Zaterdag 9 November, N°. 737!. F e u 11 e t o n. A". 1889 3 rie-en-veert xg-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. is. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandse he Berichten. GOitRA ABünnkbkntspbijs. par kwartaal franco per post, door het geheele Rijk ihonderUjke tioinmers f 1.85 - 2.50. - 0.10. BIOKKAIJ: HARKT, H, 1*4. kliVKaTIHrllPRUR: vaQ 1-10 gamin* regels '11*1 inbegrip tan sent Courantf 11#. Iedere gewone regel meer.19. DniKnitL geplaatst wordt tegen Twmattl. berekend, HUITSCIILAND. Da Rijksdag zette gisteren de beraadsla ging over de socialistenwet voort en besloot het ontwerp naar eene commissie van 28 •leden te verzenden. De Landdag beraadslaagde gisteren over het voorstel tot het zenden van een adres. Rieger verdedigt eene gemotiveerde orde van den dag, strekkende tot terzijdestelling van het adres. De joog-Czeciien en het publiek protesteeren. Gregr houdt eene redevoeriug van 2 uren ten gunste van het voorstel, onder de toejuichingen van zyue vrienden en van hot publiek. Da prins van Sclnvarzenberg ttegt, dat de rechten der Boheemsche kroon slechts hunne bezegening kunnen vinden bin nen de grenzen van de grondwet. Temidden van de toejuichingen der meerderheid verklaart hy op de woorden alleen des Keizers zyn ver trouwen te stellen. De zitting werd tot heden verdaagd. De rijkskanselier heeft gistermiddag van -dan keizer bet vogende telegram ontvangen: »Na een verblyf alhier, dat eenen droom gelijkt en door de vrjjgevigste gastvrijheid van den sultan aan het paradijs deed denken, beo ik zoo even by prachtig weder de Dar- danellen gepasseerd". Ook vanwege de Oostafrikaansche Maat schappij wordt het bericht bevestigd, dat de reiziger dr. Peters vermoord is door de vijan delijke stammen van Massai. De expeditie rukte op in afdeelingendr. Peters, dia slechts 33 jaar oud is, voerde de eerste af- doeling aan, bestaande uit een kleinen troep Somali-soldaten. Luitenant Tiedemann, dr. Peters' geleider, schijnt zich, hoewel zwaer gewond, gered to hebben. Naar men ver moedt, hebben eenige Somali-soldaten zich geworpen op dr. Peters, die in den omgang met de inboorlingen allicht heilig werd. De tweede ahleeling, onder da luitenants Rust en Borchert, was bij den aanval aiet ver- eenigd met de afd'.eling van dr. Peters en is misschien gered. De geheele expeditie was voor het overige nog niet ver in het binnenland doorgedrongen. Goede kenners van Afrika hebben dr. Peters tevergeefs ge waarschuwd zich met eene volstrekt niet te vertrouwen lijfwacht van Somali's onder de wilden van Massai te wagen. Blijkens de laatste berichten van 12 Sep tember wilde dr. Peters met slechts 25 Somali- eilanden een marsch in Massai-land onder nemen. De geheele expeditie was reeds weken lang zonder levensmiddelen aan de grenzen van Witu en leed groote verliezen, daar bet omliggende land door de wilde stammen ver woest was en dus geen voedsel aanbood. Uit Witu werd door de Duitsche factoryen wel proviand gezonden, maar er volgden ook drin gende waarschuwingen om ten spoedigste terug te keeren. Met dr. Peters is thans de laatste der Duitschers gestorven, die in 1884 plotseling die veroveringen maakten, waardoor de groud gelegd is voor de Duitsche Oostafrikaansche Maatschappij, en Duitschland tot enne actieve koloniale politiek geleid werd. Allen die destijds deelnamen aan de veroveringen, stierven in Afrika by de verdere ondernemingen. ENÖKLANU. Aan de Daily News wordt uit Belgrado geseind dat de regeering de indiening voor bereidt van een wetsontwerp, haar machtigend tot eene leening van 1 millioen pd. st. De regent Ris tics kondigde een goeden afloop aan zijner onderhandelingen met Nathalie, dank zij de tusscheokomst van den czaar. Eene bevredigende schikking, tusschen Milan en Nathalie tot stand gekomeu, wordt eerstdaags bekend. Tegen 1890 wordt alhier eene Waterioo- teotoonstelling georganiseerd, naar aanleiding van het vijfenzeventigste jaarfeest, behel zende alle daarop betrekking hebbende gedenk stukken. Aan de Standard wordt uit Rome geseind, dat de regeering tegenspreekt dat Crispi te Berlijn eeu bezoek zou gaan brengen. F K A K K tt IJ K. Door den president der republiek zijn 20,000 fr. aaD de armen 'van Parys gezonden, by gelegenheid der sluiting van de tentoonstelling; bij halleen gelijk bedrag gezonden by de opening. 