Gemengde Berichten. Laatste Berichten, Per Telegraaf. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. £1 echtzaken. V i s s c h e r ij. 0 n d e r w ij s. Te Alais is Zondag mot veel plechtigheid een standbeeld van den beroemden scheikundige J, B. Dumas onthuld, die daar geboren is. Gisteren is er onder de dokwerkers to Londen - eene nic-iuve werkstaking uitgebroken. Eon duizendtal arbeiders hebben het werk verlaten. De Academie van Wetenschappen te Parijs besloot don prijs Lo Conite, ten bedrage van 50.000 frs., bestemd voor het belangrijksto wetenschappelijke werk der laatste drie jaren, toe te kennen aan den uitvindor van hot kruit zonder rook, een jong ingenieur, Vieille geheeten. Op den Decnuville-spoorwog, op het tentoon stellingsterrein to Parijs, is Maandag een om- steeks 40-jarige dnnie overreden de ongelukkigo was terstond dood. Op de tentoonstelling te Parijs raken heel wat kinderen verloren. Er worden dagelijks minstons tien door de politie naar liet bureau gebracht om te wachten tot dat zij aan ouders en ver wanten uitgeleverd kunnen worden. Vele dier kleinen, die zich verbeelden «gevangengenomen" to zijn maken er een jammerlijk misbaar en zijn niet te troosten, ondanks de vaderlijke po gingen, die de beambten daartoe aanwenden. In de zitting der rechtbank te Aken stonden Vrijdag jl. niet minder clan 2'2 personen terecht, wegens frauduleuze» invoer van 10,000 kilo rogge, liet grootsto gedeelte was uit Nederland inge- vuerd, waar op de grenzen in éene loods 20,000 kilo waren geborgen. Do opgelegde boeten en straffen wisselden af tusschen 150 en 1390 mark en 4 en 2 maanden gevangenisstraf. De Kamer van koophandel to Duinkerken heeft een belangwokkonden wedstrijd uitgeschre ven met betrekking tot de aanwending van olie tot effening der golven. Een prijs van 100 frs. werd toogekend aan den kapitein des schoeners Perle voor eene proef, door hom in dit Opzicht genomen. Op 21 April werd hij voor Portland door een hevigen zuidoost en-storm overvallen. De zoe sloeg zoo geweldig over het schip, dat do bemanning niet anders dacht dan dat ze naar den kelder ging. Toen dood do kapitein twee zakken met in olie gedrenkt work buiten boord in !t water hangen. Ais door een toover- slag bedaarde de zee en ofschoon de deining nog steeds hevig was, braken geen golven meer over het schip. Anderhalve pint olie per zak is, volgens den kapitein, voldoende om de zee twee uren lang te bedaren. Voor de kerk van het Heilige Hnrt te Mont- martre is 21.000.000 frs. bijeengebracht, waar van 20.700,000 frs. reeds zijn besteed. Men is thans bezig met de beeldhouwwerken voor do verschillendo kapellen. De gezworenen te Hamburg bobben na eene zitting van twee dagen een schoenmaker, zekeren Benthien, die in April jl. een 10-jarigen knaap op de gruwzaamste wijze vermoordde, ter dood veroordeeld. Do veroordeelde, die van der jeugd af aan in volslagen zedelijke en geestelijke ver wildering leefdeontkende zoo koeibioodig mo gelijk het hem ten laste gelegdohoewol zijne schuld vaststond. Op den Salon te Miinchen werden 304 kunstwerken tot een bedrag van 407.270 mark verkocht. Uit Bern wordt aan liet Berliner Tageblalt gemeld dat de Zwitsersciic Bondsraad bezig is eene concessie-aanvraag te behandelen van den ingenieur Koeclslin, mede-bouwmeester van den Eiffel toren, die eenen kabelspoorweg wil bou wen naar den 4167 meter hoogen top van den Jungfrau. Dit reuzenwork zal in vijf afdeelingen ge splitst worden. De baan zal te Lauterbrunnen beginnen en op vijf minuten afstands van den bergtop ophouden. De kosten worden op tien millioen frank begroot. Als trekkracht zal wa ter oi electriciteit gebinlkt worden. Voor het bouwen wordt een tijdvak van zeven jaren noodig geacht. De cholera