geven is in de hoogste mate interessant; men kon het soms nauwelijks gelooven, dat men met marionetten te doen had. Ook krjjgt men een koor van negers (marionetten) te hooren, dat, zelfs van een muzikaal standpunt genomen, lang niet kwaad is, enkele quurtetten werden 2eer verdienstelijk voorgedragen en de kapel meester zwaaide zij a taktstok met eene zeker heid, alsof hij het zjjo geheels leven had ge daan. In éen woord, prachtig waren de slot nummers, die door de keurige lichteffecten de bewondering der toeschouwers opwekten. Ook de decoratietjes, het toooeeltje en de kleeding der poppen zagen er zeer smaakvol en net uit. Nog slechts morgenavond zal Holden hier eeoe voorstelling geven; wij raden allen, die dit maiionetten-theater niet hebben gezien, deze voorstelling alsnog bij te wonenmen zal zich den avond zeker met beklagen. Volgens den Ilaagschen kroniekschrijver van de 8T. Qron. Ctzijn er uit de benoeming van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over de schoolwet geen conclusion te trekken voor de aanneming of verwerping van het wetsontwerp. Hoewel de rapporteurs allen vrijzinnigen en tegenstunders van de voordracht z'yn, is, volgens zijne inlichtingen, >n een paar iildeelingen de meeiderheid wel bereid gevonden, aan het tot staud komen der wet de hand te leenen. Toch moet op ditoogenblik, zoo de heer H. Smits mei spoedig genoeg van syne ziekte hetstelt om aan de Stemming te komen deelnemen, nog geen (meerderheid voor de wet zyn verkregen; immeis, met zekerheid weet men pas van 0 vrijzinnigen, dat zij vóór het ontwerp zullen stemmen, en dal getal ware, zoo de heer Smits afwezig bleef, niet voldoende om de meerder heid in de Kamer van 50 te bereiken. Men herinnert zich, wal de synode der Si. H. kerk antwoordde op den brief van den minister Keuchenius, waarin de Indische predikanten zoo duchtig, en zonder ook maar <3tjpige uitzondering toe te laten, werden door gehaald. Dat antwoord hoeft des ministers tOOrn, volgens den Haagsen^., corr. vfln de Zio, Ct„ niet weinig opgewekt. Die brief was gericht aan de commissie voor de zaken der Protestantsche keik in Indië, zoo meende hij althans En zulk een blief te zenden aan de Nederlandsche synode. die met onzen doleeren- den minister natuurlijk op hoogst vjjandigen voet staat. ,Wie heeft dat boevenstuk ge pleegd Dat wilde Z. Exc. streng onderzocht hebben. Daar werd gezocht en gezocht tot de noodlottige minuut van den brief voor den dag kwam, en, o schrik, daar was de geheels brief van den miui-'ter en door hem hoogst- eigenhandig 't opschrift er op gesteld »aan de synode der Neder), Herv. Kerk". Zéo werkt da heer Keuchenius als hg werkt 1 Door Gedep. Stateu van Zuid-Holland is aan den heer J. J. A. Kuys, te 's-Gravenhage, in antwoord op diens aanvrage om vconcessie voor den aanleg en de exploitatie van een locaal- of tramspooiweg van Ilellevoetsluis en Brielle naar Dordrecht en Rotterdam", te kennen gegeven, dat voor gezegden aanleg van hun college geen andere vergunning wordt vereieebt daD voor het geval en voor zooverre hij daartoe spoorstaven zou wenschen te leggen in de baan of bermen van wegen of voetpaden, bedoeld ui art. 1 der provinciale verordening, en het verlecnen van vergunning daartoe niet in overweging kan worden geno men, tenzü door hem eenig aannemeljjk voor uitzicht gegeven worde op beschikbaarheid voor hem over zulke Cnancieele krachten, als voor die onderneming zouden worden ge vorderd. In de Eioile Beige kwam dezer dagen een echryveu uit