Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 27 November 18M). De gedelegeerde der Brazil iaansche schat kist te Londen heeft de tlagaladen verwittigd, dut hij gemachtigd is het gerucht te logen- - stralT-n, dat de voorloopige regeering toezicht zou uitoefenen np de voor het buitenland be stemde telegrammen, OOSTEN K IJ K. De Kamer van afgevaai digden behandelde de begrooting. Jokai betoogde da volstrekte nooiljtikelijklieid, dat Hongarije nauw ver bonden zy aan Oostenrijk en dal het de inwendige politiek van het keizerlijke gouver nement moreel en metterdaad eteuoe, zoo nnodig goed en bloed daarvoor ten offer brengende. Het drievoudig verbond (zeide' sprekn) ral langen tjjd den viede verzekeren. Ginar Appenny bepleitte de houding der oppositie, veiklaaide dat hij en zijne vrienden tegen de begroolsng zouden stemmen, en voegde er bij dat s'ecbts de verwijdering van Tisza uitzicht kon geven op ernstige hervor mingen. AMERIKA. De gedelegeerden van Brazilië zijn officieel op het Pan-Ameiikaimsche congres toegelaten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2G November. De beer Domela Nicuweuhuis was in de ver gadering tegenwoordig. De tribune was heden vol van koloniale specialiteiten en Indische gasten, nieuwsgierig om de debatten te volgen over de Indische bo- grooting, heden aangovangen. 't Werd ingeleid door den hear Schaepman, piet om breedvoerige koloniale beschouwingen te houden, doch om to verklaren dat hij zijn nog altijd aanhangige interpellatie over de stoom vaart in Indiü introk. Daarna opende de heer Van Nuncn het vuur, niet om hulde te brengen aan het financieel beleid van den minister van koloniën, waartegen hij gewichtige bedenkingen had, in echtte den minister voortvarend genoeg. Het aanmerkelijk deficit dezer begrooting was hem een doorn in het oog. Hij berekende, dat in do laatste 3 jaren de inkomsten met 4Va niiHioon waren achteruit gegaan en do uitgaven met 7 miliioen gestegen, zoodat een nadeelig verschil van 12 miliioen beslaat, waarbij nog komt dat de tegengang van den opium-sluikhandel vermeerdering van uitgaven, en de beperking van hot gebruik ver mindering van inkomsten zal leveren. Hij zag in de voortgaande ontwikkeling van de particuliere industrie ten koste van den zwaar belasten inlander een groot gevaar en drong er op onn de koffie-cultuur zooveel mogelijk los te maken van do particuliere industrie. Over het algemeen adviseerde hij tot grooto behoed zaamheid in zake de gouvernements koffie-cultuur. Krachtig drong hij aan op verbetering van inkomsten, o. a. uit het zoutmonopolie, en op bezuiniging op beslnnrsorganisatiën om te komen tot het herstel van het financieel evenwicht. Behalve tegen 's min. financieele politiek, neer- komendo, op vermeerdering van uitgaven en ver mindering van inkomsten, had de lieer Norman ernstige bedenking tegen 's min. politiek beleid in zake Atjeh, tol-eetilieid, de subsidieering van Alolmmrnedaansdio sectescholen en de vaccine. Spr. achtte ook de veniouping van de Brandowijns- baai niet de voornamen van onze Koningin en Prinses niet betamelijk. In bijzonderheden wees hij op tal van tekort komingen van bet Indisch bestuur, in het belang van de bevolking of hare inlandsche regeerders. Spreker drong aan op opbelfing der beri-beri- eomtnissie of haar herstel met of zonder den secretaris. Hij wraakte 's ministers optimisme in zake do geneigdheid van Atjeh tot onderwerping. Uitvoerig werd gcdebatleord over het voorste! der commissie voor de verzoekschriften, om het adres van den heer Henry