Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Koloniën. fiog. Da volgorde der beraadslagingen werd vastgesteld, en er wprd eene com missie be noemd tot het overwegen van de te nemen maatregelen in die strekeD, waar de slaven handel gedreven wordt. Deze commissie zou heden vergaderen. Volgens een correspondent van de Indépen- danceBelge te Londen worden de telegrammen over den staatkundigen toestand te Rio-Jaoeiro niet dan verminkt, somtijds gewyztgd overge bracht. Ditzelfde beweert haar berichtgever te Ham burg, die op grond van berichten, door handels huizen aldaar ontvangen, vermoedt dat de zaken minder gunstig staan dan da overge seind wordende dépêches zouden doen ver moeden. Er is, zegt deze correspondent, eene liewegu g ten gunste van Pedro II, die Zon dagavond aanleiding heeft gegeven tot bloe dige botsingen tusschen do republikeinen en de keizeisgezindén. RUSLAND. Een aanslag is gepleegd op het leven van d-< grootvorsten Michiel en Sergius. Men heelt getracht een spoortrein, waarin deze piim-en zich bevonden, te doen ontsporen lus«cheo Sebastopol en Lazon», door opeen gedeelte van den weg de rails weg te ne men. Het gevaar werd echter ontdekt en de trein werd nog intijds tot stilstaan ge- biacht. SPANJE. De minister-president Sagasta heeft in den Senaat veiklaard, dat hy gaarne zou aftreden, wanneer de meerdeiheid zyner party hem haar vertrouwen ontzegde, maar dat hy niet zou wijken om te behagen aan enkeleo, dia zich van de libeiale party hebben afgescheiden. Hij moet zyn programma ten uitvoer leggen, W'iaivan de invoering van het algemeen stum- i echt het hoofddoel is, BRiZlII E. De nieuwe regeering in de provinciën be- B'.ttRt geheet uit militairen. In hare proclamatie, waarin de nieuwe orde van zaken wordt aangekondigd, zegt de voor loopige regeeiing: »De provinciën van Brazilië, vereenipd tot een bond, vormen de Vereenigde Staten vsn Brazilië. Ieder staat heeft zyne plnatsdyke regeeiing en zal zijne afgevaar digden zenden daar het aanstaande congres, wnarvan de voorloopige regeering definitieve b schikkingen verwacht. Inmiddels zullen de gouverneurs waken voor do handhaving der orde en zal de voorloopige regeeiing de belan gen des lands vertegenwoordigen dooi het onderhouden der binnen eu buitenlandsche betrekkingen". De rust duurt voort. BvifiiiUE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 19 November. Da Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat, Ingekomen zyn de geloofsbrieven van den heer Guyot en de i eeds bekende wets ontwerpen der regeering, benevens het wets voorstel van den heer Reekers. Tegen Donderdag zijn aan de orde gesteld de behandeling der naturalisatie-ontwerpen, de overeenkomst met Egypte, bètrekkei'yk de gemengde rechtspraak eu het ontwerp ter overweging in hoever aanvulling der sociale Wetgeung noodzakelyk is. De afdeetmgen weiden hernieuwd, Zy kozen tot voorzitters: de hoeren De Geer van Jut- phaas, Verniers van der Loefl, Schiminelpen- ttmekVV. van Deden» en Du Savornin Loitmautut ondei-Viioszittersde heeren Cieicx, Mees, Reekers, Vun Houten en W. Cieinets. De geloofsbrieven van den nieuwgekozen liaagschen afgcvanrdigde Guyot werden goed- geheuid. De heer Guyot werd daarna beëedigd. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van '19 November. lu deze zitting heeft de heer Leembruggen zyn ontslag ingezonden als lid der Staten voor Leiden. Besloten werd de subsidie in het waarborg fonds voor de landbouw-tentoonstelling te Buenos-Ayres te verminderen tot f 1500. Het verzoek tot wijziging van het reglement van Rijnland werd gerenvoyeerd naar Gedep. Staten. Op eene interpellatie van den heer De Kanter hebben Gedep, Staten toegezegd een onderzoek, in hoeverre aanvulling van leemten :u het algemeen polder-reglement noedig is. Op eene interpellatie van den heer Constant Rebecque hebben Gedep. Staten verklaard, dat ongelukken met de stoomtram niet het gevolg zyn van niet-naleving der verordening, waaromtrent overigens een voor stel tot wyziging zal worden ingediend. Mach tiging werd verleend tot voorbet eiding der wyziging van de grensscheiding met Noord- Brabant. Met 52 tegen 16 stemmen werd besloten tot renvooi van het voorstel tot subsidie-verleening voor den aanleg van een veeidarn op Rozenburg aan Gedep. Staten. Met 40 tegen 17 stemmen werd, na lange discussie, aangenomen het voorstel van den heer Buy", om de vooistellen van Gedep, Staten, betreffende subsidie-verleening tot uit breiding va» de kiaokzinnigeo-gestichten te Dordrecht eo te Delft, te renvoieeren aan Gedep. Staten. Morgen te 12 uren zyn de overige ontwer- pe an de orde. SCHIEDAM, 20 November 1889. üe marinier le klasse C. F. W. A., behoo- nde lot de rol van Zr. Ms. ram-monitor Matador, die Zondagavond door de stoom tram van hier naar Rotterdam, door eigen onvoorzichtigheid, werd overreden, is dien tengevolge overleden. Daar bet reeds meermalen is gebeurd, dat reizigers met de stoomtram van het balkon tegen den Rutterdacnschen dijk zyn gevallen en by het er afgiyden zoodanig met de train in aanrakiug kwamen dal ze min of meer ernstig gewond werden waarvan zelfs, zooals ook nuin enkele gevallen met doodelyken afloop geven wy dedirectie in ernstige over weging, de balkons aari de dy kzijcte van eene volledige ijzeren afsluiting te voorzien, even als aaa de tram tusschen Delft en Deo Haag, waardoor ongelukken als bovenvermelde op afdoende wyze kunnen worden vooi komen. Wij meenen ons overtuigd te mogen hou den, dat deze opmeiking voor de directie voldoende zal riju, om deze noodzakelijke verbetering in te voeren. De lieer De Koe, die er steeds op uit is zyn stadgenooten gelegenheid tot aangename outspanning te verschaffen, zal hen daartoe ook weder morgeDr (Donderdag) avoüd blijkens de in dit nummer voorkomende adver tentie in de gelegenheid stellen, door het ïgrand spectacle concert" onder directie van H. van Os van Rotterdam. Het uitgebreide en zeer afwisselende programma belooft een genoeglijken avond, terwyl de enltée-prys gering is. Moge een goed bezette zaai den heer De Koe het bewjjs leveren, dal inen zyne onder neming gaarne wil steunen. Gisterenmiddag ten l3/» ure is de 6-jarige G. Rosman, in de Gerrit-Verboonstraat alhier, door van een sleepeiswagen te springen, daar onder gemakt, waarbij hij een der achter wielen over het lichaam heeft gekregen, ten gevolge waarvan hem 2 ribben gebroken zijn. Dr. DeBtuya heeft geneeskundige hulp vei leend. By de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de hclfiiig van invoerrechten naar de waarde der goederen. De hofdignitarissen, dienstdoende ten pa- leize het Loo, zyn Zondag vervangen door de navolgende heeren: graaf Dumonceau, adjudant en particulier secretaris, baron Van Hogendorp, adjudant, jhr. Van den Bosch, ordonnaoce-officier, baron Taets van Ameron- gen van Natewisch, kamerheer, baron Van Zuylen van Nyeveit, commies by het Kabinet. In de gisteren te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der Nederiandeche Bank is met byoa algemeens stemmen tot directeur be- nuemd de heer A. L. Wurfbain, de eerste op het voorgedragen drietal, en wel ter ver vulling van de vacature, in