blijft nog steeds in hevigen graad heorschen in het stroomgebied van den Eupbraat en de Tigris, waar zij drie maanden geleden is uitgebroken. Er kwamen daar, aan den Ara bische» oever van de Perzische Golf en langs de Perzische grens, reeds 7000 sterfgevallen aan cholera voor. Alleen to Bagdad en eenige plaat sen aan de Tigris is de epidemie aan het af nemen. De gemeenteraad hield hedenmiddag ten kwart voor twee ure eene zitting, die werd bijgewoond door 18 leden, De volgende stukken waren ingekomen: eene missive van Gedeputeeide Staten dezer provincie van 24/27 September jl., ten geleide van twee door hen goedgekeui de raadsbesluiten, en wel tot omlerhandsche verhuring aau den havenmeester tl. van der Vebleo van een woonhuis aan het V/esterhaveDhoofd eu tot a'stand in eigendom aan G. van der Most van 30 centiaren grond; eene gelijke missive ten geleide van een uittreksel uit het kon. be sluit «m 9 October II. no. 22 eu uit den daai bjj behoorenden staat, houdende goedkeuring van het laadsbesluit van 10 Augustus li., tot wijzi ging der vei ordening op de heffing van haven geld, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Van burgemeester en wethouders eene missive ten geleide van de rekening der ont vangsten en uitgaven van de gemeente-drink waterleiding over het jaar 1888, met de daarbij behooreude bjj lagen, opgemaakt door den boekhouder dier inrichting, overeenkom stig de in de rekening der gemeente, over dat jaar, gedane veiaotwoordiog; ter visie gelegd tot de volgende vergadering. De rap porten der financieele commissie betieffende het onderzoek der rekening over 1888 en der begrooting voor 1890 van het burgerljjk arm bestuur eu van bet stads-ziekeuhuis werden ter inzage gelegd en de behandeling aange houden tot eene volgende vergadering, evenais dat betreflende het onderzoekin de afdeelin gen van het ontwerp der gemeente-begrootuig voor 1890 met de daarop door buigemeester en wethouders ingediende memorie van be antwoording, welke belde laatste stukken op verzoek van den lieer Van Ilarwegen den Breems zullen worden gedrukt eu aan de leden rondgedeeld Verder werd besloten, «leu raad van admi nistratie der Hollaixische Spoot weg-Maut- schappy dank te zeggen voor de aanbieding van een exemplaar van het »0verzicht van de ontwikkeling der Maatschappij, dat ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van haren eersten spomweg, die van Amsterdam naar Haarlem, werd opgemaakt". Ter behandeliug in een volgende vergade ring ter visie gelegd werden ten slottehet onlwerp-voorwaardenwaarop de Nederl, Bell-telephoon-inaatschappy te Amsterdam zich bereid verklaart, het uitsluitend recht tot aanleg eo exploitatie van voor het publiek bestemde telephonisclie verbindingen in de gemeente Schiedammet den aaukleve van dien, te aanvaardenliet adres van een commissie uit ambtenaren in dienst der ge meente, tot oprichting van een pensioenfonds voor weduwen eu weezen van gemeente ambtenaren en bedienden, houdende verzoek om de medewerking dezer vergadering; en eindelijk een adies van ruim een honderd tal bedienden of werklieden in dienst der gemeente, houdende ndhaesie aan zoo even genoemd adres. Terloops zy nog opgemerktdat de Sieer Van Hai wegen den Breems ten aanzien der rekening van de drinkwaterleiding de op merking maakte, dat de sataussen naarzyue ineenmg behoorden gebracht te worden op de exploitatie-rekening en niet onder hoofd swinst en verliet'. De voorzitter beloofde, deze opmerking aan de beti ukken commissie te zuilen overbrengen. Tot de behandeling der weinige aan de orde gestelde punten overgaande, hechtte de raad zjjoe goedkeuring aan de gemeente- rekening over 1888 eu werd benoemd tot ouderwijzer 3e klasse aan de tweede openbare armenschool