Binneniandsche Berichten. pctien minister van buiten), zaken, graaf Kat- uoky, beweert men te weten dat Von Bismarck aan zjinen gast heeft verzeker il dat de er aar blyk heeft gegeven van de meest vredelievende bedoelingen, maar dat hij zich, wat de But- gaarselie quaestio betreft, niet tot toenadering heeft bereid verklaard. Eene erkenning van prins Ferdinand als vorst van Bulgarije zou dus voor het oogenblik onmogelijk zijn, Von Bismurck moet daaiorn den wensch hebben uitgesproken dat Oosteruyk's staatkunde, ten opz'ohte van het Oosten, minder handelend ware. Voorts zou Von Bismaick de organi satie van het Oostentijkscha leger in de bij- zond-rliedeu zijn nagegaan en er op hebben na> gedi ongen dat me geheel als by hel Duit- sein; leger werd ingericht. Ook zouden be- sptekingeu hebben plaats gehad ten aanzien der wederzydsche douai.e-taneven. Da Engelsche minister-piesident, lord Salis- buiy, is by de Duilsche regeering opgekomen tegen de afkondiging van het Duibch he- schei mlieerscbap over de Oostafi ikaaosche kust tusschen de noordelijke giens van Vilu en de zuidelijke giens val Kismaju. In de open bare afkondiging in den Reichsanzeiger was verniel!, dat het proiectoiaat ondergeschikt was aan de rechtmatig verkregen iechten van derden, en de Biitsche premier heelt in ver band met deze zinsnede zijn pi otest ingediend. Gruaf Kalnoky is gistei ochtend 9 uur naar Weenen teruggekeerd. Fit AH KRUK. Aanstaanden Maandag komen een zeker aantal republikeiusche afgevaardigden van allerlei scliakeenng bjjeen in het paleis-Buur- bon, teneinde eene volledige bijeenkomst voor te beieiden van de linkerzijde, tot wier samenroeping in beginsel was besloten legen Maaudag H November, den dag vóór de opening der Kamers. liet eenige punt, aan de orde van den dag gesteld, is voorbeieidende stem ming voor de benoeming van den president en de leden van het bureau der Kamer. Dis cussion vootaf zullen niet gehoudeu worden. De Engelsche binden hebben zich gevoelig getooud, dat de Fiansche consul-geoeraal te Caïro niet bij de ontvangst van den prins van Wales aldaar vertegenwoordig is geweest, terwyl onze opportunistische bladen getracht hebben het twistvuur aan te. stoken door te bevveien, dat het wegblijven van onzen consul-generaal was geschied op last van den minister Spul Ier. Dit beweren is beslist tegengespiokHn door onze regeeringsbladeu. Dinsdagmorgen is het gezantschap van den sultan van Zan/iuur uoor den minister van buileidand-che zaken ten gehoore Ontvangen en des namiddags door den president dei' lepuMiek. liet kwam alleen om de hoop uit te drukken, dal oe goede verstandboudmg lusschen beide i yki-n mocht bestendigd woi deu, docb overigens i.ad de komst van het gezant schap geenerlei staatkundige bedoelingen. E S B L A !S JU. Volgens een te Zanzibar loopeud gerucht zyn de Duittche reiziger dr, Peters eu zijn gan-che gevolg door de Somali's om het leven gebtaci.t. Shews twee personen, een Emo- peaan eri een Son ah, zouden, hoewel gewond, ontsnapt eo Ngao aai. gek omen zijn. Een Uilegiam aan oe Times uit Zanzibar van gisteren zegt, (Ut het bericht omtrent het ver in ooi den vun dlPeters en diens volge- lliig.'U duur U'hu.deis, anther,tiek is. Hel be licht werd te Lurt.u aaugeoiacnt. OU» E N K IJ K. In de Kamerzitting van gisteren heelt de heer liar yi, liet hoofd der oppositie, zich beyveid zyn voorste! te rechtvaardigen tot liet in staat van besciiufdign g stellen van den uÉSlstw d''i' rationale veidediging, die het gebtink gelante van de keizerlijke vlag uy de Hor.gaiUfckp