Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Rechtzaken. aich als de veldwachtersmaakten proces verbaal op en namen fl-sch met glazen in beslag. Te 's-Bosch is door de politie aangehouden een persoon die bij velschillende inwoners met eene lijst rondliep, om, zooals hij opgaf, gelden in te zamelen voor het ^Evangelisch Verbon d. Het bleek echter, dat hy in plaats van die gelden over te dragen, ze voor eigen onderhoud gebruikte, terwijl nog zal moeten worden uit gemaakt of hy werkelijk opdracht heeft voor genoemden bond gelden in te zamelen, hetgeen zeer in twijfel wordt getrokken, Hy werd gisterochtend ter beschikking van de justitie gesteld. Zaterdagavond is onder Drimmelen het vaartuig van een schipper uit Waspik vol ■water geloopen, waardo' de schipper, zijne vrouw, eti hun anderkjl'jarig dochtertje in de rivier gei aakten. De vrouw en het kind zyn verdronken. De schipper werd, dryven- da op eene plank, door de bemanning van de sleepstoomboot Mos^uto opgenomen en gered. Sedert eenigen tyd zyn door den heer J. F. Scholten, de giootste paardenfokker van Gro ningen proeven genomen met Broekmanns phosphorzure kalk aan jonge paarden te geven. Dagelijks ontvingen de veulens 20 gram, de enters 30 gram, waardoor de dieren een byzonder fl nk, recht en sterk beenderengestel verkregen. De baal van 75 Kg. kost f'13.3G. Rotterdam. Het schijnt dat vele bakkers knechts de slachtoffers zijn gewurden van de korte werkstaking, en van hunne patroons Hgedaan" hebben gekregen. Er loopen er althans vele leeg. Een gerucht wil, dat er ook pogingen wor den gedaan om de spoorweg-arbeiders te be wegen, den eisch .van loonsverhoogïng en inkorting van werktyd te stellen. De barbiers- en kappersbedienden hebben mede de hoofden byeeogestoken, om eene poging te beproeven tot verbetering van hun lot. Voorloopig zyn zy zeer bescheiden in hunne eischen eu vragen zij alleen afschaffing van Zoodagsarbeid. Het werkvolk der cargadoors van de booteD uit Huil heeft Woensdag geweigerd de steenkolen uit eeoe dier booten te lossen tegen het hiertoe betaalde loon, Het werd daarop terstond ont slagen, en andere sjouwers werden in dienst genomen, doch ook deze eischten betaling volgens het in oveileg met v. d. Kolk en Sas vastgestelde nieuwe loon-tarief. De cargadoors weigerden in dien eisch te bewilligen. De steenkoleu zijn daarop gelost door werklieden in dienst van de firma, voor welke zy waren bestemd. Deze werklieden moesten echter beschermd worden door eene politiemacht. Een hunner werd Woensdagavond op de Leuvehaven door een troep sjouwers aange sproken, die hem op heftigen toon verweten, dat hjj onder het loon gewei kt had. Het scheelde weinig, of men was hem te lyf ge gaan, doch gelukkig bleef het bij woorden. Door de cargadoors en reeders werd Woens dag eene vergadering gehouden, om van ge dachten te wisselen over de maatregelen, die er te nemen zyD, om tegen willekeurige handelingen en overdreven eischen der werk lieden gewapend te zyn. Wat-er besloten is, wordt geheimgehouden. Er is spiake van de oprichting van een werkgeversbond. Eenigen tijd geleden ontving de voorzitter van het Whitechapel-veiligheids-comité een brief Yan Jack the Ripper, waarin deze meldde dat hij der 18n October weder een misdrijf zou begaan, wat evenwel niet gebeurd is. Diezelfde voorzitter heeft nu het .volgende schrijven ontvangen >Waarde Boss.! Gij zijt mij tegenwoordig in <Ien weg. Wbitechapel is al te vsel bewaakt. Ik kon den 18en geen karrcwoitje waarnemen. Met dat al, ik zal het nu maar binnenshuis opknappen; De uwe in haast, Jack the Ripper". Ook dr. Forbes Winslow ontving eon brief van denzelfden raadselachligon persoon, waarbij deze