Woensdag 23 October. N°. 7358. KENNISGEVING. A0. 1889. D rie-en-yeert gste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Verordening Havengeld. Buiten andsche Ber chten. Binnenlandsche Berichten UITGiSVJSR: J. 1OD DU1TS0HLAND. Abonnementsprijs per kwartaal franco per post, door het gclieele Rtjk Afzonderlijke noraraers 1.85 - 2.50. 0.10. BCftBAC: HARKT, E 13 4. Advertkhtikfrijr: t«a 110 Rewou» regal» met inbegrip v»u eenn Ooorsntf 1 iQ, Iedere gewone regel meer.If, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en tVE-mouDEns tan Schiedam, doen te weten dat op heden zyn afgekondigd lo. de door den Raad dier gemeente in ttjjno openbare vergadering van den 16en Augustus jl. vastgestelde en by Koninklijk besluit van den 9den October d.a.v. no. 22 goedgekeurde, verordening op de heffing eener belasting onder den naam van Havengeld, en 2o. de door den Raad, in die zelfde zitting, vastgestelde Tcrordenlng, betreffende de Invordering dier belasting. Voorts brengen zy onder de aandacht dat, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 1 der eerstgemelde verordening, die belasting ver schuldigd is, <e rekenen van den dag der afkondiging dier verordening. Schiedam, den 21en October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN WATENESSE. De Secretaris A. W. MULDER. Vrijdag, de verjaardag van wijlen keizer Frederik, was het paleis zijner weduwe met eene rouwversiering getooid en droeg het, evenals het paleis van keizer Wilhelm I, de vlag halfstok. Voorts werd deze dag in de scholen «o vele veieenigiogen herdacht, en de meeste bladen, vooral die van de vryzinnige partij, wijdden daaraan aitikelen. De vice-admiraal Bartsch heeft het plan voorgesteld en in een vlugschrift verdedigd, om Deriyn door een kanaal met de Oostzee te verbinden. Naar men zegt, acht graaf Multke het plan voor uitvoering vatbaar. Volgens de ILamb. Nachrichten zou Bis marck met het resultaat van het bezoek des czaien zeer tevreden zyn. Deze zou namelyk de ovei tuiging hebben huiswaarts genomen, dat Duitschland er niet aan denkt Rusland te noodzaken tot den oorlog, noch tot party kiezen voor Frankryk, terwijl de czaar zijnerzijds bjj Bismarck een indruk zou hebben achtergelaten, dat Rusland zoo vredelievend is als Duitsch- land maai wenschen kan. Het is misschien wel om dit te staven, dat Giers den Turkscheu gezant te Petersburg heeft te verstaan gegeven zoo althans luidt eeu gerucht dal liet gedrag der Tui keu op Kreta ernstige verwikkelingen na zich zou kunnen sleepee. Zaterdag jt. is keizerin Frederik met prinses Sophie en hare beide andere dochters, verge zeld van deo erfprins en de erfprinses van Meiniugen, naar Venetië op i eis gegaan. Voor bet paleis, laags de straten en aan het station te Berlijn was een talrijke menigte, die prinses Sophie ten afscheid toejuichte) Aan de Norddeuische Allgemeine Zeitung wordt uit Weeaen getelegrapheerd dat, volgens bericht in de aldaar verschijnende bladen, graaf Kalnoky, ter voldoening aan eene uit- uoodiging van prins Bismarck, tegen het laatst dezer maand naar Friedrichsruh gaat. Toen prins' Wilhelm, kroonprins van Wur- temberg, Zondagvoormiddag te Ludwigsburg naar de kerk reed, heeft een welgekleed per soon een schot op hem gelost, hetwelk ech ter miste. Da dader werd onmiddellijk ge grepen. In het verhoor noemde hij zich Kiai- ber, 31 jaar oud, uit Uim, en verklaarde van daar te zyn overgekomen om den prins dood te schieten, omdat bet voor Wurtemberg hoog ty'd werd om een katholieken koning te verkrygen. Voor zoover het scheen, was de man krankzinnig. Toen hy uit het gerechts gebouw naar de gevaugeuis werd overgebracht, barstte de volksmenigte tegen hem uit ia verwenschingen en bedreigingen. Herman Klaiber, de pleger van den moord aanslag op den Duitschen kroonprins, is zadel maker van beroep, zonder werk en 31 jaren oud. Het wapen, waarvan hy zich bediend heeft, is een revolver. Hij is geairesteerd door een soldaat, die op wacht stond nabij de plaats van den aanslag. De prins, die Marienwahl bewoont, naby Ludwigsburg, heeft zich na de arrestatie van den misdadiger naar de kerk begeven. Naar men zegt, is de persoon, die op den kroonprins geschoten beeft, niet krankzinnig. De naatn Klaiber, dien hy opgegeven heeft als de zyne te zyn, is verzonnen. Naar verder bericht wordt, hield hij niet vol dat hy den kroonprins heeft willen dooden, opdat Wur- temburg een katholiek koning zou verkrygen. Hij beweert lid te zijn van eeue anarchistische vereeniging, dia besloten had alle vorsten uit den weg te ruimen. Het lot om den prins te dooden was op hem gevallen. Een officieel bericht te dier zake is niet verschenen. F IU H II IJ Jt. De socialist Thivrier, die tot lid der Kamer is gekozen, heelt zyuen kiezers beloofd, in de Mousse de zittingen te zullen bjjwonen. Die kiel, zegt Francis Magnard in de Bigaro, ergert mij met, maar ik vei zoek Thivner eu de proletauërs in het algemeen geen te groote verwachtingen van de kiel te koestereu. De weiklieden-quaestiën zullen er niet door opge lost worden; de kiel zal die quaestiën ook geen zier minder verbitteiend makeu. De ver betering van het lot der arbeiders