Per Telegraaf. Don Haag. Eene biutahi oplichting werd ^Woensdagavond alhier gepleegd. Eene dienst bode vervoegde z ch in een inantel-iriagaayn op de KapeDbiug alhier, voorgevende een regenmantel te willen knopen. Toen zg het gewensehw kleedingsluk ha l aangepakt, ver- ïuelit zij om liet haren vt'ger even te mogen linen zien, die buiten wachtte, en van wieo zij den mantel als St.-Nicolaasgeschenk zou krijgen. Het verzoek werd toegestaan. Da dienstbode echter, in plaats van dadelijk teiug te komen zmials zg beloofde, is met den man tel veidwenen, en men heeft haar tot dusver nog met kunnen wedervindeh. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. Wormerveer. Zaterdag i«, onder be gunstiging van pi acbtig winterweder, de nieuw gebouwde lijbnig over de Zaan geopend. Op het bepaalde uur kwamen de min'sler van waterstaat en de commissaris des Konings dezer provincie met een extia trein. Na de ontvangst ten latidhui/e weid met de salonboot Ceres een tochtje door de geopende brug en verder lm cs de Zaan gemaakt. Om 4 Hm werd aan een 50-iai genoodigden, waaionder de genoemde hooge auto! iteiten, 68D dëjeuner-dinatoire aangeboden. De ingezetenen hadden door het uitsteken van vlaggen hunne sympathie doen blgk"0. Des avonds werd er geïllumineerd en een Iraai vuurwerk a'gestoken. Voor da nagelaten betrokkingen van de slacht offers bij do ramp to Antwerpen is totaal inge komen 075,000 fis. plus nog 80,473 frs. als opbrengst van het feest door de Figaro in het palais de 1'Industrie te Parijs tot stand gebracht. Tot nu toe vvae Antwerpen de eerste haven Op het vasteland van Europa, inet betrekking tot de tonnenmnat der aankomende en vertrek kende schepen. Thans meldt de Prëcnrseur, dat de laatste statistiek bewezen heeft, dat Hamborg daarin Antwerpen vóór is en dat het daarom noodig zal zijn, te Antwerpen de havenrechten en loodsgelden af te schaffen en do Schelde door uitdieping to verbeteren. De administratie der Belgische Staatsspoor wegen heeft agentschappen gevestigd te Weenen, Milaan en Frankfort a/Main, welke haar alle veranderingon in de buitenlandsche spoorweg tarieven zullen medodeelan en al het mogelijke moeten doen om het internationaal spoorwegver keer door België te loirien. Dergelijke agenten zullen ook nog aangesteld worden te Bazel, Lon den, Salonica en andere plaatsen. Dezer dagen stierf te Brussel een oude vrouw, die den kost verdiende met in weer en wind aan een straathoek to staan om de schoenen der voorbij gangers te poetsen. Onder haar stroozak vond men een spaarboekje, waarop voor een bedrag van 15000 francs aangeteekend was. Te Parijs is uit een bestelwagen, speciaal ge maakt voor het vervoer van groote geldswaar den en waarvan de deurzich op den bok bevond, eene som van 60,000 frs. gestolen, terwijl de koetsier even van den bok af was. Dauga, de beruchte moordenaar, die terecht stond wegens vier moorden te Pont-a-Mousson en die zeer waarschijnlijk nog zes andere moor den had gepleegd, is thans door het gerechts hof to Nancy ter dood veroordeeld. Rubinstein's vijftigjarig jubilé als kunstenaar is te Petersburg den 30sten November niet groote opgewektheid gevierd, Rubinstein, dia directeur is van een keizerlijk conservatorium te Petersburg, ontving telegrammen uit alle deelen der wereld, terwijl zijn vrienden en be wonderaars in de hoofdstad hem mat hulde- bewijzen van allerlei aard overstelpten. Het kasteel Bcauraing, bij Dinant, is verbrand, waarschijnlijk door kwaadwilligheid. De schade bedraagt ettelijke millioenen, daar het een kost baar gebouw was, waarin zich, behalve fraaie meubelen, een rijke collectie schilderijen bevond. In het Missiehuis te Gorra, bij ilaaren, waar missionarissen