Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenz org. lieclitzaken. V i s s c h e r ij. In dp St.-Michielskerk te Sittard werd Zater dag jl. pene olï-itbus opengebroken gevonden, terwijl de inhoud was verdwenen. Maandag werd op den Steenweg aldaar wederom eene langs den openbaren weg geplaatste offerbus opengebioken gevonden, waaiuit mede de in houd was ontvreemd. Dader of dadeis zjju lot dusverre onbekend. Te Zevenaar kwain Woensdag eene kara- vnan van ruim 150 personen, op reis naar Amerika. De troep was samengesteld uit Ita lianen, Oostenrijkers en Z wit seis. Uit Chatlois meldt men aan het Ah v J. D. een gevolg vau bloedvergiftiging ten gevolge van hel eten van een rauwen appel. De tim merman K. bad des avonds een appel ge nuttigd, die wonnstekig en waarvan het klok huis beschimmeld wat Den volgenden nachj werd lig wakker en bevond, dat zijne lippen en wangen geweldig waren opgezet. Door hel uitsnijden van het klokhuis schijnen zich git- lige -chimmeljilanteii aan liet vleesch vauden appel te hebben medegedeeld. Ue onmiddellijk te hulp geroepen geneeskun dige vei klaarde, dat bier eene zeer gevaailyke bloedvergiftiging was ontstaan. Gelukkig ech ter mocht hij er nog in siagen oen man in het leven te befioudeo. De Hermit lunl de stelling verdedigd dat de weg dien de teatotalleis instaan, door liet Calvi- 18me noch doeltreffend noch uit een zedelijk oogpunt boven alle gevaar verheven wordt geacht. In de Kerkelijke Courant wordt die stelling bestreden door den heer Goos/en, kerkelijk hoogleeraar te Leiden. Niet om de zaak zelve, maar als eene proeve, hoe in Nederland soms een professor seluijft, laten wij hier zijne bestrijding voigeu, gelijk J)o Standaard die mededeelt «Puk uw borrel, twee, drio Schiedammer productdrink uw glas vier, zeven Beiersch- HollamUch, of llollandsch-Beiersch iep uit uw halve n! hoele flescli Bourgogne, Champagne lederen dag. Het niet te doen is in den grond wettische, doopersche onghartigheid het wel te doen is stiurn in de vrijheid, waarin Christus u voorging en waai toe Hij u verheft. Wijn, jenever en Beierscb zijn immers schep selen (lads Kr woiiU misbruik van gemaakt? Is het dan niet iels goeds en groots dat hiertegen verzet is gekomen O ju, »het Calvinisme" ook «waardeert ten hoogste den zedelijken ernst, die in deze beweging spreekt; het oordeelt dat tempering van het bclniklijk kwaad, ook al mist het een geestelijken wortel, reeds voor den burgerstaat wem 'hetijk is, en het vei heugt zich in de aanvankelijke vrucht die geoogst werd". Ma.tr liet is bang voor beloften. En die geestelijke hoogmoed van de atsclin(Iers Voorts is tiet bezig met de reformatie, met liet herstel van de kerk. Als die inrichting klaar is, dan zal de drnnkzonde overal, onder meer op ade doel treffende wijze" die de geschiedenis ons heeft doen kennen, door vdc kerkelijke tuchtnamelijk, be streden worden. Inmiddelsi Alle schepsel Gods is goed mei dunk- En ook in het eerste, meest gelukkige geval van waar zou hij bet geld bekomen om opnieuw tn beginnen, het verloren krediet te herwinnen, afgebroken handelsbetrekkingen weder aan te kimopen, en dat alles in een tijd, waarin een soort paniek op liet gebied vau den handel links en rechts slachtoffers maakte en liet ver trouwen overal aan zufke geduchte schokken blootstond. Hij stond op en trad naar bet raam, zoo 't scheen om buiten eeltige afleiding te zoeken voor zijn gekwefden geest. In don luiu bespeurde hij Louise, zijne jongste, met Hector, den grooten Newfoundlander. Het kind streelde het dier den grooten kop, terwijl zij tegen Ernst, die aan de tuindeur zat, zeide: illector mag niet verkocht worden! Wise wil veel