militie. De minister Tisza verklartriit', dal, hoezeer het voorstel slechts is gei ,clit tegen éen lid van het Kabinet, het gansche mininerie eenstemmig is omtrent de verantwoordelijkheid. liet voorstel-Iiunyi is met groote meerder heid verworpen. In de Kamer had eene levendige dis cussie plaats, naar aanleiding van de civiele lijst des keizers. De heer lianyi, van de Uiterste linkerzijde, zeide, dat de keizer om ringd was door personen, vyandig gezind tegen Hougaiye. Hij viel den minister Trsza heftig aan, die zich verzet tegen eene Ver standhouding tu.ischen het volk en zyn koning. Na een antwooid van den minister-presi dent weid de civiele lijst goedgekeurd. liet Lagerhuis heeft de financieele schik king met Croatia met eene groote meerder heid goedgekeurd. De Roiüisohe Correspondens meldt, dat de Duitr-che keizer op zyoe terugreis van Kon- stantiuopel eene bijeenkomst zul hebbeu niet keizer FiatiS Jozef. Innsbruck zal waarschijnlijk de plaats van bijeenkomst 2yn. Alilau is gisteravond teWeer.en aangekomen. D E S E 31 A It K E N. liet huoggeiecbt.shol verooi deelde gisteren den afgevaauligde llverup, redacteur van het blad JPolitikenwegens beleedigmg vao den rechter bylow in zyn blad, tot drie maanden gevaugeuisst! af, 1DHK IJ E. De Duitsche keizer eu keizerin zyn gis teren naar Veuetië vertrokken. 8 E II V I E. De gewezen koning Milan heeft het regent schap doen weteu, dat hij binnen acht dagen te Belgrado zal komen, waar hij eenige dagen zal blyven. AMERIKA. By de vet kiezingen van Dinsdag jl, hebben de demociateu met een kleine meerderheid gezegevierd in de stalen New-York, Maiy- laud, Vu guna, Ohio, New-Y'ersey en meteeo grnote meeideiheid in Jowa. SCHIEDAM, 7 November 1889. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp op de consulaatrechten. Daarbij is aangenomen een vast recht van f 2.50 voor de espeditie vau eeo zeescliip met een maximum van (25 voor eenzellde schip in dezelfde haven per jaar. Enkele consuls die daaidooi hunne ïukomsten getiolleu worden, otrlvaugeu vergoeding. Door deo heer öeyfïajüt is eene nota aan het aideelirigsveislag toegevoegd, waarin hy met r.adr uk by oo regeering aaodnugt, dal zy: lo, nu reeds blijk geve van hare voornemens voor het volgende jaar in zake de tijdelyke veisterkiiig der levende strydkraehteu 2o. aao die vooroemeus uitvoering geve door het indienen oog vóór liet einde vaa het loopeude kalendeijaar vau eeo desbetref fend wetsvoorstel; 3o. maatregelen neine om te voorzien in hel gebiea aan olficieiskader. Verontrustende veir-criynselen" is de titel van een artikel iti liet November-nommer van de Vragen des Tij de, waarin rnr, S. van Houten rekenschap geelt \au zyn gevoelen, dat de houding van de leden der linkerzijde, die heb ben medegewerkt tot de aanneming van bet wetsomwerp-Mackay, hem, hoe meer hy er over nadenkt, des te onver klaai baar der en des te onver aruwooidelijker voor komt. Hij meent, dat, als de wet tol siand komt, tusschen de voor- en tegenstemmers vun het ontwerp- Mackay een kloof is ontstaan, die niet alleen met weder te dempeu is. maar allengs moet verwijden. Ten ware de afstemming door de Eerste Kamer de gelegenheid tot hereemging biedt, kunnen die voor- eu tegenstanders voortaan slechts bondgenooten op bepaalde vraagstukken, geen politieke paitygenooten zijn. Immeis moet de staatkunde der 17 er ook in het vei volg op gericht wezen, bet werk, dat zij hebben helpen tot stand brengen, te verdedigen, terwyl daarentegen de tegenstan ders door hun beginselen genoopt worden, er naar, te streven, op den