worden opgeleid voor de zending van kardinaal Lavigerio, zijn reeds vijf novices aangenomen, terwijl er eerlang vijf of zes anderen zullen volgen. Er melden zich zoovele personen aan, dat het gesticht spoedig te klein zal zijn om hen allen to kunnen opnemen. De 60-jarige Spanjaard Ramon Mnrtinezy Pe- dragosa lieeft te Buonos-Ayres, weinige oogen- blikkcn vóór zijn dood aan zijn biechtvader ver klaard, dat hij een der moordenaars van maar schalk Prim was geweest. Ramon hail tien jaar in Argentinië geleefd en was zeer arm. Een zijner medeplichtigen, zoo verklaarde hij nog, woont thans in Mexico. Te Minneapolis (V S.) brandde Zaterdagavond een gebouw van 8 verdiepingen af, waar de re- dactie-bureau's en drukkerijen van do Tribune, de Tribune Slur eti een bijkantoor van da St. Paul Pioneer Press gevestigd waren. Minstens tien personen zijn in de vlammen omgekomen. Onder hon hovond zich een telegrafist van de Associ ated PressJ. F. Igoe genaamd. Hij stond aan zijn toestel op de zevende verdieping, toen op de derde verdieping do vlammen uitsloegen. Terwijl allen in zijne omgeving zich trachtten te redden, bleef hij rustig nan hat overseinen van dépêches uit New-York naar New-Orleans en Kansas-City. Op eens seinde hij»Er is brand op de derde verdieping van liet gebouw, en ik sta op de zevende verdieping". Toen volgde er nog eene korte dépêche en daarna: «Kameraals, (boys), ik moot er uitscheiden. Ik ben alleen over op deze verdieping, al do anderen zijn weg en ik kan niet langer blijven". Toen slnot hij zijn toestel. Eenige oogenbiik- ken later sprong hij door oen der vensters naar boncden. Zijn lichaam werd op den grond ver pletterd. De groote brand te Boston moot waarschijn lijk ookai ingeschreven worden op de lijst van ongelukken door eleclricueit. Hij moet namaiijk ontstaan zijn door het in nanraking komen van een geleidingsdrnad voor electriscli licht met een voor het regelen van electrischo klokken. De angst voor electrische geleidingsdroden, door verscheidene vroegere ongelukken ontstaan, is door deze ontdekking natuurlijk opnieuw ont waakt. Het is waarlijk te hopen, dat het onver moeide vernuft van de mannen der wetenschap spoedig eon middel vinde om de guvaren van het nieuwe licht te verminderen. Te Petersburg lieerscht sedert de vorige week eene griep-epideniie, zoo uitgebreid, dat fabrie ken, werkplaatsen cn scholen soms gesloten moesten worden, omdat bijna iedereen ziek iag. De epidemie wordt aan liet sterk afwisselende weder der laatste dagen toegeschreven. Maar Pe tersburg staat over het geheel, wat den gezond heidstoestand betreft, in Rusland slecht aange schreven, evenals Rusland in Europa. DeNowoja Wremjtt berekent dat jaarlijks meer dan 1 '/s millioen menschen in Rusland sterven, die be houden zouden kunnen worden indien er vol doende geneeskundige hulp on zorg voor de hygiëne bestond. Aan boord van eon stoomschip, uit Buenos AyreS afkomstig, is dezer dagen door de politic te Genua hot hoofd eener dievenbende gevan gengenomen, wien bet gelukt was do politie al daar te ontsnappen. Meer dan 30,000 lires in goud woi den in zijn bezit gevonden, benevens eene cassette met juxveelen van groote waarde en -wee reyus voor Franselio banken voor gedeponeerde gelds waarde. Dit de Cauciisischc stad Battim is verleden jaar voor een bedrag van meer dan 20 millioen gulden aan petroleum uitgevoerdin het daaraan voorafgaande jaar bedroeg die uitvoer nog slechts ruim 12 millioen. De oorzaak dezer merkwaar dige toename is de steeds grooter wordende vraag naar de Russische olio, waarvan China, Japan, en Engelseh Imlié kolossale hoeveelheden invoeren. Hiermede zijn andere takken van nij verheid nauw verbondenzoo komen