Den Haag voor, waarin werd .aangezegd dat de heer Keuchenius, de minis ter van koloniën, ternauwernood werd ge duld door de calvinistische party en dat deze er over dacht met de liberalen mede te werken tot verwerping der Indische begrooting. Dr. Kuyper heeft gemeend dit bericht, dat, zooals het blad nu verklaart, op een misver stand bjj het vertalen berust, te moeten weder leggen. Hij schryft aan de Eioile Beige, dat de heer Keuchenius, zelf tot de anti-revolution- nairen behoorende, door zijn geheele party wordt geëerd als een barer vurigste aanhan gers, zoodat er geen sprake kan zyn van een vijandige houding, die u tegenover hem zou aannemen. ïlntegendeel za! die Kamerfractie hem tot het uiterste verdedigen. Mocht zjjne begrooting worden afgestemd, dan zal het niet geschieden io de Tweede Kamer, waar die fi actie zeer invloedrijk is, maar in de Eerste, waar zij geen vertegenwoordigers heeft. Het eenige ware in het bericht van den correspon dent is dit: dat de anti-revolutionnaire party een meer actieve koloniale staatkunde verlangt dan de lieer Keuchenius tot dusver tog heeft kunnen inleiden," I]el belangrijkste in dit schrijven i« wal de verzekering, dat deanti-revolutionnaire Kamer leden den heer Keuchenius tot het uiter ne (a outrance) zullen verdedigen, trots zijn tekort schieten in een ïmeer actieve koloniale staat kunde". Dit wordt dus: Vive le Mimstre, périssent les colonies! {11 bhl.) Van steeds goed ingelichte z'yde schrijft men aait de Ilnagsche Ct. over de jongens- gevaugenis »de Kruisberg'' ïMet innig leedwezen moet ik u mede- deelen, dat de jammerlijke toestanden io die inrichting nog steeds gehandhaafd bleven de dieven eu dronkaards zijn nog altijd in functie, tot schande voor de Nederlandsche re- geeriog en volksvertegenwoordiging, die dit toelaten." Or,s dunkt, de minister Ituys kan dit niet weten. IJy toch is wel de man om dat varken eens schoon te wasschen. Maar waarom deelde de afgevaardigde van Doetichem dit nooit eens aan den minister mede? Nu door de onvoldoende spuiing te Scheve- ningen ook het water in Delfland en Schielaud verontreinigd wordt, heeft de burgemeester van Overschie, op advies van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, het ge bruik van het water uit de Schie als drinkwater ten sleikste ontraden als schadelyk voor de gezonoheid en aH onmiddellijke oorzaak van besmettelijke ziekte, bjj voorbeeld iyphu0. Be Varzékcxingshode vestigt de aandacht op een gewichtig besluit, dat Dinsdag jl. door den Ilaagschen gemeenteraad is genomen. Bekend is het, dat reeds in veie bestekken van aanbestedingen voor particulieren de be paling wordt opgenomen, dat de aannemers verplicht zyn hun werkvolk tegen ongelukken te verzekeren. Ook is het bekend, dat aan het departement van waterstaat, handel en nijver heid een ontwerp in bewerking is in het be lang van de arbeiders, die aan openbare wer ken, van staatswege aanbesteed, werkzaam zjjo. Evenwel is Den Haag de eerste gemeente, waar thans bepaald is, dat in de bestekken, van het gemeentebestuur uitgaande, aan de aannemers de verplichting zal worden,opge legd om een contract over te leggen, waaruit blykt, dat hun personeel gedurende den ge- heelen duur van het werk tegen ongelukken verzekerd is. De afdeeling Rotterdam van de Labourers Union hield Vrijdagavond eene vergadering. Van der Kolk bracht rapport uit over de ver gadering van het werkliedenverbond tot stich ting van eeD eigen Rotterdamsche vereeniging en Sas over zyn uitstapje naar