ingesteld onderzoek naar den staat van de ladder, waarmede de verversknecht Steen eergisteren het ongeluk heeft gekregeD, is gebleken dot die ladder hecht en sterk was, en dat het ongeval moet worden toegeschreven pan efü minder voorzichtig gebruik, dat van de ladder werd gemaakt. Hedenmorgen circa GVa uur werd in de Kolk (nabij bet zakkendragershuisje) drjjvende gevonden het lijk van den meikverkooper J, II. I3euman, wouendealhieraaii de Verbrande Erven. Zeer vermoedelijk is hjj met het schep pen vnn eeu emmer water te water geraakt, daar zijn emmer in zijne nabijheid dreef. De ongelukkige, een zeer oppassend man, laat eene zwangere vrouw en 5 jeugdige kin deren nn. Majoor Seyffardt, lid der Tweede Kamer, hield Maandagavond in süurgerpiichl" te Amsteidmn eene rede over het militaire vraag- Btuk in Nederland. Nu de versctnllende stelsels in den vreemde Bn den toestand hier te lamie te hebben uit eengezet, onder herinneiing hoe wij nu ol sedert 1864 naar verbetering streven, kwnin de spreker tot de tegenwoordige phase, waarin het vraagstuk verkeeit: het versing der in 1888 benoemde staatscommissie, waarop da verwacht wordende wet op den verplichten krijgsdienst zeker grontendeels zal berusten. De levende strijdkrachten traden bij die commissie op den voorgrond. Achter het leger jnoet, naar sprekeis meening, staan de weer bare natie. De commissie komttoteen veldleger van 41.000 man, eeu bezettingsleger van 81.000 man, een bevvak'ngsleger van 19.000 jonatt en depoUtoepao 20.000 man, te vamen 410.000 man. Dan een landweer in plaats der schutterij van 50.000 man. een reserve landweer (niet in cjjlers gebracht) maar te ramen op 80.000 man. In plaats dezer reserve landweer wil Spr. een landstorm van alle weer bare mnnnen. Den persoonlijken dienstplicht tot grondslag nemende, wil de commissie algecneenen dienst plicht, maar met tal van beperkingen in vredestijd, zoodat van de 40.000 man der lichting slechts 10.500 in dienst komeo, Spr. verklaarde zich voor den dienst van eenige zoons als die niet kostwinners zijn, tegen vry- Stelling wegens bruederdienst en legen de SDaatvei hoogtrg door de commissie aange nomen. Kleine lichtingen met langen dieusttjjd wil de commissie, vergetende dat het individu daardoor 't meest wordt gedruktde oefenings- tjjd van eeo vul jaar voor allen, dus ook voor geoefenden, is overdreven en onnooilig spr. wenfchte grouieie l.chtsngen en kovteren diensttijd. Ten slotte wees spr. er op, dat uiterst lang zaam in dezen wordt voortgegaan, omdat de fractiën, waai uit de meei derheid bestaat, 't volstrekt niet eers zijn en men het uitbarsten van die verdeeldheid zoo lang mogelijk tracht te verschuiven. Maar daaraan mag toch de verdedigbnaiheid des lands met worden op geofferd. Het bestuur van den bond van liberale kies- vereenigingen in het disti iet Alkmaar heelt de kiesvereenigitigen, welke tot den bond belmo ren, uiigenoodigd een adres aan de Eerste Ka mer door de ingezeteneu te doen teekenen, om aan te dringen op verwei ping van het ontwerp onderwijs, en een schrijven te richten aan mr. "\V. van der Kaay, om hem hulde te biengen voor zijne houding iu de Tweede Kamer tegen over dat ontwerp. Met algeineene stemmen hebben die kiesvereenigingeu hiertoe besioten. In de Rational wijdt de heer Nargaud, Daar aanleiding van de door de figaro op touw gezette sVlaamsche kermis" ten bate van de noodlijdenden te Antwerpen, een scheip artikel aan