Gemengde Berichten. land- en Tuinbouw. veiloren, Db roerende goederen wareo ver zekerd, doch het huis niet. Als vui dacht van dezen bi and le hebben gesicht, is in liet iiu's van ai test te A «sen opgenomen do vijftienjarige dienstbode b'(j den boer. Naar men verneemt, moet hei meisje bekend hebben de misdaad uil wraak te hebben volvoerd. Hot in de laatste tijden zoo voel bosjiruken Westfnalsehe steonkolengobied ligt tusscben de Hul;r, de Hippe en den Hijn, en wonlt doorsnellen door do bij Holzwickede ontspringende Einsdiei'. lil 1317 wordt van niijnontginniiig in dit bekken het eerst gewag gemaakiin do stichtingsoorkonde van oon bodohnonnikenkloostor in hot sticht Essen. Tot op fiet einde der vorige eeuw was echter het vertier van allo lUihrkolenwerken maar zoor gering, omdat het aan voldoenden aftrek haperde. De groote vraag kwam eerst mot de ontwikkeling der ijzei industrie en later door de gasbereiding 011 later door de gasbereiding en de algemeene ln- vooring van stoomwerktuigen. Tegenwoordig is het verbruik dor Weslfaalscho steenkolen waarlijk reusachtig, 08,000 mijnarbei ders leverden in het jaar 1887 meer dan 30 mil- liucn ton (olko ten 1000 kilogr.) kolon, ter waarde van 130 milliocn maik. Ongeveer 40,000 spoorwagens waren onophoudelijk in beweging, om deze verbazende massa naar allo hemelstreken te brengen. Parijs, Rotterdam, Amsterdam en andere steden behooren tot do geregelde af nemers. Het Rulukolengcbied beslaat een oppervlakte van ongeveer 2000 kwadrnatkiiometers en zou, volgens de berekening van bergrand dr. Schulz te Boclmni, nog ver over de 50,000 inillioen ton kolen bevatten, eeno genoegzame hoeveelheid om, daar dun maatstaf der tegenwoordige ontgin ning, nog vijftien eeuwen in de behuefto te kun nen voorzien, Engeland heeft in den Stillen Oceaan de uit 13 eilanden bestaande Union- an Phoenix-groo- pen geannexeerd. Uit Parijs wordt het overlijden bericht van Eugèno Bersier, een der voormiamsto predikan ten van de prolestantscho kerk in Frankrijk, en ook hier te lande welbekend. Bekend is zijn treffende toespraak bij den dood van onzen Kroonprins. To Karlowitz in Hongarije zijn de hofkapelaan Lamnys en de directeur van het gymnasium DUnitrias in hechtenis genomen, under beschul diging dat zij den Grieksch-onhodoxen aarts bisschop en patriarch Angyclics, die reeds op zijn sterfbed lag, ter bespoediging van zijn dood gewurgd te hebben, toneindo vóór de aankomst zijner bloedverwanten de voorhanden papieren van waarde en muntspecie, alsmede bet gouden pnirinrcliskriiis te rooven. Bij de inhechtenisne ming beproefde de hofkapelaan Lnmays zelf moord te plegen. De toren der hervormde kerk van bet dorp Olah Ujfalu (Zevenborgen) is ingestort. Zes mensclien werden daarbij gedood en vier zwuar gewond. Sir Sydney AVaterlow, oen Londonaar, die zich van ambachtsman tot millionair heelt omhoog gewerkt en ook lord mayor was, heeft aan zijne stad cene vorstelijk geschenk gemaakt, namelijk het kasteel Lauderdale House met zijn bnschrijk park, oni' het tot uilspanningsoord voor Ho Londenaars in to richten. liet ligt te flighgaie, in hel noordelijk deel van Londen, en is omstreeks 30 acres groot. In het schrijven, waarin de heer Wateilow het park aan de «County Council" van Londen aanbiedt, zegt hij o. a. dat hij juist dit geschenk wenscht te maken, omdat hij bij ondervinding weet hoezeer de stadswerkman voor ontspanning behoefte heeft aan licht uu lucht en groen. Op de Schotsche kust had dezer dagen een verwoed gevecht mot walvisschen plaats. Toen de Kltjdom, een pakketboot, to Kirkwall aankwam, werd bericht, dat in de nabijheid een groote school walvisschen gezien was. Dadelijk werden booten