Engeland, Er bleek o. a. uit de mededeelingen dat de Rotterdamsche afdeeling thans 620 of feitelijk 420 leden telt, daar 290 hunne kaarten nog niet hebben afgehaald. Men zal trachten ook de sleepers, zakken dragers en wegers voor de uoion te winnen. Omtrent da werkstaking te Amsterdam meldt het llblad Zondagochtend zou een aanvang worden gemaakt met de lossing van een gedeelte der lading, bestaande uit krenten, van het stoom schip Cosmopolite, liggende aan de Handels kade, aan liet Diauwhoedenveem. De losse eu los-vaste (d. i. zij die het eerst in aanmerking komen voor het werk) werk lieden weigerden den arbeid te beginnen, tenzij het loon van 20 op 25 cent het uur werd verhoogd. Aan dit verzoek werd uitsluitenvoor Zon dag voldaan. De werklieden waren daarmee niet tevreden. Z'y wenschen de 25 cent per uur voorgoed, De baas van het Veem zeide niet verder te kunnen gaan dan inwilliging van het verzoek voor zooveel de lossing der CotmopoHla betrof, al zou die ook langer dut en dan éeu dag, De werklieden bleven op hun stuk. Een kwartje per uur voorgoed of geen werk. Zjj staan nu nog op hun stuk en het Veem blijft weigeren. Slechts voor Zondagswerk en nachtwerk is f 0.25 per uur toegestaan. De Cosmopolite gaat veunoedeijjk ongelost naar Hamburg, voor welke haven het ovecge gedeelte der lading is bestemd. Het getal weikstakers zal onpeveer 50 zijn. De 30 vaste arbeiders van het Veem zyn aan het werk gebleven en ook elders op de Han delskade duurt de arbeid voort. "Voor eanigpn lijd is melding genaakt van proefnemingen, om de verzamelde afvoerstoffen in de gemeente Amsterdam te bezigen voor het vervaardigen van zwavelzure ammoniak. Volgens eeD mededeeling vao het gemeente bestuur kunnen de proeven als geslaagd wor den beschouwd. Het geheel fabriekmatig af werken der overbljjveuda stoffen maakt nog een punt van overweging uit. Omtrent de geldelijke uitkomsten kan, bjj den korten duur der proeven, nog geen oordeel worden uit gesproken. BaarlCt.) Te Den Hp is in den ouderdom van ruim 82 jaren oveiledeu: Jan de Vries, oud-strjjder van 1830. De overledene was versierd met de Citadel-medaille en het Metalen Kruis. In Februari 1887 heeft Christiaan van Iserloo te Rotterdam destijds 11 jaar, te Ant werpen eenen jongeD het leven gered door hem uit het ijs te halen. Hjj ontving daar voor Zondag op het stadhuis te Antwerpen, vanwege Z. M. den koning van België, eene medaille 3de klasse en eeoe eervolle vermel ding. Door de politie te Haarlem is in beslag genomen eene valsche rijksdaalder, voerende de beeltenis van Willem III en het jaartal 1862, blijkbaar bestaande uit lood. De zaken van den gearresteerden notaris De Vries, van Munnikeburen (Fr.), moeten lang niet pluis zyn. Men spreekt van een groot tekort. Tegen hem was onlangs rechtsingang ver leend, wegens verduistering van een bedrag van omstreeks f 1500, ten nadeele van een te Munster wonenden persoon, wien die gelden als de opbrengst van door dien notaris ver kocht onroerend goed toekwamen; Vóór zijne arrestatie onderging hij een verhoor door de justitie. Op al zjjne goederen is beslag gelegd. De V. is ongeveer 40jaren oud, getrouwd en vader van zes kinderen. Zijne vrouw wist niets van den stand der zaken, voordat daarop beslag gelegd werd. Vooral in de gemeente West-Stellingwerf, waarin Munnikeburen gelegen is. en waar het gebeurde met den vroegeren notaris De H., te Wolvega, nog versch in het geheugen ligt en nog maar al te zeer gevoeld wordt, ver- Wekt deze zaak veel opspraak. Omtrent de voorloopige gevangenneming, van de vrouw van den arbeider Sporrel, te Wijugaarden, deelt de Zeeuw. Ot. nog het volgende mede: De rechter van instructie stelde jl. Zater dagmorgen van 11 uur tot 's namiddags 4 uur onafgebroken een onderzoek in, door in het paleis van justitie verschillende- getuigen en ook de verdachte le hooren.