A0. 1889. Maandag 18 November. N°. 7377. Ticeede Blad. I rie-en-veertigste Jaargang. Verschifnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. U ITGKVER: J. OD Buitenlandsche Ber chten. Bïnnenlandsche Berichten, ^Vnhtl I ABONNKBRNTHPRIJS, per kwartaal trawo per post, door het geheels Rijlt Afionderlijke nornmers f 1.85 - 2.50. - 0.10. B V 15. IS X W If A St ft T E. 1X4. Auvskthntiepkus: »*a 110 Ksnou* ratpii» met mbegnp ran eenst Oouranlf iVh Iedere gewon» regel :neer ,1#, Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend, D UIISCIILiND, Keizer Wilhelm en zijne gemalin zgn Don derdag te Insbiüek aangekomen. De keizer van Oostenrijk wachtte den (rein op het perron van het station af. Keizer Wilhelm zat aan het portier van zjjne coupé; de keizer van Oostenrijk ging op de trede van het rijtuig staan en begroette den keizer en de keizetm op de hartelykste wijze. De beide vorsten om armden elkander en keizer Frans Jozef kuste de haud der Duitsche keizerin. Beide keizers namen toen plaats in de coupé en knoopten een levendig gesprek aan. De menigte hief bjj de komst van de vorstelijke personen luide juichkreten aan. Zondra laatstgenoemden waren uitgestegen, bood keizer Frans Jozef zijn arm aan de Duitsche keizerin, om haar naar den waggon te geleiden, waarin het ontbijt zou gebruikt worden. De trein vertrok weder te 12 u. 25 m. De keizer van Oostenrijk bege leidde keizer Wilhelm tot Rosenheim. De geschenken, die de keizer en de keizerin van den sultan ontvingen, vertegenwoordigen eene waarde van een half miltioen gulden, niettegenstaande op verzoek der keizerin de haar toegedachte en buitengewoon kostbare diadeem achterwege bleef. De Rijksdag is Woensdag ten aanzien van het voorstel-Rickert, betreflende onregelmatig heden bjj da verkiezingen, met de aanneming eener gemotiveerde motie tot de orde van den dag overgegaan. De uit Berljjn teruggeroepen Servische ge zant Christisch is spoorloos verdwenen. Hg had onlangs zijn vader het voornemen mede gedeeld om zichzelf van kantte maken, om dat zijne vrouw van hem weggeloopen was. De Agramer Zeitung voegt er bij, dat er herhaal delijk sprake geweest is van betiekkmgen tusschen de mooie vrouw van Christisch en den ex kouing Milan. ENHtiO, De Daily New» verneemt uit Semlin, dat Milan teruggaat naar Pargs. Zijne met Nathalie getroffen schikking bepaalt, dat de koningin en haar zoon elkander mogen zien, mits de eerst genoemde zich buiten politiek houdt» Aan de Standard wordt uit Seinlm gemeld, dat de legenten en de ministers oneenig heeteu nopens Milan's civiele lijst; do eerstgenoem- den willen 300,000 frank per jaar bewilligen, maar de ministeis weigeren. Milan heeft te vergeefs de beiniddei'mg ingeroepen van de Fransche en Russische diplomatieke agenten. De Standard meldt uit Jassy, dat ernstige onlusten plaats vonden onder de studenten der hoogeschool te Odessa; 300 hunner wil den lijkdienst van een nihilist, die twee jaar geleden uit Siberië terugkeerde, vieren, maar de overheid belette dit, waarop de studenten de overheden beleedigden, hetgeen tot qs aan houding van acht der belhamels leidde. Drie dagen later trachtten de studenten den dienst te houden in de kathedraal, hetgeen de politie andermaal verhinderde. De regeering heelt het politie rapport in overweging genomen en dreigt met sluiting der hoogeschool; middeler wijl tracht zjj te beletten dat de zaak uitlekt. Ia de laatste dageu werd wier, door spiekers van verschillende paitjjen, eene geheele reeks van extra parlementaire redevoeringen gehou den. Door