zegt sSir I Ik tart u, uit te vinden, wie de moorden in Wbitechapel dezen zomer bedreven heeft niet de laatste. Gij hadt heter gedaan naar n zelf te kijken, anders kon Jack the Ripper u wol iots doen in uw huis, vóór het einde van Decem ber. Bedenk nn wel, den 9n November zal er een moord geschieden, dus kijk maar goed uit. Vertel maar aan heel Londen dat den 8n of 9n e. k. weer een nieuwe ontwijding zal plaats heb ben, maar toch in Londen mogelijk in Chap- ham of liet West-end. Schrijf poste restante, Charing-Gross aan P. S. R. Lunigi". Eene vrouw heeft voor een der Londonsche politie-magistraten verklaringen afgelegd, volgens welke zij ternauwernood aan de gruweldaden van den waren of een anderen Jack the Ripper ontsnapt is. Zij was in den laten avond van Vrijdag jl. in Oxfordstreettoen zij door een man aangesproken cn naar een dor zijstraten gevoerd werd. Daar begon hij haar te mishan delen en haalde hij een mes voor den dag, waar mede hij haar dreigde te vermoorden. De vrouw schreeuwde. Zij werd op den grond geworpen, maar twee personen kwamen naderbij. Zoodra de man deze hoordewilde hij vluchtendoch hij werd achtervolgd en gegrepen. Hij slaagde er echter in zich wederom los te maken cn ver dween door een deur. De vervolgers klopten doch werden niet binnengelaten. Het huis is be kend bij twee of drie snorders en de twee per sonen, die den moordenaar vervolgden. Deze was zeer netjes gekleed. De politiewaartoe de vrouw zich wendde gaf haar don raadzich bij den magistraat te vervoegen doch verzuimde iemand te zenden die nadore inlichtingen kon verstrekken, zoodat het geval tet «ader moest worden aangehouden. Men zal dus spoedig kunnen weten of men in derdaad aan een nieuw stuk van Jack the Rip per heeft te denken. Te Arnsdorf, in het Reuzengebergte, is een bronzen standbeeld voor keizer Frederik onthuld. Het stelt den edelen keizer voor in huzaren-uni form en kroningsmantel. Zijn linkerhand rust op zijn degen en met de rechter grijpt hij den maarschalksstaf. Op liet voetstuk is een marmeren steen met bet opschrift: »In dankbare liefde aan hun on- vergetelijken keizer Frederik opgetbngen duor de soldaten der dorpen ArnsdorfSteinseiffen Krummhübel, Quecrseiffen en Wohlson." Volgens een Parijschcn berichtgever van l' Etoile Beige zal de gewezen aartshertog Johan van Oostenrijk niet scheepskapitein worden maar in de Fransche hoofdstad zijn brood ver dienen als journalist, in dienst van deu Ncw-York Herald, die hem een vorstelijk salaris zal geven. Een vreeselijk ongeluk gebeurde dezer dagen te Vitlkershausen, in Dritscbland.' Zeven knapen speelden in een schuur en rookten o. a., waardoor in de schuur brand ontstond. In hun schrik en uit vrees ontdekt te zullen worden vluchtten zij naar den zolder, ten gevolge waarvan 5 hunner, 7 tot i 0 jaren oud, den dood vonden en de beide anderen zware brandwonden bekwamen. Da schuur en twee stalgebouwen brandden af. Do kapitein van bet Fransche leger De Gouy houdt zich, volgens de Ned, Sport, bezig met het africhten van zwaluwen, bij wijze van post duiven. Een jonge zwaluw, te Parijs opgelaten, legde den weg naar Roubaix, 155 Engelsclie mijlen, in anderhalf uur af. Te Neuilly is thans een internationale wedstrijd geopend tusschen schoone vrouwen. Een vijfen- twintigtal sahoonen uit verschillende landen zijn er bijeengekomen om ie dingen naar de uitge loofde prijzep. Elke vrouw is verschenen in bare nationale kleederdracht. Tot de bepalingen van den wedstrijd behoort, dat de leden der jury geen enkel woord mogen wisselen met de candidates Een sclmapherdor in do omstreken van Lon den liet eens op de volgende manier het ver nuft van zijn hond blijken De hond lag