- Dat de stiefmoeder niet eeu nlief" rnenseh is, blijkt hieruit, dat zy, na de eerste maal door den rechter van instructie te zijn ge hoord, de kinderen, die toen niet in haar voordeel gesproken hadden, met een mes dreigde. Te ruim 4 uur stelde de rechter- commissaris haar in konnis, termen gevonden te hebben, haar voorloopig in hechtenis te stellen. Zy toonde zich vrij kalm en ver zocht lrnar jongste eigen kind, dat nog aan de borst ligt, bjj zich te rnogeu hebben, hetgeen werd toegestaan. Het kind werd door den vader uit zyn woning naar de gedeti neerde moet r gebracht. Omtrent den diefstal in het wisselkantoor van de heeren Berger te Venlo vernemen wij nader dat de dieven over den muur bjj bet- klooster der Franciscanen op het erf gekomen zijn, en toen de deuren, door middel van een looper, schjjnen geopend te hebben; van builenbraak was hoegenaamd geen spoor te vinden. In het kantoor was de biandkast, be vattende groote waarden, half opengebroken. De eerste zeer dikke wand was reeds door middel van boren en vjjleo geopend, terw'yl' men aan den tweeden reeds een goed eind- gevorderd was; daarin schjjnt men echter gestoord te zyn geworden. De ijzeren geldkist heeft geen weerstand aan het geweld kuonea bieden. Daaruit heeft meD plusminus f5000 aan zilvergeld medegenomen, waaronder zeer veel oud-Du'tsche muntspecie. De dieven schijnen verjaagd te zijn, want z'y hebben achtergelaten een spoorwegboekje,, een potje buvattende smeer voor machinale boren, een stalen vjjl en een gestempelde- citroen. Daar de citroenen nergens anders dan in Engeland gestempeld worden, vermoedt- men dat de dieven Engelschen zjjn. Eene 17-jarige vrouw, die te 8.55 uur met den trein te Amsterdam uit Arnhem a vam, schonk in den wagen het leven aan een meisje, Moeder ea dochter werden naar de kraam inrichting vervoerd. De trein, die Maandagavond te halfachb van Gladbach te Roermond aankoms, over reed aan den overweg, nabij het station, een 68-jarig persoon, den heer J, v. D. uit Roermond. De beenen werden van heb lichaam afgeieden. ïlo het dorpje M„ in de f neente Oost- Dongeradeel, is, naar men verneemt, de lynch wet toegepast. Dezer dagen was uit dat dorp een jong, niet onbemiddeld gehuwd landbouwer, die zich veelal in de herberg van de wed. G. ophield, en naar men vermoedde tot eene der dochters in ongeoorloofde betrekking stond, met deze in stilte naar Amerika vertrokken. De veronderstelling dat de moeder dit verkeer zeer begunstigde, scheen niet ongegrond, en nu heeft het verontwaardigd publiek in den nacht van Zondag op Maandag al de glazen der he.: erg stukgeslagen enz. enz. De kas teleines heeft den volgenden morgen onder toezicht der politie hare meubelen gepakt en- is naar elders verhuisd. Beek. De verwachting, dat de tramweg verbinding met Njjmegen deze piaals tot groo teren bloei zou brengenwordt aanvankelijk' verwezenlijkt. "Was het aantal woniugen in de laatste jaren vrjj wel stationnair gubleven, thaDs zjjn vier nieuwe villa's aan den straatweg' in aanbouw, terwijl men zegt dat spoedig met den bouw van nog twee andere een aanvang; zal worden gemaakt.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2