A0- 1889. Maandag 28 October. N°. 7362. Timede Blad. Feuilleton. is. »9 9 O rie-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U IT(tK VER J. OD Buitenlandsche Ber chten. -»■■■■' - I.- -- DENEMARKEN. Binnenlandsche Berichten. ar. jr. ad- aar C 0 U R AIIT. Abohnkmbntsphus. per kwartaal fraMO per pott, door het geheele Rijk Afzonderlijke noiruners r 1.85 - 2.50. - 0.10. H V K B A II H4HKT, 12 4. ADVKRTkNYIRPItlJlt; r.D 1—10 gewon» reg.la 10.t inbegrip Tan nea« Courantf 1 li, Iedere gewone regel meer - ,1#, Dri«.j»i. geplietst wordt tegen twnitil berekend. F K A N K K IJ K. De groot-rabbijn van Parijs, de heer Zadoc Kalm, is met eenparig» stemmen tot groot rabbijn van Fiankiijk gekozen. Volgens een belicht uit Metz heeft de Prui sische oveiheid !e Dieuze gisteren aan graaf Dillon een besluit beteekend, waarbij hem het verblijf aldaar ontzegd wordt. DUITS C II I. A N D. De Nordd, Allg. Zeitg acht het noodig, da troonrede, waarmede de Rijksdag weid geopend, nog eens uitvoerig toe te lichten. Vooral legt het ojficieuse blad nadiuk op de verzekering, dat geen vrees beslaat voor ver storing des vrede*. Het Duitsche volk mag den keizer daarom wel dankbaar lijn voor hetgeen hij voor den viede deed en moet hem derhalve ook in slaat stellen te doen, wat hij tot behoud des viedes noodig acht. Kortom, de moraal van het artikel is, dat de Rijksdag wordt aangespoord zoider-verzet de gevraagde millioenen voor het leger toe te staan. ENGELAND. Volgens de Standard is er te Athene geen nieuws uit Kreta te melden, dewijl de Turk- eche regeering alle dépêches in cijferschrift' afwijst. In de Tweede Kamer heeft de heer Ledre- borg voorgesteld het voorloopige zonder goed keuring der Kamers uitgevaardigde budget aan eene commissie te verzenden. De heer Berg stelde eene motie van wantrouwen jegens d8 regeeiing voor. Die motie werd met 64 stemmen tegeu 11 verworpen. ITALIË. De politie te Tuiijn heeft beslag gelegd op 5000 opruiende anarchistische geschriften, bestemd om onder het volk te worden uit gedeeld. Te Rome is aangekomen de heer Is wolski, buitengewoon Russi-ch gezant bij het Vaticaan. Hij heeft aanstonds een bezoek gebracht aan generaal Ignatieff, die insgelijks met epne zending, waarschijnlijk voor het Quirinaal, te Rome is. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Suriname. Do staatsrekening van Suriname over 1884 is ter goedkeuring aan de Staton-Generanl voor gesteld tot een bedrag van f 1,437,320.271/3 in uitgaaf en van f 1,291,432.251/3 in ontvang, en alzoo niet een nadeelig slot van f 145.804.02. De begrooting over 1884 werd vastgesteld op f 1,455,827.01 de uitgaven bleven f 18,501.33i/s beneden de raming. -De koloniale middelen, op f1,220,893.33 begroot, hebben f64,538.92y2 meer opgebracht, voornamelijk door de meerdere ontvangst van patent-, zegel- en uitvoerrechten en van accijns op het binnenlandsch gedistilleord. De bijdrage aan de koloniale geldmiddelen was toegestaan tot een bedrag van f228,934.28. Van dit bedrag blijkt thans slechts noodig te zijn ge weest f145,894.02 of f83,040.26 minder dan aan de directie der Naderlandsche Bank als ge machtigde der kolonie Suriname is uitgekeerd, welke som weder in 's rijks schatkist zal vlooien zoodra de rekening zal zijn goedgekeurd. SCHIEDAM, 26 October 1889. De Rotterdainsche gemeenteraad heeft f 15,000 toegestaan tot bestrijding der kosten van de