A". 1889. IMaandag 28 October. N°. 7362. Eerste Blad. KElNiNISGEViiNG. Jrie-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U IT Gr K V E R.KOU fc. P. f van dijk van matenesse. Binnenlandsche Berichten. A.BONNK«KNT).paiJS., per kwartaal franco per post, door het geheide Rijk Afio-ileilijke nummers 1.85 - 2.50. - 0.10. R l' B K A II M X 1 T K IS». AbvraTKNrispftijg: *an 1—10 genot,/ regeU raat inbegrip v*n eene Courant. f i.lff lodere gewone regel meer,if, Drikmaai. geplaatst wordt tegen twkkmaü. berekend. Inrlgtlngeu, welke gevaar, sclmile of hinder kunuen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelei op art. 8 der Wel vnn d«o 2den Juni) 1875 (Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezcieneig dal ver gunning is verleend aan J. S, KLEKAMP en zijne teulverkrjjgenden lol Oprlgtlng eerier kuiper),) in liet pand aan de Raam, I wijk F no. 281, kadaster sectie A no. 393 en 938. Schiedam, deu 26en October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Re Secretaris A. W. MULDER. Schiedam, 2G October '1889. Voorzeker heeft het Nederlandsche volk nog nooit met zooveel aandacht het oog ge vestigd op het doen en laten van de Eerste Kamer der Stateu-Generaul als m deze som bere heifsldngen. En vvie zou durven bewe ren, dat de natie niet genoeg heeft gedaan om het genoemde booge staatslichaam op de hongte te brengen van den staat der gemoedeten, nu het geldt de beslissing over de aan haar ooi deel onderworpen wet op het lager onderwijs, wie dit zou durven beweren, hij zou eenvoudig toonca eeu vreem deling in Jeiumiem te zijn, In tal van adressen zijn haar de bezwaren ontvouwd, die tegen de/.e wet kunnen worden aangevoerd. Uit sDen Griel", heet zijniet de Eersteling der Vrijheid" werd het der Kamer onomwonden herinnerd, dat de subsidie, •aan de bjjzondere scholen te serieeoen,slechts iten goede zou komen aan de Roomse he pro paganda in ous land. Ge N, Rolt. Courant, nagaande of werkelyk het advies van de com missie vau voorbereiding, die eenstemmig oor deelde dat de aanneming van de wet was in 's lands belang, ook beteeken t in het belang van het onderwijs, somt de nadeelen, die dit onder-' jjverp met zich brengt, volgemlerwjjze op ;»Deze wet, in plaats van baar zorgen voor de kleiuen en armen, die liet onderwijs zon uoodig hebben, te vei dubbelen (de gegoeden zullen wel zorgen, dat hun kinderen niet te kort -komen,) gaat de krachten der school vei zwak ken. Om aan de kerk een handgift te doen, stelt zy een premie op het afleveren van half bakken meesters. Ann een regeering, die onder den geestelykèn plak zit, geeft zy de middelen in handen (door het ellendige schootgeld- avtikel) om gem .eutebeslureu in hup goede .iorgeo voor het onderwijs te dwarsbooroen. Zij opent de gelegenheid, op 's lands kosten een menigte bijzondere scholen in het leven te roepen, die aan deeischen van goed nndeiwijs niet voldoen; scholen, z.eker by uitstek geschikt om ïUnlholieUen in merg en been" aan te kweeken bet ideaal, dat een Sehaepman in geestdrift biengt maar niet om zelfstan dige rrmnneri, nog tot anderen su ijd dan voor de kerk toegerust, aan de maatschappij te schenken." Het is waar, aldus vervolgt de R. R, Ct., voor de bijzondere scholen, waar hol met het onderwijs ernst is, zal de wet van goeden in vloed kunnen zijn; zij zal de middelen geven om de noodige klachten aan de. school te ver binden en wie zou daarvoor niet gaarne uit de gemeeue middelen zien bijgedragen Maar voor hoevele scholeu zal de bydiage niet de oorzaak van verzwakking, van ontbinding zijn I De geloofsverdeeldheid spaart, in ons seciari- sche land, de school evenmin als de kerk, en met deze wet vervalt de eeoige band, die de imlirisieljjk-rationale" school nog verhindert iu allerlei schooltjes, doleerend, syuodaal, af gescheiden en de hemel weet van welke secten, uiteen te gaan schooltjes, waar de zuiverheid der leer weinig, maar het onderwijs veel te Wenschen zal overlaten. Tegenover het vele kwaad, dat de wet het