Gemengde Berichten. Eerlang kan bjj de Tweede Kamer een wetsvoorstel worden verwacht tot restauratie va» de ridderzaal te 's-ilage en tot verbou wing van het ministerie van binnenlandsche 2aken. {7 ad.) De Deventer werkliedenvereenigiug j>He!p U zelven" heeft een adres aan de Tweede Kamer verzonden, voorzien van ongeveer 850 handteekeningen, met verzoek om het wets- otitwérjJ'Bnhlmann (invoeren van graanrech ten) te verwerpen. Ook rlo Kamer van koophandel en fabrie- k"tt te Haarlem besloot, zich by een uitvoerig adres te wenden tot de Tweede Kamer, tei - etode hare bezwaren kenbaar te maken tegen hel ingediende wetsvoorstel van den heer rnr. U. M. Bahlmann, tot heffing van invoer- I eelileu op de granen, Ter w"(j! er in Nedei land waarlyk een poging wordt aangewend om de voorschriften be- li rlT"[)do de vaccinatie te beperken, heeft in Duiischlnnd het tegenovergestelde plaats. Door let opperbestuur van het leger ia bepaald, dat voui taan de reservisten, die voor de eersla oefening opgeroepen worden, gevaccineerd moeten worden, lenzy er in de lautste twee juren de pokken mochten gehad hebben of met goe.i gevolg gevacciueeid zyn. Het hoofdbestuur der Holt. Maatseh. van La- dbouw heeft, ingevolge opdracht der alge- nveene vergadering, gehouden 12 September te Haarlem, wuurby de wensch is uitgesproken, dat de accijnsbelasting op het zout zal woideu afgeschaft, zich te dier zake met een adres tot den minister van financiën gewend. Daarin wordt gewezen op de schade, die de zoutaccyns toebrengt aan de landbouwers iu hun bedryf; op de groote hoeveelheid zout, die voor de zuivelbereiding gebruikt wordt en zoowel voor liet maken van boter nis kaas benoodigd is; op het belang om, bij de groote concurrentie die den zuivelbereiders doorliet buitenland woidt aangedaun, waardoor de prijzen in de laatste jaren belangrijk zijn ge daald, dien bedrijfstak van die onnoodige kos ten vry te stellen; kortom op het verlangeD, dat alle lusten die op den landbouw drukken, zullen worden opgeheven. De door het hoofdbestuur der Holland- sche Maatschappij van Landbouw benoemde ci'ui missie tut bet uitbrengen van rapport omtieut de oplichting eerier veizekering- maatschappij t"gen brandschade, bestaat uit d« heer en (nr. D. Visser van Hazerswou- de, te Amsterdam, voorzitter; D.F. A. Bau- duin, te 's- Grnvenhnge U. de. IJie, te Rot terdam; K. Czn. de Boer, le Assendellt J. van der Breggen Azn., te Leiden; P. j. A. de Biuine, te Zwijudrecht; mr. H. Ph. de Kanter, te tirielle: S, U. Korteweg, te Middelbat nisP. F. L. Waldeck, te Loos- duinen, secretaris. Air. J. VV. Spin verzoekt aan het Vad., uoar aanleiding van tiet bericht, opgenomen in de N. B. Ct. van gisteren, ter algerneeue kennis te brengen, dat hij nog altyd als advocaat eu procureur bjj den lloogeu Raad der Nederlan den weikzaam is en zijn domicilie heeft te 's-Gravenhage, Van Diemenslraat 104. Door wijlen den heer 3. G. van Griethuy- seo, te Zulten overleden, zjju de volgende legaten vermttokL: lo. bet Neder!. Zendelinggenootschap een Certificaat Nat. 2Va pCt, nominaal groot f 1000; 2o, het Nedeiiaudsch Bijbelgenootschap; 3o. het Zendeling genootschap der Broederge meente te Zeist; 4o. de Naai-, en Breischoul voor behoeftige kinderen te Zulier.5o. de dsaconte der Harvoimde gemeente te Zutfen, aan ieder een Ceuificast Nationale pCt., nominaal Rroot 500; (jo. de Hervormde kerk te Zutfen ter verhooging van het trak tement der predikanten f 500; 7c. de Classicale "Weduwenbeurs to