de conservatieve en unionistische sprekers werd- daarbij vooral gewezen op de steeds nauwere aaneensluiting vau deze beide partgen. Lord Roseberry heeft in eene rede voering alscnaffing der staatskerk in Schotland en Wales, benevens hervorming van het Huis der Lords, als eerste artikelen geaoemd van het liberale programma. B A N K K IJ E, In eene der eerstvolgende zittingea van de Kamer zal door de legeering eene verklaring worden ingediend, waarin ze haar gedrag rechtvaardigen en haar programma voor da toekomst ontwikkelen zal. 't Zal waarschijn lijk Maandag of Dinsdag wezen. De Kamer onderzoekt de geloofsbrieven en heeft reeds '183 verkiezingen goedgekeurd. AMERIKA. Ean Dvoorluopig tractaat der Unie" is ge sloten tusschen de Middenamerikaansche Republieken Guatemala, Nicaragua, San Sal vador, Honduras en Costa-Rica, Wanneer de congressen der vijf republie ken dit tractaat goedkeuren, zal dus eindelijk het denkbeeld van eaoen Middenamerikaan- »-schen-Siaten-Bond - --met -eene bevolking van drie milloen zielen zjjn verwezenlijkt. De afschaffing der slavernij in Brazilië heeft behalve de algemeene opgewondenheid die zjj veroorzaakte, zulke ingrijpende economische gevolgen gehad, dat bjjna alle consulaire rap porten dit onderwerp bespreken. Zoo bericht de Britsche cousul te Pernambuco, dat in die provincie deslavenbevolkingsedert eenige jaren aan liet verminderen was, wegens de groote vraag naar slavenarbeid in het zuiden, ter wijl in Pernambuco zelf de bevinding was dat de vrjje arbeid goedkooper uitkwam dan het onderhoud van slaven. Daardoor was er voort durend werk voor de zwervende bevolking, die door den aanleg van spooi wegen van haar vroeger bedrijf, het vee vervoer, was beroofd. Deze lieden waren genoodzaakt geworden b(j den landbouw werk te zoekenwaardoor eeü talrijke klasse vrije arbeiders was ontstaan, zoodat de ge.vo!gen der emancipatie in Per» nambnco niet zeer werden gevoeld, daar ook de 4-1000 vrijgeworden slaven bjjdroegen om de loonen laag te houden. In sommige geval len bleven de slaven bjj hun voormalige eigenaars en namen werk aan op de aange boden voorwaarden, maar de meesten maakten van de pas veiworven vrijheid gebruik, om elders een bestaan te zoekenof verdwenen in het binnenland, waar zij een zwervend leven leidden. Vele andeien begaven zich naar de groote steden om daar werk te zoeken, maar schynen toch afkeeng te zyn van geregelde bezigheid, zelfs tegen hoog loon. Lui als deze lieden over het algemeen zjjn werken zij niet meer dan een paar dagen als zjj denken vau het verdiende de week uit te kunnen bestaan. Toename der misdrijven heeft niet plaats gehad, geljjk men anders in het eerst van het aan zich zei ven overlaten van zoovele vrijgelatenen tegelijk wel verwacht had. De gouverneur van den Mexicaanschen staat Jalisco, generaal Corona, is te Mexico bjj het binnengaan van den schouwburg doodgestoken door een ontslagen politieagent. De moordenaar is in handen van het gerecht; men houdt hem voor krankzinnig. Van andere zjjde wordt de moord echter aan eene anarchistische samen zwering toegeschreven. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Het voorloopig verslag over schoolwetsher ziening is verschenen. Daaruit blijkt, dat da gevoelens in de afdeolingen zeer verdeeld waren, doch uit het afdoelingsondorzoek is niet gebleken 12. In diepe gedachten schreed hij voort. 