Per Telegraaf. Gemengde Berichten. DEN HAAG, 14 November. Het zeer uitvoerig' schoolwctverslag der Eerste Kamer is verschenen. Er is niets gebleken van het bestaan een er meerderheid in eene bepaalde rich ting. Meerdere leden behielden zich hun stem voor tot na de ontvangst van regeerings-voorlichtingcn. Eener- zijds was men voor do aanneming- als blijk van toenadering en zou men betreuren dat deze wel nooit te herhalen poging tot verzoening af stuitte op het veto der Eerste Kamer anderzijds meende men dat het ont werp niet uitging van een vast be ginsel, maar èn de gemengde èn de confessioneele school te gelijk als volksschool erkende en in strijd was met de grondwet; een derde groep was wegens de innerlijke waarde voor het ontwerp. Uitdrukkelijk werd ge vraagd naar de financieel e gevolgen der wet. Of de schoolstrijd zou ein digen, daarover bestond- groot vei'- schil van gevoelen, ook over den leerplicht-. Post en Telegrapfiie. K o l o n I n. Land- en Tuinbouw. n d e F w ij s. van eene afzonderlijke uitgave uer Wouter geschiedenis, die in de ideeën van Multatuli verspreid voorkomt. Het Athenaeum bevat een aitikel van prof. J. P. Mahaffy over prof. Cobet. De schrijver deelt daarin, ter aanvulling van een vroeger artikel in genoemd weekblad, eenige persoon lijke bijzonderheden omtrent den beroemden Nederlnndschen geleerde mee. Te Audelst (Betuwe) heeft men des nachts van verscheidene paarden, die in het veld graas den, destausteo tut op het been toe afgesneden. Een geneesheer van den ouden stempel waarschuwt tegen het «fragcn van boa's om den hals, welke kleederdracht, naar toy vreest, weder in de mode is gekomen. Volgens z'yne meening zal de buitensporige vet hitting van hals en keel, welke van die ougezoude dracht het gevolg moet zijrr, aan leiding geven tot verweeking en verzwakking van die beide lichaarnsdeelen, waaruit zeer ernstige en soms levensgevaailijke ziekten kunnen ontstaan. Hij laadt daarom het dragen van boa's met den meeslen erst en nadruk af. (C. Z>.) Pornis. Door een arbeider alhier is in den polder stiet Buitenland" bij het om- pluegen van land gevonden een oud, niet geheel gaaf, zilveren mui tstuk ter grootte van een gulden. Aan de me zjjde vei toont het tenen h rant te paard, eU voor zooverre leesbaar, de lelt-rs RESTARVAI SRESEVU; aan de keerzyde is nog iets vuu een wapen te ontdekken inet de letteis MONOARGGl VOAVLNTRT, beide als randschrift. Leiden. Van de projecten, den gemeente raad aangebxlen ter wederopbouwing der in dezen zomer afgebrande Stadsgehoorzaal, woidt door de commissie vnn fabricage voor- loopig aanbevolen een plan, waarvan de kosten geraamd zijn op f 121000. Verder stelt ty voor, den gemeente-architect op te diagen, met in achtneming van dat besluit, eeuige nader aan te wyzen p'aatsen in Nederland en in het bui tenland te bezoeken, ter opneming en bestu deering van soortgelijke gebouwen, en daarna, met een rapport over zyne dienstreis, de naar aanleiding daarvan gewijzigde plannen voor een nieuwe Gehoorzaal in te dienen. Men leest in bet Handelsblad van Antwerpen: «Er loopen in de stad verschillende geruchten over den uitslag, dien het Vlaamsch feest te Parijs heeft opgeleverd. Die geruchten zijn niet precies ten voordeele van de inrichting, liet feest heeft plaats gehad op 10 en 20 October; wij zijn van daag den i len November, liet zou dus wel tijd worden dat er rekening gedaan werd. Het woord is dus aan de inrichters van Parijs; men wacht te Antwerpen met ongeduld hun verslag, «Wij