uitgezet en spoedig ontdekte men tie monsters, waarop do jacht begon. Do matro zen poogJen zo in dc naburige Inganessbaai te drijven, waartoo de booten vóór- en achteruit bewogen werden, terwijl de walvisschen het vva- lor in alle richtingen opspoten cn rechtstreeks naar hot strand zwommen. Een wnlvisch wierp oen der buolen omver, waardoor do opvarenden te water geraakten. Dc boot zonk, doch do matrozen werden door oen nnderc boot gored. Do walvisschen .strandden in bet ondiepo vvnlor en de bonten zetten bon achterna, terwijl de mannen iu hun opgewon denheid te watersprongen, sommigen niet lansen gewapend, llun voornaamste wapens echter wa ren lange vischmetsen, waarmede ze in weinige oogenblikken eene vreeselijke slachting aanricht ten. Enkele, dio slechts licht gewond waren, spartelden en schoten door het schuimende wa ter, het zand opdrijvende cn zir.li verblindende in hunne pogingen om te ontsnappen. Mannen, die op 't strand stonden, brachten nu touwen en hielpen de walvisscben op den oever trekken. De slachting duurde voelt tof do duisternis in viel. Bijna 200 walvisschen werden buitgemaakt. Eon kortolings in Nooi wegen ingevoerde wet tegen den woeker straft met boete of gevangenis straf iedor, die van eens anders nood, lichtzinnig heid of gebrek aan verstand on ervaring gebruik maakt om zich een onbillijk geldelijk voordeel te verschatten. Te New-York zal in hot Central Park een standbeeld voor Gopfhe opgericht worden. De beeldhouwer Henry Baerer. die ook Beethoven's standbeeld te New-York heeft gemaakt, is met de uitvoering belast. Hij beeft reeds een model vervaardigd, In de Vcroonigde Staten zullon nieuwe post zegels worden uitgegeven, kleinere en van een andere kleur In 1890 zal to Weonen een internationale ten toonstelling van postzegels worden gehouden. De hoogste top van het vermaarde gebergte Ararat (Armenië is onlangs voor hot eerst door een jong meisje beklommen- Da houtvester Mlokossevitch ging met zijn 17- jarige dochter cn zijn zoon een knaap van 14 jaren, in gezelschap van drie Kurden op weg naar den bergtop. De krachten van den knaap waren uitgeput toen zij op eeno hoogte van i4.000 voeton waren: de vader moest het op geven ter hoogte van 1G.750 voet; maar liet meisje ging voort en bereikte den top 10,917 voet. Zij werd echter ziek door de felle koude en bij het afdalen moest zij op de Kurden steunen. In Schotland hecrsrht onder hot volk het zonderlinge bijgeloof, dat, wanneer men de schoenen van een vermoorde onder water be graaft, dc geest van den doodo niet kun komen spoken op de plaats van de misdaad. Nog onlangs, bij het geding wegens ilen moord van don tourist Roso, op den berg Goatfell, is dit gebleken. De kleederen van den vermoorde werden daar ver toond, maar zijne schoenen niet, on bij navraag bleen, dat die schoenen door een politiedienaar onder water begraven waren, om allo gevaar voor spoken te weren op den Coatfoll, welke berg druk door touristcn wordt bezocht. Yoor eenigen tijd is melding gemaakt van de ilongaarsche gravin Sarolta, die als man verkleed in het huwelijk zou treion met de dochter van een rijken houtvester. De politie heeft de gravin in hechtenis genomen en bij onderzoek bleek, dat men te doen heeft met eene behendige oplichtster, wier doel slechts was een bruidsschat van den Sioutvester in ban den to krijgen en dan haars weegs te gaan. De dochter van den houtvester, die geheel op de hoogte was, wist ook van het komplot en zal nu met de «gravin" wegens oplichterij te rechtstaan. Zaterdag 5 October kwam te Barberton (Zuid- Afrika) aan een zekere heer Buscti, boer m den omtrek, die een lammergier vertoonde, dien hij onder zonderlinge omstandigheden