de directie ont staan door het vertrek des heeren S. B. Ze v er ij n naar Batavia. In plaats van den heer Wurfbain werd tot commissaris benoemd de heer H. H. Beels. Naar wy vernemen, heeft de minister van justitie zijn besluit, waarby het dragen van de bonds- en dienst-medailles, uitgeieikt door het hoofdbestuur van den Algemeenen Neder- landschen Politie-bond, aan ryk«pohtie-ainbte- t.aren, leden van den bond, worden verboden, in dien zin gewyzigd, dat het niet geoorloofd tal zyn, in dienst die medailles te dragen, Buiteu dienst zal het vergund zyn. (AT, iü. Ct.) In een Uaagschen brief in het Leidsoh Dagblad leest men aOmtrer.t het tijdstip der indiening var. de nieuwe legerwet door den minister van oorlog is nog weinig bekend. Vóór het winterreces zal het zeker niet gebeuren, zoodat het wel tot het begin van 't volgend jaar zal aanloopcn, eer zij in openbare behandeling wordt genomen. »In bewerking is een wijziging der kieswet, •welke strekt tot splitsing van de kiesdistricten weike uit de groote gemeenten bestaan doch liet zal ook bij deze verandering zeer de vraag wezen, of de minister haar vóór het einde des jaars bij de Staten-Generaal aanhangig zal kun nen maken." In de Tweede Kamer is thans electrisch licht aangebtacht. Voorloopig heeft men het gaslicht er nog bygehouden voor het geval er eens iets aan 't electrische mocht haperen, ofschoon daatover geen klachten worden ver nomen. Tegenover de verslaggevers der dag bladen heeft Ju huishoudelijke commissie zich zeer verdienstelijk gemaakt door het nieuwe licht op de journalisteotribune aan te brengen in groene kelken, die op de lesse naar een licht groen zacht licht werpen, dat Weldadig voor de oogen is. Uit Suriname wordt gemeld, dat de aanplan- tingen vanTtimdad-cacao in heidistrict Boven- Para over het algemeen goed zyn gelukt. Ofschoon de langdurige droogte en zware winden aan den groei der jonge planten veel nadeel hebben gedaan, zyn toch on geveer 70 pOl. van de geplante boonen thans éénjarige boomen geworden, die, door bam- boesboomen tegen zonnehitte en wind be schut, flmke boomen beloven te worden. Het door de outsporing te IJselmonde ver sperd geraakte opgaand spoor is hersteld, zoodat gisterochtend bjj vertrek van den eer sten personentrein weder dubbel spoor kon gereden worden. Ta Haarlem is overleden, de oud-stryder van Waterloo Hendrik Krooosberg. Hy be reikte den Seeftyd van 94 jaren. De heer F. de la Fontaine-Verwey, consul der Nederlanden te Banana, is als gedelegeerde toegevoegd aan onzen gezant te Brussel op het i.Dti-slaverny-congres, In Noord-Brabant worden pogingen aan gewend, om gedenkpenningen, die voor min geoefende oogen op het eerste gezicht voor gouden tientjes kunnen beschouwd worden, uit te geven. Veldhoven, Aast en Waalre hadden zy dezer dagen tot hun exploitatie- veld gekozen. Het zouden twee Limburgers zyn, de een klein van gestalte, de andeie groot. De laatste blyft buiten op den uitkyk, terwyl de andere ti acht zyn slag te slaan door by neringdoenden iets gerings te koopen etr daarvoor zijn quasi-goudgeld in betaling t» geven. Te Waalre eo Aalst zyn de marechaus sees hen op de hielen geweest, doch zy ver dwenen in de bosschen en konden niet ach terhaald worden. Wellicht is deze herhaalde- waarschuwing niet overbodig. Een 4-tal weken geleden vertoonde zich op- de oppervlakte van het water van het Apel- doornsche kanaal eeue massa puiog en een enkele snoek, die bewusteloos ronddteef. Thans doet zich hetzelfde, maar in veel be- laugryker mate voor men ziet nu ook groote hoeveelheden baars en