liever- haar geheelen spaarpot geven. Murie zegt, hij moet ook weg, en Wise's keukentje en wagentje, alles, alles, zegt zij." Zo doorpriemden opnieuw het hart van den armen vader, die kinderlijke woorden. zegging genoten zijndeen noch wijn noch drank maakt hierop uitzonderingen dus..wij genie ten hem met een gerust goweten, onder een schiet gebedje. De lieer Hovy kan nu ook gerust zijn gang blijvon gaan. Deze steunpilaar van het Kuyperia- nisina toch ouderling hij de doleerendo ge meente en curator van de vrije universiteitis van beroep bierbrouwer, llij mag voort blijven brouwen lichte en zware, Iiollandscho en Boier- sclic bieren. En hij mag voortgaan dit product te levoren aan particulieren en aan publieke in- riebtingon koffiehuizen kroegen bierhallen drankhuizen en Die dranken zijn schepselen GodsEn zij wor den op de laatst bedoelde plaatsen vooral nooit misbruikt misschien wol met dankzegging gonoten Leven de wijn en andere drankenjenever en Beieisch incluis!" By eene familie te Scbweim, iu Westfalen, heeischt een kooitsachtige agitatie. Naar het aldaar heel, is de nalatenschap van den vice- admiiaal Brand, die in 1780 te Amsterdam is ovet leden, onder beheer vati de Neilerlaud- sche regeeimg aangegloeid tul een beihag van 159 millioen gulden, zooilat het voor de erven wel Je moeite waard iszich de uitbetaling van dat sommetje te verzekeren. De ei flatet- is gehuwd geweest met zekere tnej Schmitz, zonder kindeieu na te laten, en nu komt het dus iu de eeiste plaats er op aan, het erfrecht der in veiseheidene takken verdeelde lamilie Schuilt/, te onderzoeken. Da pietemlenlen beroepen zich op een eifopvolgmg nab iutes- tato" door den broeder van den erflater, die te Hamburg is ovei leden. Zij verklaienver scheidene documenten in huil bezit te hebben, die voor de zaak van gioot belang zyn en willen een olgemeeue latniltevergadei mg bijeemeepen otn er over te beiaadslageo. Daar echter tut een volledige en juiste legitimatie ne pieieudeoien voltallig moeten zynzal het er ook nog op aankomen, op grond van olft cieele oewyzeu uit de tegtsters van geboorte en oveilijdeu volledige en juiste slan.boumea op te maken. Een tefeienduiis te Dusseidoi I lui der lamilie roept intusschen de belang hebbenden op, vont het geval dat zy inlich tingen noodig hebben. De lieer F. W. Van Eeden te Huailein sciiiijfl ovei neen i.atiouaal product": In de jongste algemeene vergadering der »Ne- dorhindsehe Maat chappy ter bevordering van Nijverheid" is mtdedeehng gedaan omtrent den vooruitgai g der cultuur van de mosbessen of groote veenbessen (Vaceinium macroi-arpum) op het eiland Terschelling. Deze bessen, de echte «large branbeiry" der Amerikanen, en thans ook in Duitschland ge kweekt, komen in het wild op Teischelling vour, een merkwaardig verschijnsel, omdatze in Europa nergens in het wild gevonden zijn. De plant is op Terschelling het eerst ge vonden door wijlen T. Ilolkemu, die haar be schreven heeft iu zijne «Flora der Noordzee- et lauden", Toen ik in 1884 Terschelling bezocht, vond ik een groote duinvallei, het nStudentenplak", daar mee bezet. Destijds werd de plant alleen ge bruikt voor brandstof in de bakkersovens en kende tneu de waai de der bessen niet. Op mijn Hij wendde zich af en begon het kleine vertrek met groote schreden op en neer te loopen. Na eenigen tijd bleef hij voor de tafel staan en nam werktuigelijk de krant weder op. Zijne aan dacht werd gelrokken door den datum aan bet hoofd van liet blad: 27 Februari. Ja, 't is waar ook, morgen was het de dag, dien hij bestomd had tot een vroolijk familiefeest, het zilveren bruiloftsfeest van hem en zijne trouwe gade. De kinderen hadden