zoogenaamde weldadigheidsfeesten in het algemeen, welke zij onbetamelijk en huichelachtig noemt, voornamelijk ten bate komende van koetsiers, kappers en naaisteis, en het genot uitmakende van aanzienlijke, coquette dames en dames der jderni monde", die het wel pikant vinden, elkaar op een onzijdig terrein te ontmoeten. De drijfveer der dagbladen, van wien deze feesten uitgaan, is eenvoudig de zucht om reclame te maken, zegt Nargaud. Behalve dat het niet zeer wel voeglijk is op dooden te dansen, onder voor wendsel van hun nagelaten betrekkingen te hulp te komen", vervolgt de sein ij ver, ï/jjn er vrjj wat stiller en doeltreffender middelen om hen bij te staan en waarbij alleen de echte liefdadigheid zich verlootten zal. Ja, de echte, die niet 10 francs uitgeeft voor eigen genoegen, teneinde 20 sous te geven aan arme drom mels. Die soort van liefdadigheid is zeldzamer maar alles wel beschouwd leveit zy meer op dan de andere." Nationale schande. Wy lezen in Het Vaderland: sTot hii-rtoe is vont* een gedenkteeken, dat men te Müncbeu voor den phys'cus Olim wil oprichten (den man, die de wet vond van den electrischen weerstand) 24,340 mark ontvangen. Uil ons land kwam... 10 mark." Het is inderdaad ontzettend. Welk een schande voor Nedeilandl Iloe komen wij die ooit weer te boven? Welk Nedeilander duifl Olim, als deze straks in München op het een of andere plein de vooibjjgangers staat te monsteren, onder de oogen komen Oulangs is in zekere militaire divisie het hoogst gewichtig besluit genomen, dat de aard appelen der menages niet meer door vrouwen, maar door de soldaten moeten worden ge schild, zoomede dat de borden, gamellen enz., welke in eenige garnizoenen tot dusvei re door vrouwen werden schoongemaakt, duor du man schappen moeten worden gewasschen. Ook is st wenschelijk geacht, bij de najaars-manoeuvre,^, de tuitte voorschoten der waschvrouvvun te doen vervangen door zwarte. Aan de persoouljjke beinueiirgen van den generaal in deze bevoorrechte divisie zijn deze verbeteringen te danken. (N. v. d. D) Naar aan de A7. B. Ctgemeld wordt, ziju door de commissie voor eeu hutdeblyk aan politie en schuttel ij te Botterdam de volgende bedingen ontvangen, Da altrek der onkosten van incasseeren en/.voor politie en schutterij 14819.94, voor politie uitsluitend 1462, voor schutterij uitsluitend 125 te zarnen I 5306.94. Sedeit eeoigeo tjjd wordt de gemeente Oveischie verontrust door aller lm vreemd volk, soms zeils als heeren gekleed. Zoo meldde zich jongstl. Zondagnamiddag een vreemd uitztemi paar by een der inge zetenen aan en vroeg de meid, of dezer dagen niet een brief was ontvangen. De kerel, die het woord voerde, was eenige dagen te voren ook daar aan huis geweest, doch daar de heer des huizes afwezig was, weid hem in weerwil z'yner pi aatjes de toegang geweigeid. Dit maal werd hij op zijn verzoek by den heer des huizes binnengelaten; zijn verlangen, dat ook de ïdutne" die hij by zich had, toelating zou kijjgeti, werd ectiter afgewezen. De huis heer, die den bezoeker scheen te kennen, onderhield zich eenigen tyd met hem, toen plotseling uit de komst der politie bleek, dat bedoelde heer zijne maatregeleu had ge- Dornen. De bezoeker werd gearr esteerd de idaine" die buuengebleven was, was ver dwenen. De arrestant moet bekend hebben, te behoo- ren tot een bende van vjjf personen, waarvan een zich als nriame" veikleed lmd, eu de duo antieren in den omtrek ver borgen lagen, om, na gehouden inspectie door den bezoeker, in den avond het huis gezamenlijk een visite te komen maken. Eenigen tyd geleden werd ook een twee tal verdacht uitziende personen in de R.