Zutfen f200; 8o. De Sy nodale Weduwenbeurs f 200; 9o, de Protes- tantsche Maatschappij ter bevordering van Welstand f400 ;10o.de rrotestanlsche Ver- eeniging Christelijk Hulpbetoon f 100llo. de Nederlaodsche Gudaaf Adolf-Vereeniging f200; 12o. Nedeilandmh Mettray te Zutfen f 20013o. de stichting Bethel in de Polsbroek te Zutfen f100. Een leerling van het gymnasium te Assen, zittende in de 6de klasse, die 2 uren in de week de colleges in het üebreeuwsch van prof. Van den Ham te Groningen volgde, was door verkeerde voorstelling van andere personen in du tneerjing gebracht, dat hem het feit alleen, dat hjj als student in theologie was ingeschreven, vrij maakte van het vervullen Zijner rnihtieplichteo. De minister van oorlog dacht daarover blijk baar anders en beval den jongeling, daar hij nog niet van het gymnasium naar de acade mie was gepromoveerd, zich Zondagavond vóór het avondappèl aan de kazerne te Am sterdam aan te melden. Dit onverwachte bevel is, voor zoover de Au. Ol. weet, opge volgd. Tussehen de bemanning van de Scheve- ningsche bomschuit Jacola reeder W. Groen, schipper Miuoekers Roos en de bemanning vau de vn-chsloep Ostende 61 heelt dezer dagen op de Noordzee een formeel gevecht plaats gehad, en wel r aar aanleiding van eeo ihelstul van netten en touwwerk, door de sloep teo nadeele vau de bomschuit gepleegd. De Scheveoingers riepen de hulp iu van vier in de nabijheid iiggende schuiten, en wisten naet hun allen aan boord van de sloep te komen, vauwaar men hem roet stukken hout eu steenkool wierp; zy bereikten even wel hun doel en noodzaakten door hun over macht den schipper van da sloep zelfs tot het te«keneu van een bewys van den uettendiefstal. {Vad.) Te Tilburg woidt binnenkort een fabriek van kunstkolfie opgericht. Een papierfabrikant la Berlijn laat in Gro- niogen puik tarwestroo opkoopeu tegen fl2'/s a 43 de 1000 Kg. Dit stroo wordt verwerkt tot postpapier Vela landbouwers hebben hun struo voor veel jager prys vau de baud gedaan. Maandag jl. voud ten moeder te Amsterdam by het openslaan van 't wiegekleed de poes liggende boven op het lyfje van haar kind. Toen 't kindje werd opgenomen, was het reeds le laat. 'tWas klaar blykelyk gestikt. Hel zoontje van den veldwachter te Zand- voort, dat Dinsdag li. door een dollen hond gebeten werd, isnaarParjjs gezonden, om in de itrrichiiug van Pasteur behandeld te worden. Noby Weesperkarspe! is een treurig ongeval voorgevullen. De wei king van een stoomkraau aan de Keulsche Vaart het te weoscheu over, waarom de machinist aan een jougeo vroeg even onder den bak naar de oorzaak daarvan te zien. Juist toen de jongen onder den bak was gekropen, brak de spil en viel de bak op den knaap, die daardoor terstond gedood werd. De 67-jarige landbouwer R, Tak te Hees b'y Nijmegen, had Dinsdag jl., b'y het ophalen van een emmer water uit een diepen put, het ongeluk voorover daarin le vallen. Hoewel hy koit daarna door zijn zoon uit zjju benar den toestand werd gered, is hy toch aan de gevolgen overleden. De '.wee zich thans te Roermond in de ge vangenis bevindende personen, die te Lissabon aangehouden zyu, verdacht van den diefstal by den bankier Berger, te Venlo, zyn genaamd H. Fosfgrau, oud 22 jaren, en H. Feist, oud 32 jaren, beiden geboren in Sileiië. Een treurig ongeluk heeft een algemeen ge acht en bemind gpzin te Soerabaja, de familie K., in rouw gedompeld. De 17-jarige dochter des huizes heeft bij vergissing cyankalium, dat voor proeven van haien broeder, die