uit Swan sea in Engeland de tinnen en houten bukken en vaten, waarin de olie wordt vervoerd, terwijl uit Galatz en andere havens aan den Donau een groot godeelto van het henoodigde pijnboo menhout wordt aangevoerd. Te Batuin worden vorder nog uitgevoord notenhout, waskaarsen, mnngnan-erts cn wol, welko artikelen editor nimmer de vlucht hebben genomen, dia de petroleum-handel heeft bereikt. De uitvoer daarvan vindt voornamelijk plaats naar Oostenrijk, Frankrijk, België en Turkije, doch is natuurlijk, nu do olie zulk eeno over- heerschendo plaats hooft ingenomen, vun minder belang geworden. Het is to voorzien, dat deze in zulk een korten tijd groot en belangrijk ge worden havenplaats aan do Caspische Zee eene schoono toekomst to gemoot gaat. De nieuwe Brazilinansciie republiek heeft ook reeds nieuwe postzegels ingevoerd. Zij vertoonen een blauwen wereldbol met randschriftaRepu bliek der Vereenigde Staten van Brazilië", Vergadering van dc Kamer van koop handel cn fabrieken te Schiedam van Donderdag O December 188!>. Tegenwoordig zijn de bh.: 3. J. G. Nolet, voorzitter, J. T. "Wittkampf, If. R. M. A. van Gent, J. II. Houtman on P. J. Lagonvey. Met kennisgeving afwezig de hh. mr. W. H Jutisun en J. Meijer Pz. De voorzitter opent de vergadering. Alvorens met de gewone werkzaamheden te beginnen, wil de voorzitter den secretaris geluk- wenscheii bij zijne eerste verschijning in deze Kamer en bij de aanvaarding zijner nieuwe be trekking. dio hij begeerd en verkregen heelt. Hij wijst den nieuwen titularis op zijnen uit stekenden ambtsvoorganger, draagt hom de be hartiging vim de belangen der Kamer op, niet twijfelende, of do secretaris zal, bij getrouwe plichtsvervulling, in zijne nieuwe betrekking een Üangenamo weikkring vinden. Allo aanwezige leden wensehon hierop den seeretaris geluk. De secretaris, hierop hot woord erlangend, dankt de leden voor hot in hem gestelde ver- trouwoo. Hij zegt, dat liet steeds zijn wensch is geweest, éénmaal als seerotaris van dit college te fungeuren en belooft, nu hij deze wensch vervuld zint, zijne boste krachten aan de behartiging van de belangen dezer Kamer te zullen wijdon. Hij verzoekt voor zich don steun in de eerste plaats van den voorzitter en in de tweede plaats van alle leden. De notulen der vergadering van 22 Nov. jl. worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Yooilezing wordt gedaan van de sedert do vorige vergadering ingekomen stukkon en res pectievelijk besloten zooals door den voorzitter wordt voorgesteld. Na eenige mededeelingen van meer confidentieels» aard sluit de voorzitter de veigadering. er OEN 1IMG, 6 December. Ëeiste Kamei. De minister Mackay verdedigde uitvoerig het ontwerp der schoolwetsherzie ning ais verzoemngsmiddel, waardoor het openbaar om'e/wys niet benudetid en bet bijzoinlei on dei wijs gesteund wordt, flet sub sidiestelsel is geenszins ongioudwettig en tegen misbruik is voldoende gewaarborgd, D-i heeren Fionsen van de Putte, Van Tienlioven eu Verruig Meioesz verklaarde» z:cli voor het ontwerp, dat daaiop aangeno men weid met 31 :tMinnen legen '18, Tegen helmen gesiemd de heerenSix, Kuppeyne, Bieuiiing, Vhelnnder Hem, Muller, Bultman, Pijnappel, Prins, Donker, Albenla, Van der G.ies, M-iulenbuipli, Van Swinderei Van Lier, Coenen, De Vos van Sleenwgk, Welt eu Van Eysit.ga, Afwezig was de heer Hemy Smits. DEN 1IAAC* 6 December. Tweede Kamer. De beginoting van builenlandscie zaken is aangenomen met 61 stammen tegen 16, nadat de minister zich voorbehield, nader te' ondei zoeken ol consulaat in Zuid-Cuit,a te Amoij ot Swatow gevestigd wordt en of op de opheffl' g vun het vice-consulaat te Ant werpen is lenig te komen. Bij de justitie-hegrnoting