Tindn], oyer da onvol doendheid onzer defensie, te verzenden aan den minister van oorlog, met verzoek om inlichtingen. De lieeren Lieftinck, Seytïardt en Goeman JJorgesius verdedigden het, op grond van het groot belang en de noodzakelijkheid om de waarheid te leeren kennen. De hoeren De Savornin Lobman, Sclmeptnan en De Beaufort bestreden het, en meenden dat do zaak bij de oorlogsbegrooting kon behandeld worden. Het voorstel der commissie werd verworpen met 55 tegen 15 stemmen, zoodat dus be sloten is tot noerlegglng van hot adres ter griffie. Bij het voortgozet debat over de Indische begroeting bestreed de heer Vt. IC. van Dedem uitvoerig de financieele politiek des ministers, zijn gemis aan hervormingszucht en zijn staat kundig beleid. De lieer Cremer kwam vooral op tegen de Atjeh-poiitiek des ministers, en wonsclite, dat de gouverneur van Atjeh meer maelit zou hebben om desnoods actief op te treden. Voorts drong hij aan op iiet maken eener scheopvaartrege- ling. Morgen voortzetting. Door de politie is aangehouden en uaar de ge- vaogeois te Rotterdam overgebracht de persoon van A. A. N., dia gisteiavond aan de wonin gen van velschillende ingezetenen heeft ge bedeld, onder hel valsche voorgeveo (daar hy ongehuwd is) datzjjne viouw van een tweeling was bevallen. N. is reeds verscheidene malen in handen der justitie geweest. Heiiennamiddag ten 12 ure werd braod ontdekt in een der lokalen vazi de in aanbouw zijnde school aan deu Noordmoleo, die met behulp van spuit 5 is gebluscht. De braad is ontstaan in krullen, en eenige balken en plankeu zyn vet brand. Vermoedelijke oorzaak is het aansteken van pijp of sigaar. VerbeteringOp vooistel van den heer W. F. Tak, werd gisteien door dealgemeene vergadering van de Maatschappij van Land bouw, afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken, te Rotterdam gehouden, besloten tezynertijd een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal te richten tot verwerping vau het voorstel Bahlmann tot invoering (en niet zooals in oos vurig nummer is medegedeeld tot ver hooging) van de giaantechlen. De minister van financiën heeft beslist, dat wegprs en meters, die uitsluitend uit een ge meentekas, niet ook door den handel, worden bezoldigd, patentvry zyn. terwyl diegenen van hen die door bijzondere personen, niet uit openbare kassen, worden betaald, wel is waar otider de patentplichtigen behooren, doch zoo hun bedryf slechts van weinig beteekenis is met in de belasting behoeven te worden be trokken. {Tijd.) De minister van oorlog is voornemens de miliciens, die nog niet in de behandeling van hei nieuwe geweer geoefend zijn, iu het voor jaar daaitoe onder de wapenen te roepen. In den laaisten tjjd is de vraag der al of niet grondwettigheid der voorgedragen onder wijswet, vooial naar aanleiding van het ver slag der Eerste Kamer, op den voorgrond getreden. Het Handelsblad heeft uit de ge schiedenis der grondwetsherziening betoogd, dat van strijd met de grondwet geea sprake kan zijn. Met openbaar onderwijs toch was niet anders bedoeld dan onderwjjs, van overheids wege gegeven, zoodat gesubsidieeid bijzonder ondeiwys, zelfs al is het sectie onderwijs, niet atrydt, tegen de voorschrifteu der grondwet. E»n beioep op Tburbecke vooral staaft deze opvatting. Ook prof. Buys houdt tegenover rnr, Kerdyk in hel Sociaal Weekblad zyti opvatting vol. Heelt hij in zijn weik over de groudwet gezegd, dat het geldelijk steuuen van bijzonder onder wijs met de bedoeling der grondwet niet strookt, daarmede is z. i. niet gezegd, dat de tegenwoordige