1 A". 1889. Maandag 25 November. Tweede Blad N°. 7382. Feuilleton. C ri©-©n-v©ertigst© Jaargang. herschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Ber chten. f 1.85 - 2.50. - 0.10. IDKGJllI: HAHKT, fl, 12 4. AiiKUTKKTitpRiis; urn 1—10 g|^,ls m.t inbegrip »*n eene Courant 1 14 Iedere gewone regel sneer.lf, ÜRiKHAil. geplaatst wordt tegen wkkmm, berekend. acliter groote bergachtige, meestal bewoonde eilanden in het zuidwesten ligt, waardoor het verschalen lag. Door de?.e ontdek king blykt het Victoria-meer 27,000 qua- draatmylen groot, zymla 1900 quadraatmylen grooter dan de zoogenaamd overdreven raming van Spekes, Ook de oppervlakte van liet Uryi- meer blijkt veel uitgestrekter, terwyl ettelyke bewoonde eilanden daarin liggen. De Herald maakt ook'een brief van Stan ley aan Wissmann openbaar, waarin de eerst genoemde de hoop uitdrukt spoedig de hand te drukken van eer, mede-arbeider, die op hetzelfde terrein zoo bescheiden werkt, maar wel geslaagd is. Stanley wordt den 5» Decem ber te Bagamoyo verwacht. Dépêches uit Montreal melden dat de Fran- sche pers, bezield door de gebeurtenissen in Brazilië, eenen veldtocht opent ten gunste van eene Cauadeesche republiek. D U I T S C II E A N D. By de behandeling in den Rijksdag van hoofdstuk buitenlandsche zaken der begrootiug verlangde de heer Richter eene verklaring of bet waar is dat de chet van den generalen staf invloed uitoefent op de buitenlandsche staatkunde, gelyk door zeker deel der pers be weerd wordt. De minister vau oorlog noemde het bedoelde drijven der pers lichtzinnig. Het is beleedigend voor het leger, wanneer men het bovendien mogel'yk acht dat bij de officieren een geest zou ontstaan, om te trachten op eenigerlei wjjze oppositie tegen 's keizers regeering te voeren. Graaf Hei bei t von Bismarck sloot zich hierby aan. De minister Verdy kon slechts antwoorden, dat wat gevraagd wordt een fabel is. Du buitenlandsche staatkunde wordt geteld door den keizer, die daartoe slechts den raad aanneemt van hen, die daartoe geroepen zjjn. By de verdere behandeling der begrooting is de post voor eene op te richten koloniale afdeeling by het departement van buitenland sche zaken goedgekeurd. In het langdurig debat hierover heeft de staatssecretaris graaf Herbert von R-marck, in antwoord aan den heer Windlhors., die ten opzichte der zende lingen eene wettelijke regeling op den voet van gelijke behandeling voor alle geloofsbelij denissen verlangde, vei'klaard dat daaraan geen behoefte bestond, daar er zulk eene vol ledige gelijkheid reeds beslaat. Degeesteljjke orden zijn in Oost-Alrika op bevredigende wijze werkzaam; zij staan er met de over heden op den besten voet en zuilen op hunnen wensch nok in Togo en Kaïnerun worden toe gelaten. Bij de behandeimg van den begrootingspost voor den Duitschen gezant te Bern heeft de heer Baumbach er ever geklaagd, dat hetgeen er met deu politie-inspecteur Wohlgemuth i8,>gebeurd, tweedracht met Zwitserland heeft teweeggebracht. De staatssecretaris Bismarck verklaarde, den spreker ten volle te kunnen geruststellen, daar Duitschland in goede ver standhouding met Zwitserland verkeert en de zaak-Wohlgemuth voorgoed is afgedaan. De beide staten Itadden gelijkelijk beiaog er by, de macht der socialisten te breken. By den Bondsraad en by den Rjjksdag is ingekomen het Witte Boek, bevattende in- stiuctiëo vau den rijkskanselier aan den ryks- commissaiis Puitkainer in Togo, betreffende de vaststelling der feitelijke grondslagen voor de klaehlen der üuilsche handelshuizen tegen de Engelsche Royal Niger-Company. Verder