hangt niet af vitu zulke kmdeiachlighedeo. De laak der werklieden-afgevaardigden, mits wèl begrepen, is niet om de soms buitensporige eischen hunner makkers over te brengen in het parle ment, maar om, in overleg met de wezenlijke vrienden der werkende klasse, de middelen op te sporen, om het lot der arbeiders te verbeteren. De president der republiek heeft een besluit .geteekend, waarby de invoer van vreemde voortbrengselen in Frankryks bezittingen aan de Goudkust onderworpen wordt aan een recht van 10 tot 100 pCt. It U S L A K D. De czaar en zijne gemalin zyn Vrijdagavond met de keizerlijke familie te Gatschina terug gekeerd. liet regeeringsblad meldt, dat men heeft getracht den trein, waarmede de gewezen koningin Nathalie naar Bucharest vertrok, by Jassy te doen ontsporen. De openbare meening gelooft dat de aanslag slechts verhinderd is geworden, doordien de trein tien minuten vroeger afreed dan aan vankelijk het voornemen was, zoodat de weg, waar onbekenden de rails hebben losgemaakt, aog viij was toen de trein voorbijreed. ITALIË. v De keizer eo de keizerin van Duitschland zyn Zaterdag aangekomen en door koning Humbert, diens gemalin, alle prinsen en prin sessen van het koninklijk huis en tal van grootwaardigheids-bekleeders ontvangen. De stad is gevlagdin de straten beweegt zich eene ontzaglijke menigte; alle vensters zyn versierd. De koning omhelsde den keizer en de kei zerin herhaaldelijk; de ontvangst was aller hartelijkst. De minister-president Crispi begroette graaf Herbert von Bismarck, die hem de groeten van zijnen vader, den rijkskanselier overbracht. Des middags had er een familie-déjeuner plaats, bij welke gelegenheid de keizer zich onderhield met den heer Crispi en koning Humbert met graaf Bismarck. Zondag heeft Ileibert von Bismarck een langdurig onderhoud gehad met Crispi, Keizei in Fredeiik is Zondag met hare dochters eu den erfprins en deetfpiinsesvan Heiningen te Venetië aangekomen, en door de overheid feestelijk ontvangen. Eene talrijke memgtp juichte tien toe. Eeu aantal feestelyk versiei de gondels geleidde het hooge gezelschap naar het stoomschip Imperatris, dat hen naar Athene zal brengen. De Messagero verzekert dat generaal Igna- tief, die te Rome is aangekomen, door zyne regeering meteune belangrijke zending belast is. De paus heeft Zondag ji. een 2500 Fransche bedevaartgangers ten gehooie toegelaten. Ily heette hen welkom en zeide dat de godsdienst den aibeid adelt. liet Christeudom leeit, dat de patroon da broeder is van den werkman en dat deze den patroon moet eerbiedigen, terwijl deze op zyne beurt den werkman moet beschermen. De paus gaf verder den raad, oin tot het stelsel der vroegere corpoiatiën of gilden terug te keeren. De pauselijke Ossersatore meldt thans, dat de katholieke kiezers by de verkiezingen te Rome door het Vaticaan ditmaal vrijgelaten zullen worden, püat" zoo vervolgt het blad »het Vaticaan en de bisschoppen wenschen, dat daar, waarzy ter stembus gaan, zy hunne stemmen zullen uitbrengen op per sonen, die èn om hunne godsdienstige èn om hunne moreele beginselen waardig zijn ge kozen te worden, is zeer natuurlijk.1' PORTUGAL. De verkiezingen zijn Zondag rustig afgeloo- pan. De regeering heeft een groote meerdfer- heid verkregen. Van de 140 gekozen afgevaardigden beboo- ren er 38 tot de oppositie. De president van den Portugeeschen mi nisterraad heeft aan koning Cai los het collec tief ontslag van het Kabinet aangeboden, doch de koning heeft dit geweigerd. JAPAN. Een moordaanslag is gepleegd op den minister van buitenlandsche zaken, die licht gewond werd. De dader benam zich terstond het leveo. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAt» Avondzitting van Maandag 21 October. Ingekomen da geloofsbrieven van liet nieuw- benoemde lid dor Kamer, jhr, F. X. J. van Nispan tot Pannorden; worden gesteld in bandon van eene commissie, bestaande lilt de heeren Regout, Insingor en Rengers, welke commissie concludeerde tol toelating van den benoemde, dio, in het gebouw aanwezig, in bandon des voorzitters, daartoe door den Koning gemach tigd, de gebruikelijke eeden aflegt en zitting noemt. Bij de Kamer zijn ingekomen 146 verzoek schriften, alle betrekking hebbende o;i liet aan hangige ontwerp van wet tot herziening der wet op het lager onderwijs. Hiervan zal in de Han delingen worden molding gemaakt. Vervolgens wordt mededeeting gedaan van d9 van de Tweede Kamer ingediende wetsont werpen, waaronder dat betreffende do herzie ning der onderwijswet. Alle worden verzonden naar de afdeelingen. De vergadering wordt verdaagd tot fater. Ofllciecle Jledeileellitgen. Liy kon. besluit zyn benoemd by het wapen der infanterie tot tweede luitenant; by het le reg. de sergeant-volontair J. F. Legner; by het öe reg. de sergeant-voloutair W. da Koning. Da opper-ceremouiemeesier maakt bekend, dat ingevolge de bevelen des Konings, het hof, met ingang van Maandag jl., den rouw zal aannemen voor den lijd van drie weken, ts weleneene week lialveD en twee weken lichten rouw, wegens het overlijdeu van Z. Lodewyk Philips, koning van Portugal.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1