J N°. 7352. A0. 1889. Maandag 14 October Derde Blcid, Drie-en-veertigst© Jaargang. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U1TGÜSVER: jT~<ODÉ. Ibonnehentspriis per kwartaal Wtanco per post, door het gehecle Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85 - 2.5a - 0.10. BUKKAli: HARKT, E 1X1. Advkrybhtibfrus: tan 1—10 gewon* regel» m*i inbegrip van eene Courant1 H Iedere gewone regel meer- ,11 Drjsitaal geplaatst wordt tegen twbrbaal berekend SCHIEDAM, 12 October 1880. De groothertog vau Saksen-Weimar heeft aan de heeren De Jong en Lukwel, te Rotterdam, een strook gronds verkocht groot 5000 M4, aan den Ouden Sekeve- ningschen Weg, naast de villa van den heer Oudheusden van Achttienhoven. Op dit ter rein zullen, onder leiding van den heer Met selaar, twee villa's gebouwd worden. B. en W. van Rotterdam hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend, om, behalve da reeds toegestane f322,000 voor uitbreiding van het westelyk stoomgemaal, nog f 60,000 voor dat doel te bestemmen. Voorts hebben B. en W. voorgesteld op het handelsterrein te Fijenoord steeneu biaod- muren op te trekken, waarvan de kosten wor den geraamd op f 40,000. Gisteren vierde prof, dr. J. P. N. Land, te Leiden, de 25-jarige vervulling vau zijn professoraat, waarvan de eerste jaren in Am sterdam. Door xeer velen gelukgewenscht, werd hem door een aantal oud-leerlingen, leerlingen en vrienden als souvenir aange boden eene buste van Spinoza de belofte daarvan, want werkelijke buste was nog niet gereed. Als feestgave gaf de hoogleeraar een werk uit, getiteldïlnleiding op de wijsbegeerte". Voor een serenade van het Leidschs studenten korps had prof. J.and bekend. Te Nieuwe-Pekela heeft de raad der ge meente het aloude gebruik vao verplichten nachtvrachtsdieust der ingezetenen beneden 50 jaren gehandhaafd. Ieder ingezetene is daardoor verplicht in de wintermaanden 3 k 4 nachten als nachtwacht dienst te doen. Te Utrecht heeft een pohtie-agent Woens dagmiddag een goede vangst gedaan. Op zijne ronde in de Maliebaan zag h|j een als heer gekleed persoon, die zich verschuilde in den tuin van het tijdelijk onbewoonde perceel van de dames C. De agent klom fluks over het gesloten hek en hiald den man aan, waarna hem bleek, dat in dat huis braak eu diefstal was gepleegd en een begin vao brand was ontstaan. De aangehoudene bleek de kleermaker H. uil Amsterdam en een oude bekende van de justitie te zijn. Hy heeft reeds eenige jaren in de gevangenis doorgebracht en is thans naar de celgevangcnis te Utrecht overgebracht. Je Oud-Vosmeer heeft Dinsdag de dertig jarige zoon van den landbouwer Heestermaas op noodlottige wijze het leven verloren. Hg bad het ongeluk van den wagen te vallen, ityl zijne paarden op hol gingen. Hij werd be wusteloos opgenomenhet bleek dat hij zwaar gewond was aan het hoofd en zyn been op twee plaatsen gebroken. Na eenige uren ljjdens is hij bezweken. Voor het »Leger desHeils" loopt tegenwoor dig te Amsterdam een bekeerde inboorling van het eiland Ceylon met ^Heilsoldaten" te venten. Deze roodgemutste en langharige Aziaat vindt aanmerkelgk meer koopers voor zijn waar, dan de meisjes met hare ïHallelujah- hoedjes". Er zal dus eerstdaags wel een heele kolonie vab overkomen. Wateringen. Woensdag II. werd alhier eene harddraverij gehouden met paaiden, ge spannen voor tweewielige rijtuigen, gereden door HII. eigenaars. Er waren 12 paarden ingeschreven. Na een heeten stryd werd de pryseen kunstvoorwerp behaald