geschoten had. Die vogel had reeds eeno week geleden zich boven zijne plaats vertoond, was loon op eens op oen jong varkentje neergestreken en had dat met het grootste gemak medegevoerd. Toon bleef hij eenigo dagen weg cn zou weldra in liet ver geetboek geraakt zijn. Vrijdag 4 October deed de heer Bosch een middagdutje, tot hij op eons gewekt werd door een schril angstgeschreeuw: Hij vloog op, nam zijn Mariioy-llonry-gewoer en spoedde zich naar buiten. Wat zag hij daar? Hij zag eeno oude Kattornieid, die als enne razende rondsprong en handen cn oogen ten hemel ophief. Do heer Bosch keek dus ook naar boven en zag een grooten vogel, die oen klein Kafferkind in zijne klauwen had en reeds op zijn minst 70 yards boven den grond was. Een oogen blik stond de beer B. versteld, doch spoedig herkreeg hij zijn tegenwoordigheid van geest en besloot hij in ieder goval op den vogel te schieten, zelfs op gevaar af van liet kind te donden, daar dit dan uit zijn lijdon zou zijn. Hij h'gile dus nan, schoot en zag tot zijne ont steltenis, dat de arend doorvloog. Dit duurde eenigu seconden, de lieer Bosch had bet geweer weder geladen toori hij op eens zag dat do arend begon te dalen. Fladderende kwam de vogel al lager en lager, nog steeds het kind in zijne klauwen houdende. Eindelijk kwam hot beest tusschcn eenig struikgewas terecht. De lieer B. spoedde zich daarheen en zag dat de vugol dood was. Hut kind was er gelukkig afge komen. Het had eenigo schrammen, ten gevolge van do dorens, waar liet tussclien gevallen was, en eenige indruksels van de khtuwon van dar. vogel. Men is nu ook in Rusland begonnen met de inrichting van postspaarbanken. In de gouverne menten Moskou, Riaznn, Twer en Nawgorod werden ongeveer 150 postspaarbanken geopend. Van do 235,000 Russische rocruten van hot vorige jaar konden 104,300 niet lozen en schrijven niet meer dan 55,894 man kondon redelijk lezen en schrijven, en er schoten maar 15,000 recruten over, dia door hunne ontwikkeling aanspraak konden maken op de voor hen bestemde voor rechten. In het British Medical Journal worden inte ressante medodeelingen gedaan omtrent de bac teriën, die do sneeuw bovat, liet rijkst dunraan is de sneeuw, die bij het begin van oone bui valt. Janowsky. in Kiew, vend daarin 34364 bacteriën op een kubiekea centimeter. Ligt de sneeuw op den grond, dan worden de lagen aan do oppervlakte hoe langer hoe rijker aan de vijanden van het menschelijk lichaam. Dat eene sneeuwbui zuiverend <>p de lucht werkt, wordt iiierdoor bevestigd, maar evenzeer, dat men geen sneeuwwater behoeft te gebruiken uit een rcin- heidsoogpunt. Het hindverliuizersproces te Wudowice in Galiclö is nog niet veel gevorderd. Reeds is gebleken, dal de schuldige agenten 13.000 boeren uit Galicië buitonslands brachten onder wie 6000 nog hun militairen dienstplicht moesten ver vullen, zoodut zij volgens de wet als deserteurs worden beschouwd. Roods zijn eenigo staatsamb tenaren en politiecommissarissen, die bij het be drog de hand in het spel hadden, in hechtenis genomen, liet gedenkteeken voor Fr. Rückert in zijn vaderstad Schweinlurt moet don 16on Mei 's dichters geboortedag -onthuld worden. Het monument wordt uit wit marmer samengesteld. Zweden is het meest protcstantsclm land in de wereld. Van de 6 millioen inwoners zijn er slechts 20OQ katholiek, de overigen zijn bijna allen luthersch. Naar men aan bet A'. o. D. uit New- York mededeelt, za! dc stad St. Louis binnen- M kort een luclitspoorweg rijk worden, onder den naam vun Scott Elevated. De groote bankiersfirma Larienberg. Thalmann Co., te I.ew-York, heeft op zich genomen de noudige 6 millioon dollars bijeen te brengen voor deze onderneming, unn