K Miniem. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- an Tuinbouw. 0 n d e r w i] s. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. jaren de provinciën en de meer noordoiijk gele gen landen van Europa. Db chocolade heeft ook den kerkvadershanden vol werk gegeven en talrijk zijn de theologische redetwisten, waartoe zij aanleiding gaf. Men wensclito nl. te weten, of de chocolade al dan niet in den vastentijd gebruikt mocht worden, Ij. v. i" de plaats van koffie, thee, of nndorc dranken. Deze quaestie gaf stof tot veel geschrijf en do theologen van Rome werden 'ter eerst 0ver eens, toen in 1004 een der vernuftigste en geleerdste monniken van zijn tijd, pater Brati- caccio, eon boek uitgaf, waarin hij aantoonde, dat chocolade aangemaakt met water, slechts een eenvoudige drank was en dus de Vasten niet brak. Deze uitspraak, dio later door don paus van Rome bekrachtigd werd, droeg niet weinig tot het debiet der chocolade bij. Gedurige wijzigingen en verbetoiingen in de fabricatie hebben de cacno-boon gebracht tot op de hoogte, waarop zij thans staat, on zeer zeker js op dit gebied hot laatste woord nog niet gesproken. Ontegenzeggelijk znl binnen een niet ver ver wijderd tijdstip de chocolade een algemeene volksdrank zijn en de plaats innemen van scha delijke of minder voedzame dranken. Allo dingo», zolls do eenvoudigste, liebbon hunne bijzonduro geschiedenis. Men denka b. v. slechts aan den aardappel, de tabak, do koffie, do thee enz. Omtrent al deze artikelen is reeds veel en velerlei geschreven, doch de cacao is to dien opzichte vrij stiefmoederlijk behandeld. Om die reden geven wij gaarne plaatsing aan do volgende regelen, dio ons de hh. F. Korff fc Co., cacao-fabrikanten te Amsterdam, worden aange boden. 't Ligt in den aard der zaak zoo schrijven ons deze hoeren dat wij, in onzo hoedanig heid van cacaofabrikanten, belangstellen in alles wat ons vak betreft, dus ook in de geschiedenis en de invoering van het door ons gefabriceerd wordende artikel. En ook veronderstellen wij, dat er bij het publiek genoog belangstelling in dat product bestaat, aangezien 't een niet te ontkennon feit is, dat do chocolade dag aan dag aan populariteit wint en thans reeds zoogoed als onder hot bereik van een ieder ligt. Dezer dagen vielen den hoeren F. Korff Co. een oud Fransch werk in handen, waarin het een en ander omtrent do invoering der choco lade gezegd wordt. Zij ontleenon daaraan het volgende De geschiedenis van de primitieve bewerking der cacao-boon tot chocolade ligt nog in 't duis ter, doch mot zekerheid valt te zeggen, dat reeds in do laatste helft der XVIe eeuw in Spanje chocolade gebruikt werd. Zij was toen echter ook daar nog een zeer zeldzaam en kostbaar product. Uitsluitend bij plechtige gelegonheden en dan nog bij de nanzienlijksten des lands werd de chocolade als iots extm-orditinirs opgediend. .Zelfs in de XVIIe eouw was dit nog het geval. Dit blijkt o, hieruit, dat Maria fheresin, de dochter van Philips IV, voor haren koninklijken bruidegom, die haar te Bayonne wachtte, geen geschikter geschenk wist mede tu nemen dan een kistje chocolade. Sclicvoiiliigen. Maandagavond heeft eene vergadering plaats gehad ten huize van ds. Lammeriok, ten doel hebbende het oprichten eener gezellige leeskamer voor hel publiek, speciaal voer zeelieden, die vaak na de haring- vi85cherij, winters, doelloos langs de straten loepen. Ds, Koch nam vuorloopig het piesi- dium op zich, en schelste het doel der samenkomst. Na ampele discussion werd besloten, alles aan te wenden om hel doel te bereiken. Er zal een uitgebracht plan worden gemaakt en zoodra dit de goedkeur ing der vergadering zal hebben bekomen, zal daaraan uitvoei ing Worden gegeven, Alkmaar. Van gemeentewege is ter her innering aan de nagedachtenis van de be gaafde stadgenoote mevr. A. L. 6, Bosboom- Toiwaint, in het huis aan de M.ent, waar deus beroemde Nederlandache schrijfster het levenslicht zag, thans bewoond koor den heer G. Bosseit Rz., een steen in den geve! geplaatst met de volgende iu=ci iptiesin dit huis is A. L. G. BosboomTousfeaint op 16 November 1812 geboren. 