'OOSIES BIJK, De bladen der oppositie geven hunne vrees te kennen, dat Bismarck getracht heeft da goede guosteo vau den czaar te verkrijgen, ten koste van Oostenrijk. ITALIË. J.uidens geloofwaardige berichten zal de troonrede by de opening der Kamers een be slist vredelievend karakter hebben. Met belangstelling worden de verkiezingen te Rome, die den lOn dezer plaats hebben, tegemoet gezien. De clericalen hebben aan gekondigd, dat zy er geen deel aan zullen nemendoch men gelooft dat velen hunner wel degelijk by de stembus zullen verschijnen om hunne stem te geven aan de radicalen? teneinde de regeering eene nederlaag te bezorgen. AMERIKA. De democraten hebben de overwinning behaald in de stad New-York en in deö staat New-York. De meerderheid der repu- blikeinsche party is daardoor verminderd van 30 tot 6 in de nieuwe Wetgeverdö Kamer. Een republikein is gekozen tot gouverneur van Massachusetts en in den staat Ohio een democraat. In laatstgenoemden staat zyn de demo craten eveneens tot leden der Wetgevende Vergadering verkozen. L)e verkiezing van eeo democraat te Washington is verzekerd. De Neto-Yorh Herald zegt, dat het marine- congres te Washington twee amendementen heeft aangenomen, door de Nederlandsche ge delegeerden ter zake van de zeevaartvoorschril» ten voorgesteld. Een daarvan bepaalt dat dtf bolvormige lantaarns der kabelschepeo min stens eene lichtkracht moeten hebben van 2 mylen. - --i ...1 «üwtti SCHIEDAM, 8 November 188». Men meldt oit Apeldoorn H. M. de Koningin en de Prinses zjjd Woensdag, na eerst een rytoertje gemaakt te hebben, in het dorp uitgestapt en wandeldeu toen te voet naar hel paleis. Het heerlijke weder lokte de vorstelijke peraouen daartoe klaarblijkelijk uit. II. M. rijdt tegenwoordig ook veel desf zZog kort on goed ja!" zoo luidde het slot, »on verleen mij daarmede het recht uwen lioogge- eerden vader bij te springen met de mij geschonken middelen I" Hij had mot brenger antwoord verzocht on wachtte dit thans in oenige spanning af. liet ongeduld stond op zijn anders zoo effen gelaat te lezen, en toen hij eindelijk zijn bode mot een brief in de band zag aankomen, ontsnapte hem een zucht van vorlangen. Hij oponda zelf de deur en nam het bi liet deux in ontvangst. Een oogenblik beschouwde hij het van alle kan ten en scheurde het toen haastig opon. Het briofje bevatte slechts eenigt: weinige woorden, namelijk: »Ik neem uw aanbod non."' Eva E." Er speelde een vreemde glimlach om don mond des overwinnaars, toen hij een oogenblik zijno zege scheer, te genieten. Niet onvermongd echter was dit genot. »0p mijn woord," riep hij eindelijk uit: veen zonderling antwoord. Eigonlijk bon ik wol dwaas," vervolgde hij na eene poos, szoo op dat meisje verliefd te gerakon. Vanwaar toch die zotte hartstocht, die mij nu oenigen tijd het levon doet beschouwen als zonder waarde zonder haar bezit? 't Is mij onverklaarbaar. Ik geloof dat dit meisjo mij bevalt, alleen omdat zij niet van die senti- roentvelo kuren uithaalt, nis de moesten van haars gelijken doen. Zij heeft z.oo iets in zich, dat mij aan mijn eigon ik herinnert. Maar wat kan 't in ij ook schelen, wat mij drijftik heb overwonnen, en dat is mij genoog, liet zal in elk geval een prachtig huwelijk zijn Do geheele stad stak do ooron op, toen do ver loving van den heer Wouters met de dochter van den bankroeten koopman ruchtbaar word. De arme Alting moest zich ia! van plagerijen laten welgevallen, want zijn mgang met Eva sedert meer dan twee jaren was natuurlijk onder zijne kennissen geen geheim gebleven. Men ontzag zich zelfs niet Eva een verwijt to maken van hare wispelturigheid en haar ijdel en coquet te noemen. Alting zweeg op dit alles, en ook tegen deze en soortgelijke beschuldigingen poogde hij haar niet te verdedigen. Daarvoor stond zij in zijne oogen to hoog, en wat hem zei ven betrof, ook bij was boven do ondoordachte aanmerkingen zijner vrienden verheven en ging, ongevoelig voor de on d i ts der praatzieke wereld, be daard zijn gang. Doch nog immer bloeddo binnen in hem de wonde, die het noodlot hem geslagen |,ad. Niet alleen treurde hij om zijn eigen veilles, maar ook vreesde hij voor haar van een echt genoot, aanwien zij zich dvci kocht" had, niets dan kwaad. Wouters ging in de stad voor een zonderling door. Waarin zijno excentriciteit nu eigenlijk be stond, dat wist ruon zoo precies nietmen wist niets dal bepaald verkeerd, evenmin als iets, dat bepaald goed was, van hem te vertellen. Niemand vermeed opzettelijk zijn omgang, maar men zocht hem ook niet. En toch, misschien juist daarom, was Paul vol bezorgdheid voor Eva. Een man als Woutors kon, meende hij, geen goed echtgenoot zijn. Ook wist hij dat diens eerste echt niet gelukkig p.j- woest was. Wie van beiden er de schuld van was, wist hij natuurlijk niet, maar het stond bij hem vast, dat Wouters zelf er het grootste aan deel aan had gehad. En nu was Eva in handen van dien man ge vallen. Deze genoot intusschen de voldoening, dat doof haar toedoen alles in het ouderlijk huis weder op den ouden voot was ingericht en dat haar vader weder vrij en frank het hoofd kon opsteken. Ai de schuldeischers waren tevreden gesteld en met nieuwen lust en moed had de heer Eldering eene nieuwe taak, een nieuw leven als 't.ware, aangevangen. Met inr.ig genoegen zag Eva dit alles aan, en waarlijk, zij had wol behoefte aan dien troostwant als zij aan hare verloving, aan haar aanslaand huwelijk dacht, dan was het haar, alsof zij eene poort moest binnengaan, waar boven in vlammend schrift de woorden gegrift stonden, die eens Dante boven zijno poort def hel geschreven had»Wie hier binnentreedt, late alle hoop varen 1" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1