Per Telegraaf. Gemengde Berichten Laatste Berichten, Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. waarin hij da generaals en verdere officieren der liberale partij in Den Hang dunkzeide. De heer n r. Levyssohn Noirimu bracht den vriendschappelijken gioet uit de vei te van het viijzinnige Rotterdam en dronk op de triple alliantie der dne liberale hoofdsteden. De hoofdredacteur van het Vaderland beant woordde den dronk op de pers m-t eene hullebetuiging aau de vereuniging «VGraven- hage". Vei schillende an dei e sprekers wekten ever ais allen op tot voor tiluieudsamenwerken en uitten wensciien voor de te behalen over winning in 1891. De nieuwgekozen afgevaardigde, d;e twee maien het womil voerde, dankte voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hij zich hoopte waardig te maken, en dronk ten slotte op vaderland en Koning, waarna met geestdrift het Volkslied aangekeken werd. Na een slot woord van dr. Zaaker ging de vergadering uiteen, Den Hang. Het henciit in een der bladen, dat dr. C. W. Vinkhuyzen thans zijn voornemen zou Irehhen kenbaar gemaakt om Bis Zr. Ms, lijlaits zijn ontslag te nemen, kan zeer beslist wnrden tegengesproken. Breukoleii. De uitslag der herstemming tusschen de loeien E. var Lmisektsip E/.n. en mr. .1. M. Schout Velthuys, ter vervulling der vacaittre in de Provinciale Stalen, is als volgt: Uitgebiacht 1914 Stemmen, van on waarde 22. Gekozen de heer mr. J. M. Schout Velthuijs (atili-revi)lutlonnui|') met 1 135 sten.- mende heer E. van Beusekum Ezn. (iib.) verkmeg er 757. De bekende literatuur-historicus Gosche, hoog leeraar te Halloheeft zich in eone vlaag van geestveibijstering de kool afgesneden. Te Tiibingon overleed de uitstekende Shakes- pearc-kcnner, professor Itümelin. Hot weldadigheidsfeest te Parijs, ton bate van de slachtoffers der ramp van Antwerpen, heeft ongeveer 320,000 ff, opgebracht. Da Prêcurseur, zijn dank aan de ontwerpers van het groota feest brengende, oppert het denk beeld dat van liooger hand worde voorgesteld, de ontvangsten voor de helft te bestemmen voor Fransche ongelukkigere sliet hooge bedrag, dat door de Antworpsehe commissie van hulpver- leening reeds is bijeengegaard, zou zulk een stap toelaten." Hot blad heeft nog een ander denkbeeld, het welk het aan dn aandacht van zijne collega's en van personon van aanzien aanbeveelt, namelijk dat van particuliere zijde het initiatief genomen wordo om op eenigurlei wijze den Parijscben gemeonteraudals vertegenwoordiger van de inrichters van het feest, een blijk van dankbaar heid te geven, b. v. door bet aanbieden van eenig kunstwerk, als herinnering aan bot feest. Te Londen wordt tlmns een brouwerij-ten toonstelling gehouden, waarin men alles kan zien, wat op brouwerij en distilleerderij betrek king heeft. Kenmerkend is bet grooto aantal niet-alcoholische dranken, dat er ten toon gesteld wordt. Een der tnerk«aardigste inzendingen is een kraan, die automatisch eene bepaalde hoe veelheid voor een bepaald bodrag aflevert en tevens de ontvangsten registreert, zoodat bedrog practisch onmogelijk is. Werpt men bijv. 3 stuivers ia het toestel, dan levert het de daar voor verkrijgbare hoeveelheid aanstonds af, maar ook geen druppel meer. 