't Werd hem hoe langer hoe duidelijker, dat hij een onverstandig, ongelukkig huwelijk gedaan had. Vandaar ook zijne opvliegendheid, zijne ongewone geraaktheid, toen Eva zijn laatste ver zoek had afgeslagen. Zonder die overtuiging zou hem deze op zich zelve vrij onverschillige zaak niet zoo onaangenaam gestemd hebben. Eene vrouw, van wie hij wist, dat ze hem lief- bad, had zich wel veel meer mogen veroorloven, zonder dat hij het haar ton kwade zou geduid hebben. De uitdrukking op zijn manlijk gelaat werd feeds ernstiger en bedrukter, terwijl hiij at door liep en zich afmatte in de overdenking van een middel om zijn huwelijkshulk, die in storm en nacht dreigde onder te gaan, weer in het rechte vaarwater te brengen. Hij had al wat hij was en bezat op éene kaart gezet, op de hartenvrouw, en hij zou verliezen, zoo 't scheen. Hoe kwam het toch, dat hij, die met de vrouw nimmer ongelukkig geweest was, met deze zoo volkomen fiasco maakte? Vreemd genoeg, had hij tot xu toe weinig waarde gehecht aan de woorden, hem in den boginne door Eva toegevoegd, dat zij een ander beminde. aMeisjcsgrillen," bad hij gedacht. »Qat schikt zich vanzelf." Heden, terwijl hij langs den steeds donker wordenden landweg in diep gepeins voort- schroed, dook die zandere" dreigend voor zijnen goest op. Hij had Eva's karakter niet gekend of liever miskend, toen hij destijds meende, dat zij we! ras de voor dien ander opgevatte genegenheid zou laten varen. Hoe had hij zoo blind kunnen zijn Zoo door pijnlijk zelfverwijt geplaagd, versnelde hij voortdurend zijne schreden. Wat moest hij doon Hij was er de man niet naar, om lijdelijk de gevolgen van zijn misslag af te wachten. Wat aan menigeen gemakkelijk zou gevallen zijn, een schreeuwende dissonant in het leven door een meer molodischen toon te doen oplosson, dat was dezen man met zijn onbuigzamen aard on mogelijk. Handelend optreden, geen geduldig verdragen, handelen, al moest hij leven en geluk er bij op het spel zetten, dat wilde hij. Hij had aanleiding gegeven tot zijne vorbintonis met deze vrouw, hij had daarmede de verantwoor ding op zich genomen voor hun beider toekomst, die hij aanvankelijk zoo goed verzekerd achtte. Zou hij Eva hare vrijheid teruggeven De lieer Wouterb was, wat trouwens de-mecslo, misschien al zijne natuurgenooten met hem gemeen hebben, niet bepaald goed en niet bepaald slecht. Hij was, wanneer tijd en omstandigheden hem daartoe leidden, tot eene grootsche, edelmoedige daad evenzeer in staat als ieder ander. Van aard was hij groothartig,driftig, excentriek, maar tevens edelmoedig en sterk door eene groote mate van zelfvertrouwen, niet spoedig geneigd om voor eene zwarigheid uit den weg te gaan. Kortom, Wouterg had een der odelste menschen kunnen zijn, tiadde liet hem niet aan een vasten grondslag ont broken, waarop zijne gevoelens en daden steun den. Was er thans werkelijk geen uitweg dan eena scheiding? Voor het eerst van zijn leven mis schien en juist nu het zijn dierste belangen gold, stond hij besluiteloos. In diep gepeins voortloopcnde, was hij in da duisternis bijna een hem tegenkoraenden man tegen het lijf geloopen. Dit bracht hem tot zich zelf, Hij bemerkte nu eerst, dat het nacht, zwoele, donkere nacht was. Nu en dan violen er enkele groote regendroppen. De wandelaar sloeg don weg naar huis weder in. Wat toch Eva wel mocht uitvoeren, die bij den geheolen langen avond alleen gelaten had? Hoe onaangenaam moest haar zijn woest gedrag gestemd hebben! Was dit het middel om hare liefde te winnen? Hij glimlachte bitter bij deze vraag. «Een vrouwenhart is een gesloten boek," aldus vervolgde hij zijne alleens praak. »Het wit

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 5