ondeiw'ys zal toebrengen, valt bet weinige goeds, dat zy stichten zal, geheel in het niet. Deze beschouwing, waarin van overdreven volstiekt geen spiake is, wordt op vele punten Zells door tal vati anti-ievoluiionnnn en gedeeld trouwens, velen dezer hebben zich in hun organen onomwonden uitgelaten; »de winst is aan Rome, wat dr. Kuyper en de zijnen ook mogen beweren aldus ledeneeien deze met-liberalen. Toch outbreekt het van liberale zijde ook niet aan stemmen, die voor de aan neming van het ouUvetp zyn door deEeiste Kamer, waarin vijf en dertig liberalen tegen vijftien rnet-hbeialen zetelen. Men meent dat daardoor de schoolstrijd zal geëindigd zijn, dat de gevolgen, die de uil- voering der wet na zich zal sieepen, zoo sieik sprekend zullen zyn, dat de natie zich van de verhuilden kerkelijke pailijeu zal afwenden en de populariteit der libeiale paitij er door zal woiden veisterkt. Tegeu deze beweringen levert de Arnhemsche Courant het volgeud welsprekend betoog: Uier en daar wordt eone gevaarlijke stom gehoord, welke juist op grond van gewichtige bezwaren tegen deze wet, die zich volgens des kundigen bij do uitvoering eorst in hun vollen omvang zullen doen gevoelen, do wonsehelijkheid van hare aanneming in het liberaal partijbelang betoogt, Wanneer deze wet in werking komt, zegt zij, zullen de nadceligo gevolgen op het onderwijs zelf, op 's lands financiën voor de in gezetenon, vooral in don hatclijken vorm van belastingverhooging, zóó zichtbaar en tastbaar worden, dat hot anti-liberaal regooringsstelsol bij de eerstvolgende verkiezing geheel wordt afge dankt en da liberale partij weder aan de Regee ring gebracht. Do hoogloeraar Sproijt, dio in Burgerplicht deze opvatting verdedigde, vond zulk eene insidieuso politiek blijkbaar schrander en zóó wél overlegd, dat hij de aanneming niet alleen van deze onderwijswet, maar zells van Bahtmnnn's graanrechten aaiuied wanneer de kiezers duurder brood moestun eten, dan zouden zij wol inzien, dat zij bedrogen zijn geworden. Matericelo waai beid schuilt er zonder twijfel in dezen raad. Hut is niet to ontkonnon, dat do liberale partij met deze onderwijswet af te stem men ivellicht voor bet oogenblik lure engere be langen schaadt. Hij enkelen neemt zij daardoor don schijn op z.icli van onverdraagzaamheid en oniiiseliikkehjklieid tegenover hetgeen dag aan dag als eene uiting vnn den volkswil wordt uit gekreten. Wij bevestigen niet dat liet z.oo is, maar erkennen de mogelijkheid van eon korten tijd van verdere impopulariteit, doch voegen er bij, dat die in elk geval slechts tijdelijk zal wezen. Daarentegen geven wij volinonuig toe, dat de kwade gevolgen van de nieuwe onderwijswet wel tor ilegc voelbaar zullen zijn voor elk belasting schuldige. Al bleef de vermeerdering van Rijks- uitgaven hij de acht ton, die de Regeering ge heel in 't wilde raamt, daar zij niet in staal is toestanden to beoordeclen, die nog niet bestaan, zelfs nog niet in staat van wording zijn, dan nog is or verbooging van lasten tot dat bedrag to wachten, tenzij de Minister van Financiën ook het opeenstapelen van tekorten als toppunt van financieclo wijsheid van zijne laatste pseudo-libo- rale voorgangers wij navolgenmaar de wet levert do schatkist over aan de door niets bo- pel'kte, door niets gecontroleerde hebzucht der kerkelijke partijen. De voorwaarden, in art. 54bis gesteld, zijn zóó onbestemd, zóó onbeduidend, zóó uitermate gemakkelijk te vervullen, en do daarbij te rifder ure gevoegde tusschenkoinst van Gedeputeerde Staten zóó volkomen ceneonbotee- kenonde administiatiove komedie, omdat daarin geen enkel element van tempering is to vindon, dat bet land weldra zal overdekt worden niet ontelbare schooltjes, die, al beantwoorden zij aan de voorwaarden van dit artikel, allerminst vol doen aan do eiselien van oen deugdelijk onder wijs; zij zullen alleen schade doen aan het open baar onderwijs en diep grijpen in de schatkist. Behalve dit financieel bezwaar, dat wegens de onvermijdelijke