'Voor bet crimineel gerechtshof van Gors stond dezer dagen een boer Captain terechtdie ter liefde van zijne schoonmoedermet wie hij in ongeoorloofde botrekking leefde, tot twee malen getracht had, zijne vrouw te vorgiftigon, welke pogingen beide mislukten. Gastain en zijne schoonmoeder, die hern tot de misdaad aanzette bekendenna langdurige ontkenningen, eindelijk scliuid. Zij worden ieder tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Luitenant-kolonel Basil Jackson, een van de vior nog levende Engelscha Waterloo-strijdors, is te Ross in Herefordshire op 95-jnrigen leeftijd overleden. In 1813 ging Jackson mede naar Nederland met troepen, die door de Britsche regeering naar Noderland werden gezonden om dea opstand tegen Napoleon te stounen. Niet minder dan 200 mensehen moeten als slachtoffers gevallen zijn der jongste narnbe- ving aan do Dardaiiellen. Vooral Myülene, waar o. a. een groote vuurtoren vernield werd, is geteisterd. Bij do jongste aardbeving te Kumatoto, in Japan, werden in eene prefectuur '234 huizen geheel on 239 huizen gedeeltelijk vernield, '19 personen gedood en 53 gewond, op 893 plaat sen spleten in den grond veroorzaakt, op 137 plaatsen wegen vernield en op 17 plaatsen bus- schen beschadigd, 24 bruggen vernield en 41 beschadigd en het water van 138 bronnen voor consumptie ongeschikt gemaakt. Do heer Lamprecht, leeraar aan liet gymna sium te Bautzen, heelt in.het voorjaar van 1889 Weervoorspellingen gedaan, die ten volle bewaar heid zijn geworden. Thans heeft bij opnieuw voor spellingen gedaan van de weersgesteldheid ge durende dezen winter. Volgens den heer Lamprecht zal het in Novem ber warmer zijn dan gewoonlijk, in December middelmatige temperatuur, en in Januari zal het veel sneeuwen cn daarna sterk vriezen. Op geestige wijze vertelt de Kan:, hoe een z'jner medewerkers den thans in Europa reizen de» beroemden Amerikaanschen uitvinder mr. Edison heeft geïnterviewd: Toen ik aan mr. Edison werd voorgesteld en hem tersluiks aankeek, moest ik dadelijk het ge zicht afwenden, want uit zijne oogen schitterde mij een lichtstraal tegen van 1000 normaal- kaarsen. Hij stak mij do hand toe cn ik was onvoor zichtig genoeg die aan te nomen, doch moest zc met een doordringenden schreeuw terugtrekken, want door zijn aanraking kreeg ik een electrischen schok, dien ik niet spoedig zal vergoten. «I beg your pardon" (ik vraag wol vergeving), zeide hij mot een gullen lach, die ratelde als een onder 10 atmosferen werkende stoommachine mot lioogo drukking, »hot voortdurend omgaan met electriciteit heeft mij zoo volgeladon." Ik hoorde van hem, dat hij de journalisten hoog schatte, waarvoor ik hem mijn dank betuigde. »No matter" (geen dank) meende bij hartelijk, «Ik gebruik do pers en heb achting voor ieder, die daartoe behoort. Mijn openhartige verklaring schijnt u te verrassen gelooft gij dan, dat ik, do beroemde Edison, zonder reclame kan werken Roclamo brengt mij in Europa, ik deed in Parijs niets anders," Zwijgend maakte ik een buiging. «Overigens", vorvolgdo hij, terwijl hij uit een groote flesch een flinke bokaal blauwe vitriool volschonk en in een slok, en met welbehagen sraakkondo, leegdronk, «overigens zal ik de pers zeer dankbaar zijn." »Hebt ge reeds van mijn nieuw uitvindinkje ge hoord, dat het opkooien (sluiten van een gezetten vorm in een raam) overbodig maakt?" »Ik gebruik, in plaats van looden, stalen lettor er. maak die eloctrisch op die wijze zijn zo vast aaneengesloten, zoodat mon het goheole zetsel zonder verbinding op de pers kan leggen." «Prachtig", mompelde ik bijna ongeloovig, «maar veroorloof mij do vraag: iloo maakt gij liet, als er correctie voorkomt?" «Niets eenvoudiger; ik laat door de letters een electrischen stroom gaan naar de volgorde van hot