al lang geleden allerlei plannen daarvoor gereedgemaakt. De zwaarbeproefde man zette zich weder neer on steunde weer het reeds grijzende hoofd met de hand. De huishouding werd nu door Helena waarge nomen. De dienstboden waren ontslagen, moeder •lag te. bed, liet sprak dus vanzelf, dat zij de leiding der zaken op zich moest nemen. Men zegt dat in het ongeluk de menschen wor den beproefd. aanraden is men begonnen do plant meer nlgo- meen op Terschelling aan te kweeken en thai,a zijn reods groote Uitgestrektheden laag duin voor dio cultuur verpacht. Het product wordt naar Duitschland uitge voerd ook is door dc firma Corn. Sipkes te Haarlem een proef genomen om daarvan gelei te maken. Deze proef is goed gelukt. De «large brnnbeny"-gelei onderscheidt zich door eon aan- ganarnen fijnon stnaak en zal -zeker spoedig op gang maken. Niet alleen om eene nationale industrie te bevorderen, maar ook uit overtuiging van het uitstekend product durl ik ieder aanraden dit te probeeren. (übl.) Rotterdam. Door een 40-tal kantooibe dienden van handelaars en nwkelaats in tabak alhier is een ciiculaire aan hun pati oons ver zonden, waarin zy verzoeken wijziging te bren gen va de bureau-ure», die thans van 9 tot 4 en van 6 tot 9 zijn gesteld. Zij vingen abchalfuig van de aviinduien. De vrees voor eene verdere uitbreiding der werkstaking heeft zich niet bevestigd, In de mijnen van hot dep. van Pas de-Calais is het aantal werkstakers tot 7000 verminderd, dam de arbeid over het algemeen hervat is te Cour- rières CarvinDotirges, Drooonrt en te Liévin en Bully-Gronay gedeeltelijk. Daar liggen nog tweo mijnen stil. Men verwachtte, dat heden in het gansche departement de arbeid zou worden hervat. Ook in het dep. du Nord is betorschap waar te nomen. In do mijnen van Anzin zijn alle werklieden aan den arbeid. Keulen is dezer dagen in rep en roer over een fabrieksschoorsteen, die vlak bij den Dom gebouwd Wordt, en die zoo hoog is (45 M.), dat hij overal gezien zal worden. Het ergerlijkste is, dat dit plan niet uitgaat van een particulier, maar van de Staatsspoorwegen. De gemeenteraad heeft een adres aan den minister van openbare werken vastgesteld, met verzoek staking van liet werk te gelasten. Gedurende het verblijf van den czaar te Ber lijn zijn daar niet minder dan 62 bekende Rus sische politiebeambten geweestom te waken voor de veiligheid van den keizer aller Russen. En er zijn zeker bovendien nog velen incognito geweest. Een dezer politiemannen is hot falale geval overkomen, dat een Berlijnsrh zakkenroller hom San zijn horloge ontlastte. Hijzelf heeft er niet van gerept, om niet uitgelachen to wot den, maar 't is toch uitgekomenen nu lucht men hem nog meer uit. Een zondetling natuurverschijnsel had dezer dagen te Biermerée hij Dinant plaats. Bij oen heldere lucht, wam in geen wolkje te zien was, werd eene groep meisjes, die op liet veld werkten, eensklaps verrast door een geweldig onweer van donder en bliksem, zonder een druppel regen. De electrische stroom wierp alien neer. Zij waren zoozeer getroffen, dat men vreest voor het loven Leentje, het stille, gevoelige kind, dat over eene kleine ramp tranen kon plengen, betoonde zich bij dit groote onheil eene echt zorgzame vrouw. In plaats van te gaan zitten schreien, zooals menigeen van haar verwacht zou hebben, be proefde zij door wcrkdatiige zorg het leod van allen, die haar omringden, te lenigen, zooveel in lmar vermogen was, al bloedde ook haar het hart. Al haar denkon en pogen was daarop gericht, haar geliefdon, in 't bijzonder haar vader, al die geriefelijkheden te waarborgen, waaraan zij ge woon waren. En toch waren de middelen, die haar daarbij ten