wetgever onbevoegd is een rege ling te maken, die in den gedachtenkring van 48 niet past. Mocht men niet dus handelen, men zou alle voorwaarden voor een goede wetgeving prijsgeven. Mr. Kerdyk, op dat betoog repliceerende, ziet daarin verwarring tusschen de bedoeling van de grondwet en den grondwetgever. Ook mr. Van Houten, door prof. Buys in't geding geroepen, bestrijdt zyn betoog in de N. ït Ot. Hy komt tot de conclusie, dat niet elk subsi diestelsel door du grondwet wordt veroordeeld, maar wel het on voorwaardelijk en onbegrensd subsidiestelsel van het ontwerp. In een op 10 dezer te Utrecht gehouden ver gadering van voorstanders van het openbaar volksonderwijs uit alle deelen des lands is besloten aan eeo in die vergadering benoemd centraal comité, bestaande uit de heeren mr. E. van Lier te Amsterdam (voorzitter), dr. H. Blink te Amsterdam, mr. B. Denekamp le Rot terdam, A. H. Gerhard te Amsterdam, T. Hei- oer te Hindeloopen, mr. A. J. E. Jolles te Amsterdam, jhr. mr, D. W. van Andringa de Ketnpenaer te Zutfen, G. B. Lalleinan te Am- sierdani, mr. J, A. Levy te Amsterdam, Roelof Luyten te Haarlem, J. C. Marx te Utrecht, J. Voute Czte Amsterdam en mr. S. Katz te Am sterdam (secretaris), op te dragen, alsnog zoo danige maatregelen te nemeo, als leiden kun nen tot vei wei ping van het ontwerp tot wijzi ging der onderwijswet door de Eerste Kamer. Naar aanleiding daarvan is door dat comité aan de Eerste Kamer een adres verzonden, waarin de hoop geuit wordt, dat de poging om het peil der volksontwikkeling te veriagen, op de wijs heid der vergadering moge afstuiten. Het comi té wyst er op, dat het wetsontwerp aan de opentmie volksschool de noodige krachten ont houdt, de opleiding der onderwijzers bederft en door het verplicht schoolgeld de bedoeling der grondwet, om overal voor voldoend lager oudetwjjs te zuigen, miskent. Daargelaten of hetsubsidieeieo vao kerkelijke scholen met de tnllykheiil en met de groudwet te rijmen is, kunueu zy, die dit gevoelen zyn toege daan, geen vrede hebben «net een regeling, die de openbare volksschool ter wille der ker kelijke scholen bederft, geen wildeo greep in de schatkist toelaten, zonder controle vao den staat over het besteden der gelden, en dat alles om het droombeeld van den vrede! Mag de toekomst onzer kinderen aan een onbereikbaar ideaal worden opgeoff-rd Het comité wraakt de jongste verkiezin gen voor da Tweede Kamer als bewijs voor den wensch der natie. De verkiezingen werden niet alleen door het onderwijsvraag stuk beheerscht en door de verkiezingen voor de Prov. Stalen is de volgens sommigen op 6 Maait 4888 uitgesproken volkswensch in hooge mate onzeker geworden. De gevolgen van een vergryp aan het hoogste volksbelangzouden, meent het comité, voor het thans levende eo voor volgende ge slachten misschien onherstelbaar zyn. Door de Kamer van koophandel te Leeu warden is besloten aan de Tweede Kanoer een adres in te dienen, strekkende om het wets voorstel van den heer Bahlmanc, tot heffing van een invoerrecht op graneo, niet aaa te nemen. Wegens opheffing der Ommerschans zal met 4 Januari a. s. te Veenliuizen een groote verandering onder het personeel plaats grypen. Eenige oude ambtenaren hebben reeds aan zegging ontvangen, dat zy op dien dag wor den ontslagen. Zij worden door jongere amb tenaren van Ommerecbans vervangen. Naar de N. 2b. Ot. verneemt, heeft het comité voor de organisatie der tentoonstelling van voorwerpen tot beveiliging van den werk man in fabrieken, besloten de tentoonstelling in 4890 te Amsterdam te