vragen dit met des to meer redon, daar rEtoile zegt, dat het »Vlaamscho foest" een tekort geeft van 25,000 fr. 25,000 fr. tekort? Staar waar zijn dan al die honderdduizenden ge bleven, die er, volgens men zegde, ontvangen zijn? Dat wordt een heel wonderlijk vraagpunt. «Nu zon men dio 25,000 fr. moeten gaan zoeken op de tombolaMaar, zegt hot blad, er zijn te Parijs houders van loten, die recla meeren omdat men van 00,000 tot 100,000 loten meer lieeft uitgegeven. Als dit alles juist is, z.egt l'Eloile, zou er maar 00,000 fr. overschieten voor de ongelukkigon. «En men sprak van een half millioen? «Welnu, als men bij het Vlaamsch feest meer heeft opgeeten dan men verdiend heeft wat een schandaal zijn zou! dan denken wij, dat er van de tombola al niet vee! zal overschieten. Het zou dus een frost geweest zijn niet voor de ongelukkigon, maar voor Parijs en do inrich ters? Het Handelsblad heelt zijne voorbcliouding gemaakt over het feest van Parijshot zou dus Wijkan dat hot hiertoe wel reden lmd. «Hot leste woord is over dit alles niet gezegd," De «General Steam Company" te Londen heeft de eisehen der bootwerkers middenstrooms inge willigd, nl. 7 pence loon per uur en 9 pence per uur voor overwerk, In een. schrijven aan de werkstakers verklaart de directie echter, dat de maatschappij slechts gedwongen inwilligt, om de voortzetting der werkstaking te voorkomen terwijl de maatschappij tevens genoodzaakt is haren dienst in te krimpen. Laurie, de man, die beschuldigd werd van verleden jaar in de Schotsehe hooglanden zijn reisgenoot Edwin Hose vermoord te hebben, is thans door het gerechtshof schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Ilij zal den 30n Nov. te Groonock opgehangen worden. De phonograaf op Eiffel's toren.-Woensdag, den sluitingsdag der Parijsche tentoonstelling, hadden ongeveer 40 personen van den heer Eiffel uitnoodigingon ontvangen om in zijne kamer in den toren te spelen on to zingen voor eene pho nograaf, de ingenieur door Edison toegezonden. Mme. Adiny zong de sRêve du Prisonnicr" van Rubinstein, de lieer Turban bespeelde op meester lijke wijze de klarinet, de beer Mélchiseiiek zong de romance uit sLe- Pardon de Ploörmol" en de «Marseillaise," de fluitspeler Tuffenel gaf een wals van Chopin ten boste en de solo-violist BerthoUer eeno serenade vnn Yieuxtemps, waarna de phonograaf alles nauwkeurig herhaalde, met liet vuatgestamp, de bravo's enz., welke de ver schillende kunstenaars (allen vnn de Opera) be loonden. Bezoekeis van den toren zullen voor taan dit eigenaardig concert eveneens kunnen gonioton. Hot laatste der van den Eitfeltoren geloste kanonschoten, waarmee de sluiting van de wereld tentoonstelling werd aangekondigd, is door den heer Eiffel voor het nageslacht bewaard. Hij heeft namelijk den klank opgevangen in den phonograaf, welken hij geplaatst hoeft in zijn vertrekje boven op den toren «si buut qu'il peut monter" en het instrument geeft het plechtige «bommin!" zeer natuurlijk weder. Hot bericht uit Turijn, dat dezer dagen de ronde dead in de dagbladen, dat roovers een aanslag beraamd hadden tegen een spoortrein, die de Indische mail mot eone waarde van vele miHioenen vervoerde, blijkt eene mystificatie geweest te zijn. Een misdadiger, die te Asti in de gevangenis zit, schepte er vermaak in, aan den cipier een groot geheim te openbaren. Dat geheim nu was da bedoelde aanslag. Men zou don trein laten derail leoren en vervolgens zouden de roovers aan het plunderen gaan, De cipier