rustig voor het vuur to slapen, terwijl zijn moester met eenigo vrienden om do tafel zaten te pratenmidden in het gesprek zeido do herder op eens, zonder zijn stem te ver heden ifMijnlieer, ik, geloof dat do koe in hot aardappelveld loopt." De hond sprong onmid dellijk op en ging zich dadelijk hiervan overtui gen. Niets in liet aardappelveld ziende, ging hij naar do koestal en na zich overtuigd te hebben dat alles in orde was, kwam hij weer rustig voor bet vuur liggen. Een half uurtje later herhaalde do herder deze proef met hetzelfde gevolg, doch toen hij dit voor een derden keer deod, stond de hond ai kwispelstaartend op en keek zijn moester met zulk een komieken vragendon blik aan, dat ieder het uitproestte van het lachendaarna legde hij zich neer, met een beleedigenden blik, alsof hij zeggen wildeik laat mij geen drie keer voor den gek houden. Uit Johannesburg, in de Transvaal, wordt het volgende geschreven Johannesbutgde .«d die zich op Amcri- kuamche wijze in een minimum van tijd ont wikkeld heeft, bezit niet slechts oen schouwburg, maar ook een operagebouw en een vasten circus. Eerstgenoemd gebouw is in den avond van 1 October een prooi der vlammen geworden. Hoo- wel do stad uitgebreid is, zijn er echter in de drie jaren van haar bestaan zeer weinig govallen van brand voorgekomen, en het thans gebeurde is wel een van de verschrikkelijkste geweest. .Even na zeven uur brak in het b Globe theatre" de brand uit, die in zeer korten tijd iiet geheele gebouw tot eenen puinhoop maakte. Omtrent liet ontstaan is de lezing als volgtEen der be dienden zette, terwijl alles in gereedheid werd gebracht voor de ophanden zijnde \oorsteliing eene lamp op een stoel. De lamp viel om. on het gevolg was, dat do brandende petroleum zich over het tooneel verbreidde. Er waren wei nig of geen maatregelen tegen brandgevaar ge nomen, en do weinige aldaar aanwezige personen liepen verbijsterd weg. liet vuur verspreidde zich over het geheeie gebouw en toen was het on mogelijk zelfs met de beste hulpmiddelenhet nog te redden. In minder dan twee uren was het geheelo prachtige gebouw niets dan een zwart geblakerde puinhoop met enkele nog over eind staande muren, ilet was het eigendom oener maatschappij, die zeer'groot verlies lijdt, daar hot gebouw niet verzekerd was. Het grootste gedeelte der garderobe van bot tooneelgezelschap werd gereddoch van al het overige is niets terechtgekomen. Bier eoor stvaarlijvigen. De gewezen koningin Isabella van Spanje had bij hare herhaalde be zoeken aan bare dochter te Münehen, prinses Ferdinanddikwijls Beiersch bier gedronken en was daarvan een groote liefhebster geworden. Daar echter de koningin eeno buitengewone nei ging tot zwaarlijvigheid bezitmoesten de ge- neesheeren haar het gebruik van bier verbieden. De koningin gaf hierover hare ontevredenheid te kennen en hare klachten spoorden oen jong Fransch chemicus aan om eeno biersoort voor lijvigen samen te stellen. De man heeft zijne uitvinding verkocht aan een brouwer te Parijs; het nieuwe bier zal Isabolla-bier heeten. De ex-koningin heeft don chemicus uit dank baarheid een kostbare doekspeld geschonken, waarvan do met brillanten versierde knop den vorm van een biervaatje beeft. Sommige tuinders te Naaldwijk hebben de gewoonte, elk jaar eeniga honderden ponden druiven op droge zolders te bewaren, teneinde die in den loop van den winter tegen goede prijzen van de hand le zetten. Reeds nu worden ze verzonden tegen den prijs van 40 n 45 cent per half kg., wat gunstig afsteekt bij den prijs van 20 A 25 cent voor versche druiven. Het schijnt evenwel raadzaam te zijn ze niet te lang te bewaren, asngozien door het indrogen in den loop