A". 1889. Zaterdag 2 November. N°. 7366. Kennisgeving. PO LIT IE. Drie-en-veertigste J aargan g. f 185 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag» Al)TKK1EHTlKFKI]S-. fun 1—to goMOn» r0g«U m*t Buitenlandsche Ber chten. B nnenlandsche Berichten. DUITSCHLANÖ. GOUDA inbegrip r*n een* Ooumn»f 1 It, U IT GE V E RJ. ODÉ. Iedere gewon» regel meer. ,lt. - O.to. BOBBAD: HAKHT, B, 1*4. Driemaal gapl**tst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noimners Oproeping onder de wapenen van Hilllclcn-Vcrlofgangers der LMJïIK- «K1S van 1885, I8«« en 1887. De Burgemeester van Schiedam, Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-IIolland van den 42 October j!., A, No. 2783/1 (2e Afd.) Brengt bij deze ter kennis van de daarbij belang hebbenden 4o. dat de verlofgangers der militie te land van de ligtingen van 1885,188G en 1887, behoorende tot de regimenten der 2e Divisie Infanterie, onder meer bedoeld bij zijne kennisgeving van den 25 April 1889, onder de wapenen worden geroepen voor de hierna vermelde tijdvakken •van het Is'e, het 5<?e en het Ssle Regiment Infanterie de ligting van 1885, voor het tijdvak van 11 November tot 23 November 1889; de ligting van 1886, voor het tijdvak van 25 November tot 7 December 1889 -da ligtlug van 1887, voor bet tijdvak van 9 December tot 21 December 1889 2o. dat de vctlofgangers, gevestigd in gemeenten vanwaar zij niet in één dag hun garnizoeu kun nen bereiken, niet te min zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald, op marsch behoeven te begeven en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij hun korps zullen moeten aankomen 3o. dat de oproeping in werkelijken dienst van de overige in meergenoemde kennisgeving van den 25 April jl. aangeduide verlofgangers van de regimenten der 1ste cn 2de divisie infanterie, dit jaar achterwege zal blijven, doch dat dio ver lofgangers. voor de oefeningen met het geweer model 71;88, vermoedelijk in de eerste maanden van 1890 voor een tijdvak van 13 dagen onder de wapenen zullen worden geroepen. "Wordende de betrokken verlofgangers verwit tigd, dat zij zich, voorzie» «au al dt voorwerpen van bleeding en uitrusting door ben bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen •mooten bevinden; dat zij zich echter vooraf ter Gemeen te- Secretarie moeten vervoegen, zoowel tot het aftce- kenen van hun verlofpas als tot het ontvangen van de passagc-biljetter. en daggelden, waaropzij blijken zullen aanspraak te hebbendat de verlofganger, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst wordt gehouden en hijdie aar. de op roeping niet voldoet, als deserteur zal worden be handeld; dat hij, die wegens ziekte of gelreken aan •de oproeping niet kan voldoendaarvan moet doen blij kou door cene ter Gemeente-Secretarie over te leggen geneeskundige verklaring, zullende zoodanig verlofganger voorts verpligt zijn, zicli na zijne her stelling, bij zijn korps tejvervoegen, teneinde gedurende tes weken in den wapenhandel te worden geoefend. En dat, na deze openbare kennisgeving, ieder mili cien hierin betrokken, geacht wordt van zijne verplig- ting kennis te dragen, waardoor hij gehouden is, zonder verdere oproeping, aan de voorschreven opkomst te voldoen, en derhalve later gcene onwetendheid ten ■deze zal kunnen voorwenden. Schiedam, den 31 October 1889. Dt JBurgemeeeter voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeveneen klndcrpara- plule, 5 dubbeltjes en lO eenten, een servet) een witte vrouwenrak met diverse voorwerpen, een jas, twee lappen wit katoen) een sleutel, een stukje van een bloedkoralen oorbelletje en een portemonnale met f 0.55. Volgens de National Zeilung heeft het comité voor het verlossen van Emin-pacha in zijne Woensdag gehouden zitting besloten <lr. Peters terug te roepen. Dn Rijksdag heeft gisteren da behandeling van de begrooting ten einde gebracht. De staats-secretaris der schatkist heeft de grieven tegen het stelsel der suikerbelasting bestre den, en gezegd dat het resultaat van de internationale poging om tot afschaffing der premiëu te geraken, waartoe ook Duitschland heeft medegewerkt, moest v?orden afgewacht. Bescherming of vrije haodel is slechts eene vraag van doelmatigheid, en voor het oogen- blik is terugkeer tot den vrijen handel echter geheel onmogelijk. De staats-secretaris Von Bötticher toonde uit de handelsbalans de onaf gebroken stjjging van den uitvoer aan; by het verbod van den uitvoer van varkens waren het gezondheidsredenen, welke den doorslag moesten geven, maar de prijsverhooging is niet alleen het gevolg van het verbod van invoer, gelijk ook blijkt uit de prijzen in de naburige landen. Ten slotte beriep de spreker zich ook op da algemeens verhooging der loonen. Aan het debat namen verder deel Richter, die zich beslist verklaarde tegen de verhooging der uitgaven, in het bjjzonder voor de marine, en die de koloniale politiek levendig bestreed; BennigseD, die tegenover Richter de groote hervormingen op het gebied van zelfbestuur en schoolwezen en de algemeens verbetering in den toestand der bevolking, in al hare lagen, in het licht stelde, en eiudeljjk Rickert, die de beschouwingen van Bennigsen bestreed. Maandag is de socialistenwet aaa de orde. 1 HU i S O. (Jit Durban wordt aan de Times geseind, dat de inkomsten der Transvaal tot 30 September 1889 overeenkomen roet lVs millioen