door Koningin, zwarte merrie van den heer D. J. Ftorgn van Rotterdam. De premie, een hard dravershoofdstel, door Vitesse van den heer A. Schouten Hoogendyk te Gouderak. Generaal Lebrun, oud-commandant van het 12e legerkorps to Chalons, bekond door zijn heldhaftige verdediging van B.tzoilles, is op 80-jarigen leef tijd overleden. Hij was te Landrecie geboren en nam deel aan de veldtochten in Italife en tegen do Kabylen. Lebrun was grootkruis van het Legioen van Eer. Reeds hebben 64 families te Antwerpen onder stand gekregen; 40 zullen nog worden bedeeld. Het comité heeft tot hiertoe niet een xnillioen, maar 596.000. frs. ontvangen. Zondag jl. werd de Parijsche tentoonstelling door 336,000 betalende personen bezocht. Het congres voor de Zondagsrust, te Parijs ge houden, heeft, voordat hot gesloten is, een per manent comité ingesteld om meer congressen voor dit doel voor te bereiden. Het heeft voorts den wensch te kennen gegeven, om zonder af breuk te doen aan de reeds bestaande vereem- gingen, eene Fransche vereeniging voor de Zon dagsrust op te richten op dezelfde grondslagen als van het congres. De jongste hevige storm in Engeland heeft o. a. het prachtige havenhoofd van Holyhead ge deeltelijk vernield. 25 jaren waian noodig om dit work te voltooien en het kostte f48,000,000. Het verschaft een prachtige vtuchthaven. met een oppervlakte van meer dan 100 hectaren. Do woe dende zee maakte twee bressen in dien zeemuur en het zal p. st. 80,000 ap. st. 100,000 kosten die goed te herstellen. Men kan zich eenig denk beeld van do kracht der zee vormen, als men hoort, dat eenige der weggeslagen steenblokken 15 tot 20 tonnen vregtn. Een zware steen werd tot binnen 5 yards van den vuurtoren geslingerd. Een dor openingen ia den zeemuur is 50 voet lang en 7 voet wijd De hoofd wachter op den vuur toren vei klaarde, dat hij in 16 jaren nooit een erger storm heeft bijgewoond. De vuurtoren slingerde zoo erg, dat de wachters elk oogen- blik vreesden met het gebouw in zee te worden geworpen. Voor Jeremias Gotthelf (Albert Bitzius) is to Littzelfluh, waar hij 24 jaren lang predikant was en zijne werken schreef, een eenvoudig gedenk- teeken onthuld. Te Goeschcnen is thans, bij den ingang van do Gotthard-tunnel een gedenkteeken voor den ingenieur Louis Favre, den maker van die tunnel, onthuld. Volgens hot Jomal t/o Commercio van den 3n dezer, ondergaan de werken tot herstelling en tot voltooiing van den spoorweg Lourenjo-Marquez- Transvaalsche grens, ondernomen voor rekening van de Portugoesche regeering, vertraging door het wegtrekken van een groot aantal werklieden naar de Transvaalsche goud relden. Volgens het door do Portugeesche regeering met den aannemer gesloten contract, moeten de bedoelde werken den 31n October gereed zijn. Zij zijn aangenomen tegen eene som van 15,300 milreis per kilometer. Te Oasuna, in Andalusie werd onlangs een man wegens moord tor dood gebracht. Hij ver wachtte tot het laatste oogenblik gratiede verschillende autoriteiten hadden moeite gedaan die voor hem te verwerven, on er kwam ook een telegram dat verandering van het vonnis in dwangarbeid beval, maar te laat, toen het doodvonnis al voltrokken was. De vertraging in het overbrengen van het koninklijk bevel van gratie heeft in Spanje niet weinig ergernis verwekt. Een geval van izielcblindhcid" is dezer dagen in een der Borlijnsche gasthuizen voorgekomen. De lijder aan deze zeldzame ziekte door den physioloog Munk aldus genoemd is een 