1880". De gevel van heihuis is geheel hersteld in den antieken sty t van 1622 door den heer P. Zomer te Alkmaar. Den Haag. De prins Van Wied i am heden deel aan de vierde en laatste jacht- party op Gioot-IIazebioek. De prins veilaat moigeuochtend te 8 uren per Rynspoov de residentie. Nauwelijks is de verbazing uenigvzins bp- dflaid over de nieiiwsle uitvin dingen op mili tair gebied, zooals: het kruit zonder dainp, het »boemeiangkanon", het dyuamieikuoon, o! reeds weder vermelden de Üuitscke bladen een nieuwe pioefnerning op dat gebied. Een Duit'ch officier zou zich namelijk liet volgende door een jor g collega hebben laten vei lellen. Op de schietbaan bij Woolwich werd nieuw berggeschui beproefd, waai van de verschillende Stukken, het kanon en het affuit, afzonderlijk dom lastdieren worden gedingen en dan voor het gebiuik in elkaar gezet. E«n der ineest praetisohe leden van de commissie met de proefneming belast, stelde voor om eens van den rug van een der dieren men gebi uikte hiervoor ezels een met scheip geladen schot te lossen, om te zien of men niet zonder het tydroovende ineenzetten der stukken, het doel kon bereiken. Ondanks de bezwaien van eenige andere leden, werd de proef genomen. Het arme dier bleef geduldig staan en liet het achteiste gedeelte van zijn lichaam, waarover de mond van het kleine kanon lag. goedig naar het doel richten. Het schot scheen zeker te zullen treffen en de lont werd aangestoken. Door het sissend knetteren van de lont ver schrikte echter de ezel; hy wilde niet langer blijven stilstaan, duch sprong, wende zich en drauide daarby met het gevaarlyke lichaams deel in het rond. In een oogwenk lag de ge heels commissie, van de jongste tolden oudste, plat op den grom'. Vóór hen sprong de ezel nog steeds heen en weer. Na een paar angstige oogenblikken ging het schot af en doei boorde een muur van het arsenaal, dat juist tegenover het eerst gekozen doel lag. Persoonlyke onge lukken hadden niet plaats. ArnhCt.) Voor den Londenschen rechter Butt versche nen dezer dagen drie heeren, die met dezelfde vrouw waren getrouwd. Echtgenooten no. 2 en 3 werden al dadelijk vorbtijd met eene verkla ring van onwettigheid vp.n hun Jiuwolijkecht genoot no. 1 znl eon eisch tot echtscheiding in dienen. De bokendo bankiersfirma Salomon Oppenhoin Jun. Co. te Keulen heeft, ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan, 50,000 mark geschon ken aan de verzorgings-kas barer ambtenaren zeiven on hunner weduwen en weezon, en 10.000 mark aan het bestuur der stad Keulen voor de volgende doeleinden: 300 maik voorde stedelijke weldadigheidsinrichtingen, gelijke som voor de armen der stad van alle geloof ter viering van het Kerstfeest en 4000 mark ten behoeve van de te stichten volksbibliotheek. Op hot terrein van de tentoonstelling to Parijs, in het gebouw der fraaie kunsten, is oen poli tic-agent betrapt op dioftal van loten voor de tombola. Ilij weid door zijn ambtsbroeders over gebracht on, in afwachting van verdere straf, onverwijld ontslagen. Maandng wilde een koetsier, Boeker gonaamd, te Putoaux