-k. kerk gevonden, doch gelukkig bytljds verwij derd. Hsl Omtrent de werkstaking aan de Handels kade te Amsterdam meldt De lijd De geruchten, dat de werkstaking der losse pu losvaste zolder- en ioodswerkers van het Blauwhoeden veem" zou ten einde loopen, doordien reeds verscheiden stakers voor het oude loon, 20 cent per uur, het werk zouden hebben hervat, kunnen wij, op grond van eeu onderhoud met een paar weikiieden, tegen spreken. De weikstakers, 50 a 60 man sterk, blijven weigeren weder aan het werk te gaan, tenzij hun eisch, 25 cent per uur, worde in gewilligd, Behalve deze gnef ten opzichte van hei loon te gering geoordenid tegenover het loon, f '15 per week, dat de vaste werkers, de scheepsweikers, van het Veem ontvangen hebben zij nog eene andere grief, hierin bestaande, dat het Veem op Woensdag, op den vrijen dag der scheepswei keis, dezen voor zolder- en loodswei k aan den ai beid zet, waar door zjj hunne belangen willekeui ig geschaad achten. Dit een en ander is dus geheel in strjjd met de meiletieeling der Amst. Ct., dat gister ochtend reeds enkele stakers tijdig by baas Spraakman waren, oin voor 20 cent per uur hun diensten aan te bieden, en dat door som migen zou zyn verklaard: ïW| staken nooit meer mee, want wy visschen nu achter het net. Al zyn ze met 700, iu plaats van met 60, dan doen we nog niet mee voor dat handjevol werk dat hier is. Door gebrek aan werk zijn we dikwyls genoeg genoodzaakt het werk te stakeu". Zonder te treden in eeue beoordeeling van de vraag, of het loon, door de stakers voor hun zwaien en niet vasten arbeid gtëischt, te hoog is, meeneu wij hen evenwel te mogen prijzen voor hunne rustige, ordelievende hou ding, zoo gunstig afstekende by de wyze, waarop de Botterdamsche dokwerkers, door bedreiging eu gewelddadige verhindering van den arbeid iu dokken, meenden hunneeischen kracht te moeten bjjzetten. De omnibusdieust van Leiderdorp naar het station van den Hollaodschen spoorweg te Leiden, die, uithoofde van de ongunstige exploitatie met Nov. a. s. dreigde gestaakt te woideu, zal misscnien toch met worden opgeheven. De Rotterdamscha tramweg- maatschappij, die den dienst exploiteei t, stond voor een gciaamd tekoit Aan f 800 jaarlijks; eeo commissie heelt zich de zaak aange trokken, en met hulp van den gemeentel and, die daartoe f200 bijdraagt, reeds een garantie van f540 bijeen weten te brengen. Tevens is het vervoer op de tijding van eeu mogelijke staking niet onbelangrijk toegenomen, zoodat de kans bestaat, dat de verbinding behouden bijjlt. Volgens opgave van ïBureau Veritas" ziju iu de maand Sept. 1889 verongelukt 111 zeilschepen, waaronder 1 vermist: van Duitsehland 8, Amerika 35, Engeland 24, Oostenrijk 1, Denemarken 2, Fratikiyk 5, Haïti 1, Ilawai 1, Nedei land 3, Italië4, Noor wegen 2t), Portugal 2, Rusland 3, Zweden 2, In dezelfde maand verongelukten 26 stoom schepen, als: van Duitsehland 2, Amerika 1, Engeland 17, Oostenrijk 1, Deuemaiken 1, Spauje 1, Fiai.ki jjk 4, Nederland 1, Rusland 1. In den nacht vau Maandag op Dinsdag II. brakeu zes koeien van een landbouwer te IJsel- tnonde uit de weide en kwamen op de baan van den Staatsspoor. Twee er van weiden letterljjk aan stukken gereden en een derde werd in het water