alphabet, eerst een positieve, dan oen nega tieve, en nn is het duidelijk dat do lettor, die foutief wordt gezet, terugspringt". «Natuurlijk, dat kan niet anders, dat ik dui delijk". «Zoozoo!? Zijt gij dat werkelijk met mij eens, dat doet mij genoegen. Kun ik u met nog iels anders van dienst zijn"? »Kut\t gij", vroeg ik toen, «geen instrument uitdenken, dour betwolk uit de berichten, die bij da redactie inkomen, aan do inteekonaren te golijker tijd in hunno woning voorgelezen worden? Wij zouden dan het zetten, het drukken, het papier kunnen sparen, do zaak wordt dan nog oneindig eenvoudiger". Met hooge ingenomenheid hoorde de groote man mij aan. Bliksemstralen vlogen door zijn hersens en onstuimig viel hij mij om den hals. «Mensch, vriend, geestvorwant, broeder", schreeuwde hij met hooge verrukking, «welk eon denkbeeld weet gij bij mij op te wekken. Maar ga nu been, ik ga mij dadelijk met deze uitvin ding bezighouden". Ik zag nog hoe hij een duizendtal batterijen bij elkaar sleepte; ih hoorde hoe hij last gaf om een purtij oude couranten bij een Imaskooper te halen, en toen verliet ik hem, niet weinig trotsch met mijn bijval. {N. v. tl. B.) Onder den naam van Leipziger Universal- Automaat, wordt thans een toestel iu den handel gebracht, dat werkelijk merkwaardig mag heotcn. Met deze automaat kan men sigaren, dassen, eau de cologne, dagbladen, portretten, landschap pen, om kort te gaan, ieder denkbaar voorwerp tegen den daarvoor overal elders betaalden prijs bekomen. In Duitschland en wel bet eerst in Dresden richt men «Automatische bazais" op, waarin honderd en meer dozer toestellen voor den verkoop van do meest verschillende artikelen zijn geplaatst. Doch niet alleen aan het bijzonder, ook aan het algemeen belang zal de universeel automaat diensten kunnen be wijzen. Het zal voortaan onnoodig zijn aan het loket van postkantoren of spoorwegstations ge duldig te wachten tot het den beambte gelegen komt aan ons verlangen te voldoen. Wij hege ven ons slechts naar den automaat en koopen daar onze buefkuarten, postzegels of reisbiljetten. Zwijgend en snel bevredigt het toestel do wen- schen der belanghebbenden, nadat het vereischte bedrag, al bestaat dit ook uit 2, 3 of 4 geld stukken, in do aangewezen slouf is geworpen. In alle stations, postbureau's, groote etablis sementen, als concertzalen, schouwburgen enz., kortum op allo plaatsen waar het noodig is, grooten menschenmassa's in den kortst moge lijken tijd de gevraagde kaarten of entree-bil jetten te verkoopen, zullen de universeel-auto- maten hunne voortreffelijke diensten kunnen bewijzen. "Verschoidene eigenhandige brieven van Luther en Melanchton zijn dezer dagen gevonden in de bibliotheek der hervormde kerk te Ncustadt a/Aiscb. Zij zullen in hot Germaansche museum te Neurenberg bewaard worden. Voorts zijn onlangs in de raadsbibliotheek te Zwickau twee werkenSantcnseiivan Petras Lombardus, en Prcckenvan Johann Taubor, ge vonden, met talrijke aanteekeniugen van Luther's hand voorzien. Onze gemeenteraad hield hedenmiddag weder eene zitting die weid bijgewoond door 17 leden; afwezig waren de heerer. Dijkmans enVan Gent, eeistgenoemde met ketinhgevirie. Na v out lezing der notulen van 24 October jl. kwamen ui, van buii/ecneester en wethoudeis: een ontwerp-besiuil tot het doe» van af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven voor den dienst van '1889, dat ter visie werd gelegd tut eene volgende vergadering, en liet proces-vei haal van de door h»n gedane