gevolgen van belastingverhooging voor de gocdo ingezetenen bij uitstek voelbaar zal wozon, zullen nog allerlei administratieve moeilijkheden zich voordoen, welku aan de auto riteiten, die met de uitvoering der wet in aan raking komen, voor de zóöveelsto maal zullen loeren, dat wetten maken op het papier en wet ten uitvoeren in de practijk Uvea hemelsbreed verschillende zaken zijn. Dit is alles volkomen waar, cn wij twijfelen er niet aanof tie uitvoering van een wet als deze zal onvermijdelijk in de gemoederen eene omkeering teweegbrengen ton gunste der liberale partij, voor zoover dio omkeering nu reeds niot door de ervaring van hot laatste jaar zich voor doet. Maarhoezeer hiervan overtuigd en daar om toegevende, dat het zeer eng en laag opge vat partijbelang zou medebrengen, dat men Imn, die niet bobben willen hooien nu eens voelon laatacluen wij dc dtts fluisterende stem geen goede raadgeefster. Men vorgeto nietdat het hier geldt een allergewichtigst volksbelang waarbij eenheid, toekomst, misschien onafhan kelijkheid der natio betrokken zijn. Met zulke hooge belangen mag niet worden gespoeld, mo gen geen proefnemingen worden gedaan. Is de liberale partij met hen, die en wij goloovon terecht zulke gevolgen van de schoolwet ver wachten o'. ertuigd van de nadeolige werking barer bepalingendan mag ze haar niet aan nemen. Dat zij de kans op eene herleving barer populariteit, nadat de hatelijke wet zal zijn uit» gevoerd, er aan wage, zich desnoods blootstella aan het tijdelijk verder vorkomen van de volks gunst, dio vroeger haar deel was; indien zij hare roeping als politieke partij hoog opvat, on het plichtmatig acht, de gevaren oti bozwarorl te voorkomen, die eene partijregeoring met eert3 partijdige wetgeving over het vaderland staat t0 brengen dan zal zij wat ook voor een kort oogenblik het oordeel dor kiezers mag zijn althans do achting voor zich zelve behouden, diö haar de achting van anderen zekerder bezorgen zal dan coucilialie en transactie over hare his- lorischo beginselen. Ze» is het, zeggen wy de Arnhemmer van panschel bs. na. r— - -j SCIIIRIIAM, 20 October 1881). Z. M. de Koning zal bij de plechtige ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van Z. M, den koning van Portugal, dom Luiz I, vei legenwoordtgd worden dour HD. minister"-» resident te Lissabon, den heer mr, L. 11. RuyS* senaers. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerstd Kamer over de consignatiewet hadden vela ledende intrekking der voordracht wprt- scbende, ernstig bezwaar tegen toekenning der bevoegdheid, ook aanbod van gereede betaling te doen geschieden iu bankbiljetten. Afleert sommigeu vereenigden zich met die bepaling/ Bij het in den luop dezer maand te Rot terdam gehouden examen van scheepsmeters voor de zeeschepen hebben o. a. vo'iiaan da heeren W. O lStnsu de Groot en H. Clement f beiden van Schiedam. Wij ontvingen vau de stoomvaai tmaat-» schappij nZceland" du Enzelscbe uitgave van hare inetsmauk bewei kte wintel-dienstregeling/ Deze gids, waarvan 20000 exemplaren iu da Ilollandsclie en 20 0ÜO in de Engebche taal worden gediukt, is bij genoemde maatschappij en bare agenten kosteloos verkrijgbaar. Door den minister vau bmnenlaodschd zaken is op een verzoekschrift van ingezetenen van Klaaswaal, om voor die gemeente eed afzonderlykeu burgemeester te benoemen geantwoord dal de tegeuwoouiige tuntaris tot November 1890 in functie is, zoadat eerst bij eene hei benoeming op huu vet zoek l.aa gelet worden. De vanwege bet min. v. W. II. en N. in het openbaar veikochte gebruikte frankeer-, pust- en telegramzegels hebben eene som op gebracht van f 1944,57. Voor 2200 gebruikte postzegels van f 1 werd f704,S0 betaald, per stuk dus 32'/a cent. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging vaneen diploma alsstuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 1'2u November, te9i/2 uur, zitting houden t«f Amsterdam, in het raadhuis aldaar.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1