van cenige maanden wol wat veel aan ge wicht verloren wordt. De prijzen dio bosorad worden voor appelen en peren, nl. f2.50 en meer voor verschillende soorten van appelen en f 4 voor kleiperen enz., vorzoeten, in weerwil van don schralen pluk, eenigszins de onbeduidende opbrengst van den aardappelhandel in don verloopen zomer. Dat in don bcdroevenden toostand dor laatste jaren toch wel eenige kentering schijnt te komen, kan niet betwijfeld worden. De vereeniging West- land" heeft hate beste krachten aangewend, cn ofschoon de tuinders in het hoofddeel der ge meente zich nog niet bij die voroeniging hebben aangesloten, mag men toch vertrouwen, dat ze langzamerhand zullen gaan inzien, hoe netto verzending en zorgvuldige verpakking factoren zijn, die in den handel niet vooibijgezien mogen worden. Overigens is de grond, voor de aardappelteelt gebruikt, in de laatste jaren belangrijk inge krompen, Hier en daar zijn landorijen in weiland herschapen, vrnchtboomen aangeplant, of nemen uien, wortelen, aardbeziën, enz. de plaats van den aardappel in. Of men echter laatstgenoemde vrucht nog niet meer terrein moet ontnomen, mag rijpelijk in overweging genomen worden. Het hoofdbestuur der «Friesche Maatschappij van Landbouw" heeft besloten eene pachtcommissie in het leven te roepen, die, waar zulks rerlangd wordt, zal optreden om door bevoegde deskundigen do waarde der landerijen van een boerenplaats te doen taxoeren, en daarvan een beredeneerd verslag uit te brengen, hotweik zal kunnen strekken tot grondslag voor do te bepalen huursom. Volgens de Voss, Zcit. hooft een «Nedorland- sche boter-export-ürma", te Vonlo, dezer dagen Berlijnsche winkeliers bedrogen, door aanbiedin gen te doen van «fijnste Ilollandschc boter", voor vrij lagen prijs. Bij aankomst der bestel lingen bleek de rfijnste boter" margarine te zijn, bijna een kwart minder waard, In de vorige week werd to Harwich eeno verkooping gehouden van Uollandsch vee 104 vaarzen, ossen, grasvaarzen en graskalveren, voor alle waarvan goede vraag bestond. Ai het vee was in goeden toestand. De prijzen waren voor vaarzen 9 tot 10.5/- pd. st. elk, voor ossen 7.5/- tot 9.12.6 pd. st. elk en voor grasvaarzen 5.17.6 lot 9.15/- pd. st. elk. Volgens het Zeitschrift des Yercins nass. Land- und-I'orslwirthe heeft men voor het eerst aan het landbouw proefstation te Knoxville (Tennessee, V. S.) eene, nieuwe ziekte dor aardappelen waar genomen. Niet het loof niaur de knollen worden er door aangetast; er ontstaan kleine wratten, ieder omgeven door een ingezonken kringde knol wordt rimpelig, leerachtig en droogt ein delijk geheel uit. Aanleidingof oorzaak: nuguillttlas of microscopisch kleine aaltjos, nauw verwant raet de aaltjes, welke in ons land de rogge, de bieten, de kaarden, hyaeintlien en tal van andere platen bezoeken. Het is bekend dat al deze kleine insecten, tot het geslacht der nemalodcn behoo- rende, een taai leven bezitten en zeer moeilijk uit te roeien zijn. Het geval is denkbaar dat deze anguillulas vroeg of laat mot Noordaroeri- kaansche pootoardappelen b. v. naar Europa wer den overgebracht. Door wijlen mej. M. A. Dekkers te 's-Bosch is aan de parochie van den 11. Joannes en aan de vereeniging van den II. Vincentius ii Paulo een legaat in vaste goederen vermaakt ter waarde van f 10.000. Tegen den uitgever van het katholieke week blad Limburg, te Sittnrd, 's door de raadkamer der arrondissements-rechtbank te Maastricht rechtsingang verleend ter zako van smaadschrift. De rechtbank te Arnhem heeft te Herwenen Aerdt een enderzoek ingesteld naar de aldaar den 14n dezer aldaar plaats gehad hebbende aan-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3