dienste stonden, zoo weïnigo. De som, door den boedelbeschikker voor het onder houd van 't gezin aangewezen, was zeer klein, en Helena tobde zich af on tekende en rekende, hoe het best te zullen rondkomen. En dan nog de verkwikkingen veer haar zieke moeder. De tante gaf eene kleine wokelijksche bijdrage trouwens, zonder dat hadden zij ook honger moeten lijden maar ook daarmee was het weekgeld niet toereikend. van tweo der meisjes. De andere worden voort durend door zenuwschokken aangedaan. Zooals bekend is, worden bij liet telegraaf toestel van Hughes do seinteekons alleen achter elkander op eene lijn afgedrukt. Do telegrafist is dus vei plicht, de papierstrook bij stukjes af tc knippen en doze op bel voor bet publiek be stemde bruine blad te hechten. Door de heeren Moore on AVricht is nu een toestel uitgedacht, waarbij dat nadeel is opgeheven, liet telegram wordt op het ontvangend kantoor terstond regel voor regel op liet opneembhul afgedrukt, waar door liet geheel een aanzien hooft van een brief met eene gewone handschrijfmachine ge schreven. Tienduizenden hectaren land zoo schrijft men uit Yeendam worden in deze gemeente en omliggende doi pen met aardappelen verbouwd in hoofdzaak voor do fabricatie van aardappel meel, stroop cn sago in de 20 fabrieken in deze omgeving. De aardappelen bersten als 't ware van meel, zoodot bij de luge prijzen. 75—90 cents per hectoliter, de fabrikanten een mooie cam pagne ranken. De eot-uardappelen kosten f -1.40 en zijn uitstekend. De middelmatige oogst wordt geschat op 350 HL. per hectare. De lessen aan de heihalingssehool te De Lier, welko van Nov. tot Maart gehouden worden, zullen door een vijftiental leerlingen, onder welke ook eenige meisjes, gevolgd worden. Dat onder wijs bepaalt zich hier hoofdzakelijk tot lezen, schrijvenrekenenvooral ook meetkunstig rekenen, floll, taal, teekenen en handwerken voor meisjes. In liet vorige jaar woonden gunstige tegenstelling met vele andere scholen do leerlingen nagenoeg allon den cursus tot liet einde toe bij. Ten behoeve der noodlijdenden ten gevolga der polderovorstrooming bij Mijzen (N.-H.) is in do studenten-sociüieit «Minerva" te Leiden 70 gulden bijeengebracht. Do Hoogs Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in lift kerkelijk geschil to Maassluis en het cassatieberoep van den hoer Witnmers tegon de Ned, herv. gemeente verworpen. De proc.-gen. bij het hof te Amsterdam heeft in hooger beroep in do zaak van don heer Wil link ICeljen, wegens beleediging van den minis ter van koloniën door de Amsterdamsche rechtbank tot een geldboete veroordeeld, ver nietiging van dat vonnis en veroordeeltng tot i een maand gevangenisstraf gerequireerd. Uitspraak 30 Oct. n. s. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 0 schepen, gezamenlijk aanbrengende 1071 ton pekel- en -154 ton steurharing. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 20 znmer- zalmen, die voor f-1.per 1/5 kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 4 winterzalmen. En bij al deze zorgen, van welker bestaan het meisje nooit eenig vermoeden had gehad, kwam nogoene groote; sedert bet onheil hen getrofien had, had de postmeester geen teeken van leven meer gegeven, noch door een bezoek te harent, noch door eenige regelen schrifts, al ware het maar alleen geweest om eenige deelneming te betuigen tn haar lot. Hij was voor haar verloren. Doch had zij hem wel ooit bezeton Waa een man als hij baret- waard Was hij do tranen waard, die zij cm hem geschreid had, 's avonds als zij de moede leden, moe van al den onge- wonen arbeid, cn het afgematte hoofd ter ruste lei? Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 6