandpunt aan het gevecht deel te nemen. Daartoo moesten zij nog vorder afstijgen, wat door de steil afhellende rotsen onmogelijk scheen gemaakt. Zij waren derhalve genoodzaakt langs oen korten om* weg den vijand van ter zijde te bestoken. Nadat ook deze weg was afgelegd en de baron zijn lieden eene veilige stelling verzekerd had, zond hij zelf hot eerste goedgerichto schot op den vijand afl Het werd mot drie of vier schoten beantwoordt Een der kogels doorboorde zijn liocd. Blijkbaar had men op een aanval van deze zijde niet ge* rekend en nog scheen het of men hier slechts met éon persoon te doen zou hebben; doch nu traden ook de anderen to voorschijn en schoten op commando hunne geweren af. Overste Parochi, door dit salvo gewaarschuwd, deed thans een aanval op do in verwarring gebrachte bandieten, en toen dezen ter linkerzijde wilden uitwijken, stieten zij op den troep van Mocani. Dus van alle kanten omsingeldscheen verder ver-zet ver- geefsch. Geen enkele poging werd gedaan om naar het hooggebergte te ontkomen. Dit scheen den roovers blijkbaar eene onmogelijkheid. (Wordt vervtlgd.)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1