blei. Met manden eo barken wordt zeer veel buitgemaakt. Atutfardam. Het slachtoffer van den brand in de Iluidenstiaat het dienstmeisje dat in het gasthuis wordt verpleegd, heeft gisteren de amputatie van haar linkerbeen ondergaan. liet meisje verklaart, dat hare meesteres, vun wie bekend is dat zy bjj wijlen aan vlagen eener lot dusverre echter nimmer gevaarlijk gebleken veistandverbys tering leed, de oorzaak van het onheil ia geweest, waarbij zy zelve deu dood ge vonden heeft. Het meisje had het eerst den brand bespeurd en riep hare meesteres, die haar toen als eene zinnelooze met brandende- lucifers in het gezicht begon te werpen. De ongelukkige was wakker, toen de dienstbode ontwaakteen toen deze laatste wilde ont vluchtten trachtte zy haar in een kast te duwenwaar de brand ontstaan was. De dienstmaagd worstelde zich los en ontrukte het jongste kind aan het gevaar, waaraan het in het bijzijn der moeder blootstond. De arme ktankzinnige schijnt zich daarna weder te b>*d begeven en alzoo den ouod gevonden te hebben. Te Londen dreigt de werkstaking in de dokken opnieuw in den vroegeren omvang uit te breken; de werklieden schijnen telkens mot nieuwe oisohen,- eigenlijk voorwendsels, voor den dag te komen. Een van do nu aan de orde zijnde punten is de vraag of de bazen en de klerken tot de Unie- zullen toetreden, hetgeen dezen weigeren; dit zou de aanleiding tol de groote sstrike" zijn. Da 8 millioen winst van de Parijsche ten toonstelling worden tusschen de stad en den- staat verdeeld, naar verhouding van hetgeen zij bijdroegen de stad krijgt dus 2Va miilioen frs.r waarvoor vermoedelijk de paleizen der Beaux- Arts en der Arts industrials zullen worden aan gekocht. Batavia, 19 October. Aan het vei slag der voornaamste gebeurtenissen ia liet gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, looponde van 21 September tot en met 1 October jl., wordt het volgende ontleend: Groot-Atjeh, Verscheidene posten in de linie wer den nu en dan meer of minder hevig beschoten. Den '20 Sept. werd de spoorbrug oostwaarts van Lamsaijoen in brand gestoken. De schade, daardoor aangericht, was van dien aard, dat de inorgentrein dat baangedeelte niet kon passearen. Den 27 Sept. werd een inlandseh sergeant niet levensgevaarlijk gewond. In den nacht van den 24 op den 25 Sept. roofde vijandig volk 4200 strekkende meter tele- phoondraad en 22 isolatoren van de teluphoonver- binding Tjot IriRoempit-Boekit ICarang. In den nacht van den 28 op den 29 Sept. sprong een grn» tmatmijn onder de spoorbrug tusschen Lampeneroet en liet blokhuis Lamarn en staken Atjehevs die brug- in brand. Teneinde de arbeiders, die de aangerichte schade moesten herstellen, te dekken, rukten den volgenden ochtend troepen uit. Van de genietroepen, die aan genoemde brug werkzaam waren, sneuvelde een Europeesch soldaat; van de infanterie welko tot dekking diende, sneuvelde een inlniidscli fuselier en werden gewond een inlandseh sergeant entwee- Kuropeesehe fuseliers. Het werk was tegen den na middag afgeloupeu en de communicatie langs de trambaan hersteld. Onderhoorigheden. Onze versterking te Segli- werd nog tui en dan beschotenoverigen1- was het op de noord- en oostkust rustig. Toekoe Moeda- Tjiliiq van Merdoe eu 'foekoo Biutara Tjoemboek maakten hunne opwaclving bij het bestuur te Segii. De controleur van Edi bezocht de staatjes l'erbik r Soengei Haija en werd daar zeer vriendschappelijk ontvangen, terwijl zijn plan om door een goeden- weg l'eilak met Pedawa te verbinden met veel ia--

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2