honden, en zal eerstdaags aldaar da eerste vergadering van het comité-generaal plaats hebben. Ongeveer 150 werklieden van de fabriek ïyflöbord zyn Maandagmorgen niet op het werk verschenen. Overigens gaat alles daar zyn geregelden gang. De werkstakers hebben eene vergadering- gehouden onder leiding van Emnnts, waar ook het woord is gevoerd door Kalsbeekuih Amsterdam. Het kapitaal heeft het natuur lijk weder moeten ontgelden. Besloten is eischen te forrouleerea en deze aan de direc teuren der fabriek toe te zenden, waarop- men Zaterdag antwoord verwacht. By het: niet inwilligen daarvan zal men een aige- meene werkstaking op de fabriek Fyenoord tegen Maandag a. s, zien te bewerken. Uit Pernis meldt men dat door den hoogen vloed de buitenpolders diep onder water ge zet zyn. Er is daardoor echter geen schade ontstuun. Door de politie le Haarlem is wederom een valsche gulden in beslag genomen, voe rende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 4865, en blykbaar bestaande uit lood. Lamine, de vermoedelijke dader van den moord op Driessen, te Stein, is gisteren onder sterk geleide uit de gevangenis te Maastricht naar laatstgemelde gemeente oveigebracht, taneinde met zijn slachtoffer te worden ge confronteerd. By eenen landbouwer te Beek bij Breda hebben de muizen voor 45000 gulden aan geldswaardig papier opgeknabbeld. De dienstbode van den heer J. S. te Amers foort overkwam Zaterdag een verschrikkelijk oogeluk. Bóven het vuur gezeten, naar men vermoedt, geraakten hare kleederen in brand, hetgeen zy, doordien ze het reukvermogen mist of dit althans in zeer geringe mate be zit, eerst bemerkte toen zy pijn gevoelde. In haar schrik vlood zjj naar de binnen plaats, waar zjj, door haar geschreeuw, werd- opgemerkt door den heer G. 0., die zich toe gang tot de plaats verschafte en de vlammen met water bluschte, evenwel niet voordat het onderste gedeelte van het lichaam vreesa- ljjk was gebrand. De ongelukkige is naar het ziekenhuis overgebracht. Wegen3 achterstallige huur werd te Rozen' daal eeo gebrekkige man met zyn boeltje op straat gezet, 's Mans inboedel bestond uiteen stuk tafel en stoel, een stroozak, een paar krukken eneen houten been. Ouder de oudheden van de stad Bolsward behoort een zaodlooper, die wellicht meer dan drie eeuwen oud is en nog steeds dieust doet. Een zeer eigenaardig gebruik toch is daaraan verbonden. Zoodra de stadliuieklok het uur aaugeeft, waarop de veigadering van den gemeenteraad is uitgeschreven gewoon lijk zeven uur 's avonds treedt de stads bode de vergaderzaal binnen eo plaatst den zandlooper voor den voorzitter. Zoodra deze lediggeioopen is wat ongeveer een kwartier vereischt valt de presidentiala hamer, eo wordt de vergadering geopend. De leden, dia daarna binnentreden, verbeuren de helft van hun presentiegeld. Zeker eene oude, maar daarom geene slechte gewoonte, welker navol ging voor menige vergadering aanbevelens waardig wezen zou. Rotterdam. Op verschillende punten hadden Zaterdagavond te dezer stede botsingen plaats tusschen het volk en de colporteurs- van Recht voor Allen. Aan de Meent werd' het een hunner lastig gemaakt door eenige jongenshy werd toen door een onderinspec-- teur van politie verlost. Maar toen hij daarop in deo Oppert opnieuw zyn blad begon uit 10" roepen, zag hjj zich spoedig ingesloten doer een aantal mannen, die onder het zingen van «Oranje boven" het hem zoo benauwd maak ten, dat de politie hem andermaal in bescher ming moest nemen. Hetzelfde had ook in do

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2