haastte zich het geheim aan zijne superieuren te openbaren, en nu worden groote voorzorgs maatregelen genomen. Uit New-York wordt weder een geheimzinnige moord bericht, van denzelfden aard als die op dr. Cronin to Chicago. Men heeft daar een in stukken gesneden lijk gevonden met het opschrift «verrader". Omtrent de daders is niets bekend, maar men ziet natuurlijk in de misdaad een wraakneming van Ieren, Zuster Marie Thérèse, superieure der zusters van liefdadigheid, thans dienst doende in Tonkin, mag wel de Miss Florence Nightingale van Frankrijk genoemd worden. Onlangs werd zij gedecoreerd door den generaal-opperbevel hebber der troepen in Tonkin, dio daarbij cenigo bij zondorheden uit hare merkwaardige loopbaan besprak. Toon zij 25 jaren oud was, word zij gewond to Balaclava in do Krim. Bij Magenta kreeg zij weder eeno wond toon zij arbeidde Ui de voor hoede van het Fraiische leger. Zij vergezeld» de Fransche soldaten naar Syrië, China on Mexico. In don Fransch-Duiti-chcn oorlog werd zij ernstig gewond bij Reichshofen, terwijl zij bijstand ver- leondo aan de kurnssiers, die bij den gedenk waardige» ruilof-aanval van dien veldslag ge vallen waren. In een later tijdperk van dien veldtocht onderscheidde zij zich door een bom, die in eene ambulance was ingeslagen, 80 ellen ver weg te dragen, toen het werptuig ontplofte en haar alleen ernstig kwetste. En zij was nauwelijks hersteld van do gevolgen daarvan, of zij bood zich weder aan voor dienstverrichting in Tonkin, waar zij nog steeds mot haar edel werk voortgaat. DES HAAG, 1-4 November.Geslaagd voor examen van apothekersbediende: mejuf frouw J. A. Backer te Schiedam. Voor het akti-exatnen lager onderwijs is geslaagd als onderwijzeres mejuffrouw M. E. M. Wenneker te Schiedam. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar New-York bestaat door mid del van het stoomschip Itotterdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 16 November a. s., des mor gens te 5 uren. De wij/e van verzending behooi t duidelijk op het adres vermeld te worden. Batavia, 0 October. Aan het verslag over Atjuh van 19 Augustus tot en met 1 September is het volgende ontleend Groot-Atjeh. De posten in de linie werden nu en dan meerof minder hevig beschoten vooral was dit het geval op den 19den Augustus met Lamdjamoe, op 25 Augustus met Pagani, op 29 Augustus met Lambaroe en den middag trein en cp 30 Augustus mot Larosajoen. Een inlandsch fuselier sneuvelde daarbij en een Euro- pcesch en een inlandsch fuselier werden verwond. Vnn don 19den tot den 30sten Augustus had eene vijandelijke bende hot bijzonder op do spoor brug over do Kroeng Tandjong gemunt. Ter hoogte van die brug Werden de stoomtreinen telkens meer of minder beschoten. In den nacht van den 19den op den 20-ston Augustus wendde men pogingen aan om rails uit die brug te lichten den Sösten Augustus ontdekte men, dat een schroofboot uit oen der dwarsliggers genomen was, on werd een worktrein ter hoogte van die brug nogal beschotenoen van Lu tnrung uit gerukt detachement verdreef dio boschioters, die ccn bende van circa acht man vormden. Den 27sten Augustus werd de ochtendtrein van onder de brug beschoten, terwijl op den middagtrein een tiental schoten gelost werd. Toen de trein bijna de brug over was, sprong onder den iaut- sten waggon een in het talud van het westelijk j landhooid ingegraven 16 cM. granaat, ten gevolge waarvan do brug noemenswaardig werd bescha digd, terwijl de trein ongedeerd bleef. Op den 20sten en den 27sten