da hoogste klasse der burgerschool bezoekt, in huis was, ingenomen, en is bjjna oogenblikke- lijk daarop gestorven, Z'y werd in hare kamer gevonden met een kopje nog in de hand, of Daast zich, en reeds stervende. Uit voorafge gane gesprekken vermoedt men, dat zy, ver gif voor een zieken hond willende 2oeken, door een noodlottige vergissing (waarschynlyk meenenda een ander fieschja in der» hand te hebben) er iets van heeft ingekregen. Haar vader «n broeder waren thuis, haar mama was een paar dagen te voren naar Oenarang ver trokken. Per telegram is deze, zoo voorzichtig als de oinstaudighedeu het toelieten, terug- oatboden. Nnnr wij vernomen, zal eerstdaags door da firma J. van der Emit Zoon te Maassluis worden uitgegeven en door tnsschenkon>at van den heer C. .5. Blommendal alhier worde»; vei spreid liet eersie nummer van een blad getiteldDe Schiedammer. Amsterdam. Een deurwaarder alhier deed exploot hy een bewoner der vierde verdieping van eerie woning. Een der nipdebewoneis legde op het poilaal eenige knikkeis, tenge volge waarvan da «rut waarder by hel heen gaan van ai de trappsc viel en zich zóo ba- zeurde, dal hy in een rytu'g moest worden thuis gebiacht. Utrecht. Ten huize van den heer 's J, alhier vervoegden zich Woensdagmorgen twee personen, met verzoek om een brief, die een hunner by zich droeg en aan de dienstbode overgaf, aan mijnbeer te willen overhandigen. Deze, geen kwaad vermoedende, verwijderde zicli om auu liet gedane vei zoek te voldoen, de beide mannen iu de vestibule achterlatende. Tueo zy eehter even daarna terugkwam, bleek een dier personen reeds tez'yn vtrtiok- keo, terwyl de andere i.a vernomen te hebben, dat mynheer niet thuis was, zich mede haastig vei wyderde. Dat laatste verwekte achterdocht en terecht, want toen men den boel eens rondkeek, kwam men tot de minder aange name ontdekking dat mynheei's pelsjas, een waarde van ruim t 500 vei tegen wuoidigende, verdwenen was. Yao de daders was iutus- schen geen spoor meer te vinden. FIN A.N€1 Eüï.Ë BERICHTEN. Nederl.Zuuiafnkaausciie Spoor wegmaat- schappij. De lieeren Labouchère, Oyens Co. hebben een mededing verspreid, dat zij, nu de bouw der eerste sectie vau dezen spoor weg (Poitugeesche grensNelspruit) is aan gevangen, eeo beperkt aantal door bemiddeling der heereu J. H. G. IMmers eu Co, door verkoop aan de markt brengen tut dea koers van den dag. Het aandeelen-kupitaal der maatschappij besiaut uit 2000 aandeden a f 1000, waarvan 600 hel eigendom der regee- ling van de Zuidatnkaansche republiek zyn. De republiek waar-borgt eeu rente van G pCt. op deze aandedenevenals op de obligaties, Tiansvaha, De insohryvir-g op de 150000 pd. st. certificaten voor preferente aanüeelen dezer maatschappij isnaar het Handelsblad meldt, twee- fl driemaal vol- teekeud. Donderdagavond is er te Essen een talrijk be zochte vergadering gehouden van gedelegeerden uit de mijnwerkers in de distieten Bochum, Gelsenkircbcn en Dortmund. Na langdurige bu- raadstaging werd er besloten, weder tot arbeid- staking over te gaan, teneinde aan do roijnbe- stuvon dc opheffing der zoogenaamde Sperre af te dwingen. Dit besluit zal aanstaanden Zondag in de groote mijnwerkers-vergadering nis gemeen schappelijke resolutie worden voorgesteld. Er wordt algemeen groote bezorgdheid ge-- koesterd voor een nieuwe gelijktijdige werkstaking in de kolendistricteii van Westfnlen en van het Saar-gebied, nu door do ingevallen koude geheel Noord Diiiischland aan een grooteren aanvoer