de heer N. Tak alhier. Na een breedvoerige, somtjjds vrij vinnige discussie over de viaag, of al oi niet een beslissing was genomen over de plaatsing d?r sluis in de Schie, iu verband rnet de water- ververscbing, vereenigde zich de raad ten slotte met een motie van den heer Tuk, waarin deze vraag in ontkennenden zin wordt beantwoord. De vergadering ging hierop over in eene zitting met gesloten deuren, teneinde door deskundigen omtrent de werken der waterverversching te worden voorgelicht. Na afloop der zitting met gesloteu deuren werd door den heer Schuurman het voorstel gedaan, om, na de ampele discussie, ook thans gevoerd, eu de voorlichting van den des kundige in dia zitting ontvangen, de sluis toch te doen bouwen op de plaats door de wet aangegeven, (zooals die op de aan den raad bekende kaart stond aangegeven.) De iieereo Van Harwegen den Breems en Visser i er- klaarden zich echter tegen het nemen van een dadelyke beslissing, hoezeer ook eerstge noemde de vei klaringen, door den deskundige gegeven, voldoende achtte en de voorzitter met nadiuk wees op het dieigeude gevaar, voor de Sehiedamsche industrie aan uitstel verbonden, terwijl hy het feil constateerde dat eenige leden vóór de motie-Tuk gestemd hebben, die tot het raadsbesluit vun Januari 1888 met hadden medegewerkt, omdat zy toen nog geen lid waren. Niets mocht echter baten; toen de voor zitter het vuorstel-Schuurman in stemming wilde brengen, verlieten op eens tal vao leden in alleryl de vergaderzaal. Zeer verklaarbaar was dan ook het slotwoord van den burge meester, die zich voor deze zaak, waarby liet belang van Schiedam zoo t.auw betrokken is, ontzaglijk veel moeite en zorg getroost heeft: Hen waardig eind van een waardig begin DEN HAAG, 24 October, Heden is aangenomen met 36 stemmen tegen 6 liet ontwerp van den bouw van een pantserdek- schip en met eenparige stemmen de instelling vnn een consulaat-generaal te Teherande bepalingen tier vhscherij van vreemdelingen in territoriale wateien, de wijziging der artser,- wet, de suppletoire begrooting van binnenl. zaken, de vei betering van de rivier de Waai, de uitbi eiding der marechaussee, de nadere regeling van den dienst dei locaal-spoorvvegen en instelling vun een rykslandbuuw-proefstation in Indië. De Kamer is daarna uiteengegaan. De gelegenheid tot verzenduig der corres pondentie naar New-York (via Amstenlam) beslaat door middel van het stoomschip .dmsfer- dam. De laatste busiichting aan liet post kantoor te Rotterdam is bepaald op 25 October a. s., des avonds ten 9.10 ure. De wijze van verzending behomt duidelijk op het adies vermeld te worden. De navolgende kantoren in de Argentijnsche republiek zijn thans zoowel voor dan dienst der pakketpost als voor dien der potvvisseis open gesteld Bahia Blanca, Buenos-Ayrcs, Catamnrca, Con cordia, Cordoba, Corrientes, Gualegaichu, Guale- gtmy, Jujuï, La Paz, La Plata, Mendoza, Mer cedes, Parana, Resistencia, Rio IV, Rioja, Rosaiio, Snlta, San Juan, San Luis, Santiago del Estero, San Nicolas, Santa Fé, Tucuman, Uruguay, Victoria en Villa Maria. Naar wij vornemen, zal van 1 November af de trein van 5.40 station Beurs wederdiiocto aan sluiting hebben mot Parijs, zoodat de corres pondentie voor Frankrijk weder roet dien trein verzonden zal worden. Ook de mails nnarOost- Indic via Genua en via Marseille (Rott. Lloyd) zullen weder met dien trein verzonden worden, terwijl eene supplement-verzending, uitsluitend brieven en briefkaarten bevattende, roet den trein van 7.22 verzonden zal worden. Voor eenigo jaren was do vlasteelt voor 't Westland nogal van beteckenisvele telers- doden in de vlasserij, waarvoor^zij tegen den winter vooral werklieden uit hot Ovonnaassclio lieten komen, die de leiding der vlasserij