genomen maatregelen tjjdens de jongste ongeregeldheden. Wat de schutterjj betieft zal worden uitbetaald aan de onderofficieren 25, aan de korporaals 20 en aan de schutters •15 cents per uur, en wat de politie betreft aan de inspecteurs f 2.50, aan de onderinspec teurs fl.50 en aan de agenten 50 cents per dag, evenals dat tijdens de ongeiegeldheden in 1868 is geschied. In de Duitsche begroeting voor buitenland sche zaken is nanr de N. li. Gt meldt voor 'de oprichting van een Duitsch consulaat- generaal te Batavia 49 000 mark uitgetrokken. De wenschelijkheid van het scheppen van dezen post wordt toegelicht met een beroep op de gebleken noodzakelijkheid voorden Dmlvchen handel, die leeds vroeger krachtig op een Duitsch consulaat-genei aal voor N'ederlandsch Indië heeft aangedrongen. Iu verband daar mede heeft de rijksregeering in het begin van 1888 een cominis«ai is, als haar vertegen woordiger, naar Datavia gezonden. De door dezen persoon opgedane ondervinding laat geen twijfel bestaan aan de noodzakelijkheid van een beroeps-eonsul-generaal voor het hier in aanmerking komende uitgebreide gebied. Te Kampen is in 85-jarigen ouderdom over leden: J. van Dijk, oud-strijder van 1830, dra ger van het Metalen Kruis. Gistermorgen brak te Rotterdam eeD hevige brand uit in de branderij van C. Lenterman, aan de Gedempte Binnen-Rotte aldaar, ten ge volge van het springen van den helm van den ketel. In zeer korten tjjd was het geheele ge bouw uitgebrand, terwijl de brandweer veel moeite had de belendende perceden tegen het vuur te beschermen. Door de politie te Haarlem zyn aangehouden twee Amsterdnmsche kooplieden, die verschil lende ingezetenen hebben opgelicht, en w$l door hen eene partij goed te verkoopen, dat volgens hunne bewering best linnen was, terwijl later gebleken is dat dit goed geen linnen was, terwijl zij het voor een flinkea prjjs van de hand hebben gedaan. Door ongeveer 140 firma's, wonende te Deventer, is verkiaaid, dat zy geen personen beneden 14 jaren in dienst zullen neme», dia niet kunnen toonen een getuigschrift van het hoofd eener school, waaruil blijkt, dat zij behoorlijk gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid tot het ontvangen va» lager onder* wijs. Uit eene tnededeehng der firma IngenhousZ aan de N. H. Ct blijkt, dat het pakket met geldswaarde (f3700 aan bankpapieren een paar duizend gulden nominaal aan efl-xtei niet veiloren werd door een dor firmanten, rnaar door een cliënt. Deze was liet, die voor den' vinder f 25 en later 150 beschikbaar stelde. Den vinder schijnt echter door anderen diets gemaakt te zijn, dat hein een deel van het gevondene toekwam. Vijftig gulden belooning blijft weinig, maar h|j die ze aanbiedt is N. N., en de heeren Ingenhousz b'ehoeveu toch waarlyk uit eigen zak niet bij te leggen wet een hunner cliën ten niet vei kiest te geven. Door de afgetreden regenten van het R.-k, armbestuur te Venlo, die door de gemeente ge« rechtelijk opgevorderd zyn tot teruggave van de groote kapitalen, door nalatigheid verloren, zyn, behalve de vroeger aangeboden som van f 2000, thans weder aangeboden zes stuks Oos* tenryksclie Metallieken, a 1000 florynen, met de vervallen rente. Naar de Prov. Gron. Gt. verneemt, is da voor eenige dagen gefailleei de aannemer-archi tect J. C. W. te Groningen gisteravond in ver* zekerde bewaring genomen en naar de cel gevangenis overgebracht. 