nu gedauen stap terug te komen. Bij het ontwerp-Mackay toch be treft het niet enkel een uitgaaf van twijfel achtig nut voor eens, maar een telken jare aangroeiende uitgaaf, wat geen vryzmnige als staatsdoel, ook met als een by de grondwet erkend of toegelaten staatsdoel ei kennen kan. Wel verre van vrede en eendi acht te kwee- ken, moet het outwerp-Mackay z. i. den stryd aanwakkeren. Het mag wat langer of korter duren, maar liet gevolg van het ontwerp-Mackay is stellig en zeker, dat de schoolstrijd, in zyn scheipsten vorm, met staatsgeld uitgebreid wordt over grooter terrein, en dat zooveel of weinig als er van de openbare school iu stand zal blijven, ophoudt te zijn wat die school naar grond- en schoolwet behoort te wezen. In plaats van algemeene volksschool wordt zij de bergplaats voor een in godsdienstzaken onver schillig overschot, ol de secteschooleeuer kleine minder heul. Mr. v. II. houdt heter voor, dat de Eerste Kamer nog z«1 wakeo. Moest de Eerste Kamer eenvoudig gehoorzamen aan deuitapiaak van een enkelen verkiezingsdag, wy konden haar wel missen. Raadt men haar aan de wet aan te neinen, dan noopt men haar den eenigen grond van haar bestaan uit het oog te verlie zen. Nooit mag geduld worden, dat de staats rechtelijke of financieele gelijkstelling vau het openbaar en hst bijzonder onderwijs in de wetgeving wordt gehuldigd, en het is de on vergefelijke fnut der 17, dat zjj zich tevreden stelden met halve ver loochening dier theorie, en toch medehielpen de bepalingen, waarin die theorie was neergelegd, in de wet te handhaven. Op dien*gromi behooit bet ont werp te worden verworpen, Mr. v. li. beschouwt do 17, trie zich ver stouten een ander inzicht te hebbeu dan hy, eenvoudig als dupes. Dr. Schaepmau is vol gens hem de staatsman die't meest verkrijgt wat iiy weuscht. Dat deze wet in de Tweede Kamer zonder eenig protest van de zijde der R.-katholieke leden doorging, acht mr. v. H. een zeer ver ontrustend verschijnsel, waarvan de verklaring, als hij niet dwaalt, op ander gebied moet gezocht worden. Dr. Schaeprnao's verklaring omtrent de openbare school ru Limburg ware wel weerspiuken, als er geen party-verband had besLuan ert als dit pu'tyverband niet nog andere viucbteo beloofde dau deze schoolwet, Mr. v. II. doelt hier op deu stiijd tegen het vi ijhaudelsstelse'. Hij wyst er op, dat de poli tieke siryid door de vereeuigde anti-liberalen reeds in d.ze zitting op het terrein der han delspolitiek schijnt te zuilen worden oveige bracht, on hij vreest, dat goedkeuring der graaniecliteu de prys zal zijn voor de mee gaandheid in de schoolquaestie, Men schrijft uit Den Haag aan de Zvtph. Ct,: Het is reeds zoogoed als zeker, dat ook de Tweede Karner met voor midden November tvordt bijeengeroepen, er, dat er vóór Januari niets meer zal woideu afgedaan dau de be grootingen. In vroeger jaren werd byna altijd de Indische begrooluig in October behandeld, maar iu de laatste jaren duurt de schriftelijke gedachten wisseling over die begroeting zoo lucg, dat daaraan niet meer te denken valt. Thans is het vuoiloopig verslag eerst in de laatste dagen van October verschenen, en als de minister veertien dagen tjjd neemt om het verslag vau ruim 40 bladzijden, waarin hon-' derden vragen worden gu.laan, te beantwoor den, dau kan uien hem oog geen talmen ver wijlen. De meerderheid vau de begrotings commissie voor de Indische begroeting bestaat uit politieke vrrendeD van den minister, maar desniettemin ziet het rapport er sbar" uit, en maakt den indruk, dat men ook aan de rechterzijde