pond sterling per jaar, met een batig saldo op dien dag van 624,877 p. st. De inkomsten voor het kwartaal bedroegen 380,935 p. st. tegen 200,492 p. st. voor het overeenkomend tjjdvak van verleden jaar. De Transvaalsche regeering heeft de hulp voor bet vervoer van voedsel vermeerderd tot een bedrag van 10,000 p. st. Nu er regen is gevallen, vei wacht uien spoedige uitkomst. De bevoegdheid, die aan de sanitaire over heid te Johannesburg verleend is, komt prac- tisch overeen met de stichting eener gemeente. De nieuwe gouverneur der Kaapkolonie, sir Henry Loch, wordt tegen 4 December in Kaapstad verwacht en Donderdag a, s. wordt sir F. da Wmton te Durban verwacht op ziju doorreis naar Swaziland. Het geiucht loopt, dat de Britscha regee ring, die eerst gezegd werd aan dun heer De Winton orders te hebben gegeven om de overdracht van Swaziland aan de Transvaal te regelen, thans nieuwe orders gezonden heeft, welke juist het tegenovergestelde beoogen. O O S T E M It IJ K. De minister van buiten!, zaken, graaf Kal- noky, begaf zich gisteren naar Friedrichsruh, teneinde eenige dagen bij den rijkskanselier "Von Bismarck door te brengen. De meerderheid der commissie voor het adres in den Boheemechen Landdag heeft be sloten aan de vergadering het voorstel te doen om over te gaan tot de orde van den dag met betrekking tot de motie, welke ten doel heeft tot een eerbiedig adres aan den keizer te besluiten om zich als koning van Boheinen te doen kronen. R S L A N J>. Het Journal do St. Péterslourg spreekt beslist de geruchten tegen, als zou de czaar, in strijd met het gevoelen van den minister van financiën, aan dien van oorlog vooruit de voor militaire doeleinden noodige kredieten hebben toegestaan, met bepaling dnt hij alleen aan den czaar verantwoording schuldig is. De uit gaven van het ministerie van oorlog zijo, zegt het officieuse blad, aan dezelfde controle onder worpen als die der andere miuisteriën. GRIEKENLAND. Het comité der Kretenzers zal, na afloop der feesten, aan de vertegenwoordigers der mogendheden eene memorie ter hand stelleD, waarin een geschiedkundig overzicht wordt gegeven van den toestand van Kreta en de wreedheid der Turken. De memorie zegt, dat Chakir-pacha Kreta door verraad heeft bezet, en verzoekt, dat de mogendheden den band zullen verbreken, welke Kreta met Turkije vereenigt. Alle vorstelijke personen hebben gisteren het schitterende vuurwerk op het veld van Ares te Athene bjjgewoond, en met groot gejubel werd daar de keizer door de menigte begroet. By de feesluitvoering, welke onder leiding van den erfprins van Meiningen plaats had, heeft de stedelijke raad dien prins een gouden lauwerkrans vereerd. De keizer heeft den voorzitter van de Duitsche kolonie ver klaard in bewondering te zijn over Athene. De stedelijke raad heeft den aanwezigen ver tegenwoordigers der pers een maaltjjd aan geboden. De keizer, de keizerin en gevolg, begeleid door de geheele koninklijke familie en alle vorstelijke gasten, hebben gisterochtend Athene verlaten. Aan Trikoupis hebben da keizer en de keizerin hunne hooge tevreden heid betuigd over het gevonden onthaal. Onder de salvo's van het geschut heeft da Duitsche vloot te 12 uur den Piraeus verlaten. SCHIEDAM, l November 188». By de voortgezette behandeling van de be grooting op heden was allereerst aan de orda welk bedrag er voor de waterverversching en welk voor andere buitengewone werken zou worden uitgetrokken van de onder volgn. 89 art. 7 vermelde f300,000. Op voorstel vau den heer Van Harwegen den Breems werd dit cijfer gebracht op f350,000, om daaruit te voldoena. f 155,000 voor het eerste ge deelte der werken voor de waterverversching l. f 68,000 voor demping van slooten en grach ten, als Broersveld, Baan- en Laansloot, sloot by het ziekenhuis, Lange Kerkstraat en Kreu» pelstraat; c. f41,000 voor vernieuwing van de kade aan het Oosterhavenhoofd; d. f 16,000 voor de vernieuwing der kade aan de Nieuwe Haven tusschen de Willemsbrug en de var kenssluis en a. f 20,000 voor het verbouwen der 2e openbare armenschool, terwijl voor het restant nog zouden worden gemaakt een brug aan de beurs en andere noodige werken dia mochten voorkomen. Het voorstel vao dr. De Brujjn om op deze begrooting gelden uit te trekken voor een oatsmetlingsoveu werd, evenals dat van den beer Den Breems, om een der booten van de gebr. Bitter van een stoomspuit te voorzien, door deo raad verworpen. De post voor het aanschaffen van schoolmeu- belen aan de lagere scholen werd met alge« meene stemmen verhoogd voor het vernieuwen der schoolbanken aan de le openbare ai men- school. By de outvangsten werd door den lieer Tak gewezen op het noodzakelijke om ons belas tingstelsel te harzien, teneinde ook hen dia niet in deze gemeente won-n en daardoor kosteloos gebruik maken van alle inriclitingeu der gemeente, te kunnen treffen, waarop door den voorzitter werd geantwoord dat, nu tot liet uitvoeren van verschillende werken be sloten is, zoodta mogelijk, .nieuwe belasting plannen aan de goedkeuring van den raad zullen worden ouderworpen. Nadat door den raad burg. en wetb. gemachtigd werden om, overeenkomstig de nu aangenomen voor stellen, de begrooting te wijzigen en de on voorziene uitgaven daarmede in overeenstem ming te brengen, werd de begrooting in haar

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1