geworpen, waaruit zij meer dood dau lovend werd opgehaald. Aan den Hord'yk onder IJselmonde, waar de spoorbaan den rijweg doorsnijdt, is geen wach ter. Te Zwolle kreeg onlangs een spoorweg arbeider, weduwnaar met vier kleine kindereo, met de justitie iets te doen, hetgeen hem aau- loiding gaf om in alle stilte een gedeelte van zyn boeltje te verkoopen en met de noor derzon te vertrekken, nadat hjj aan zijne zus ter. die zijne huishouding bestuurde, geen ander adres had achtergelaten, dan dat hij Daar Londen ging. De zuster, die ai heel spoedig geen raad met -de vier kinderen wist, maakte alles te gelde, wat de vader nog had achtergelaten, en trok met hen op goed geluk over Amster dam naar Londen. Daar wist men natuurlyk niets van den man, en wijl de reizigers zich niet verstaan baar konden maken en zij geen cent meer bezatenhad de kapitein der boot de vriendelijkheid hen maar weer mede naar Amsterdam te nemen, van waar zjj met de nachtboot naar Zwolle teiugkeerden. Vervolgens trokken zy naar Tweilo, om by hunne familie hulp en troost te zoeken, doch- deze was zelf ook rjjk aan kinderen, maar minder goed voorzien van alle aard.-che goe deren, zoadat zy andermaal naar Zwolle moes ten trekken. Eindelijk heeft het Ned. hervormd arm bestuur aldaar zich over de arme zwervers or.tferm den een einde gemaakt aan hun zwerf tocht. Zekere Gerrit K, is in hechtenis genomen als verdacht den brand gesticht te hebbeur die dezer dagen te Koekange plaats had, en waarbij een jongeling van 21 jaren om hel leven kwam. Twee kinderen. 4 en 2 jaar oud, van den landbouwer F. te Dongen vielen, terwjjl de- moeder hen voor eeu oogenblik alleen liet, al' spelende in het open haardvuur. Nog juist- bjjtjjds had de vrouw gelegenheid ben te red den. Reeds hadden zij aan de handen brand wonden bekomen. Botterdam. Dinsdagavond stond eene vrouw aan de Slaakkade alhier aan eenen wagen eenige huishoudelijke inkoopen te doen, en nadat zjj uit hare portemonnaie- het gekochte had betaald, stak zjj, naar zjj dacht, die weder in den zak. De portemonnaie kwam echter daarin niet terecht, maar viel door haar onopgemerkt op den grond. Een drietal jongens, die in de nabijheid waren, zagen dit. Een dezer ging nu met de vrouw* aan den wagen eeu praatje maken, en terwjjl hy daarmede bezig was, trachtte een der andere jongens daarvan partij te trekken. Toen dit was geslaagd, vei trok het drietal met de goedgevulde portemonnaie, waarin het verdiende loon vao haren echtgenoot was, waarmede zij de geheele week in het onder houd van het gezin moest voorzien. Den Daag, Gisteravond kwamen de leden van »De Grondwet" en »'s-Gravenhage" te zameu in de zaai der »Vereenigi»g" tot viering van het behaalde succes en tot waardeeriug van de toewijding en opoffering, door zoo- velen van de beide vereenigingen bjj deze be langrijke verkiezing aan den dag gelegd. De groote feestzaal bleek schier te klein om de opgekomen honderden te bevatten. Aan wezig waren onderscheidene liberale Kamer leden en bestuur en leden van de uNationale Unie". Het nieuwgekozen Kamerlid, de heer Guyot, was het voorwerp eener warrne ovatie» De heer dr. Zaajjer, die presideerde, en de heer mr. Gieichman wezen op de beteekeuis van de behaalde zege en brachten hulde aan allen, die daartoe hadden bygedragen, aan pers, wijkcomité enz. De heer mr. Goeman Borgesius deed eveneens io een luimige reder

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2