welke voor het meerendee! Nederlandsche geld mannen verbondon zijn. Do llivisla Italinna deelt de uitvinding mode van een olcctrischo patroon. Hot gewone slag hoedje wordt daarbij vervangen door cene kleine opening. De kogel weegt 28 gram in de lengte zijn twee openingen aangebracht, waardoor twee zinken dradon loupuii. Wordt nu de trekker af getrokken, dan dringt do slagpen in de opening, wolke hot slaghoedje vervangt, en rwco polen worden hierdoor met elkaar in verbinding go- brartii, hetgeen de vonk verwekt en onmiddellijk ontbranding ton gevolge hooft. Do draagkracht is circa 4750 meter, De kogel doorboort op 70 meter afstand achtereenvolgens zeven schietschij ven. De ontbranding voroorzaakt niet de minste verhitting, geeft geon slag en geen ruok. Roods meermalen werdon door de Amerikaan- sche spoorwegbesturen proeven mot zeer bevre digenden uitslag genomen, om van uit eonen in beweging zijndon trein te telographceren naar de stations en omgekeerd. In den laatsten tijd wordt van het inlichten met zulk eene gelegenheid niet veel meer gehoord; daarentegen heeft, naar de Railway Gazette meldt, de Pennsylv. spoorweg maatschappij het noodige gedaan, dat reizigers, die zich bevinden in do wagens van den New-York and Chicago-eXprcstrein, de koersnoteeringen van du beurzon in New York on Philadelphia terstond na beurstijd in den trein kunnen vernemen. To Akoren aan do kust van Nieuw-Zceland heeft mon dezer dagen overblijfselen van een groot voorwereldlijk dier opgegraven. Da rugge- graat, wolke mot de ribben ongeschonden ge vonden werd, is 39 meter lang. Tot wolke soort het monster-dier behoort, is nog niet uitgemaakt. Gersiewjjn wordt tegenwoordig to Straats burg veol gedronken. IJ-«t is een hrouwpm- duet, door een Straatsburger, Jucquemiu, uitgevonden. Door eene bjj/ondere behande ling heeft het een gistingsproces als dat van wjjn dnoi gemaakten hei is, volgens de Slrassiürger Pool, een wijnachtige, gezonde en zeer smakelijke drank. Door de «Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde" is een certificaat Ie klasse toegekend aan een nieuw soort conifeer, uit zaad gewonnen on ingezonden door den heer A. M. C. Jongkindt Coninck, te Dedemsvaart. «Ctipressus Lawsoni versicolor" is de botanische naam der plant, Welke met fraai goud- en zilverkleurig loof prijkt. Do warmoeziers te Loosduincn maken dit jaar eene zeer slechte rekening, en wel alleen wegens de buitengewoon geringe waarde van de hoofdproducten der teelt. De bloemkool, die b. v. ten vorigen jnre met 32 ct. per stuk betaald werd (broeikooll), bracht nu in denzeifdert tijd niet meor dan 15 a 16 ct. up, en ook de kool van den konden grond bleef laag in prijs, waar. bij nog kwam, dut do felle zomerhitte hinderlijk voor ilo verzending was, duurdut de vrucht spoodig verflenste. De komkommers mankten het weinig beter, en de groene, die bij contract verhandeld waren tegen goeden prijs, werden nogal eens afge keurd, als ze niet zuiver van kleur waren. Da boontjes bleven ook de gcheele tooit door zeer goedkoop. Alleen de peen en de spinazie vendon tegen goede prijzen afzetoverigens was do teelt van allo bladgroenten niet loonend, cn do andijvie b. v. had bijna in hot geheel geen waarde. Trouwens de sfluddergroente" maakt de rekening niet, zegt dc tuinder. Ofschoon do voorraad van aardappelen in dc Betuwe nog zeer groot is, was do huilde tn de laatste '14 dagen vrij stil. De prijzon zijn dalende. Voor blauwe soorten wordt van fl 80 tot f2 besteedvoor Engelsche jammen f 1.40voor kasteloinon f 1.90 en voor lange wolkammers f3 per HL. De hoedanigheid van alle soorten is buitengewoon guud.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 10