76 de unr oor lea Daarboven fonkelden de sterren in don helderen winternacht en benedon ïLag alles bedekt onder 't sneeuwwitte kleed, De slapende vreugde en liet sluinirende leed." Zoo declameerde Paul, terwijl hij den blik vol gedachten liet weiden over het majestueuze wintertooneel, »Ik wist niet," sprak Eva lachend, vdat gij ook al aan poëzie deedt," J>.Eo houdt gij daarvan dan niet!" - sik weet het niet, ik heb mij er nooit ernstig mee bemoeid. De meeste gedichten trokken mij niet aan. Ik vond ze vaak zoo opgesmukt en zoo sentimenteel. Misschien ligt het alleen aan de manier, waarop Helena, die geheele dichters van buiten kent, ze voordroeg!" ïEn maakt juffrouw Helena ook verzen?" «Helaas jaonophoudelijk plaagt zij mij er mee." Weldra leidde dit gesprek over gemaakte poëzie tot de hoogste poëzie des levens, tot eene weder- keevige bekentenis van eeuwige, onverbreekbaro trouw, on de fonkelende sterren van dezen Kerst nacht waren de stille getuigen van het geluk van twee minnenden, dio voor elkander het eerst getuigenis aflegden, dat ze van het oorste oogen- blik af aan elkander hadden liefgehad en niets hen meer zou scheiden. «Maar zal het u niet vervelen, Eva,!' zeide Paul, »te wachten, tot ik in staat ben een eigen zaak te beginnen? En dan, als ik over een jaar misschien zal kunnen beschikken ovor mijn moeders erfdeel, dan zal het er nog van afhangen, hoe mijne onderneming aanvankelijk slaagt. "Want ik kan toch geene huishouding opzetten, voor ik zekerheid heb van een goed bestaan, en gijEva 1" Zij viel hem haastig in de rede met de woorden «Stel u gerust, Paul, al liet-gij mij ook tien jaar wachten, zoo zou het nog niet »mit meincr Liebe getlian" zijn. Wie zou ik buiten u kunnen liefhebben 1 Ik weet niemand op de geheele wereld. Daarbij, wispelturigheid ligt niet in mijn aard. Ik geloof dat ik genoeg zelfkennis bezit, om te kunnen verzekeren dat het bij mij zal zijn Ein Leber: und Eine Liebe!" En vol van de zoete draomen der minnenden, zoo schoon als alleen een onbedorven jeugd ze mag koesteren, gingen deze twee gelieven in dezen schoonen nacht ter ruste. II. De slag was gevallen. De firma B. A. Eldering had hare betalingen gestaakt. Reeds zijn verscheidene weken na het snel en onverwacht uitbreken van de crisis vorloopen. Laten wij eens weder een blik werpen in de woning van het kort geleden nog zoo gelukkige gezin. Hot is er stil, doodstil. In het salon zijn de kasten gesloten en vatl zegels voorzien. Daarheen beeft men alle zaken van waarde gebracht om aan het talrijk gezin zooveel mogelijk ruimto te laten voor zijne be wegingen. Op de tweede verdieping zijn de jalousieën neergelaten. Daar ligt mevrouw Eldering ziek te bed. De zenuwen van de.goede vrouw waren niet tegen de beroering der laatste dagen bestand geweest. Zoolang het onweer niet was losgebroken, had zij niet aan de mogelijkheid daarvan durven denken. Nu het kwam, was zij er door vernietigd. Beneden in zijn schrijfvertrek zat de heer Elde* ring. Hij steunde het door de ramp diep gebogen hoofd met de hand. Een dagblad lag voor hem, maar hij las er niet in. Wat zou hem de naaste toekomst brengen? Zou hij het tot een accoord met zijn schuld* oischers kunnen brongen? Of zou al wat hij bezat bij gerechtelijk vonnis worden verkocht en hij eerlang als con bedelaar op straat staan? W

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 5