54-jarig timmerman. Hij kan, naar zijn eigen verklaring, de dingen wel zien, maar niet herkennen. Eerst, na het aanvatten wat bij ziet, weet hij wat hij voor zich heeft. Kleuron kan hij niet onderscheiden. Toen hem een licht werd voorgehouden, greep hij in de vlam en bemerkte eerst toon, dat bet iets was wat brandde. Een bos sleutels herkent hij niet voordat men ermee rammelt; dan noemt hij den naam. Een mijnwerker te Beuthen, in Opper-Siiezié, zou in het huwelijk treden met een meisje, dat bij sinds lang liefhad, Alle toebereidselen waren gemaakt, het bruidje was feestelijk getooid, maar.Je bruidegom kwam niet. Hij was »in gedachten" zijn dngelijkschen sleur gevolgd en in de mijn aan liet werk gegaan. Een paar vrienden haalden den torstrooiden bruigom uit »'s aardrijks ingewand" en nadat hij zich wal opgeknapt had, kon de plechtigheid behoorlijk plaats hebben. door brand vernield. De schade, daardoor veroor zaakt, bedraagt 400.00P dollars. Door eon noodlottige ketelontplofüng aan boord van de stoomboot »Corona" op de Mississippi b Port Hudson, zijn veertig menschcn om het leven gekomen. De overige passagiers en bemanning werden, allen ernstig gewond, door het stoomschip City of Sc. Louis gered. Het schip zonk onmiddellijk na do ontploffing. Uit Suriname wordt gomeld dat in den laatsten tijd in gronden nabij de Sara-kreek groote hoeveelheden goud zijn gevonden. Zooals tóen weet, is die kreek, waarvan do oevers zijn be woond door den Aukaner-stam der boschnegers, aene rechter-zijrivier van de Suriname. Den 1 sten October zijn in Spanje nieuwe post zegels in omloop gebracht met de beeltenis van den jeugdigen koning, el-Rey nindon Alfonso XIII. 135 millioen francs besteedt men in België jaar lijks aan alcohol en verbruikt er 75 ntillioen liter van dit artikel. In Japan komen zeer veelvuldig aardbevingen voor. Verleden jaar had men er niet minder dan 181 (dat gemiddeld een om den anderen dag) en te Tokio kwamen In do laatste negen jaren 592 meer of minder hevige aardbevingen voor. Nogmaale een luidsprekende waarschuwing tegen de spiritusvlammetjes, welke de dames bij haar toilet meenen noodig te hebben. De schoon dochter van het Fransche Senaatslid Marcére gebruikte deze week zulk een toestelletje; hot viel om, haar kleeren geraakte in vlam en do ongelukkige werd levend verbrand. Te New-York zijn vijf entrepots met katoen Door een ngezeteno van Buitenpost is eene proef genomen om aardappelen te drogen even als appelen. Verleden herfst had hij een partijtje geschild en gedroogd, en deze waren thans, na 4 uren in het water geweekt te hebben en te zijn gekookt, zeer smakelijk. Een courant van San Francisco meldt het optreden van een Indiaansche prima donna, miss Inez Mecusker, afstammelinge van de Indiaansche prinses Pocahontas. Men schrijft miss Mecusker een ongewoon talent toe. Te Tripolitza is een standbeeld gevonden in oud-Egyptisehon stijl. Het stelt een god voor en wordt voor het oudste gahoudondat tot hiert«e in Griekenland word ontdekt. Men schrijft uit Brussel: Mej. Ernestine van Hasselt heeft voor haar werk over de onster felijkheid, in den letterkundigen wedstrijd, ge opend door de académie Montréal te Toulouse, den gouden palm verworven, onder de gelukwenschen der juryleden. Mej. Van Hasselt is de dochter van don te Maastricht geboren dichter André van Hasselt, die met zijnen stadgenoot Theod. Weustenraad terecht mag gerekend worden ondor

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 9