bij Parijs onder een spoonvegvinduet doorrijden. Hij was met een pikeur op den bok gezeten. Deze was zoo hoog, dat de beide mannen, te laat bespeurende, dat zij niet ouder don boog doorkonden, in volle vaart daartegen aanstieten. De pikeur stortte met verbrijzelden schedel dood ter aarde en de koetsier werd in hoogst bedon- kelijken toestand opgenomen. Te RIoskau is door de Franscbo kolonie aldaar een gedenkteeken opgericht voor do soldaten van Napoleon's leger, die daar in 1812 zijn om gekomen. Hot werd dezer dagen onthuld. Een muizenplaag, die herinnert aan den tijd van koning Batto en den muizentorou, is over de provincie NVestfalen losgebroken. Do muizen zijn daar zoo talrijk, dat vcrscheidono gemeente besturen het noodig geoordeeld hebben preroién uit te loven voor elke doode muis. Ilot gemeentebestuur van Aardelite, Kreis Lippstadt, heeft in den laalsten tijd aan muizcnpreiniën uitbetaald de somma van 1800 mark. Voor elke muis wordt 1 pfennig betaald, zoodat 1800 mark een bedrag aan premiën vertegenwoordigt van 180,000 muizen. In Lendensche tooneelkiingon is sprake van een jaatlijksch Siinkespeare-feest, dat men in het Glazen Paleis zou willen vieren, ui den trant van het llandel-feest. Daar zouden namelijk werken van Shakespeare door de beste tooneol- kunslenaars worden gespeeld, zooals op het IlUtidelfeesl werken van dien componist worden uitgovoerd door voorname toonkunstenaars. In de winkels te Londen kan men tegenwoor dig damcshandschoencn koopen die in den palm van de hand een klein geldbeursje hebben. Deze uitvinding is in staat alle diuvon tot vurtwij.tiing te brengen, dio gewoon waten do mantelzakken der dames te ontlasten, Te Dorgos, in Hongarije, overleed dezer dagen Henri do Bourbon, die beweerde te kunnen be wijzen, dat hij een kleinzoon van Loduwijk XVII was. Hij was dertig jaren lang notuiis in ge noemd plaatsje en algemeen pcacht. Een noodlottig geval van bloedvergiftiging wordt door Borlij nscho bladen verhaald. Eene jonge onderwijzeres stak zich bij ongeluk met cer.o pen vol inkt in den linkerduim, onder den nagel. Zij zag daarin niets gevaarlijks en ging, na het uit zuigen van den inkt en het daarop volgende bloed, rustig voort met haar woi k. 's Avonds deden zich echter bedenkelijke verschijnselen van bloedvergif tiging voor. Men riep toen geneeskundige hulp in en de gcheele hand, die tot aan de puls gezwollen wasmoest afgezet worden. Maar die operatie kwam te laat; binnen 48 uren ovcileed het jonge meisje, ondanks alle pogingen om haar te redden. Weder is ditmaal te Magescq (Landos), bijua een geheel gezin, grootmoeder, moeder en drie kin deren, door het eten van giftige paddestoelen om gekomen, De grootmoeder en twee kinderen zijn reeds bezwekenaan het behoud dei' moeder wordt gewanhoopt. Het derde kind had niet meegegeten, terwijl do voder alwezig was. Eau de cologne is niet alleon in Russisch-Azië, waar de invoer van spiritualiën verboden is, een geliefkoosde drankmaar ook in Afrika, waar het den dikwijls moeilijk te verkrijgen brandewijn vervangt. Dr. Bernlmrd Schwarz, die onlangs het onder Duitsch protectoraat staande gebied van Afrika's westkust bezocht, schrijft in zijn pas verschenen werkdat do zwarten in het door hem bereisde gebied het Konlsche water gretig koopen an drinken. Daardoor is dit Europeesch toilet-artikel tegenwoordig niet zonder boteekenis in den Afrikaanschen handel. De directeur van het postkantoor te Schiedam maakt bekenddat voortaan op 'Zon- on algemeen erkende christelijke feestdagen het postkantoor alhier voor het publiek geopend zal zijn van 6uur 'smorg. tot 