bevat bet mededeelmg van die kluchten zelve, alsook van Putlkamer's gedetailleerd rapport te dier zake, en eindelyk do daarop gegronde IBüNNBHüntspsujs. per kwartaal JVaiwo per post, door liet gelieele Rijk Jkfwmlerlijbe nammers ENGELAND. De Parneil-commissie heeft, na 128 zit tingen, gisteren hare werkzaamheden ten einde gebracht en zich den datum der uit spraak vooi behouden. De New-York Herald maakt een brief van Stanley aau den BnDchen consul-genei aal te Zanzibar openbaar, gedagieekend Mpwapwa 11 ^November, waarin hy zyn behouden aankomst aankondigt, 55 dagen na zijn vertrek vau het Victoria-Nyanza-meer, en 188 dagen na zyn vertrek van het Alber-meer. Stauley's kolonne telt 750 man, met inbegrip van 294 man schappen van Emin pacha en 59 kinderen, meestal weezen van Egyptische officieren. Se dert Sianley aan het Victoria-ineer Emin pacha achterliet, stierven er 18 van diens volgelingen, ten gevolge van de ziekte eu Ontberingen gedurende de onophoudelijke .gevechten met da inboorlingen, vooral be zuiden het Victoria-meer. De laatstgenoem den hadden ceu onbegrijpelijk vooroordeel tegen Emin pacha's lieden opgevat; zjj hiel den vol dat dieps volgelingen inenscheneters waren, gekomen om de inboorlingen te ver- Blinden niets kon hen hiervan afbrengen en terechtswijziging maakte ben razend. Stanley zegt dat hjj de Siinbamweue-route naar de kust zal volgen, omdat deze het rykste aan voedsel is. Wat de aanvallen der inboorlin gen betreft, zyn alle wegen even slecht. Betreffende de ontdekking dat het Vicioria- Hieer zuidwestwaarts veel verder zich uitstrekt dan de kaarten aanduiden, zegt Stanley, wiens ontdekking toevallig schynt geweest te zyn, dal het nieuwontdekte gedeelte van het meer 15. uEn in de tweede plaats?" nis het om u tijd te geven uwe eorsto liefde te vergeten. Zie mij niet zoo ongeloovig aan, Eva. Ik ken de wereld en de menschen beter dan gij, en doze wereld- en monschenkonnis steunt mij in den strijd des levens. Ik ben er zeker van, dat er een tijd zal komen, waarin gij met wee- moed aan dezen tijd van stormachtige smart zult terugdenken." «Menigeen," vervolgde hij na eene kleine pauze, ge.1 iirondo welke hij tevergeefs op antwoord gewacht had, «menigeen, minder driftig on zelfzuchtig dan ik, zou u naderen met do woorden: tKom tot mij mot al uw leed, maak mij tot don verbouwde uws harten, spreek tot mij over hom, zoolang tot de tijd balsem brengt voor uwe won den on gij in de vei getelheid troost kunt vinden voor uwe smart." Doch ik kan dit niet ik kan liet niet! Als ik liet lieden deed, zon het mij mor gen waanzinnig maken! Ik kan liet niet!" «En gij wilt mij dus in deze eenzaamheid alleen laten, alleon mot mijn leed V' sO neengij trekt naar de stad, zoekt ver strooiing, genot en »En ontmoot liem bij elke partij, op alle wogon Neon, Richard, mijn plaats is aan uwe zijde en geloof mij - het zal tussclien ons beter worden. Ik heb een vast voornemen opgevat, ik zie mijne dwaling in; bob slechts een weinig geduld met mij I" «Eva, Eva, gij stelt mij op een zware proef! Waarom kunt gij mij nu uwe liefde niet schenken, in piaats van opnieuw geduld te vorderen Ge duld Heb ik ooit geleerd geduld to oefenen «Foei, Richard, wees oen man 1" nJuist ik wil een man zijnHoor eens, Eva" en uit een diepen zucht sprak een plotseling opkomend besluit, nik geef u uwe vrijheid terug, als gij inderdaad meent, dien ander niet te kunnen vergeten. Er zijn menschen, wier eerste liefde ook hunne laatste is; misschien behoort gij tot hen. Ik ben geen tyrnn, ik heb u niet aan mij verbonden