twijfelde Domeis Nieuwenhuis aan de onkreukbaarheid der mshteilgke macht en wees hg <>p de berech ting naur den staod. Hij vroeg iuviijheidstei- ling van den te zwaar, in veigelykmg met anderen, gesli aften Geel. De minister kwam onder luide biavo's kriicht'g op legen de ongelfclitvain digde ver dachtmaking der leebterlyke macht. Maandag Vouit/etling De minister van waterstaat, handel eo ngverheid brengt, ingevolge hel bepaalde bg art. 21 der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. S8), ter algemeen» kennis dal in de rijks postspaarbank gedurende de muuud October 1880 zijn ingelegd en terugbetaald <le volgende bedragen, als: Bed» ag der inlagen f 91G,709G4Ys s terugbetalingen - 761 496.U2 Alzoo meet ingelegd dan terugbetaaldf 155,213.62 Va Aan het einde der maand Sepl 1889 was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 10,511.826.76 zoadat het gezamenlijk te goed der inleggers aan het einde der maand Oct. '1889 bedroeg f 16,ü77.Q40.38Vs Iu den loop der maand Sept. zijn 4394 nieuwe hoekjes uitgegeven; 1367 z'gn er ge heel alhetaald. zuodat er aan liet einde dier maand 234,280 m nmlonp waien. Batavia, 2 November. Aan het mail ovmzicht van den Javn-Bodc is het volgende ontleend Belangrijke gebeurtenissen lmddnn in de laatste '14 dagen niets plaats. Van Atjeb kwamen geen berichten, die op een verbetering of verandering van don toestand wijzen, tenzij als zoodanig moot worden opgevat de telegr.iphi.sclis tijding, gisteren door het Pal. Nieuwsblad ontvangen, dat men zich in do buurt van Simpang Anak op de oostkust van Atjeli eori geval van zeeroof beeft voorgedaan, waarbij vier der opvarenden van een van Penang komend vaartuig zijn ver moord cn 5100 dollars zijn gestolen. Ta land gaan de Aijebers steeds voort met het beschieten van onze versterkingen, met het opbreken en vernielen van onze spoorbaan, met hot wegnemen van onze tèlephoondrnad en tel kens komt het herstellen van de aangerichte schade, dut niet dan onder bodukking geschieden kan, ons tip eenige manschappen te staan. Van plannen om door versterking van de troepenmacht krachtiger optreden van onze zijdo mogelijk te maken, hoort men niets meer. Er schijnt over gedacht te worden Telok Se- mawé weer te bezetten, doch dit behoeft geen verband te houden met plannen tot inkrimping van onze geconcentreerde stelling. De blokkade van de westkust is int aan do noordelijke grens van Tonom- uitgebreid. Naar wij vernemen, broeit er weder wat op Borneo, althans de resident der Zinder- en Oos- terafdeeling van Borneo diingt op versterking onzer macht aldaar aan. Bijzonderheden ont breken. Te Atjeb zal voor den krijgsraad terechtstaan de 1 o luit. der inf. v. d. M., omdat hij oen aan tal ongeteekemlc rekeningen der firma De Lange Co. voor leveringen op de kantine op Room- pit met den naam dier firma voor voldaan heeft geteekeiidwaardoor genoemde kantine voor ruim f 1300 is benadeeld. Het feit kwnrn uit. toen de heer v. d, M. wegens Jangdtnïg verblijf werd overgeplaatst: hij is in volledige bekentenis. Van Atjeli wordt gemelddat er langzamer hand gebrek begint te ontstaan aan ijzerdrnad en isolatoren. Immers zoo spoedig kan dit tele- phoonmaterianl niet worden aangevoerd of het is weer even gauw door den vijand prijs verklaard. De hoeveelheid kilometers, die in den laatsten tijd gestolen is, is zoo belangrijk, dat men daar mede heel Atjeli wel met eene versperring zou kunnen bedekken. Naar de Loc. verneemt, zal de majoor der cavalerie Ten Bosch binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Op ultimo September werd de gouvernements- koffieoogst op Sumatra's Westkust geraamd op

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3