7'/, 'smorg., van 11 uur 's merg. tot -1 uur 's middags. Ue directeur van hel postkantoor, G. F. Penning. Terwijl in bijna het gehcele Westland akkers en tuinen voor de winterrust gereedgemaakt worden, vraagt do tuinder te Loosduinen alweer groeikracht van den bodem voor de zaden en plantjes, die hem in het volgend voorjaar de eerste groenten moeten verschaffen. Hij kent evenmin de winterrust als de bodem, waarop hij teelt. De bloemkool- en slaplanljcs staan alweer in heerlijke friscbheid keurig netjes onder do broeiramen, terwijl de peen ook spoedig do eerste spruitjes zal vertoonen, en al dit jonge gewas vereischt ge durende den ganschen winter veel zorg. Kort na nieuwjaar moeien de komkommers gelegd woidc-n, waarvoor de bodem eetio degelijke bewerking en zwate bemesting verlangt, terwijl hij, als green- tuinder, in het vroego v ooi jaar do bakken in orde dient te brengen voor de teelt van peen en bloemkool en de bladgroenten dan mede moet ver zorgen. Do blocmkoolplant, die niet in do rijen tusschen de peen gaat, wordt op den kouden grond uitgopoot en in gemengde cultuur metdestaak- boonen geteeld, waarvoor eene zeer zware be mesting noodig ig, ongeveer in driemaal zoo sterken grand als in het overige Westland. Daar bovendien do broeicrij zeer dure paardenmest in grooto hoeveelheid vraagt en do groenten- en koinkommerteeit ontzaglijk veel nibeid eischt, is het begrijpelijk, dat do groentuimler tegen hoogo prijzen moet verkoopen, zal er redelijke winst door hem behaald worden. In sommige beschutte tuinen in Oost-Kent zijn verleden week nog rijpe aardbeien verzameld. Te Leidon is bevorderd tot arts, voor het eerste gedeelte, do hoor N. F. Elzevier Dom. Gisteren werd bevorderd tot doctor in de staats wetenschap aan de rijks-universiteit te Leiden de heer N. Cramer, goboron te Zutfen, met acnd. proofs, get. Beperking van den eigendom in de nabijheid van vestingen. Tot doctor ia de rechtswetenschap is dozelldo heer bevorderd, na verdediging van stellingen. Het hoofdbestuur van het Xed. Onderwijzers genootschap heeft aan de afdcelingen boriebt dat het geen adres, in zako het aanhangige ontwerp op liet lager onderwijs, aan do Eerste Kamer dar Staten-Generaal zal zenden, aangezien do leden dier Kamer, naar aanleiding van het leeds in den loop des jaars gezonden adres, geacht mogen worden volkomen op do hoogte te zijn van de pacdagogische bezwaren, welko hot ge nootschap tegen het ontwerp had, en het hoofd bestuur meent dat het niet ligt op den weg van een paodagogisch lichaam als liet Ned. Onder wijzersgenootschap anderen invloed op hot lot van het bedoelde wetsontwerp te willen oefenen. re Bainevoid is door den hoofdonderwijzer R. Adama een landbouw-cursus geopend, welke 16 leerlingen telt. Het gerechtshof te 's-il.tge heeft het vonnis der arrond.-rechtbank te Rotterdam in zake den schoonzoon, die zijne schoonmoeder oplichtte, vernietigd, omdat op gissingen was recht godar n, en den appellant veroordeeld tot 2 jaien en 6 maanden gevangenisstraf. VLAARD1NGEN. Disteren zijn alhier bin nengekomen G schepen, gezamenlijk aanbrengende 145 last lmring. PERNIS. Gisteren zijn alhier binnengekomen 3 sloepen, gezamenlijk aanbrengende 1200 kabel jauwen en een partij schelvisch. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 9 zalmen, die voor f3,per i/s kilo werden verkocht. Ned- lier». Kerk. Beroepen: te Monster H. Doornveld, te Huizon; te Berkhout dr. Pijper, te Veendam. Aangenomen: naar Ruinen doords. R. A. Damsté, te Wedde; naar Zuidwoldedoords. 11. Nieweg, te Beilen.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3