om u ungelukkig te maken, niet om bedaard aan te zien, boe gij u zolve afmartelt in den strijd dei kinderlijke plichtsver vulling tegen de liefde. Ik kan dit zelfs niet meer zien, nog minder dan dat ik vroeger uwe on redelijke prillim kon verdragen Ik ben de schuldige, ik heb een misslag begaan, en het staat aan mij, dien te herstellen. Mag ik morgen antwoord op mijn voorstel verwachten?" Richard was zooals hij zeide een man van uitersten, steeds gereed om een oogenblikkelijk op gevat besluit, hoe gewichtig da gevolgen mochten zijn, uit te voeren. Ilij bezat geen geduld om oen knoop te ontwarrenvee! liever sneed bij hem door. Met ingehouden adem en bleek gelaat bad Eva bom aangehoord. »G ij zijt een edelmoedig mcnscli, Richard," sprak zij snol. »Ik ben u dankbaar voor uw aanbod, maar kan liet niet aannemen. Ook wanneer wij gescheiden leefden, zou ik mij Jcvens- uota van den rijkskanselier aan de Britscbe regeering. F R A N K K IJ K. In den Senaat heeft de voorzitter med9* deeling gedaan van een brief van Leon Sajf, waarin hy ontslag neemt als senator. Men gelooft Diet dat de heer Rouvier, minis- ter van financiën, wegens de beslissing, die do Kamer Donderdag genomen beeft, zal altreden# De Senaat heelt eenparig liet krediet van 58 millioen aangenomen ten behoeve van den bouw vao schepen voor de marine. De minister van marine Barbey verklaarde, dat hij op den dienst vao 1891 kredieten zoB aanvragen tot liet bouwen van pantserschepeo op de werven van den staat. OOSTEN It IJ E, De minister-president Koloman Tisza heeft by de beraadslaging over de begrooting ver klaard dat de kredieten ten behoevu vao Bosnië en de Herzegowine alleszins regelmatig zyn besteed; dat het gebeurde te Monor met de v|ag verontwaardiging zou kunnen wekkeo# iudien het daar de Hongaarsche vlag had gegol den en dan zou ook de constitutioneele vorst zelf een strenge straf hebben geëisclit. De minister deed uitkomen dat de wet vau 18(>7 een gemeenschappelijk leger heeft in het leven geroepen, en weerlegde vervolgens nog andere tegen hem ingebiachte beschuldigingen toen Kaïolyi uitriep; inspreek duidelijker, wy ver staan u niet I" hetgeen groot rumoer uitlokte. De president dreigde Karolyi met een schorsing van diens recht tot bijwoning der zittingen, waarop de oppositie den voorzitter van partij digheid beschuldigde. Men beweert dat do oppositie liet er op toelegde stelselmatig tumult tegen Tisza uit te lokken. S r A N J E. De geruchten omtrent het bestaan eenef lang als uw echtgenoot beschouwen, dat wil zeggen, ik zou niet hertrouwen. Ik hecht nog aan de oude leer, die hot huwelijk als heilig beschouwt. Dus een scheiding is onmogelijken nochtans, Richard, dank ik u voor uw grootmoedig aanbod." Dit zeggonde, greep Eva zijno hand en drukttf dio met warmte in de bars. «Niet wanr Wij gaan samen? Laten wij maar spoedig afreizen. Gij zult zien, dat ik veel, zoor veel kan achterlaten, als ik op reis ga." Dat laatste zeggen van Eva was volle ernst, Zij was vast besloten Richard beter te behundelen, dan zij tot nu toe had godaan, vast besloten baar hartstocht te bedwingen om alleen voor haren plicht als gehuwde vrouw te leven. En beden, na het bovenvermeldo gesprek, was zij te moede, alsof zij reeds oen goed eind op weg was naar dit doel. Zij had een dieperen blik geslagen in het karakter van haren echtgenoot, dan haar tot nu toe mogelijk geweest was; zij waren elkander nadergekonien het viel lniar niet moeilijk meer zijn grootmoedigheid volle recht te laten wedervaren.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 5