van kolen gebrek hoeft. Do onafhankelijke pers laat zich meerendoels ongunstig uit over de mijn- bezitters, die in strijd met de vroegere beloften, door een systematisch afwijzen van de arbeiders, die tijdens de werkstaking als gedelegeerden hun- nor kameraden opgetreden zijn, dezen broodeloos - gemaakt hebben en hunne makkers verbitteren en nopen hun ter wille mot eeno nieuwe werk staking te dreigen. |n tegenstelling mot de mijnwerkers to Essen trachten die te Dortmund en Bochum zooveel' mogelijk een werkstaking af te weren. Met dit doel wordt morgen een vergadering belegd, waar ook do mijnwerkers uit Essen toegang zullen' hebben, in de hoop dezen van min plan, om op nieuw liet work te staken, af te brengen. Da heer George Bergmnnn, lid van het ge rechtshof' en van don gemeenteraad van Brussel,- is Dinsdagmiddag aan do verwonding overleden, welke hem door een ongelukkig toeval Zaterdag op een klopjacht in Belgisch Luxemburg toege bracht werd. De overledene, nauwelijks 50jaar oud en als jurist en liberaal Vlanmsch gezinde' gezien en geacht, was de broeder van den be kenden, vroeg ontslapen Vlaamschen schrijver en. dichter Tony Bergmnnn. De heer A., die het noodlottige schot deed, welks kogel ricocheteerend den vriend de lover doorboorde, verkeert sedert 'Zondag in een toe stand van wanhoop, welke voor het behoud zijner geestvermogens vrees doet ontstaan. Naar men uit Darijs bericht, moet nu een Engelsclie maatschappij aan het ministerie van openbare wei ken vergunning gevraagd hebben voor het bouwen van een brug ovor het Kanaal- liet gerucht gaat, dat dn prinses van Monaco,, die als zeer rijk bekendstaatvan haar echt genoot de belofte verkregen liecft, dat, als nog. meer zelfmoorden voorvallen, de speelbanken te Monaco gesloten zullen worden. Johan Orth vroeger aartshertogJohanvan' Oostenrijk heeft door het faillissement van het- Wëencr bankiershuis Keuier nagenoeg zijn ge- hoele vermogen verloren, zoodut hij nog des te- moer een sgewoon burger" is geworden. Onder de andere slachtoffers van het faillissement van dit oude bankiershuis zijn vele aaazien'ijko in woners van Weenon. Ilot tekort bedraagt ver scheidene rnillioenen. De czuar heeft aan Rubinstein, ter gelegenheid van diens jubilé, een pensioen gcschonkon van 3000 roebels. Bovendien word de groote kunste naar benoemd tot eereburger van Siiit-Petorsburg. en van Peterhof en tot doctor honoris causa aan de St.-Petersburgsche universiteit. Het wonder van Jena. Onlangs verzameld» zich een groote menigte op het marktplein van de academiestad Jena, »\Yat is er aan do hand vroeg een vreemdeling. »Een student heelt een twiniignmrkstuk op de spaarbank gebracht, was het antwoord. VArmónii is de titel van een nieuw Arnie- nisch dagbladdat in de Franscho taal wordt uitgegeven door Minasse Thérar, indertijd een der afgevaardigden naar het congres te Berlijn. Het is gewijd aan de geschiedenis, letterkunde, kunst cn wotenschap en de staatkundige aange legenheden van het vroegere en tegenwoordige Armenische volk, dat de sympathie van veie buitenlanders geniet. Voornoemde redacteur werd na het Berüjnscti congres aangesteld als secre taris-generaal van het Armenisch patriarchaat te Konstantinopel, en hij heelt zich zoowel in de zaken, zijn vaderland betreffende, als in die van het Oosten in het algemeen een groote bekend heid verworven. De nieuwe uitgave is dan ook daar te lande met veel ingenomenheid begroet,.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2