Augustus roofden Aljchers pl. m, 550 strekkende meters draad van de telephoonlijn Siroen—Lambaroe. Het heerschen van cholera binnen de linie is oorzaak, dat slechts weinig verkeer tusscber. de bevolking van buiten mot die van binnen de linie plaats lmd. Slechts weinig hoofden kwamen ge durende den verslagtijd met liet bestuur in aan raking. Onderhoorigheden. Ter westkust bleef de toe stand vrij rustig. Onze versterking te Segli werd nog nu en dan beschoten overigens was 't in do slaatjes ter noord- en oostkust vrij rustig. De bende van hadji bin Abas verliet Pantoen Raijoet zonder dat Toekoe Tjihiq Pcrlak tot den aanval behoefde over to gaan. Volgens een van dat,hoofd ontvangen schrijven beeft hij (Purlak) de versterking vernield en de zich daarin bevin dende buizen verbrand. De bendo zou zich ver strooid hebben. Volgens Toekoe Moeda Latief van Tandjong Semantoh zou Tongkoe Awé Cetah van Simpang Olim naar P.issangan vertrokken zijnterwijl Tookoo Baroern en Oeloebulang Bats» zich naai de Passirstreek begaven. Zijn die berichten juist zoo kan men aannemen dat de benden tor oost kust van Aljeh uit elkander gegaan zijn, en schijnt hot ook te Simpang Olim rustig te zijn, In het Pedawascho zwiei f nog aan hot hoofd van dat staatje vijandig volk in do peper-aunplan- tingen rund. Vijandelijkheden tussehen P.issangan aan de eeno en SumalangaNizam en Sa wang aan do andere zijde weiden niet opnieuw gepleegd. De weersgesteldheid was afwisselend. Binnen de liniemaar vooral in de wijken Penajong, Gedah en Mesdjid Raija eischte de cholera oilers. Ook onder het garnizoen deden verscheiden gevallen van cholera zich voor, sedert 25 Augustus gemiddeld vijf por dag, waarvan ruim de helft roet doodelijker. afloop, liet gemid deld aantal lijders in het militair hospitaal te Pantoi Perok opgenomen, bedroeg per dug 31.5 tegen 30.2 gedurende den vorigen verslagtijd daarvan waren lijdende aan beri-bori 13.6 tegen 12.1 gedurende den vorigen verslagtijd, zoodat de stand dezer ziekte iets ongunstiger was gewor den. De ziekte- en sterftecijfers waien hoogcr. In do «Indische kroniek" van do Lvcoinolicf wordt medegedeeld, dat de onderhandelingen over den aankoop van de lijn BataviaBuiten zorg zoogoed als in staat van wijzen zijn, en wel tegen den vroeger reeds genoemden prijs van f6 millioen en concessie aan deze maatsch. voor een lijn Djokja-Mageliuig-Ambanvwa, terwijl zij een derde stel rails zou moeten leggen tus sehen Djokja on Solo, ter verkrijging van de zelfde spoorwijdte als die der staatslijnen. Uit Limburg wordt van 9 dezer gemold: De verboden in- en doorvoer van schapen uit Prui sen naar Limburg blijft nog steeds uanbouden, zóo zelfs, dat het provinciaal bestuur er ovsr denkt, van du regeering een militair kordon te vragen Lot dekking Uer grenzen. Uit Nieuweschans schrijft men: In vele jaren was de verzending van fokvee uit de noordelijke provinciën naar DuHschlund niet zoo groot als thans. In do algeloopen maand October werden over deze grensplaats uitgevoerd '1259 koeien, stieren en vaarzen en 2811 hokkelingen en kal veren, grootendeels in Friesland opgekocht. Tot onderwijzer aan de openbare school te Monster is benoemd P.II. W. Sluiters, tcHoogvliet. De loge Ultrajectina te Utrecht heeft eene bijdrage, gezonden aan de kwoekschool voor bewaarscliooliiouderessen te Leiden, en zulks als gevolg van de intrekking der rijksbijdrage van 5000 gulden, welke deze instelling tot dusver genoot.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3