op zich konden nemen. Door minder gunstige uitkomsten is deze teelt eonigszins in verval ge raakt, doch dit jaar kon men weer verlevendiging er in opmerken. Behalve tocli dat er eenige akkers onder Naaldwijk en 's-Gravonzande voor den verbouw van vlas worden gebruikt, was deze tooit vooral voor De Lier van veel be- teekenis. De uitslag knn ongelukkigerwijze niet geroemd worden, wijl liet vias veel van den aanhoudenden zomerregen geleden heeft, waardoor geen ilinlte qualitoit kon gewonnen worden. Ook zijn de prijzen niet bemoedigend. Mee. is thans druk bezig met liet braken en hot dorselien der bollen, waardoor de werkman in dezen slappen tijd volop arbeid vindt. Met het oog op de dreigende werkeloosheid in den winter, die ook reeds tot liier is doorgedrongen en de zorg van den go- goede behoeft, ware liet zeker te wensciien, dat de teiers aan den vlasbouw moer aandacht kon den wijden. Men schrijft uit Katwijk liet is in geen jaren beleefd, dat de koolsoor ten zoo'n geringen aftrek vonden ais dit jaar op den prijs is dit van grooten invloed, deze is ongeveer de helft lager dan andere jaren. Heelt do kooi in het algemeen veei geleden door al het water dat gevallen is dit zou zich wel geschikt hebben imlion do prijs den goeden meor nabij kwam, doch ook «lit valt tegen en dientengevolge kan men zich voorstellen, dal de teler alles van den zwartgulligslen kant beziet en allesbehalve tevreden is. liet gaat hem niet naar den zinvooral daar in het voorjaar hem alles zoo tegenlachte. Uien zijn steeds in prijs stijgende, nadat ze eerst in het geheel niet ge trokken waren. Een landbouwer te Achtkarspelen (Fr.) lieeft dezen zomer een proef genomen met den vorbuuw van de bekende zonnebloem (llehunthus Annuus). Ongeveer 6 are land werd daarmede bebouwd, na eerst goed bemest te zijn. De oogst was over vloedig en de verbouwer maakte goede winst! Het zaad bevat veel eri goede olie. De jaarvergadering van christelijke onderwijzers in de provincie Utrecht zal te Utrecht worden gehouden op 20 October a. s. De agenda bevat o. a. de navolgende puitten ter bespreking «De grondslag van het christelijk onderwijseen blik op hare geschiedenis in ons vaderland." Inleider de beer j, C. van Zanteu. b. «Het aantal leerlingen eener klasse." c. «De wetswijziging." Inleider de beer C. Hartwiggen. d. «Het schoolgeld." Inleider de heer J. C. van Zanten. e. «Hare uitvaart." Inleider do heer J. Feringa. Aan de weesinrichting te Neerbosch wordt aan het onderwijs üijzondere zorg besteed de school telt 430 leerlingen. Wanneer de leerlingen de school verlaten, vinden zij aan de inrichting zelve gelegenheid om een handwerk te leuren. Thans zijn er in het gelioel 212 jongens, die een handwerk leeren, als timmerman 32, metselaar 4, schoenmaker 14, kleermaker '10, boekbinder 31, letterzetter 25, snelpersdrukker 6. schilder 10, tuinman 22, klompenmaker 9, landbouwer li, meubelmaker 11, smid 11, voor 't kantoor 6, kweekeling voor het onderwijs 4. Aan leerlingen, die er aanleg voor hebben, wordt geregeld onderwijs in uttiziuk gegeven, en allen ontvangen onderwijs in don zang, zoomede in rechtlijnig en handteekenen on gymnastiek Gevallen van meineed komen in don laatsten tijd in Limburg nogal dikwijls voor, Tlmns is weder door de Raadkamer der arrondissements rechtbank te Maastricht rechtsingang niet bevel van gevangenhouding verleend tegen L. CU. en J. II., beiden 18 jaren oud, de eerste woon achtig te Limmol-Meersen, de tweede te Maas tricht, beschuldigd van in eene strafzaak eene valscho verklaring onder eede te hebben afgelegd. VLAARLIINGEN. Sedeit de laatste opgaat zijn alhier binnengekomon 4 schepen, gezamen lijk aanbrengende 79 last haring.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3