met het beleid van den minister van koloniën allesbehalve is ingenomen. Over zyn financieele politiek b. v. wordt hij speciaal door de geheeie rapporteurs-commissie ter verantwoording geroepen, eu opzyne beschou wingen over het opium-vraagstuk wordt o{> zoo fcherpo wijze critiek geoefend, dat er niets vao overblijft. Trouwens ook de algemeene- beschouwingen over de staatsbegrnoting zyn ditmaal allesbehalve malsch, ofschoon ook- daaraan de liberalen onschuldig z'yr-, want m de commissie voor dte zaak heeft slechts éen lid der lmkeizijde zitting. liet is vooial de minister vun financiën, die het in laatstgenoemd stuk ontgelden moet en wtens weikeloosheid en zucht om excepties te zoeken onbai inltai lig aan de kaak woi den gesteld, let wijl er slechts een zeer zwakke verdediging op volgt. Uit dat alles moet men opmaken, dat ook op de bauken der anti-liberalen de ontevredenheid toeneemt eu dat men den rand wil opvolgen van Re /Standaard, die iu den lantsteu tyd betoogd heeft, dat het de plicht is tan de minister icele partijen om (Je ministers tot meerdere werkzaamheid aan te spoieu. en die er meer ia liet bjjzonder op gewezen heelt, dat de minister van koiouiëu »z\vak staat" eu dot de minister tan financiën door mets te doen en zelfs Diets te beloven zijne partij in den lande in Irooge mate beuadeelt. Evenals in vorige jaren geschiedde, is door den minister van oorlog bepaald, dal ook dit jaar by het aanstaande St.-Nicolaasfeest en', op den Oude- en den Nieuwjaarsdag door militairen io de verschillende garnizoenen, op daartoe door directeuren tan postkantoren tö doeDeaanvraag, hulp kan worden verleend voof den dienst der posterijen. Naar wij vernemen, zal Zondag a, s. opnieuw* te Rotterdam eene vergadeiing van bakkers gezellen plaats hebben, bij tvelke ge'egeuheid de commissie uitda werklieden zal vooistellen, de werkureu op gewone dagen te bepalen op 14 uren, des Zaterdags op 18 uren, en, wat den Zondag betreft, den arbeid niet te b-ginnen vóór 12 ureu, mits overwerk betaald worde,- 'fegelyk zal dan de hoegiootheid van hefc overweikgeld voor gewone en Zondagen ge regeld worden. Op het oogenblik heeisehl er rust onder do gezellen by sommige bakkers weikt men reeds 14 uren. Er looprn echter een honderdtal gezellen ledig. {N. 2t. Ct.) Twee agenten van politie te Scheveuingen, die zich aao oneerlijke handelingen hadden schuldig gemaakt (toeëigening van eert por- temonnuia van een arrestant en verzwijging van hel feit der vermissing in het politie- rappott) zijn resp. ontslagen au gedegradeerd. Zondagnacht is te Vuchteeu brutale dief stal gepleegd op de buitenplaats Zionsburg^ bewoond door den lieer mr. J. L Murggrulï. De dieven hebben zich met behulp van een trap door een raam (in no. 100) toegang verschaft. Al da benedenkamers boven sliep do geheeie familie zyn. blijkens gevonden lucifers en kaarsvet, door hen bezocht, en zoozeer men 't tot nu toe heeft kunnen miganur hebben zy een paar honderd gulden aan geld, alsmede verscheidene zilveren voorwerpen buitgemaakt. Men vond des morgens cm der ratnen in de vestibule open. Blijkbaar hebben zy langs dien weg hun altoclit volvoerd. De politie doet ijverig onderzoek. Men meldt nan tie Middelb, Ct, u:t Hulst- het volgends omtrent een aldaar gepleegden moord. Maandagavond ontstond in de herli'-rg »De Dubbele Ar erin" alhier twist tus-cben zekeren Van Giezen, soldaat bij de jagers, met verlof alhier, en J. Warnier, baardscheerder» Nadat Warnier de herberg had verlaten, heelt bij

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2