op neming der boekeu en kas bij den gemeente ontvanger op 10 October II. Alsnu overgaande tot de te behandelen ondmvei pen, kwam het eeist aan da orde het voorstel van den heer Schuurman batreffrade da aanwijzing der plaats van de schutsluis voor de wei ken der wat'-i vei verschmg; hier over was reeds in de vtuige vergadering de stemming begonnen toen eenige raadsleden plotseling de zeul verlieten. Men had nu acht ilagpii tijd gehad om over een en ander t,n te deuken en het gevolg was dat, na eenige beraadslaging, de schut sluis aan de zuidzijde van de spoorweg brug zal gebouwd worden, en wel met 11 tegen 5 slem mee. Voor stemden de heeren Loncq, mr. Schuurman, dr. De Biuyn, Bril- lenburgRoelants, Knappert, Van der Schalk, Bergstr.a, Nolet, Loopuyt en Elzevier Dom» Tegen de heeren; Ilnogendain, Den Breems, Tak, Schieveen eo Visser. Aan A. R. Braeker te Haarlem werd de gevraagde afschrijving van belasting, wegeos vertrek uit de gemeente verleend, en wel over 3 maanden. Ten slotte was aan de orde de begrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1890. De iaad bracht het in deze zitting tot volg nummer 89 kosten der waterverversching, wuarmede inorgennamiddag, op voorstel van deu heer Schuurman, de behandeling der be- giooting zal worden voortgezet. Over ver schillende punten, zooals de uitgifte van het rnadsveislag, het gebruiken van oude keien, de bezoldiging vau den waagmeester enz,, wei d wel eenige discussie gevoerd, zonder dat dit echter tot wijziging in begrootingsposten aan leiding gaf. Omtrent de wijze van nieuwe belasting heffing deelde de lieer Elzevier Dom mede, dat hij repds eemee maanden geleden een plan voor straatbelasting bij burg. en wetli. had ingediend, terwijl de voorzitter verklaarde aan een riolen-belasting de vooi keur te geven eu eik wel een inkomsten-belasting, in plaats van den tegenwoordige plaatselijke directe belasting in overweging wilde geven. Ten slotte protesteerde de heer Elzevier Dom tegen het in de voiige zitting inede> gedeelde, als zoude het bekende sctirij ven van burg. en weth. aan den minister van binneu- landsche zaken, in vei band met de plaatsing der sluis, hem ter goedkeuiing zjju aange boden. De vergadering werd daarna gescheiden. ©EK HAAG, 31 October. -- Geslaagd als onderwijzeres mejuffrouw W. Ris, van Schiedam. De minister vau waterstaat, handel en nijverheid brengt, ingevolge het bepaalde bjj art. 21 der wet van 25 Mei 1880 Staatsblad no. 88), ter algemeene kennis dat in de rijks- postspaarbank gedurende de maand September 1889 ziju ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als: Bedrag der iulageu f S55,221.9ii/2 3 terugbetalingen - 616 54G.18 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald. f 23S,G75.801/2 Aan het eiude der maand Aug. 1889 was ten natne der verschillende inleggers iugeschteveu f 10,273,150,951/;, zoodat het gezamenljjk te goed der inleggers aau het einde der~maanü Sept. 1889 bedroegf 16,514,826.76 lu den loop der maand Sept. zijn 4072 nieuwe boekjes uitgegeven; '1197 zyn er ge heel afbetaald, zoodat er aau het einde dier maand 231,253 in omloop waren. De porto's der postpakketten nnar Mayotte, Nossi-BiS, St. Marie de Madagascar en Diégo- Suarey zijn verminderd van f2.25 tot f2 voor ieder pakket. In Drente zijn in het klein vele gned ge slaagde pi oeven betreffende de tabaio-teelt ge nomen. In de gemeente Dieverzal die cultuur nu in het gtoot worden voortgezet.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3